Skocz do zawartości

BTR-80 (WARIANTY...)


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

A tornado ma rację... Waliliby po nogach jak nic...

Khehe, ci to zawsze maja przerabane... Przypomnial mi sie tekst z "Wiedzmina", jak jakiegos kolezke uczonego przydzielili na wojnie do oddzialu BPP. Gosc byl dumny, ze bedzie w BPP, a w calej swojej uczonosci nie spytal, co to w ogole jest to BPP... I ktos mu to pozniej wyjasnil... "Biedna Pierdolona Piechota"...

 

A co do tego ustrojstwa, to tak jak Kat pomyslalem w pierwszej kolejnosci wlasnie o oslonie dla piechociarzy. Moze to jakas oslona przeciwko np odlamkom mozdzierzowym? Dla piechociarzy rzecz jasna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ja też coś wygrzebałem i chyba na temat postaram się jeszcze odnaleźć nieco więcej. Zdjęcie nie moje ale nie znam autora mam nadzieje że się nie obrazi. To oczywiście wózek kontyngentu ukraińskiego stacjonującego swego czasu w Iraku.

xkbuaag3n8vx8nq7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie pomimo dość mizernego budżetu starają się jednak na doposażenie swych jednostek w nowoczesny sprzęt, rodzimej produkcji, z podkreśleniem na rodzimy...

BTR-80 A (To taki sam wariant jak wyeksportowany do np. Węgier...) w KUBINCE, jeden z pokazów, z okazji jednego z wielu świąt...

 

hecpzbw2d7ovhsplm.jpgqr7qfqf7zshkpjzzm.jpgnph96wsfpbll5u39m.jpg

 

A to są trzy BTR-80, w zasadzie już BTR-94 uzbrojone w wieżę wyposażoną w zdwojone działka kalibru 23 mm...

 

ku1c45cnqvf4iq5gm.jpgbz7vdw68n9snynn2m.jpgd7snfx0pu8n2o2xcm.jpg

 

 

W taki sprzęt jest wyposażona Iracka „Policja”, Kasę wykładają Amerykanie, pod postacią kredytu dla Iraku, płacą za BTR-y (nie tylko, bo również inny sprzęt ciężki dla nowej armii Irackiej...) Rosjanom, i wszyscy są zadowoleni...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniej znana hybrydą jest wariant zabudowanej w wieży haubicy 2S9, o kodowej nazwie „NONA-SVK”, systemu 2S23 120 mm...

BTR-80 został drugim po BMD, nośnikiem dla sprawdzonego sytemu artyleryjskiego.

Przeznaczeniem tego działa samobieżnego jest, niszczenie baterii artylerii i haubic, wyrzutni rakiet, opancerzonych celów nieruchomych, punktów dowodzenia i siły żywej przeciwnika.

W tym wariancie, posadowionym na BTR, działo współpracuje z oddziałami pancernymi i piechoty zmechanizowanej...

 

Wariant jest „namiętnie” testowany z dużą skutecznością w Czeczeni

 

5z82gnsj7x9enlnfm.jpg981pcyjqfnh6ih56m.jpgcvcg69fcckd5cueym.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wariancie, posadowionym na BTR, działo współpracuje z oddziałami pancernymi i piechoty zmechanizowanej...

 

Wariant jest „namiętnie” testowany z dużą skutecznością w Czeczeni

 

 

Ciekawe jak wyglądałaby skuteczność, gdyby przyszło zmierzyć się BTR z wyrównanym przeciwnikiem? Chyba przeciwnik w Czeczeni nie jest technologicznie zbyt wymagający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tak długim okresie walk, faktycznie, Czeczeńcy stracili „siłę ognia”...

Jednak na początku konfliktu posiadali równorzędne uzbrojenie lądowe, i Rosjanie zebrali srogie baty...

Nagminnym też było kupowanie uzbrojenia, często zaawansowanego technologicznie od skorumpowanych dowódców oddziałów Armii Rosyjskiej.

