Skocz do zawartości

15cm sIG auf Jagdpanzer 38(t), UM, skala 1:72


grzesioj

Rekomendowane odpowiedzi

A tu kolejna pokraka, czekająca na swoje pięć minut:

 

hetzerlate18.jpg

Słowo się rzekło, więc - jak w tytule, czyli 15cm sIG auf Jagdpanzer 38(t) firmy UM w skali 1:72. Najbardziej chyba odlotowy pojazd armii niemieckiej, którego sylwetka nieodparcie kojarzy mi się z sylwetką niezidentyfikowanego obiektu latającego, pojazd, którego model gości na forach z częstotliwością proporcjonalną do ilości rzeczywiście wyprodukowanych egzemplarzy.

 

Sam model wykonany jest przez producenta nieco gorzej niż ostatnio przeze mnie przedstawiany Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Nieco więcej przy nim piłowania, szpachlowania, dopasowywania, no i oczywiście - główkowania jak, co i w jakiej kolejności. Ale - ogólnie nie jest źle, a na pewno lepiej, niż przy modelach na niezmodyfikowanym podwoziu 38(t). Pojazd zbudowany jest praktycznie z elementów zawartych w pudełku. Ze swej strony wymieniłem jedynie płytę podłogową z płaskiej jak stół na ryflowaną - pozostała mi po jakimś Marderze UM, dodałem z nieco przygrubego drutu uchwyty klap na górnej płycie kadłuba, przewód zasilający lampę Notek oraz łopatę, która również pozostała mi po jakimś modelu UM. Model malowany jest przy pomocy pędzla farbami Humbrol oraz Pactra. Wash wykonałem z pomieszanej farby Humbrol 33 ze starym, artystycznym brązem olejnym (nazwy producenta nie pomnę - myślę, że nie jest to zbyt ważne). Delikatne zacieki, z których jestem bardzo dumny , a których na zdjęciach praktycznie nie widać, wykonałem rozcierając delikatnie zawilgoconym pędzlem kropki, nanoszone igłą z farb Humbrola 33 oraz 186. Wedle mego skromnego zdania, pojazd udało mi się wykonać lepiej niż ostatni, wspomniany Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Może to zasługa tego, że jest on w moim ulubionym kolorze... Cóż, czas na fotografie. Tradycyjnie nie są one najlepsze z powodu warunków plenerowych. W sobotę na chwilę wyjrzało Słońce, więc w pośpiechu parę razy pstryknąłem aparatem. Nie było za bardzo z czego wybierać, więc prezentuję wszystkie zrobione fotografie. Oto one:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Tu - nieśmiała i niezbyt chyba udana próba zajrzenia szklanym okiem obiektywu do środka nadbudówki:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Tutaj - te same motywy, ale wykonane w nieco odmiennych warunkach ekspozycji:

 

15cmsig332aufjagdpanzerk.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Dość długo wzbraniałem się przed chęcią zaprezentowania modelu na zdjęciach zrobionych z lampą błyskową, gdyż - nie wiedzieć czemu - kurz wykonany na dolnych partiach układu jezdnego, wykonany przy pomocy akrylowego RAL szary-ileśtam, na zdjęciach robił się... niebieski, bez względu na to, co próbowałem robić z ustawieniami aparatu:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Ponieważ rodzinka rozrosła się na tyle, że nie bardzo chce mieścić się w kadrze - ze starszym bratem Sd. Kfz. 138/1M "Bison":

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Tutaj - jeszcze jeden fragment trzódki:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

No i na koniec trochę niewyraźnych szczegółów:

 

15cmsig332aufjagdpanzerh.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Przepraszam za zasypanie Was zdjęciami. Mam jeszcze kilka z wcześniejszych etapów malowania, ale postanowiłem je sobie darować. Cóż, jestem gotów na wszelką krytykę.

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz krytyki - to masz. Dlaczego na zdjęciu rodzinnym nie widać wszystkich? Proszę o zdjęcie całości, nawetjeżeli nie będzie za dobrze widoczne. Sam model podoba mi sie tak jak poprzednie - czyli bardzo. Super kolekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na zdjęciu rodzinnym nie widać wszystkich? Proszę o zdjęcie całości, nawet jeżeli nie będzie za dobrze widoczne.

Nie widać wszystkich, bo są fantazyjnie poupychane na różne sposoby w różnych miejscach, ponieważ skończyło mi się miejsce na modele . Co do zdjęcia całości - dość trudno wszystkie te modele wyłuskać z pomiędzy innych modeli i chyba zdarzy się to dopiero (tzn. zdjęcie), kiedy pojazdy wyruszą na bitwę. Mogę wrzucić jeszcze fotkę z Hetzerem, w późnym stadium malowania modelu, ot:

 

15cmsigaufjagdpanzer38t.jpg

 

Co zaś do braku miejsca na półce - nie wiem, co to będzie, bo wziąłem się za kolejnego pokrakę:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Na razie wygląda bardzo niecharakterystycznie. To Sd. Kfz. 140/1-75. Na razie to najgorszy model z tej serii na jakiego się natknąłem. W dodatku ma pięknie wyeksponowany... brak wnętrza, no i nie wiem, co z tym zrobić. W sieci znalazłem tylko jedno zdjęcie pojazdu, i to "z zewnątrz". Tak samo jak pewno kolesie z UM. Ale to już inna bajka.

