Skocz do zawartości

Tiger II (Porsche) - Revell 1:72


R_Mazzi

Rekomendowane odpowiedzi

Po otwarciu pudełka z Elefantem, którego to wybrałem na model konkursowy, okazało się, że siedzi tam jeszcze jeden fryc. A dokładnie, to trzy takie oto ramki, plus mała blaszka:

 

00_0.jpg

 

00_1.jpg

 

00_2.jpg

 

Jak widać jest to ... Tygrys....

 

Tak wiem, wiem czegoś bardziej trywialnego nie mogłem wymyślić. Proszę znacząco nie chrząkać, nie ziewać, nie mruczeć i nie krzywić się. Stało się. Kotek wraz ze Słoniem ładują się razem na warsztat

 

 

Pudełka nie mam, nie mówiąc już o takim detalu jak instrukcja (w sumie obejdzie się

Znacznie bardziej zmartwił mnie brak kopułki wentylatora (?) która docelowo powinna znajdować się między włazami kierowcy i strzelca. Tak to jest już z ramkami kupionymi w mocno okazyjnej cenie

 

 

Model dostanie zimmerit (żywiczny), lufę i blachę Parta z detalami.

 

Myślę, że będzie łatwo czysto i przyjemnie.

Swe pobożne życzenia opieram na doświadczeniach z bliźniaczym modelem (z wieżą produkcyjną) który pozostał w mej pamięci jako bezproblemowy (no może poza gąsienicami, które są mocno na styk).

 

Malowanie dla tego klocka znalazłem takie:

 

TigerII.jpg

 

ale chciałbym wcześniej się dowiedzieć, czy ma ono coś wspólnego z rzeczywistością. Nie ukrywam, że w tym punkcie liczę na pomoc bardziej obeznanych z pancerką Tysiącletniej Rzeszy. Obrazek znaleziony gdzieś na sieci, prawie na 100% z którejś z monografii wyd Militaria.

 

 

Hehe, dwa tematy w konkursie, tiaaa jestem liderem hehehehe

A tak serio, mam nadzieję, że któryś z tych dwóch modeli uda mi się skończyć wraz z początkiem wiosny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ale mnie zaskoczyłeś tym modelem, bo mam w planach także pokazać się w konkursie w Tygryskiem z wieżą Porsche, ale w 1/35 i w planach mam takie samo malowanie jakie podałeś

Co do tego schematu to wydaje mi się prawidłowy, bo kiedyś znalazłem takie zdjęcie, niestety bez opisu, kiedy i gdzie zostało zrobione:

K%C3%B6nigstiger%20Porscheturm%20sPzAbt%20506%20Arnhem%201944.JPG

Zdjęcie pochodzi z http://www.ww2incolor.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zaskoczyłeś tym modelem, bo mam w planach także pokazać się w konkursie w Tygryskiem z wieżą Porsche, ale w 1/35 i w planach mam takie samo malowanie jakie podałeś

 

No to dajesz. We dwóch zawsze raźniej

 

Dzięki za fotkę

 

A masz jakiś model już upatrzony? Ten egzemplarz to na moją skromną wiedzę dość wczesny typ. Osłony na wydech, to coś na tylnej płycie (kominek do brodzenia??? ) jednoczęściowa lufa, ale za to nowe koła napędowe.....

Kurcze szkoda, że w 72 nikt nie produkuje gąsienic transportowych

 

 

RB Model 72B08

 

A ta lufka jest jednoczęściowa? Bo w katalogu RB jest tylko fotka końcówki z hamulcem. One też co prawda niby się odrobinę różnią ale po tym detalu rozpoznać nie potrafię a w opisie nie pisze

 

Podziwiając fotkę nasuneło mi się parę pytań:

- czy pod błotnikami bocznymi był zimmerit? Różne wersje znalazłem

- czy wydech w tej maszynie jest taki sam jak w tygrysie I (tzn to co jest pod osłoną, gruba "rura", pięć słupków i okrągły dekielek)

- cóż to może być na wieży? kanistry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dajesz. We dwóch zawsze raźniej

Heh prawdę mówiąc trochę boję się takiej konkurencji, bo wyjdzie na to, że zostanę pokonany przez siedem-dwójkę

 

A masz jakiś model już upatrzony?

