Skocz do zawartości

Bf 109F-2 Fine Molds 1/72


net_sailor

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się wreszcie skończyć coś drugowojennego dla odmiany. Model Fine Molds z blaszkami Parta i kalkomanią Techmod.

 

Gdyby ktoś kiedyś chciał iść w to malowanie, mam kilka uwag.

Kalki nieco mnie rozczarowały. Miały poprzesuwane kolory, co zmusiło mnie do przycięcia białych obwódek i są węższe niż w rzeczywistości. Na schemacie jest też zaznaczony żółty pas na kadłubie, który jednak nie występował na tym samolocie. Nie naklejałem też godła z kogutem po prawej stronie pod kabiną. Było tam zupełnie inne godło z białym orłem (herb Frankfurtu), lecz Techmod dał oba takie same. Maszyna miała na obu bokach winkle namalowane na różnych wysokościach, więc to nie błąd - tak ma być.

 

Widzę na zdjęciach, że poluzowała się linka anteny, ale to drobiazg - się poprawi.

 

 

hahn_%2B024.jpg

hahn_%2B025.jpg

hahn_%2B027.jpg

hahn_%2B022.jpg

hahn_%2B045.jpg

hahn_%2B044.jpg

hahn_%2B040.jpg

A na koniec lepienie obwarzanków:

hahn_%2B004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że EC nie jest dla mnie w tym względzie żadną wyrocznią. Uważam, że duży kontrast między kolorami upoważnia mnie do twierdzenia, że był to schemat RLM 02/71. Zdjęcia są czarno-białe i życzę powodzenia w udowadnianiu innej kolorystyki. Rozkład plam na skrzydłach w EC jest zupełnie inny niż w rzeczywistości. Żółty pas kadłubowy, oraz białe pole na tylnej części kołpaka też nie mają potwierdzenia na fotografiach.

Wszystkie zdjęcia jakie zebrałem:

hahn1.jpg~original

hahn2.jpg~original

133034_original.jpg

hAHNfRIEDRICH.jpg

HahnFreidrich.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem pewne zdziwienie, bo schemat proponowany przez EC i różne jego wariacje dość dobrze się zakorzeniły w świadomości i ciężko jest spojrzeć na ten samolot świeżym okiem. W końcu wiadomo nie od dziś, że firma wyrobiła sobie markę dzięki drobiazgowo opracowywanym schematom malowań. Nie są jednak nieomylni i mają w swojej ofercie zarówno lepiej jak i gorzej opracowane tematy. Sądzę, że w tym przypadku twórcy z EC działali na niepełnych informacjach i część zdjęć nie była jeszcze dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów kamuflażu trudno się spierać, ale faktycznie zestaw 02/71 wydaje się bardziej prowdopodobny jeśli patrzy się na zdjęcia.

To co mi sprawia trudność, tok kolor na oprofilowaniu skrzydła i pasa na kadłubie nad nim.

Tu np. wygląda jak dwa różne kolory, a na reszcie zdjęć jest to ten sam odcień:

133034_original.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawiłem skrzydła z liniami. Pierwsze zdjęcie oryginału z mojego postu pokazuje, że przy krawędzi krzyża linia była, więc całkiem łysych skrzydeł bym nie polecał.

Za to strzeliłem babola przy wnękach podwozia - powinny być kanciaste zamiast okrągłych. Na upartego mógłbym jeszcze te kanty wyciąć, ale nie wiem czy się zdecyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciorać go za bardzo nie chciałem, bo jak widać na zdjęciach to był wychuchany samolot. Nawet lekko błyszczący lakier nie byłby zły.

 

Zgadza się. EagleCals 136-48 ma właściwe godła i oznakowania, za to schemat malowania jest kontrowersyjny. Tylko swastykę trzeba wymienić na taką z białą obwódką:

hahnvon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koledzy za miłe słowa i dziękuję Panu Administratorowi, że po kulturalnej rozmowie zostały tylko strzępy i teraz wątek wygląda jakbym pisał sam do siebie. To już chyba ostatnia galeria na tym forum. Mam nadzieję, że nie będziecie tęsknić za moimi modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Bardzo mi przykro, że komentarzy ubyło - mamy "czyszczenie" i widocznie posty poleciały z automatu. Nie bierz sobie tego do serca ;-)

 

pozdrawiam

Admin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.