Skocz do zawartości

Fahrpanzer mobilna wieżyczka pancerna


FAZZY_bez_humoru

Rekomendowane odpowiedzi

Edit...

Za prowokowanie do awantur, a tym samym za łamanie regulaminu dostajesz UPOMNIENIE na forum publicznym...

Admin...

 

Fahrpanzer to mobilna wieżyczka pancerna, której projekt powstał jeszcze przed okresem Wielkiej Wojny. W 1890 roku po raz pierwszy wykorzystany w niemieckich umocnieniach obronnych. Wieżyczki, obsługiwane przez dwuosobową załogę produkowano w Zakładach Metalurgicznych Grusona w Magdeburgu-Buckau. Wyprodukowano łącznie około 200 sztuk, w kilku odmianach: obserwacyjnych, dla działka 37mm, dla działka 53mm oraz dla działka 57mm.

W czasie pokoju wieżyczka była magazynowana w składach artyleryjskich, zabezpieczona przed dewastacją, kradzieżą wyposażenia i czynnikami atmosferycznymi. W momencie ogłoszenia mobilizacji wieżyczkę wtaczano (była wyposażona w cztery małe kółka) na lawetę i przewożono do wcześniej przygotowanego stanowiska ogniowego. Instalowanie wieżyczki nie wymagało specjalnego wyposażenia. Bezpośrednio z lawety, po małym torowisku, przetaczano ją na swoje miejsce.

Początkowo fahrpanzery były instalowane w specjalnie przygotowanych stanowiskach ogniowych, z betonowym przedpiersiem i torami dojazdowymi. Jednak na linii frontu wykorzystywano punkty wzmocnione szalunkiem z desek, wikliny, blachy falistej i innych dostępnych materiałów..

 

skala 1:35, model zbudowany od podstaw wg. własnego materiału zdjęciowego z Fortu Czerniakowskiego oraz planów i zdjęć ze strony www.landships.freeservers.com

 

P1080567.jpg

 

th_P1080605.jpgth_P1080603.jpgth_P1080601.jpgth_P1080600.jpg

th_P1080595.jpgth_P1080593.jpgth_P1080592.jpgth_P1080590.jpg

th_P1080588.jpgth_P1080585.jpgth_P1080580.jpgth_P1080579.jpg

th_P1080572.jpg

 

parę zdjęć z budowy:

inbox czyli rura kanalizacyjna:

th_P1060682.jpg

 

oraz pierwszy zarys bryły i załoga:

th_P1060684.jpg th_P1060688.jpg

 

podwozie dojazdowe na stanowisko artyleryjskie:

th_podw1.jpg th_podw2.jpg

 

th_nity35.jpg th_nity34.jpg

 

"wiklinowe" wzmocnienie ścian stanowiska fahrpanzera - żyłka, drutek miedziany, cyna i patyczki do szaszłyków..

th_stan2.jpg

th_stan1.jpg

 

plan terenu na dioramie..

th_DSC01581.jpg

 

th_100_2367.jpgth_100_2378.jpgth_100_2372.jpg

 

th_P1070688.jpgth_P1070684.jpg

 

th_P1070720.jpgth_P1070714.jpgth_P1070709.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie modne stało się ostatnio usuwanie postów coponiektórych userów.. więc nie wiem jak długo temat będzie egzystował na forum.. może parę osób zdąży obejrzeć, a najlepiej zróbcie sobie zrzuty z ekranu, w sam raz przydadzą się w następnej bezowocnej dyspucie z modami przynajmniej będzie dowód, że jednak usuwają cudze posty..
- sprytnie

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat Wielkiej Wojny chociaż nie lotniczy jest bliski mojemu modelarskiemu sercu ,fajna dioramka Fazzy, czy ona była wystawiana gdzieś na zawodach ?bo wydaje mi się że widziałem ją na żywca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAZZY_bez_humoru mam nadzieję, że ta rura to ze sklepu a nie z kanalizy?

