Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

A 7505 była skąd ? To zdjęcie było publikowane na Forum MSL ale tam mi się nie otwierało, i nie mogłem zaskoczyć o czym Oni dyskutują .Znalazłem wczoraj , znam temat dyskusji , ale rzczywiście , w jaki sposób i czy z tego samolotu odpadły te wyrzutnie ? Dla szukających drugiej wyrzutni - z lewej strony , na wysokości przedniej goleni. Ot taka ciekawostka, ale ujęcie ładne.

odpadajcawyrzutnia2.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o fotokarabinach, dwie miniaturki kierujące do zdjęć zamieszczonych na portalu aviateam przez krynio70

thumb_99950022.JPG thumb_pisak.JPG

Bo w tym temacie nie bardzo się orientuję, w bojówkach były też fotokarabiny SSz 45? Jeśli tak, to właśnie o takie zdjęcia chodzi?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albumy się nie otwierają .Prawe zdjęcie jest na pewno z celownika. [ A raczej zdjęcie siatki celownika z fotokarabinu ] No Young , z tym pytaniem o fotokarabin to żart ?

hud21bis.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

rimg2455.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

To jest właśnie ta puszka gdzie pewien słynny przytaczany przeze mnie Inspektor , w czasie nużących dla Niego lotów " po trasie " opróżniał fajkę z popiołu .Oczywiście uprzednio wyjąwszy z niej kasetę z kliszą.

Chyba coś więcej jest na Forum MSL w awionice 21 .

Grzegorz5710 -dzięki za nazwiska pilotów. To było chyba jednak przed 95 , bo one mi nic nie mówią , poza ostatnim z którego synem mialem przyjemność ostatnie 2 lata pracować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdjęcia edytowałem, teraz powinno wszystko grać

No Young , z tym pytaniem o fotokarabin to żart ?

Nie nie, to nie żart. Tak wyszło, że na zgłębianie tajników awioniki MiG-21 zawsze nie było czasu.

Gdyby ktoś z szanownych kolegów pomógł więc rozwikłać dla mnie zagadkę i opisać co widać na tych zdjęciach.

Dla wyjaśnienia, co może się przydać - podpis pod lewym zdjęciem brzmi następująco:

...nad chmurami zd.wykonane z fkm.( pilot wyłączył podświetlenie "stałej siatki celownika" przy której pracuje tylko ruchoma siatka celownika sterowana żyroskopowo)

a pod tym drugim

zdięcie wykonane z foto przystawki z celownika ASP-21PFD czyli z tzw fotokm.

Widzę tam trzy charakterystyczne detale: dwie prostopadłe linie, punkty w okręgu i jeden w środku, plus duża jasna siatka.

Dodam pojawiające się już w sieci piękne klimatyczne zdjęcie także w tym temacie

mig21b65.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz5710-poprosimy o fachowe wyjasnienie.Ja wiem tylko który to celownik , który fotokarabin , i że ta siatka celownik była ruchoma .Szczerze powiedziawszy zawsze zazdrościłem uzbrojeńcom , gdy w czasie przygotowania s-tu mogli zasiąść w kabinie i pobawić się tymi elektronicznymi cudami , pokrętłami . I co dziwne to działało.

To ja wrzucę dla ułatwienia fotki z Forum MSL- myslę że się nikt nie obruszy, w końcu mówimy o tym samym 21 [ ulubionym jak sądzę ] a jak by Grzegorz5710 co nieco rozjaśnił to chyba bylibyśmy wdzięczni .

celownik.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p1050261y.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Górna skala dla raket R-60

celownikskaladlar60grna.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Celownik dla 21BIS- z górną skalą

img6669j.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Celownik dla 21PF,PFM ,M,MF nie przenoszących rakiet R-60

img7090w.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Zielona lampka produktu 62 [ R-60 ] sygnalizująca przechwycenie celu przez głowicę , gotowość do odpalenia , podwieszenie rakiety ?

mig21bisapphoto04.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

A co oznaczają pozostałe [R-55, 1,2 ? ]

I to jest chyba z kabiny 21BIS SAU, trochę różniącej się od Naszych Bisów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film z pożegnania pilotów w Malborku został nakręcony czy też zrobiony w dniu 30 czerwca 1995 roku przez mjr pil. Eugeniusza Popowskiego. Jak twierdzi nie on go zamieszczał na You Toube - ale to szczegół.

