Skocz do zawartości

M3 Grant Canal Defence Light. - Mirage Hobby ,1:72.


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przedstawiam właśnie skończony ,kolejny mój model.

Tym razem , chcąc zrobić przerwę od pojazdów państw totalitarntych , wygrzebałem coś od Wuja Sama.

W pierwszej chwili miał być Achilles ale podczas przerzucania kolejnych pudełek odkopałem Granta od Mirage Hobby.

 

W zasadzie na początku nie chciało mi się go robić. Gdybym spauzował to pewnie przeleżał by w szafie kolejny rok albo więcej.

Ale czym dalej szła praca coraz bardziej sprawiał mi frajdę.

 

O historii paskudy się nie rozpisuję i odsyłam na znany portal

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Canal_Defence_Light

 

Model sprzedawany przez Mirage należy do wersji brytyjskiej. W przeciwieństwie do hamerykańskiej ma imitację lufy w wieżyczce górnej ,podwozie typowego M3 i kadłub nitowany.

 

Na pochwałę zasługuje podwozie . Koła i wózki są bardzo dobrze przemyślane. Wszystko ładnie pasuje i dobrze wygląda.

Kadłub przy tej ilości nitów ma trochę kłopotliwą konstrukcję . Pojawia się problem z dobrym szpachlowaniem. Sporo nitów uległo dezintegracji .

Na szczęście w szufladzie od dawna na takie przygody czekają kulki BGA . Monotonnie odtwarzałem nity kulkami średnicy 0,35mm. Lepszym rozwiązaniem byłaby pełna odlana bryła....

Najgorsze spasowanie to jednak wieżyczka reflektora. Brak elementów ustalających i dziwna konstrukcja. Raz elementy zachdzą na siebie,raz są montowane pomiędzy. Może instrukcja mnie wprowadziła w błąd ,a może dałem ciała.

Gąsienice bardzo mi się spodobały. Są co prawda twarde ale nic nie odchodzi z farbą i dobrze się układały.

 

Pojazd pomalowałem w barwy 49th Royal Tank Regiment,79th Armoured Division czyli pułk zabawek Hobarta, na terenie Nadrenii w roku 1945.

Wykorzystałem klasycznie dla mnie zestaw LifeColor Olive Drab. Filtr AK Interactive,pigmenty Vallejo oraz jakieś ziemisty kolor z prezentu hivis'a.

 

Jakaś tam podstaweczka na potrzeby sesji. Tu oczywiście mam największe braki.

 

Fotki

 

DSCF9326_zpsgky7pwyg.jpg

DSCF9327_zpsk4amxg0a.jpg

DSCF9328_zpspgd1nwyd.jpg

DSCF9329_zpswgispfdp.jpg

DSCF9330_zpsmmzqwk0v.jpg

DSCF9331_zpsdgmj9dxl.jpg

DSCF9332_zpsvpvxd0kc.jpg

DSCF9333_zpsgyblsoqz.jpg

DSCF9334_zpsylsjl59l.jpg

DSCF9335_zps9gd0pgpa.jpg

DSCF9336_zpshzulryie.jpg

DSCF9339_zpsbvwea5ul.jpg

DSCF9340_zpstiozosib.jpg

DSCF9341_zpsm7uavk93.jpg

DSCF9342_zpsfmrcr6ei.jpg

DSCF9343_zpsiysgpb5d.jpg

DSCF9344_zpson8s8kq5.jpg

DSCF9345_zpscup8oqtt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety gumiaki-gąsienice psują efekt.

 

Naprawdę tak źle?

Ja uważam ,że są całkiem niezłe. Dobrze się ich trzyma farba, nie zapadają się na kole napędowym i bardzo dobrze zaskakują na zębach.

Wkrótce przetestuję plastikowe w Achillesie lub Jacksonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę bardzo ładny i miły modelik

Podoba się malowanie

I nie marudź na temat podstawki, cieniutka ,ale ładna

Gaski ,to nie 35-aby wstawiać metalowe,lezą super

Rob częściej przegląd w szafie ,to może znów coś fajnego znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto napisał że nie było szpachli

Nawet dwa rodzaje. Tamiya oraz cudo Citadel Liquid Green Stuff rozcieńczalna wodą,zmywalna i fajnie można w łączenia wciskać.

 

Po złożeniu tylnej ścianki okazało się ,że jest lipa. Po szpachlowaniu i tak wyszła wklęsła ,a po szlifowaniu narożniki się przecierały. Zakończyłem więc na środku wstawką i naklejeniem na całość Hips 0,35mm bo już nie było co szlifować . Instrukcja też idealna nie jest. Pomimo ładnie rozrysowanych elementów nierzadko nie pokazuje dokładnego miejsca wklejenia detalu. To samo miałem przy AT-1 i boję się ,ze to samo będzie przy ciągniku C7P ,którego nie chciałbym spie...ć błedami w instrukcji.

 

Niemniej jednak kusi mnie kolejnego Granta kupić ,ale z okresu walk na pustyni....teraz znam bolączki tego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIekawy pojazd- takie lubie!

 

Wykonanie fajne, ale myślę, że stac Cie na wiecej

O gąskach była mowa, te lufy ciut lepiej bym nawiercił, ale jaki by nie był zaletą pojazdu jest to, że...to nie kolejny szerman czy panzer:) i miło się ogląda, może i skromna, ale ładna podstawka- dzięki nim modele mają duużo lepszy odbiór.

Ja też przymierzam się do Granta, tego el Gazala, ale to daleko na choryzoncie...bo narazie mam z alianckich pojazdów Bishopa 50%...a to też odległe:/, bo inne projekty na etpach >90% muszę dociągnąć.

Rób częściej ciekawe pojazdy jak P1000 i ten:), to cyba pierwszy CDL w 72 na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że zrobiłeś ten model bo przyznam się że o takiej wersji nie wiedziałem. Sam model ładnie wykonany. Jednak Mirage troszkę spadał układ jezdny który przypomina ten z Tygrysa lub Pantery. Górny bieg gąsienicy powinien byćna równej wysokości na całej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klauzula tajności do tej pory

Tu jest fajny blog ze skalą 1:35...kilka detali mi pomogło w budowie swojej kruszynki.

 

http://panzerserra.blogspot.com.br/search/label/M3A1%20Lee%20CDL%20-%20T10%20Leaflet

 

Model nie jest idealny. Niemniej jednak sam jestem zaskoczony jak wielką frajdę mi przyniósł.

Miał być model bez spiny a naprawdę z dużą przyjemnością mi się go robiło.

 

Teraz robię Churchilla w niemniej tajnej wersji i już mniej zadowolenia mi przynosi. No cóż Italeri jakie jest każdy wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo oryginalny pojazd i fajne wykonanie! Gratulacje! Ja ze swoim Lee walczyłem kilka lat... ale postanowiłem zrobić mu wnętrze... Gąski to nawet nie najgorszy element w modelach Miraga... ja miałem więcej problemów z kalkami. Twój model mi się podoba, ale raczej po tą wersję nie sięgnę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.