Tak, wystartuję z Tigerem Dragona z Zimmeritem nr kat. 6302, było ich ostatnio kilka na forum. Do niego mam w planach dokupić gąski transportowe Friula i żwyiczną platformę kolejową ATAK

 

czy pod błotnikami bocznymi był zimmerit? Różne wersje znalazłem

Tak

 

czy wydech w tej maszynie jest taki sam jak w tygrysie I (tzn to co jest pod osłoną, gruba "rura", pięć słupków i okrągły dekielek)

Tutaj nie jestem pewien, ale na missing lynx znalazłem galerię, gdzie ktoś zrobił Tigera z tego typu wydechami i jest zdjęcie samych wydechów, więc ja będę się częściowo na tym wzorował, tutaj link do galerii

 

cóż to może być na wieży? kanistry?

Pojęcia nie mam, mnie to wygląda na jakieś buty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta lufka jest jednoczęściowa? Bo w katalogu RB jest tylko fotka końcówki z hamulcem. One też co prawda niby się odrobinę różnią ale po tym detalu rozpoznać nie potrafię a w opisie nie pisze

Lufa jest dwuczęściowa, mam ja akurat i tu moje zdziwienie. Sam mam model od Dragon-a i ta lufa zestawowa jest trochę inna od tej z RB. I wg mnie (tak na oko) ta lufa RB Model 72B08 jest do tego modelu:

trum_07201.jpg

 

Fotka z Google. Przykład do pokazania tylko wersji czołgu.

 

Czyli niby ta lufa metalowa RB jest do wieży Henschel niż Porsche (na tym kończy się moja wiedza)? Czy ta właśnie lufa pasuje też do wieży Porsche?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli niby ta lufa metalowa RB jest do wieży Henschel niż Porsche (na tym kończy się moja wiedza)? Czy ta właśnie lufa pasuje też do wieży Porsche?

Późne porsche miały lufę dwuczęściową wczesne jedno... Zależy więc od konkretnego wozu który chcesz zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak słonik tak i "porsche" ma już wstępnie pomalowane łapcie

 

01_01.jpg

 

Wracając jeszcze raz do tematu lufy...

Wizualnie wydaje mi się, że pasowała by np RB72B10 czyli pukawka ferdynada/elefanta. Przynajmniej porównując ją z tym co daje revell w ramkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Update in-box'a

 

00_03.jpg

 

Zdjęcie robione na wariata

Młody i tak zasypał tatusia do mamy

Na szczęście dla niego wszystko związane z modelarstwem to na razie albo czołg albo klej.

Donos o kupnie nowego kleju (taaa kropelka, 3 zeta ) nie wstrząsnał posadami naszej jednostki społecznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku do przodu, zacząłem od kółek kociaka...

 

02_01_kola.jpg

 

Tiaaa już wiem czemu wolę T-34

 

 

 

Zazwyczaj na początku przygotowuję sobie też bazę pod podstawkę.

 

Także i tym razem z następujących elementów:

 

02_02_podstawka.jpg

 

(taśma termoprzylepna, taśma dwustronna, taśma bezbarwna, płytka MDF, biała kartka

 

przy użyciu sprzętów AGD powszechnych w każdym domu otrzymałem coś takiego:

 

02_03_podstawka.jpg

 

Wdając się w szczegóły:

Rozgrzanym do czerwoności żelazkiem połączyłem płytę z oleiną.

Zadrukowaną kartkę podkleiłem od tyłu taśmą dwustronna i zabezpieczyłem przeźroczystą od frontu. Powstałe w ten sposób etykietki oczywiście przykleję na samym końcu....

 

Skoro mam już podstawkę to mogę ją wykorzystać.

Na przykład do zrobienie koło jeża:

 

02_04_kola_jez.jpg

 

Przy okazji zabaw z nożykiem obciachałem kadłub:

02_05_kadlub.jpg

 

i wieżę:

02_06_wieza.jpg

 

z elementów które będą w następnych etapach czymś tam zastąpione.

 

 

No i skoro już wdaję się w takie szczegóły, to pochwalę się, że zasypałem opiłkami ramek i zaszpachlowałem dziury których fragmenty niezbyt estetycznie zdobiły by przód kociaka

 

02_07_boki.jpg

 

To tyle na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magnetyczne miny wrednych kapitalistów/komunistów już nam nie groźne ;)

 

03_01.jpg

 

03_02.jpg

 

03_03.jpg

 

parę miejsc do poprawki i w następnym odcinku założymy chyba łapcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Kilka lat temu zbudowałem Tiger'a II Porsche z tych samych zestawów.

 

viewtopic.php?t=1137&highlight=kingtiger

 

Dzisiaj na pewno inaczej bym się do niego zabrał w kwesti malowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Rafał to Ty tak ładnie pocieniłeś peryskopy na wieży?