 

Zazdrościć uzbrojeńcom - masz prawo jeżeli chodzi o sprawdzenia celownika czy też innych instalacji natomiast wątpię abyś zazdrościł gdy trzeba podwieszać ciężkie bombki - tutaj trudno było kogoś namówić do współpracy

Co do celownika troszkę musicie poczekać bo chciałbym go opisać w miarę przejrzyście bez chaosu. Samolot wersji PF miał celownik taki sam jak na F-13 czyli ASP 5 ND natomiast samolot PFM i pochodny R celownik PKI. Celowniki ASP PF21 miały M/MF/Bis. Sygnalizacja dla rakiet R-60 nie wchodzi w skład kompletu celownika - jak widać jest zabudowana fabrycznie na lewej tablicy przyrządów stąd wniosek że celowniki z MF i Bisa są takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam niecierpliwie na fachowy opis. W sumie ciekawa rzecz , człowiek nie zwracał w czasie pracy na inne rzeczy uwagi , a teraz bez dostępu do instrukcji czy fachowego wyjaśnienia to ......blada.Odnośnie pracy uzbrojeńców to napisałem wyrażnie czego Im zazdrościłem [ nie bombek ], ale Te Nasze Zegrzańskie to była Elita Nygusów. [ mam nadzieję że nie czytają Forum ]

Odnośnie filmu i rzeczywiscie coś mi nie pasowało, nie przypominałem sobie takiego zbiorowego odejścia, bo do M-ka przyszedłem w połowie IX. Internet jest jednak potężnym nośnikiem wiedzy , wiadomości i zasobów filmowych też .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , sprzęt dla pilota -snajpera.Sam jestem ciekaw jak to działało [ tzn .normalnie chyba jak luneta ] , ale czy to było funkcjonalne ? Przydałby się dostęp do instrukcji F-13 , PF, PFM, tyle fajnych rzeczy o 21, tyle dobra poszło na przemiał .Chociaż znając życie , nie wierzę że gdzieś nie stoją na półkach zakurzone , zapomniane , pilnowane przez psa ogrodnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczny celownik strzelecki ASP PF 21 zabudowany jest jak pisałem wcześniej na samolotach Mig 21 M/MF/Bis/UM.

Głowica celownika zabudowana jest w kabinie samolotu natomiast wylicznik celownika w luku technicznym za kabiną pilota.

Proces sterowania pracą celownika odbywa się za pomocą przełączników umieszczonych na głowicy celownika. W wyliczniku celownika jedynie wymienia się w zależności od potrzeb bloczki balistyczne dla uzbrojenia rakietowego niekierowanego ( S-5M, S-5 K, S-24 )z tym, że bloczek dla działka praktycznie jest na stałe zamontowany.

 

Gałkologia na głowicy celownika:

 

Z lewej strony znajdują się trzy przełącznki wariantów pracy – od góry

NO-RS = działko – rakiety

S-B = strzelanie – bombardowanie

ABT- RUC = automat – ręcznie

Nad tymi przełącznikami znajduje się lampka „ Odpalanie” – zapala się gdy są spełnione warunki strzelania

 

Obok tej lampki znajduje się wskaźnik bieżącej odległości do celu – faktycznie jest to woltomierz.

Idąc w dół mamy pokrętło ustawiania bazy – inaczej tym ustawiamy wielkość celu.

Niżej mamy przełącznik rodzaju pracy celownika – ŻYRO-SS . Dla działka i strzelania z niekierowanych pocisków rakietowych ustawiamy na Żyro a dla strzelania z kierowanych pocisków rakietowych na SS -. Inaczej tym włącznikiem włączamy żyroskop celownika lub wyłączamy.

 

Pod tym przełącznikiem jest pokrętło Żarko – regulujemy nasycenie podświetlenia siatki celownika.

Centralnie u góry znajdują się skale zezwolonej odległości odpalania z tym, że dolna skala w zakresie pracy Żyro a górna w zakresie pracy SS.

Z lewej strony skal jest lampka ZACHWAT – sygnalizuje przechwycenie stacji rlok celu a po prawej stronie lampka WYCHOD – wyjście z ataku.

Schodząc w dół mamy pokrętło ustawiania kątów „ UGŁY ” – ustawiamy kąty pochylenia siatki celownika w stosunku do osi wzdłużnej samolotu ( linii lotu )

 

Pod nim pokrętło podświetlenia siatki celownika . Pod spodem pokrywy celownika znajduje się przełącznik włókien żarówki siatki celownika – żarówka ma dwa włókna żarzenia.

 

Celowniki zabudowane na MF miały dodatkową stałą siatkę a co się z tym wiąże dodatkowe pokrętło podświetlenia siatki stałej i przełącznik włókien żarówki.

 

Celownik zabudowany na Bisie oprócz siatki stałej miał dodatkowo trzecią skalę zezwolonej odległości dla pocisków bliskiej walki R-60 to ta na samej górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, świetny opis Grzegorzu! Chciałbym jeszcze pociągnąć temat R-60. Czy prócz wspomnianej skali coś jeszcze odróżniało kabinę maszyny przystosowanej do tego typu pocisków Jak z lampkami (na prawo od celownika) pokazanymi stronę wcześniej, ostatnie zdjęcie wklejone przez Babcię?

Oczywiście pytania bym nie zadał, gdyby nie historia naszych M/MF przystosowanych do tych rakiet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em napisał

W Pf do R to chyba / a nawet napewno/ PKI czyli PBP-1 z Jaczków i Ławoczkinów
Rzeczywiscie trochę przedpotopowe, podobne części jak w TS-11 , gdzie zawsze mi sie podobało przestawianie " muszki "

celownikkolimatorowypki.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

celownikkolimatorowypki.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Próbowałem jeszcze wrzucić celownik z Bisa ,ale ta moja instrukcja to pisana chyba dla Geniuszy [ albo Uzbrojeńców ]Taki ogólny właściwie schematyczny rysunek , z któego nie za bardzo można coś wyczytać [ jak się nie zna na sprzęcie ]

Automatyczny celownik strzelecki ASP PF 21 zabudowany jest jak pisałem wcześniej na samolotach Mig 21 M/MF/Bis/UM.

