Skocz do zawartości

Pancerna Rezerwa Uderzeniowa - Festung Posen - Pz. IV H


Boozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wrzucam i tu bo nie każdy jest na PWM a co 11k użytkowników to nie 6,5k.

Temat ten jest to dalsza część "Projekt Pz.kpfw IV".

Temat jaki tutaj będę poruszał to Twierdza Poznań 45r. Do zabrania się za akurat ten temat najpierw skłonił mnie artykuł o czołgu Panther biorącej udział w walkach i zniszczonej na ulicy Górna Wilda i to właśnie ten czołg chciałem najpierw robić. Później zdobyłem taką oto książkę:

ksiazka.jpg

 

Okazało się, że Twierdzy Poznań bronił prawdopodobnie jeśli nie na pewno tylko jedne Pzkpfw IV ausf H lub J (na podstawie kadru z filmu nie można określić wersji):

pzkpf_iv.jpg

 

Interpretacja barwna wg książki "Panzerna Rezerwa Uderzeniowa, Poznań 1945":

barwy.jpg

Coś koło tego będe chciał zrobić tak aby przypominało te z zdjęcia.

 

Moje wykonanie to wczesne ausf H.

 

Model jaki mi posłuży to:

pudlo.jpg

 

Dodatki użyte do wykonania samego modelu:

- aber 35 A04

- aber 35 012

- lufa RB model 35B46

- Friulmodel ATL 04

- być może jeśli uda się zdobyć German Pz.IV Wheel Set

- zestawy wnętrza CMK.

- z czego polecanie osłony wieży i czy w ogóle warto je wymieniać?

Błotników raczej wymieniać nie będę chociaż kto wie.

 

Planuje zrobić podstawkę/dioramke na podstawie kadru - zobaczymy co wyjdzie.

Najwięcej trudności na bank sprawi mi zimowy kamuflaż chociaż już pewnie przy blachach będę miał problemy.

Jaki kamuflaż proponujecie pod zimowy?

Prace potrwają pewnie bardzo długo bo walcze z modelami konkursowymi na sPWM.

 

Na zdjęciu czołg stoi na Cytadeli krótko po zakończeniu walk. Na początku myślałem, że tam jest bruk ale później (albo mi sie wydaje ) przeczytałem, że stoi w fosie Cytadeli czyli podłoże jest ziemisto - gruzowe pomieszane z wszędobelskimi szpargałami. Jeśli ktoś ma inną koncepcje chętnie wysłucham bo nie jestem pewien swojej.

 

Miłego oglądania i poprawiania moich błędów.

 

PS Czy tam na tym Stugu jest biała flaga? Fajny motyw chyba dodam to do swojego na niewiczonej części czołgu.

PS2 Podziękowania dla Kuby za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zasiadam w pierwszy rzędzie. Owszem na stugu powiewa biała flaga. Swoją drogą festung Posen to bardzo fajna seria. Tristara podwozie raczej cięzko będzie dostać to raz a dwa cena napewno będzie w granicach 80 zł. Może zamiast kupować podwozie Trsitara zainwestujesz w nową czwórke wersji h z Dragona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadam w pierwszy rzędzie. Owszem na stugu powiewa biała flaga. Swoją drogą festung Posen to bardzo fajna seria. Tristara podwozie raczej cięzko będzie dostać to raz a dwa cena napewno będzie w granicach 80 zł. Może zamiast kupować podwozie Trsitara zainwestujesz w nową czwórke wersji h z Dragona.

Dzieki za zainteresowanie.

Nowa IV zostanie zrobiona jako późne H, które też mam zamiar wykonać tylko kiedy- tego nie wiem.

Szkoda by było kupować Dragona tylko dla podwozia jeśli oczywiście to masz na myśli, a przynajmniej tak zrozumiałem.

Z tego co gdzies pisano nowy DML jest raczej przeznaczony dla późnej wersji.

Wątek ten raczej wystartuje w październiku - kompletowanie elementów oraz już jak wcześniej pisałem konkurs. Ale podyskuować zawsze można a i baza modelu (Tamiya) jest już kupiona (stąd na ausf H Dragona już za poźno, a i kilka rzeczy trzeba by chyba przerobić).

Dla ruchomych wózków raczej kupie ausf D z Tristara i z niego wykozystam zaiwszenie połączone z tym od Tamiya. Tristar oferuje duży wybór przy zawieszeniu przy swoich IV także problemu chyba nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny, poznański, temat sobie wybrałeś ... Szkoda co prawda, że nie jest to któryś z dwudziestukilku StuG-ów używanych w obronie Festung Posen, które to StuG-i są znacznie lepiej udokumentowane fotograficznie, ale nic to. Pomysł wykonania Pantery z Wildy byłby bdb, jako że ona jest chyba najsolidniej obfoconym niemieckim pojazdem z walk o Poznań, mimo wsjo kibicował będę wiernie.

 

Osłony wieży możesz sobie sam wykonać, zoszczędzisz kilka dych, a efekt będzie taki jak przy zastosowaniu blaszkowych gotowców.

