Teraz jest Pt lut 24 2017, 0:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Autor Wiadomość
 Tytuł: Podwójny warsztat - OH-6A w skali 1:72
PostNapisane: N gru 11 2016, 0:39 

Dzień dobry!

Dawno już nic nie pisałem, ale pomyślałem, że wrócę. Ze dwadzieścia lat temu zbudowałem OH-6A z Italeri w skali 1:72 i to właśnie ten model zainteresował mnie wojną w Wietnamie. Niestety popełniłem przy jego budowie kilka błędów (przy wydatnej pomocy Italeri), na które patrzyłem wiele lat i myślałem nad poprawieniem ich. Teraz przyszedł ten czas. Wyjąłem z magazynu dwa modele i zabieram się do roboty:

Obrazek

Obrazek

Zestaw AZ Model to tak naprawdę zmodyfikowana wersja zestawu Italeri. Italeri ma części oliwkowo-zielona, a AZ Model szare. Biały plastik to moja rzeźba. Kadłuby prosto z pudełka wyglądają tak:

Obrazek

Jak widać AZ Model ma wszystkie drzwi "zamontowane", a w zestawie Italeri drzwi są po tej stronie, po której są najmniej potrzebne, a po drugiej stronie otwory maja wredne wycięcia w miejscach zawiasów drzwi - nie powinno ich tam być. OH-6A z Wietnamu w ogóle latały ze zdjętymi drzwiami - dawało to oszczędność masy, ale przede wszystkim pozwalało strzelać w czasie lotu do zauważonych celów, ale też szybko opuścić maszynę w razie konieczności. Gorszym problemem OBU zestawów jest to, żę pokazują one tak naprawdę późniejszą cywilną wersję śmigłowca Hughes 500 zamiast "wojennej" wersli Hughes 369/OH-6A. W OH-6A tylne drzwi były niższe od przednich, a nad nimi znajdowało się spore tylne okno. W późniejszych "pięćsetkach" tylne drzwi miały taką samą wysokość jak przednie a tylne okienko było odpowiednio mniejsze - i tak to wygląda w obu zestawach. Dodatkowo zestaw AZ Model ma nad drzwiami rynienkę odpływową - detal występujący w wielu cywilnych maszynach, ale nie w OH-6A.

Wziąłem się za wycinanie drzwi:

Obrazek

Na powyższym zdjęciu widać też że zacząłem powiększać tylną przegrodę, bo zestawowe są zbyt małe. Powiększenie tej przegrody pozwala też na prawidłowe zamocowanie podłogi, równo z progami drzwi (inaczej ma ona tendencję do wpadania). Jedna z maszyn którą buduję będzie miała tylne okna zaślepione blachą - w tej okna zamknąłem płytą polistyrenową i zaszpachlowałem. W drugiej maszynie wyciąłem kawałek kadłuba i zastąpiłem go wygiętą przezroczystą płytką z przezroczystego tworzywa - to pozwoli wyeliminować szczeliny wokół okna. Przy okazji obniżyłem górne krawędzie tylnych drzwi:

Obrazek

Jeszcze jedna fota powiększonej tylnej grodzi:

Obrazek

Oba zestawy dostarczają tę część w postaci charakterystycznej dla cywilnych maszyn - z osłoną wału silnika i przekładni głównej. Maszyny z Wietnamu latały jednak z przekładnią główną na wierzchu - musiałem to pokazać w moim modelu - w związku z tym zacząłem rzeźbić. Na poniższym zdjęciu widać już pierwsze efekty, ale też przeróbki głównej wręgi kadłuba, w której musiałem wypełnić niepożądane puste przestrzenie i powycinać odpowiednie ząbki, dorobiłem na niej także otwór w którym znajduje się złącze instalacji elektrycznej:

Obrazek

Teraz trzeba było to zrobić jeszcze raz - dodałem jeszcze jeden detal widoczny na zdjęciach - nie jestem pewien, ale chyba jest to wylot ogrzewania kabiny:

Obrazek

I to tyle na teraz, obecnie pracuję nad wyposażeniem przodu kabiny. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Tytuł: Re: Podwójny warsztat - OH-6A w skali 1:72
PostNapisane: Śr gru 28 2016, 0:53 

Dzień dobry!