Grzegorz 5710-jesli dla BIS-a to rozumiem że ASP-PFD 21 ?

Spróbuje coś wrzucić , bo tu tych skal trochę jest

celg.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Jeszcze trochę posiedze nad kabinami i dostanę kociokwiku . Jednak inaczej jest jak się siedzi na żywo w kokpicie, tu latanie i szukanie po wydawnictwach troche męczy , tym bardziej że co kraj to obyczaj . Jak coś wydedukujecie to proszę o wsKazanie gdzie są te lampki do R-60 w M i MF , bo ja już ślepnę

Na początek

1-21BIS-Bułgaria

21bisbugaria.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

2-21Bis Finlandia-fata morgana

21bisfinl.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

3-21BIS SAU

21bissau.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

4-21M

21my.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

5-21M-Polski

21mpolski.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

6-21MF- pojedyńcza skala celownika

21mfpojskalacelownika.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

7-21MF- podwójna skala celownika

21mf.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

21mfpodwjnaskalacelowni.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

8-21MF-podwójna skala-obok celownika zmodernizowany wskażnik naprowadzania radiokomendowego LAZUR

/21mfzpodwjnskalcel.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

9-21MF- czeski z pulpitem SPS-141Je

21mfzpodwjnskalcelzpulp.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

10-21MF- zmodernizowany -czeski-z LAZUREM i bez

21mfczeskizmodernizowan.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

11-21BIS -Fiński -modernizacja -lampka produktu 62 jest-ale inaczej niż na 2 zdjeciu .

21zmodernizowany.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Jeśli coś namotałem przydałby sie wielki ekran do podglądu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-jesli dla BIS-a to rozumiem że ASP-PFD 21 ?

 

Tak mogłeś pisać do listopada 1978 roku wówczas przybyła ekipa serwisantów rosyjskich z Moskwy i wykonywała biuletyn na celownikach ASP PF 21 modyfikując je do standartu ASP PFD 21. Nie wiem na czym polegała ta modyfikacja ale wszystkie wyliczniki były sukcesywnie przekazywane do ET gdzie coś wymieniali. Oczywiście odpowiedni wpis był w książce samolotu cz 4.

Kolacje z tymi Panami były ciężkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać, że odległość do celu wprowadzana była ze stacji radiolokacyjnej pracującej w modzie "przechwycenie".

Pozdrawiam.

Dops01

 

No nie tak bardzo jest to prawdą. Odległość do celu owszem była wprowadzana ze stacji rlok wówczas gdy ona przechwyciła cel ale tylko w wypadku użycia kierowanych pocisków rakietowych czyli celownik pracował w reżymie SS. Choć dokładniej mówiąc przy pociskach na podczerwień stacja rlok nie musiała być włączona a wówczas odległość wprowadzano ręcznie. Na manetce gazu - dźwigni sterowania silnikiem - było pokrętło którym się właśnie ustawiało odległość.

 

W reżymie Żyro odległość wprowadzało się przeważnie ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mogłeś pisać do listopada 1978 roku wówczas przybyła ekipa serwisantów rosyjskich z Moskwy i wykonywała biuletyn na celownikach ASP PF 21 modyfikując je do standartu ASP PFD 21. Nie wiem na czym polegała ta modyfikacja ale wszystkie wyliczniki były sukcesywnie przekazywane do ET gdzie coś wymieniali.

A różnica wizualna nie polegała na dodatkowej skali w celowniku PFD ? Tak pytam bo w 78 to szorowałem jeszcze rejony w Oleśnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo celowniki z eMek nie miały dodatkowej siatki . Przejrzałem instrukcję MiG 21 M - Zastosowanie pocisku R-60 i nie ma wzmianki o dodatkowych lampkach dla tego pocisku takich jak na Bisach.

Lampki te są montowane w miejscu gdzie na eMkach są przyciski przeładowania działka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam rozumieć że ta skala na celowniku oznaczona jako wskażnik małych odległości była tylko taką pomocą , ale wcale nie konieczną ? No bo skoro wskazywała odl 0.4-2km , to czasu za bardzo na odpalenie [ a raczej jeszcze zastanawianie się ] nie było.Mówimy cały czas o R-60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że dostosowanie naszych eMek do tych pocisków to nasza robota bez pomocy producenta.Zrobiono to małym nakładem pracy i finansów - wiadomo kraj w wielkim kryzysie. Natomiast bisy były już robione przez producenta z myślą o R-60 więc on mogli to zrobić estetyczniej.

Skala zezwolonej odległości miała takie samo zadanie dla pocisków R-60 jak i dla innych rodzajów uzbrojenia . Informacje dla pilota oraz blokowała odpalanie przy przekroczonych reżymach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.