 

Jam się nie chwaląc to sprawił

Poszło nadspodziewanie łatwo.... ta żywica Atak'u bardzo fajnie się obrabia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio fajnie to wygląda, ze tak powiem strategiczny element na który wiele osób zwruci uwage

 

Heh, jakoś tak naturalnie mi się to udało zrobić, że przeszedłem nad tym do porządku dziennego i zapomniałem się tym w ogóle pochwalić. Dobrze, że zachowaliście czujność

 

 

 

A teraz do rzeczy.

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni udało mi się:

 

- pomalować koła

04_01_kola.jpg

 

 

- ubłocić boki wanny

04_02_kadlub.jpg

 

04_03_kadlub.jpg

 

- potraktować gąsienice rdzawym pigmentem

05_01_Rdza.jpg

 

- trzema rodzajami ziemistego:

05_02_Boto.jpg

 

- przetrzeć wnętrze gun metalem:

05_03_Metalizer.jpg

Na zewnętrznej stronie poczekam z tym na koniec.

 

Zabawa z gąsienicami w ramkach oczywiście mocno wstępna...

Ot, co by sobie życie uprościć...

 

Założyłem jedną stronę łapci:

06_02.jpg

 

06_01.jpg

 

06_03.jpg

 

Gąsienica siadła na pewno lepiej niż w moim poprzednim tygrysie, ale jakiejś tam odchyłki od pionu zapewne będzie się można dopatrzeć....

Najbardziej badziewnymi miejscami są łączenia dolnej "taśmy" z ogniwkami zaczynającymi "łuk".

Cóż, po ostatnich trzech modelach z gąsienicami UM, teraz była pora wrócić na ziemię.

Ale te to i tak chyba była buła z masłem w porównaniu z słoniem

 

W przyszłym tygodniu myślę, że pojawi się drugi "bucik".

Grzegorz obiecałem szczegółową relecję z klejenia łapci ale młody tak skutecznie schował w zeszły weekend aku z aparatu, że dopiero dziś udało się go znaleść....

Postaram się przy drugiej stronie cyknąć fotki w trakcie klejenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga strona medalu...

 

Zacząłem od przyklejenia paska na dole:

 

07_01.jpg

 

Następnie z pojedyńczych ogniwek i jednego dłuższego fragmentu ukształtowałem łuk z przodu.

 

07_02.jpg

 

Koło napędowe wkleiłem na stałe dopiero jak gąsienica złapała jako taki pion:

 

07_03.jpg

 

Najdłuższy odcinek gąsienicy ukształtowałem najpierw w paluchach a później różnego kalibru kołeczkami docisnąłem do kół:

 

07_04.jpg

 

Ostatecznie wyszło coś takiego:

 

07_05.jpg

 

07_06.jpg

 

07_07.jpg

 

Przepraszam za zdjęcia, część z nich robiona mocno z doskoku...

 

Gąsienice oczywiście w stanie surowym. Reszta prac przy nich tradycyjnie na samym końcu....

 

Taka uwaga.... Jak się jest zdecydowanym na przyklejenie błotników spokojnie można zrobić łuk z tyłu, z przodu i dopasować gdzieś na łączeniu przedniego łuku z taśmą... Błotniki są na tyle duże że zakryją nawet dużego bąbla

 

Liczba ogniwek jest na styk, nie można żadnego zgubić bo braknie...

Natomiast sama gąsienica jest minimalnie (przynajmniej mnie tak wyszła) o jakieś pół ogniwka za długa... Ale wiedząc o tym można spokojnie to zgubić po drodze

 

I jeszcze jedno pytanie:

07_08.jpg

 

czy gdybym chciał pociachać na kawałki błotniki, powinienem zrobić to z lewej czy z prawej strony tego przetłoczenia? Po czerwonej czy zielonej linii? A może to nie jest wcale żadne przetłoczenie tylko dodatkowy pasek blachy na łączeniu błotników???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ładnie! Ten zimmerit na pewno odpowiednio powyciągany doda uroku całości. Będziesz go skubał jakoś, czy funkel nówka nietłuczona zostanie?

 

Strasznie żałuje Katowic i tego, że nie zobaczyłem Twoich maluchów :( Niestety z powodu ostrego zapalenia spojówek, moja dziewczyna praktycznie zaniewidziała na dwa dni i musiałem jej pomagać niemal we wszystkim... Swoją drogą nikomu nie życzę utraty wzroku. To koszmar jest jakiś, a my przeżyliśmy ledwo namiastkę...... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.