Skocz do zawartości

Leopard 2 A4 "polski" 1:35 - na przywitanie.


karol 111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w moim pierwszym temacie.

Forum czytam już od jakiegoś czasu, podziwiając prezentowane tutaj prace i postanowiłem w końcu zaistnieć nieco bardziej materialnie (a raczej virtualnie).

Interesuje mnie szeroko pojęta skala 1:35 i w takim wymiarze jest model, który chciałbym pokazać i który skończyłem ok. tygodnia temu.

To Leopard 2 A4 w polskich "barwach".

Mam nadzieję, że ten temat Was jeszcze nie znudził ...

 

Model to HobbyBoss + Echelon + drobne przeróbki mające na celu przynajmniej z daleka upodobnić go do polskiego Leo.

Malowanie farbkami Gunze/Mr.Hobby z zestawu NATO Color for Tanks.

Przy wykonywaniu podpierałem sie zdjęciami ze strony 10 B.K.P.

 

Pomimo błędów, których nie udało mi się uniknąć, jestem zadowolony z tego modelu.

Wszak to polski Leopard !

Zapraszam do oglądania.

 

1)

Obraz001.jpg

2)

Obraz002.jpg

3)

Obraz003.jpg

4)

Obraz015.jpg

5)

Obraz005.jpg

i jeszcze trochę ...

6) th_Obraz006.jpg 7) th_Obraz007.jpg 8) th_Obraz008.jpg 9) th_Obraz009.jpg 10) th_Obraz010.jpg

11) th_Obraz011.jpg 12) th_Obraz012.jpg 13) th_Obraz013.jpg 14) th_Obraz014.jpg

 

Teraz pracuję nad jakąś gustowną podstawką pod model tak, żeby uzasadniony był ten taki poligonowy, zakurzony wygląd modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Cieszę się, że się podoba.

 

Jedyne co niepodoba mi sie w tym modelu to przykryty karabin

Chciałem, żeby było inaczej niż zwykle. Problem w tym, że na zdjeciach, które oglądalem, nie bardzo było widać z czego jest ten futerał na karabin i jakiego jest koloru.

 

model jest bardzo ładny tylko zdecydowanie zbyt czysty. może by chwycić pigmenty i jeszcze go trochę sponiewierać?

Tak, to zawsze można zrobić, tym bardziej, że tak jak wspomniałem, chcę ten model ustawić na jakiejś podstawce, że niby jedzie w terenie.

Ale jeśli będę coś jeszcze pigmentował, to w bardzo niewielkim zakresie.

 

A, że przez okrągły rok oglądałem Leo na własne oczęta stwierdzam, że jest jak żyw

no, to mnie cieszy podwójnie

 

które mimo ich wieku chyba dojrzały jakiś felerek u wylotu lufy;)

ten felerek to ma być element symulatora trafień, tak jak ten pomarańczowy kogut na wieży - to akurat jest sygnalizator trafień,

(przeczytałem gdzieś ...)

 

powierzchnie anty. były w zestawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, iż nie siedzę w dzisiejszej pancerce to model i Twoje wykonanie bardzo mi się podoba, ja bym również nic nie zmieniał, jest dobrze tak jak jest te gałązki to jak zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie zrobiony model. Ja bym go też nie brudził. Czołg nie zawsze spływał błotem. Jedyne co to popracowałbym nad peryskopami te obecne zdecydowanie psują efekt wykonania. Malowanie jest niesamowicie realistyczne.

Gratuluję i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei...

 

 

Jedyne co to popracowałbym nad peryskopami te obecne zdecydowanie psują efekt wykonania.

szybki peryskopów zastosowałem te co w zestawie, a one są dosyć słabe i niezbyt dokładnie dopasowane do otworów, zaniechałem ich waloryzacji i dlatego jest jak jest,

Malowanie jest niesamowicie realistyczne.

pierwszy raz malowałem akrylami Gunze Sangyo/MR.Hobby i chyba zostanę ich wiernym wyznawcą

(w sumie nie wiem, czy Gunze i Mr.Hobby to jedna i ta sama firma...)

 

jak jest ze sklejalnością tego modelu,bo Hobbyboss jest dla mnie nowością,a Leopard w wersji 2A4 bardzo mi się podoba.

nie użyłem grama szpachli ale nie jest to też Tamiya czy inny Dragon,

to po prostu dobra klasa średnia,

trochę pilnika musiałem użyć, żeby dopasować do siebie koła prowadzące,

gąsienice są gumowe i dość elastyczne, ale dobrze łapie je kropelka i nie miałem problemu z ich ułożeniem,

więcej grzechów nie pamiętam...

mam też Leo 2 A4 Italeri i jeśli miałbym trzeci raz kupować model tego czołgu, to wybrałbym HB,

krótki opis co trzeba zmienić w tym modeleu, aby przypominał naszego Leoparda.