Model mi się podoba, nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego ustrojstwa Pomysł z łopatą jest świetny, takie nałe wykroczenie poza obrys dioramy Ja tam też widzę niezła imprezę, ilość puszek po konserwach świadczy o tym

 

Z czego nity zrobiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ze sklepu.. chociaż jak by była żywcem wycięta z kanalizy.. oprócz "mrocznego" klimatu osiągnął bym dodatkowo efekt "swojskiego i mrocznego" odoru okopów..

co do łopatki poza obrębem dioramy.. może tu będzie lepiej widać, że nie tylko saperka wyszła poza teren:

th_P1080531.jpg

 

nity początkowo próbowałem wykonać samodzielnie:

th_nity.jpg

ale poparzone palce i pocięty kciuk skutecznie mnie zniechęciły.. finalnie wykonałem je z łebków od szpilek (różne wielkości) chociaż nie do końca był to dobry pomysł.. są zbyt duże..

a mniejsze nity to nawiercony otworek i wklejona w niego kuleczka do dekoracji paznokci (sprzedawane w jednym opakowaniu, ale trafiają się dosyć zróżnicowane rozmiary.. trzeba tylko przebierać wśród tych maleństw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

figurki żołnierzy to składaki, żywica i plastik plus trochę szpachli..

zwierzaczki to produkt f-my Plusmodel i produkcja własna,

ale jeżeli potrzebował byś jakiegoś oporządzenia 1-wszo wojennego to odezwij się na PW

 

seb - może tu fajniejsze nagrody, ale w natłoku tylu różnych modeli diorama raczej nie miała by szans.. i nie służy mi za bardzo pośpiech mam rozbabranych parę modeli równolegle.. a do konkursu musiałbym nowy zacząć i skupić się na nim.. a tak to wracam sobie z fabryki i dłubię przy tym na co akurat mam wenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne:

pomysł

wykonanie(prawie)

Ogromne wrażenie, to fakt samoróbek, lubię..ale cudze, za leniwy jestem do wymyślania robótek własnym sumptem...i wykonuje je w ostateczności

 

niefajne:

wzmocnienie wału

ta sama faktura ziemi w okopie i poza nim( bo skoro tam tuptali, a tuptali sporo bo to "okopowa" wojna była...więc pozasychane udeptane, bądż pozasychane udeptane..z zaschnietymi odciskami butów).

 

Wieża nosi ślady ostrzału - co źle kontrastuje z prawie nieruszonymi workami.

Pokrycie blaszane - brak akcentów zużycia(dziurki po kulach, jakies zacieki..cokolwiek)

 

Beczka z wodą(?) w koło brak akcentu mokrości...i czegoś na wodzie(kilka badyli..czegokolwiek)

 

drabina, a właściwie jej schodki, czyste, nówki - a chłopaki rozgoszczeni jak w domu...no chyba że dopiero co postawili, i gwizdka do ataku nie było....

 

figurki - tu przemilczę...bo będzie potraktowane jako...odwet.

 

Miałem możliwość widzenia na żywo..tak dodam.

 

gratuluję

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale.. zgadzam się ze wszystkim co napisałeś

w planach już następna diorama, postaram się zastosować do wszelkich uwag.. przy okazji będzie to mój debiut w związku z produkcją terenów mokrych..

do napisz jeszcze o figurkach :P bo na razie zwrócono uwagę tylko na ich zbyt kontrastowe cieniowanie

 

Boozy.. worki na dioramie były lepione samodzielnie z miliputa (widać na zdjęciach z produkcji, pod spodem kilka worków plastikowych z tamiyi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny klimat na tej dioramce. Zwłaszcza żołnierz karmiący szczurka mi się podoba

Biedny ten gryzoń, los jego przesądzony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle bardzo fajna praca, która była moim faworytem w konkursie na innym forum.

 

bo na razie zwrócono uwagę tylko na ich zbyt kontrastowe cieniowanie

Cieniowanie i kontrast można zgubić...tyle tylko, że jesli chodzi o pigmenty, zbyt dużo starasz się zrobić 2 kolorami, bądź robisz to tak, że zlewają się tylko w 2 główne.

możesz wkleić link, gdzie to warsztatowałeś...ja zbytnio nie jestem "na topie" - jeśli chodzi o "bywania" tu..czy tam.

przy okazji będzie to mój debiut w związku z produkcją terenów mokrych..

zywica akrylowa załatwi sprawę za Ciebie

 

EDIT:

 

oo sam znalazłem na pwm, przpraszam, cofam wszystko co napisałem - niepotrzebnie ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do łopatki poza obrębem dioramy.. może tu będzie lepiej widać, że nie tylko saperka wyszła poza teren:

O rany! Szczura zaciukało łopatą! Wielki jak te w Tomb Raider Pomysł genialny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.