BTR-y pomimo spektakularnych posunięć marketingowych nie są najlepszym rozwiązaniem na tak zwaną pierwsza linię ognia.

Irak, czeczenia, i inne konflikty w azjatyckiej części byłego imperium, pokazały ze oddziały „pokojowe” wyposażone w te transportery dość łatwo ulegają degradacji moralnej ze względu na słabe opancerzenie wariantów podstawowych tego transportera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Tak zamaskowali ze nie mogli pewnie znaleźć...

To BTR-80 w wariancie dowodzenia, wykorzystywany jako transporter opancerzony...Z zalesieniem chyba faktycznie przesadzili...

 

607b292d1ea7f1dcm.jpg2afaba326b0d42c2m.jpg1f6ad89c07c47a9am.jpg

fe13eed3bbec3cd2m.jpg399a5f861698375am.jpgccf467b1a83dd9fbm.jpg

353c80c154682341m.jpgf74c14603fc27beam.jpg

 

Pokazuje to jako przykład, raczej przegięcia fantazji wojskowych, nieco pod dziennikarzy...

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

BTR-80 R-149 KSZM rozpoznawany jako Wóz Dowodzenia Lotnictwem (szczebla taktycznego... mam nadzieję, ze lotnicy za neologizm językowy mnie nie zlinczują...). Na samej paradzie w Moskwie nie "zaświecił", ale pałętał się na peryferiach. Uczestniczył za to w paradzie w innych miastach.

 

095d53eba3aaa4b0.jpg

2b6836e6968c6487.jpg

b06772a9b864c43c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć,

 

Tutaj trochę ode mnie:

kwangaetow_23009012.th.gif kwangaetow_23009011.th.gif kwangaetow_23009010.th.gif btr80_5_109.th.gif btr80_2.th.gif btr-80_decoupe.th.gif btr-2.th.jpg

 

a tutaj znalazłem kilka ciekawych ujęć:

BTR-80AM

 

Irackie BTR'y 80UP

Jako ciekawostkę napiszę, że te BTR'y (98szt) dostarczyli partnerzy BUMAR'u z Ukrainy.

Bumar zmodyfikował wykupione od Węgier BTR-80. Standardowo pozbawione są pędnika strugowodnego (pływać chyba nadal może.. wiosła w dłoń i wio..) - w jego miejsce przyszły m.in. akumulatory. Transportery te posiadają dodatkowy pancerz w postaci płyt stalowych. Wymieniono także silnik z KamAZ'a-7403 na D-80 co przyniosło 40KM więcej.

Uzbrojenie pozostaje takie, jak w zwykłym BTR80. Z tego co mi wiadomo, to tylko pojazdy dowodzenia będą wyposażone w klimatyzację

fot. BUMAR

btr03hk4.th.jpg btr-01.th.jpg btr-04.th.jpg

 

Grzegorzu, masz może dokładne zdjęcie (albo rysunek) tablicy rozdzielczej? opisane najlepiej po "naszemu", bo ja niebardzo z cyrylicy.. byłbym wdzięczny.

Druga sprawa:

btr7bpd9.th.jpg

Na wysokości głowy kierowcy, po lewej stronie jest taka dość spora wajcha.. od czego to, wiesz może?

I troszkę niżej, też po lewej jest 5 pokręteł.. ze schematu CTIS'u, który wrzuciłeś w temacie MAZ'a 543 (zawsze uważałem, że jego industrialna brzydota jest powodem jego piękna) wnioskuję, że one właśnie są od tego. Teraz pytanie: wiesz może, jaka była funkcja każdego z nich?