 

W fosie Cytadeli bruku niet (czasem się tam przechadzam ). Jak gminna wieść niesie, do dziś gdzieś w tych przepastnych fosach są zakopane bodaj 2 pojazdy (tylko czy wśród nich jest jest ta czwórka? ).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazio Jako, że wole IV taki też pomysł przyszedł mi do głowy zamiast Pantery. Z tym zakopanymi pojazdami coś też mi się obiło.

Rujewit Model kupiłem w hobbysta coś koło 95zł, ale można taniej. Ostatnio na allegro był za 85zł z przesyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

Temat odkopany.

Prace ruszją, a właściwie zbierają sie jak powolna lokomotywa parowa.

Zakupiłem wnętrze:

wnetrze.jpg

 

Teraz powolij robie podwozie, a właściwie musze przeszczepić z Tristara.

2.jpg

7.jpg

Jak widac Tristar jest wiekszy chociaż wymiary wanny (między Tristarem, a Tamiya) różnią się tylko o 1mm na długości. Tamiya wydaje się (a nawet chyba jest) lepsza pod względem detalu, posiada także fakture odlewu lecz jest niestety nieruchoma.

SWitam.

Prace ruszją, a właściwie zbierają sie jak powolna lokomotywa parowa.

Zakupiłem wnętrze:

wnetrze.jpg

 

Teraz powolij robie podwozie, a właściwie musze przeszczepić z Tristara.

2.jpg

7.jpg

Jak widac Tristar jest wiekszy chociaż wymiary wanny (między Tristarem, a Tamiya) różnią się tylko o 1mm na długości. Tamiya wydaje się (a nawet chyba jest) lepsza pod względem detalu, posiada także fakture odlewu lecz jest niestety nieruchoma.

PS. Fotki robione wieczorem(od następnych obiecuje poprawe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołgu Panther biorącej udział w walkach i zniszczonej na ulicy Górna Wilda

 

Mieszkam 5 minut drogi od tego miejsca, gdzie stała Pantera

Widzę, że model będzie głęboko zwaloryzowany ( to co tygrysy lubią najbardziej ), powodzenia w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa książka, czyta się ją z dreszczykiem. Najbardziej do gusty przypadł mi Tygrys stojący na wysokości dzisiejszych ulic Na szańcach/Za cytadelą puntujący Rosjan na płycie lotniska, koło hali zeppelinów.

Barthass a ja mieszkam na wylocie tej ulicy przy której Pantera była trafiona i widzę z balkonu to miejsce Mój dziadek łaził po tym czołgu jako szczawik jeszcze. Wóz stał tutaj dobrych kilka tygodni podobno. Najciekawsza jednak jest historia trafienia przy użyciu ... miejskiego klozetu

 

Boozy nt tzw Wielkiej Fosy w Poznaniu krążą legendy, tak samo jak na temat zawartości głównych schodów prowadzących na cytadelę (tam gdzie obelisk). Jedna z legend opowiadana zresztą przez kustosza pobliskiego muzeum mówi, że po wojnie (dokładnie kiedy? 60-70 ?) wytargano z okolic fosy dwa pojazdy opancerzone (jakie?), które jeszcze tej samej nocy ... zniknęły.

O zawartości fosy mówi się od lat i za 10 lat ludzie będą już gadać, że leży tam cały batalion stugów i IV. Osobiście stawiam na 1-2 pojazdy, w tym 1 czołg/działo. Faktem jest, że Rosjanie spychali do fosy cały szpej z cytadeli, przeważnie broń ręczną itp. O pojazdach będzie można mówić wtedy kiedy coś faktycznie wyjdzie, z tego co wiem ostatnie próby zablokowała ... Zieleń Miejska.

 

Osobiście bardziej zainteresowałbym się nasypem ulicy Dolna Wilda od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ul Czechosłowacką. Tam w tym rejonie toczono ostre walki z Rosjanami, którzy mieli przyczółek mostowy w Czapurach i tam też walczyło gro Stugów. Tam są prawdziwe tajemnice ...

 

Chętnie pooglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie próby zablokowała ... Zieleń Miejska.

 

Możesz coś szerzej na ten temat, Jendrass? Zaciekawiła mnie ta "zieleń", jako że Cytadelę i muzeum mam prawie pod nosem . Za każdym razem jak tam przechodzę to sobie "wizualizuję" StuGa III G na "gdzieś piętrze -1" . Jak gminna wieść niesie (źródło: znajomy miłośnik "wykopek") nawet zlokalizowali te 2 pojazdy, a przynajmneij wiedzą, w kórym konkretnie miejscu fosy szukać ... Tam w okolicy już się kiedyś natknąłem na pana z wykrywaczem metali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu opowiadać, chcieli kopać, zgodziło się miasto, konserwator, muzeum i wszyscy święci, a ZZM powiedział nie, bo drzewa itp. Sprawa sprzed ok 2 (?!) lat ale nie pamiętam teraz.

Miejsc gdzie mogą się "pomieścić" pojazdy, zwłaszcza wiedząc gdzie były ich "bazy" w czasie oblężenia jest raptem kilka i człowiek w temacie może je wskazać ogólnie ale z dużą dozą prawdopodobieństwa.