 

oto co ja zrobiłem w stosunku do wersji pudełkowej:

(model ma przedstawiać "wersję poligonową")

- podniosłem tylne segmenty fartuchów bocznych i na wewnętrznych ich stronach dokleiłem coś w rodzaju nitów,

- usunąlem tylne błotniki,

- dorobiłem zawleczki mocujące na przednich i tylnych hakach holowniczych,

- dorobiłem łańcuszki na deklach wyrzutni granatów dymnych,

- zrezygnowałem z tyłu wieży z części nr C11 po to, żeby móc w to miejsce przykleić oznaczenie plutonu,

- w zasobniku z tyłu wieży usunąłem coś co przypominało zaczepy i dorobiłem z drutu coś co przypomina zaczepy

- Leopardy mają na lewej burcie wieży taki prostokąt zrobiony jakby ze spawów, nie wiem co to jest i po co, ale w modelu tego nie było więc to zrobiłem z masy Miliput, a do środka wkleiłem kalkę z husarzem,

- liny holowicze zrobiłem z drutu i nic to, że wyszły mi o 0,5 cm za długie

- z rezygnowałem z kikutów anten, które poroponuje producent i zrobiłem swoje z drutu,

- lusterka boczne zrobiłem jako opuszczone,

- uznałem, że zrobię pojazd z symulatorem trafień, kogut na wieży pożyczyłem na wieczne nieoddanie z zestawu leoparda 2 A6 Tamii, dorobiłem tylko kabelek i wichajster (chyba) mocujący,

u wylotu lufy zrobiłem coś co ma przypominać to na zdjęciu poniżej:

003_2.jpg

 

tak naprawdę to są zmiany, które pasują do każdego modelu Leo, nie tylko polskiego,

nie wiem, czy nasze mają coś naprawdę charakterystycznego,

Mam pytanko z kąd do niego kalki wziąłeś?

kalki są firmy Echelon i kupiłem je niedługo po tym jak sie pokazały w Jadarze, czyli dawno,

(wie ktoś, czy jakiś inny sklep sprzedaje te kalki ?)

 

aha,

w modelu są za krótkie przednie błotniki !

zauważcie, że "60" nie mieści się w całości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow dobry... nie męcz go bardziej.....konspektowo zapylony bez zbędnego "ciurania".

Leonard wyglada dobrze...zasługa dobrych fotek:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jaki kolor są pomalowane wewnętrzne powierzchnie błotników?

 

masz na myśli ten dźwignięty segment ?

to humbrol H29, przetarty suchym pędzlem kolorem Model Master 1706 "Sand Europe" i przypudrowany pigmentami,

innych powierzchni wewnętrznych nijak nie widać po sklejeniu, więc nie ma co sobie zawracać nimi głowy,

 

p.s.

i jeszcze raz dzięki wszystkim za uznanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
model jest bardzo ładny tylko zdecydowanie zbyt czysty. może by chwycić pigmenty i jeszcze go trochę sponiewierać?

Jakaś paranoja zapanowała w temacie brudzenia, rdzawienia i innych przyniszczeń, jeżeli ktoś służył w armii wie, że sprzątanie nie kończy się na salach żołnierskich i korytarzach. Jak widzę niektóre współczesne modele zardzawione, ubłocone poobijane, to sądzę że osoby odpowiedzialne za ten sprzęt nie wychodzą z "ancla" lub nie kończy im się "zomz". Reasumijąc: pigmenty to wspaniałe dodatki w modelarstwie, ale w odpowiedzialnych rękach.

Jak dla mnie model super wykonany i nie dokonuj żadnych przybrudzeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek66 przybliż sobie szczegóły na tych zdjęciach a zobaczysz pojazdy współczesne I Abramsa ja będę rdzawił i obijał

http://www.news.navy.mil/management/photodb/photos/031214-N-3236B-001.jpg

http://www.news.navy.mil/management/photodb/photos/031214-N-3236B-008.jpg

To oczywiście USMC.

I jeszcze do błota

http://www.militaryimages.net/photopost/data/501/gbo_rc_m1_08_of_43.jpg

To poligon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peter

Przeczytaj jeszcze raz mój post ze zrozumieniem, chodzi mi przedewszystkim o polskie pojazdy i polskie realia, a Ty pokazujesz pojazdy uczetniczące w działaniach zbrojnych i co najważniejsze US.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.