 

hm, na razie tyle, bo pytań to ja mam całą masę

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTR-80A sił pokojowych w Indonezji

p1035417yl9.th.jpg btr80aindonesia01wf0.th.jpg btr80a03yv8.th.jpg

Ciekawostką wydaje się być zamontowanie na nich "biurowej" klimatyzacji, hehe

 

Wracając do technicznych aspektów:

1. Wyczytałem, że od 1993 roku w tych BTR'ach montują silniki yamz-238 (dość popularne silniki). Posiada może ktoś dokładniejsze informacje na ten temat?

2. Transporter ten posiada możliwość chłodzenia silnika poprzez standardową chłodnicę, oraz przez wodę zaburtową (podczas pływania oczywiście. Zamyka się żaluzje przedziału silnikowego i przechodzi na tryb, hm, wodny..) za pomocą wymiennika ciepła typu woda-woda. Pytanie: otwory za 4 osią, po obu stronach pojazdu są właśnie od tych wymienników, tak? Ich wylot jest w tunelu pędnika?

4. Takie dziwne pytanie o.. pompy zęzowe.. W przypadku dostania się wody do wewnątrz uruchamiały się automatycznie, czy kierowca musiał pomachać jakimś pstryczkiem?

3. I znowu kwestia regulacji ciśnienia.. na tym panelu jest 5 pokręteł. 4 z nich są od kolejnych mostów, 5, jak mniemam - zawór główny (? - nie mam słownika technicznego ). jak wiadomo, na pulpicie są dwa manometry, jeden od ciśnienia w zbiorniku powietrza, drugi od ciśnienia w układzie pompowania kół. po co więc osobne zawory do każdego mostu, skoro jest jeden manometr? Czy chodzi o to, aby można było odciąć od układu daną oś w przypadku przestrzelenia opon(y) ?

 

Grzegorzu, możesz napisać, jakie funkcje ma ten aparat rozdzielczy hydrauliki ? (co jest sterowane za jego pomocą)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz powiedzieć jaki BTR budujesz, bo szczerze mówiąc mam dokumentacje do 80-tki ( również możliwość zapytania u źródeł...)ale pytania które zadajesz wykraczają poza mój czas wolny, więc potrzebowałbym jakiejś motywacji...

Wybacz ale rycie dla samego rycia w stosach papieru jakoś nie specjalnie mnie nastraja... Jakoś trudno mi wyobrazić sobie model BTR-a do którego są potrzebne tak szczegółowe informacje...

 

Czy chodzi o to, aby można było odciąć od układu daną oś w przypadku przestrzelenia opon(y) ?
Odwrotnie... Dopompować, a w skrajnych przypadkach odciać...

 

Pytanie: otwory za 4 osią, po obu stronach pojazdu są właśnie od tych wymienników, tak? Ich wylot jest w tunelu pędnika?
To nie są otwory "wymienników" ciepła, są to otwory biegu wstecznego przy pływaniu w wodzie.

Otwór dla wyjścia wody z "wymiennika ciepła" znajduje się w dnie kadłuba tuż obok czerpni "pędnika wodnego" (jak kto woli z pędnika strugo wodnego...) i "wydatek" cieczy chłodzącej na układ chłodzenia jest marginalny. BTR w trakcie pływania ma stawiane dwie czerpnie powietrza na dachu kadłuba..

możesz napisać, jakie funkcje ma ten aparat rozdzielczy hydrauliki ? (co jest sterowane za jego pomocą)
Układy hydrauliczne, to wynika z nazwy. W przypadku awarii tychże układów istnieje możliwość ich odcięcia, lub przełączenia z układu na układ przy spadku cisnień...
Wyczytałem, że od 1993 roku w tych BTR'ach montują silniki yamz-238 (dość popularne silniki). Posiada może ktoś dokładniejsze informacje na ten temat?
Co to są dla ciebie dokładniejsze informacje?... Silnik ma nazwę YAMZ-238M2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowo model ma być zrobiony nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz, przy czym wszystkie włazy i klapy mają być ruchome. Takie mam widzimisię, żeby można było otworzyć właz i zobaczyć jak pojazd wygląda w środku.