Robota idzie powoli, ale mały update już bym miał.

Doszedłem do wniosku, że trzeba zamontować wnętrze w kadłubie, a potem dopiero iść w ostrzejsze detale, inaczej to wszystko może się uszkodzić podczas zamykania kadłuba. Kadłub "szarego" już jest prawie gotowy, ale musiałem użyć szeregu klinów, żeby wnętrze pasowało bez większych szczelin:

Obrazek

Potem wziąłem się za tablice przyrządów. Tu trzeba od podstaw zbudować cały tunel środkowy, którego w zestawie Italeri całkowicie brakuje a w AZ-Model jest tylko zaznaczony. Tablicę przyrządów z zestawów wyżłobiłem w środku, a od zewnątrz dałem element fototrawiony z zestawu Airwaves (AEC72125):

Obrazek

Obrazek

Mam w planie też zrobić załogę - pilota i obserwatora do obu maszyn. Korzystam tu z żywicznych figurek z zestawu CMK (F72080) i PJ Productions (721129). Zacząłem przerabiać jednego z pilotów CMK - jest to dosyć duży koleś, wygląda jakby miał się wpasować w opancerzony fotel od Huey'a. Do Loach'a jest trochę za duży, nie chce się zmieścić, więc zacząłem go zmniejszać. Dodatkowo chciałbym go wyposażyć w płytę pancerną "chicken plate" stąd przeróbki:

Obrazek

I to w sumie tyle na teraz - bardzo dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

PostNapisane: Cz gru 29 2016, 9:36 

Ladnie rzeźbisz
Panel extra

PostNapisane: Cz gru 29 2016, 19:02 

Cześć!

Bardzo dziękuję za komentarz - pozdrawiam

Paweł

PostNapisane: Śr sty 04 2017, 0:02 

Dzień dobry!

Dalszy ciąg prac nad tablicą przyrządów - w uprzednio przygotowane otwory wkleiłem druty i pomalowałem je częściowo białą farbą Gunze:

Obrazek

Wygląda to trochę śmiesznie, ale po zagięciu drutów i pomalowaniu ich na gotowo jest lepiej. Pomalowałem tez resztę tablicy - obwódki przyrządów czarną matową a ich szkła czarną błyszczącą. Panele radia dostały biały wash:

Obrazek

Jak już tablice były gotowe, udało mi się zamknąć kadłub modelu Italeri. Łączenia zaszpachlowane rozpuszczoną ramką, a progi drzwi Surfacerem 500:

Obrazek

Mając podstawowe wymiary kabiny mogłem pójść dalej w dopasowaniu pilota. Skopałem z jego wzrostu jakieś 3mm - w skali 1:1 to by było ponad 20 cm! Jak widać ręce nadal są o wiele za długie - będę musiał je skrócić:

Obrazek

Ponieważ trzeba robić to wcześnie, to jeszcze sprawdziłem jak pasuje szkło. Okazuje się, że dosyć dobrze:

Obrazek

Teraz spróbuję zamknąć kadłub AZ-Model'a. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

PostNapisane: Pt sty 13 2017, 0:01 

Dzień dobry!

Mały update - udało się zamknąć kadłub "szarego" - czyli modelu z AZ Model. Wymagał sporych zabiegów - klejenia na dwa razy, czyli najpierw dół, a potem po wyschnięciu góra ze ściskaniem zaciskiem, ale wygląda na to że wszystko pasuje:

Obrazek

Teraz trzeba wszystko ładnie wyszlifować i zrobić linie podziału blach - tylko trochę na AZ Modelu i praktycznie całkowicie na Italeri.

Udało mi się też upozować dwie figurki, więc mam już załogę do "zielonego":

Obrazek

Figurki nadal są ruchome - stawy na razie trzymają się na cienkim drucie miedzianym.

I to by było tyle na teraz - dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

REGULAMIN FORUM