Skocz do zawartości

An-2, jest w służbie, czy nie?


Paweł S

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy!

Ostatnio zainteresowałem się samolotem An-2, a konkretnie interesuje mnie czy wciąż są w służbie. Na stronie sił powietrznych ich nie ma, na innych stronach wciąż figurują i nie wiem co jest prawdą. Może ktoś z was pracuje w jednostce w której takie antki latały bądż wciąż latają.

 

Najbardziej interesuje mnie historia numeru bocznego 9261

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbytnio nie dawał bym wiary w to co tam piszą

Cytat:

"Prototyp wzniósł się po raz pierwszy w 1974 r. Od 1960 r. maszyna była produkowana na licencji w WSK Mielec"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest.
Potwierdzam

 

Zbytnio nie dawał bym wiary w to co tam piszą

Cytat:

"Prototyp wzniósł się po raz pierwszy w 1974 r. "

Zwykła literówka, powinno być 1947.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawostka, nie wiedziałem że one są przystosowane do tankowania w powietrzu. A wie ktoś coś o numerze bocznym 9261? Prosiłbym o jakieś aktualne zdjęcia tego samolotu o ile nie został wycofany. No i dlaczego nie ma o tym samolocie informacji na oficjalnej stronie sił powietrznych?

 

Teraz zauwarzyłem też że na stronie monu wciąż figuruje jako w służbie.

Skąd takie rozbierzności siły powietrzne nic o tym na stronie nie mają a mon i owszem. Komu tu wieżyć?ale skoro wciąż służy to do mojej kolekcji dołączy tylko o ten numer jeszcze mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie posiadają na pewno jeszcze dwa egzemplarze- jeden z nich to smok wawelski 7447

http://www.airplane-pictures.net/registration.php?p=7447

Do przyszłego roku jeszcze polata.

 

W Dęblinie pchory szkolą się na 7szt. AN-2 m.in. o nb 7810, 1463. Wszystkie w standardowym kamo.

Manas, tak to kwalifikuje się jako służba. Nic innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z krakowa.Wracałem z miasta a tutaj niespodzianka z antka skakali na Lipową jak za dawnych czasów,pojechałem do Bielska żeby sprawdzić co to za egzeplarz na miejscu dowiedziałem sie że w krakowie lata n/b 7447 i 0852 ciekawostką jest to że antek niema dużej szachownicy na burcie tylko tą mniejszą na stateczniku i chce sobie takiego zrobić w 1/48. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten An o którym pisze grek a fotki zrobione pod koniec sierpnia na lotnisku w Bielsku-Białej.Zwróćcie uwagę na namalowaną szachownice na ogonie. Nie zachodzi na ster kierunku. To oprócz braku szachownicy na kadłubie drugie takie odstępstwo od reguły.

66b95a77cb31c6bfm.jpg b38fe363546b7267m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę na namalowaną szachownice na ogonie. Nie zachodzi na ster kierunku. To oprócz braku szachownicy na kadłubie drugie takie odstępstwo od reguły.

Szachownice znikają powoli z kadłubów wszystkich naszych samolotów, chyba jakaś decyzja wyszła.

A co do malowania na stateczniku, to zdaje się że mówi o tym ustawa, że szachownica nie może być na sterze kierunku, choć do tej pory w przypadku Antków nie było to stosowane.

Może wreszcie ktoś się wziął za egzekwowanie ustanowionych przepisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Pozwolę sobie odgrzać temat.

 

W przyszłym tygodniu 14 grudnia w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu będzie miało miejsce uroczyste pożegnanie samolotu AN-2.

Egzemplarzem, który domknie historię będzie najprawdopodobniej 0852, czyli jeden z najstarszych samolotów tego typu w WP.

O specjalnym malowaniu, czy napisach z tej okazji nic nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewna epoka się zakończyła...

 

Swoją drogą, gratulacje dla idiotów, którzy z okazji pożegnalnego lotu samolotu, od ponad pół wieku związanego z polskim niebem i przemysłem, umieszczają na nim naklejki anglojęzyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.