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesioj jak dla mnie Twoje UMki są świetne, ruszyłeś z kopyta raczej już Cie nie dogonię, ale siła wyższa...praca, uczelnia i rodzina...i tak w kółko. Narobiłeś mi SMAKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, to jest zdecydowanie Twój najlepszy model w ogóle. Natomiast nie bardzo rozumiem dlaczego z uporem maniaka malujesz drewniane elementy ciemnym brązem. Budujesz hancjendę więc pewnie w domu szpadel masz Zobacz co i jak i od następnego modelu zrób tak jak w rzeczywistości to wygląda. Niemcy ordnungowcy byli ale sztyli to raczej nie malowali

 

Kolekcja 38-mek imponująca. Co do ostatniego pokraka to jego było chyba tylko kilkanaście egzemplarzy, więc wnętrze to raczej byłoby kompletne SF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z przedmówcą co do najlepszości, bardzo ładznie pomalowany i wycieniowany. obicia może nieco przesadzone ale za to ślicznie zrobione. strach pomysleć co będzie jak ta panzerrodzinka ruszy na Wschód... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę , że model się Wam spodobał. Co do drewna - Radku, masz całkowitą rację. Drewno nie bardzo mi "wychodzi", tutaj nie wyszło zupełnie. Coś z tym zrobię w wolnej chwili.

Co do ostatniego pokraka to jego było chyba tylko kilkanaście egzemplarzy, więc wnętrze to raczej byłoby kompletne SF.

Nie jest wykluczone, że był tylko prototyp...

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastycznie zrobione obicia na tym pancerzu jak na tą skalę, zresztą cały model (jak i reszta rodzinki) wygląda wyśmienicie.

 

Wygląda na to, że faktycznie powstał tylko prototyp, sam chcę się za niego zabrać, zwłaszcza że już leży w magazynku.

Co do twojego następnego projektu to faktycznie jest kompletny brak zdjęć wnętrza, jedyną namiastkę wnętrza możemy podejrzeć w modelu Dragona w 1:35 (jednak i tam nie wiadomo ile w tym fikcji). Lub pozostaje nam pełna improwizacja.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A modelu na model coraz bardziej podobają mi się Twoje prace. Tak jak już wspomnieli poprzednicy, bardzo fajnie wyszły obicia, podejrzewam że nie uzyskałbym takiego efektu nawet w 1:35. Brudzenie i cieniowanie także przypadły mi do gustu. No i brawa za wytrwałość w powiększaniu rodzinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prima sort! bardzo ładnie wyszedł, teraz sie zastanawiam czy ja wrzucę mojego sIGa do galerii ;) sponiewierałeś go bardzo ładnie i upewniłeś mnie w moim planie malowania i eksploatacji:) Wysoki poziom, chylę czoła.

 

Co do ostatniego pokraka to jego było chyba tylko kilkanaście egzemplarzy, więc wnętrze to raczej byłoby kompletne SF.

 

Ponoć 31 sztuk było, 6 na podstawie Bergepanzerwagen 38(t) reszta na Hetzerze i tak jak mówisz wnętrze to SF, bo jedyne zachowane zdjęcia pokazują go przed fabryką Skody i tylko z zewnątrz. Nawet nie wiadomo czy i gdzie to jeździło, bo też nie ma wzmianek o tym. Można tylko spekulować, np. że brały udział w Powstaniu Praskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za miłe komentarze .

Co do ostatniego pokraka to jego było chyba tylko kilkanaście egzemplarzy, więc wnętrze to raczej byłoby kompletne SF.
Ponoć 31 sztuk było, 6 na podstawie Bergepanzerwagen 38(t) reszta na Hetzerze i tak jak mówisz wnętrze to SF, bo jedyne zachowane zdjęcia pokazują go przed fabryką Skody i tylko z zewnątrz. Nawet nie wiadomo czy i gdzie to jeździło, bo też nie ma wzmianek o tym. Można tylko spekulować, np. że brały udział w Powstaniu Praskim.

Nastąpiło małe zamieszanie. Kolega Panzer4 a później ja:

Nie jest wykluczone, że był tylko prototyp...

mówiliśmy o pojeździe pod tytułem Sd. Kfz. 140/1-75, czyli nie tym, który jest głównym tematem wątku, lecz tym, przedstawionym na zdjęciu (to znaczy - na zdjęciu jest jego model ). Model ten, w wielkim bólu powstaje dopiero w mej "pracowni", ale niech go... Nie dość, że nadbudówka to sama plastikowa ślusarka, to jeszcze wnętrze jest prawie zupełnie puste, a to, co jest, pozbawione jest najmniejszego sensu:

 

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Co do wypowiedzi Sandmana - owszem, było 30 czy 31, ale pojazdów 15cm sIG auf Jagdpanzer 38(t). I zdjęcia jego wnętrza, zdaje się, są dostępne.

 

teraz sie zastanawiam czy ja wrzucę mojego sIGa do galerii ;)

Oczywiście, że tak. Co ma jedno do drugiego. Myślisz, że ja nie patrzę z zazdrością na co niektóre modele co niektórych Kolegów?

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.