Skocz do zawartości

"Prawosławna" z Westerplatte 1:35


dzidas71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Spośród całej II W Ś najbardziej chyba pasjonuje mnie Wrzesień 39'. Niestety , jak wiemy modeli przyzwoitej jakości , szcególnie w tej skali jak na lekarstwo. Wciągnięty w historię 7-mio dniowej obrony Westerplatte porzez lekturę kilku, zresztą już tytułów, postanowiłem wykonać serię modeli osadzonych w kontekście tych walk.

Na początek wybrałem "najcięższą " broń naszej placówki - 76 mm armatę. Tak ,tak , była to nietuningowana na 75 mm armata rosyjska. Oto jej model

wes%201_zps90ef5119.jpg

 

Wzorując się na zdjęciach w tej , wspaniałej zresztą, lekturze (polecam)

wes%202_zps3b229951.jpg

Postanowiłem wykonać od nowa metalowe oręcze kół , co pozwoli mi odwzorować uszkodzenia armaty widoczne na zdjąciach

wes%203_zpsf6038cfb.jpg

wes%204_zpse6b301bf.jpg

wes%205_zps09bfd3a2.jpg

 

Niestety , spód łoża armaty był zbyt wąski i nie posiadał nitów. Spróbowałem go odtworzyć z polistyrenu 0,25 mm,

a nity wykonałem z kulek do lutowania 0,4 mm.

wes%206_zps42f541d2.jpg

 

Widoczna na zdjęciu kredka , to super narzędzie do najmniejszych detali. Jubilerski ołówek do chwytania kryształków.

Prace trwają , napewno jeszcze sporo przeróbek przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Powolutku do przodu. Cóż, nie jest to model "weekend edition".

pp1_zps0c09e398.jpg

pp2_zps50948d5a.jpg

pp3_zpsa3339dd7.jpg

 

 

No i widzę, że wykorzystałeś blaszkę z zestawu- przedstawia ona standardowy rosyjski zaczep... czyli wskazuje, że tej armaty nie poddano modyfikacji wz. 26.

I tu producent zestawu poszedł na łatwiznę.

Czy "prawosławna" z Westerplatte nie miała modyfikacji polskiej wz. 26, bo jeżeli tak- to powinna mieć zaczep podobny, bądź taki sam jak Schneidery 75 mm...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ,sam się na to "nabrałem" ,domniemająć , że skoro polska - to jest to wz.02/26. Otóż nie. Po zagłębieniu się w zródła (Westerplatte 1939 - Prawdziwa Historia Mariusz Wójtowicz-Podhorski , Militaria styczeń-luty 2012 artykuł Armata wz.1902/26 Paweł Rozdżestwieński) , okazało się ,że "Prawosławna" z Westerplatte to jedna z kilkudziesięciu NIEMODYFIKOWANYCH armat w WP. Posiadała więć kaliber 76,2mm , szeroki lemiesz , stary zaczep , oraz co najgorsze- drążek celowniczy starego typu , a więc prosty. Z tym drążkiem to będe miał problem , bo w zestawie jest wygięty , a nie mam żadnych materiałów czy zdjęć i nie wiem jak go przerobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Armatka ukończona.

wes1q.jpg

wes2a.jpg

wes3c.jpg

wes4d.jpg

 

Jako,że winietka będzie ukazywała pole walki z 7 września , starałem się odwzorować wszystkie uszkodzenia działa.

Prace trwały długo , bo przy okazji zbudowałem dla 'Prawosławnej" kompana

wes5.jpg

 

 

Ale wz.36 wystąpi w osobnej scence. Teraz czas na odpowiednią scenerię na podstawce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z armatek ma przewidzianą winietkę z serii ,powiedzmy , obrazy Września.

Do żadnej z nich nie przewiduje jednak załogi bo ... nie ma takowych figurek na rynku. Mimo to myślę ,że pomysł na oba działka mam nienajgorszy. Teraz kompletuje materiały.

Przy okazji mam prośbę , niech ktoś pomoże mi wybrać odpowiedni kolor zieleni na działka , bo podejrzewam ,że pudełkowe propozycje to mrzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.