Będzie to trudne, ale wykonalne. Mam tylko problem z "bazą" (brak odpowiednio dużego modelu do takich zabaw). Wstępnie kupiłem model ze zvezdy 1:35, gdyż nie znalazłem większego, a struganie całego modelu od nowa zajęłoby zbyt dużo czasu.. Może wygląda to jak porywanie się z motyką na słońce, ale jak to mówią: do odważnych świat należy..

 

Z kolei wszelkie dziwne i techniczne pytania są powodowane moim charakterem (lubię poznać wszystko do ostatniej śrubki) jak i fascynacją techniką..

Swoją drogą.. orientujesz się może czy i gdzie można nabyć jakiś service manual do tego sprzętu?

BTR w trakcie pływania ma stawiane dwie czerpnie powietrza na dachu kadłuba..

Dokładnie tak, jak na zdjęciu: (widać też zamknięte żaluzje chłodnicy)

btr70swimmingmk2.th.jpg

 

Układy hydrauliczne, to wynika z nazwy.

No wiadomo, że układy hydrauliczne a nie oświetlenie czy inne rzeczy, tylko wiesz.. układem hydraulicznym można nazwać wspomaganie kierownicy, sterowanie sprzęgła i inne takie.. Jeśli nie sprawi Ci to problemu, to bym poprosił o dokładniejsze info.

 

Co to są dla ciebie dokładniejsze informacje?... Silnik ma nazwę YAMZ-238M2

Czy coś się zmieniło oprócz silnika. Skrzynia biegów itp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie ty męczyłeś wafla pytaniami odnoście szczegółów budowy MAZ-543 na "denaturacie"? Tylko teraz masz z lekka nick podtuningowany...

 

Swoją drogą.. orientujesz się może czy i gdzie można nabyć jakiś service manual do tego sprzętu?
Nie spotkałem się z dostępną instrukcją obsługi w języku angielskim dla BTR-80. Jest szansa na język węgierski, lub rosyjski w sieci (podobno ktoś widział w języku hiszpańskim...)... Nie mam pojęcia... Ja jak coś szukam, to obdzwaniam znajomych i po jakimś czasie dostaje w oryginale albo w kopii...

 

Czy coś się zmieniło oprócz silnika
Drugim seryjnie stosowanym silnikiem jest KAMAZ-740.3 (turbodiesl V...) w zależności od modyfikacji wariantu kadłuba. Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:pomysl: Czy to nie ty męczyłeś wafla pytaniami odnoście szczegółów budowy MAZ-543 na "denaturacie"? Tylko teraz masz z lekka nick podtuningowany...

Nie.. to nie ja..

Aczkolwiek MAZ-543 (w szczególności 543M) to moja kolejna ulubiona konstrukcja, zaraz po BTR-80 i też będę Was męczył, ale jak się uporam z BTR'em

 

Jest szansa na język węgierski, lub rosyjski w sieci... Nie mam pojęcia... Ja jak coś szukam, to obdzwaniam znajomych i po jakimś czasie dostaje w oryginale albo w kopii...

Teraz to język już nie jest wielkim problemem. Z pomocą przyszedł mi program do odczytywania tekstu ze zdjęć i skanów oraz translator na guglu

 

Właśnie przed chwilą znalazłem zakonczoną aukcję na ebay'u z 600 iluś stronnicową instrukcją do btr 80.. Ktoś z Ukrainy sprzedaje manuale do sprzętu wojskowego.. Oby miał jeszcze jeden egzemplarz

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam to wydanie z 1990 roku MO ZSRR i ma dwa tomy... Może mieć coś ponad 550-600 stron...

 

 

 

Ps... O i wygrzebałem katalog części zamiennych, to to juz nie wiem od kogo mam...hm...

 

aparat rozdzielczy hydrauliki

 

29426abaf44dc961m.jpg1a247736b2dd5e40m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.