Skoro wozy są zlokalizowane to może jeszcze za naszego życia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle Boozy zaszalałeś z dodatkami, ale jednak szkoda, że zdecydowałeś się na model Tamiyi gdy na rynku pojawił się Dragon, no ale finansowo jesteś do przodu. Dużo pracy cię czeka, najgorszy mankament tego modelu to złe wymiary wieży.

Co do ekranów to wypadało by je wymienić, albo pocienić te plastikowe, ale pamiętaj, że w rzeczywistości nie były takie cieniutkie jak odwzorowuje je np. Aber.

Czy lufa w zestawie CMK to przypadkiem nie Eduard ? Jeżeli tak to zmiń ja na RBmodel.

Pzdr

PS. Jesteś kolejnym przykładem, że można pasjonować się jednym typem pojazdów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za historyjki.

CMK wychodzi z 2 razy drożej ale myśle, że warto.

Seb, Tamiya nie jest taka zła. Wieża taka jest i tu musze już taką zostawić.

Model Dragona też przejdzie przez me rączki. Ekrany (będą tylko wieżowe) z griffonmodel chyba, że jest coś lepszego.

Lufy w zestawie nie ma. Planuje właśnie kupić RB model.

 

Dziękuje za komentarze i zainteresowanie.

PS. Jak zakończe ausf. D biore się już tutaj ostro do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dobryyy.

Powolutku do przodu.

Wyciołem tył oraz zamieniam te elementy widoczne poniżej na tristara.

4.jpg

 

Zamieniłem tekże przedni właz, aby był otwarty. Nie miałem całej płyty

nadtransmisyjnej, także musiałem to wpasować. Wszelkie bobole wyjdą pewnie po podkładzie.

3.jpg

 

Na koniec małe spasowanie wnętrza (nie gotowego) oraz zrobione wózki.

5.jpg

;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Tristarem to tak jest że teraz na luckymodel dostępny jest zestaw z zawieszeniem do czwórki. Pewnie widziałeś jeżeli nie to rzuć okiem może lepiej zamówić

Ale zawieszenie jest właśnie z Tristara. Ruchome, zabrane z innego pz IV.

Dzięki za cynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ciekawy i bardzo bogaty zestawik zasiadam i oglądam z ciekawością. Ciekawe jak Ci pójdzie praca nad tym zestawem.

Pozdrawiam

PS ja właśnie kończę Panzera IV w wersji bez wieży (Bergepanzer) z pełnym wnętrzem od Trumpka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Boozy że zrobiłeś przeszczep z Tristara ale jest właśnie dostępne już w sprzedaży samo zawieszenie którego poszukiwałeś (wprawdzie to nowy zestaw ale chyba gorszy z pewnością nie będzie .

Dzięki za info jeszcze raz.

 

Witam!

Ciekawy i bardzo bogaty zestawik zasiadam i oglądam z ciekawością. Ciekawe jak Ci pójdzie praca nad tym zestawem.

Pozdrawiam

PS ja właśnie kończę Panzera IV w wersji bez wieży (Bergepanzer) z pełnym wnętrzem od Trumpka.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Twoje wnętrze jest dośc dobrze spasowane. Te z CMK średnio.

 

I teraz:

Poszukuje dwa elementy (nr 6 na rysunku):

Dozalatwienia.jpg

Potrzebne takie, które pasują do tego po prawej stronie obrazka. Na dole pokazuje o co mi chodzi dokładniej.

Ogólnie posiadają go zestawy Tristara. Nie chce kupować całego zestawu dlatego też pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boozy - robisz model z wypasioną żywicą i blachami, a sam nie wydziergasz tych odbojników? Przecież wystarczy ramka na gorąco ciągnięta i 2 pseudośrubki z Wikolu/Poxipolu/kak ugodna .

 

P.S. Tylko nie mów, że Ci się nie chce/nie umiesz. Jak ludowa piosnka mówi "Wystarczy chcieć..."

 

P.S. 2 A te żeberka wzmacniające odbojnik to pocienisz o połowę? Strasznie pancerne to to i detal traci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boozy - robisz model z wypasioną żywicą i blachami, a sam nie wydziergasz tych odbojników? Przecież wystarczy ramka na gorąco ciągnięta i 2 pseudośrubki z Wikolu/Poxipolu/kak ugodna .

 

P.S. Tylko nie mów, że Ci się nie chce/nie umiesz. Jak ludowa piosnka mówi "Wystarczy chcieć..."

Nie chce mi sie . Mam 8 a brakuje mi 2. Jest to gotowe także niepotrzebna robota, a i wygląd byłby zdecydowanie gorszy.

Nie masz może takich?

 

P.S. 2 A te żeberka wzmacniające odbojnik to pocienisz o połowę? Strasznie pancerne to to i detal traci...

Zobaczymy. Patrząc na grubośc plastiku Tamiya i Tristara to musiałbym pocienić lub pogrubić każdą powierzchnie . Te żeberka nie są takie złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.