Jump to content

F-14B Hasegawa VF-103 1:48


p_bladek
 Share

Recommended Posts

Zestawik Hasegawy w skali 1:48. Kokpit Airesa plus blachy eduarda do wnętrza. Niestety Aires prezentuje zbyt wczesną wersją kokpitu w wersji B (m. innymi inny ekran główny RIO) w póżniejszych - na jakich latał VF-103 zmienił sie w/w.

 

Fotele i kokpit po przeróbkach.

1- jak to wyglada?

2-jak z merytoryką?

 

PB090008-1.jpg

PB090006-1.jpg

PB090005-1.jpg

PB090004-1.jpg

PB090003-1.jpg

PB090002-1.jpg

PB080005.jpg

 

Pozdrawiam.

Przemek.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Coż mogę powiedzieć...

1."Zazdroszczę" Ci , że znajdujesz czas na Kocury,bo było ich już kilka w ostatnim czasie wykonanych Twoją ręką:)stąd sentencja :"miłość wszystko zwycięża"nabiera nowego znaczenia:)W Twoim przypadku F-14 Tomcat gdyby był śliczną niewiastą to zapałałby pięknym rumieńcem;)

2.Wiem,że do tego modelu przygotowywałeś się już jakiś czas ćwicząc m.in.

na Kocurach z Włoch,dlatego spokojnie jestem pewny o wynik końcowy.

3.Coż... bardzo piękny zestaw... ;)

4.W miarę możwliwości będę pomagał Ci przy tym projekcie.Patrz punkt3.

5Powodzenia Przemku!

 

Ps. Fotele są Ok.Ale nie jestem " Wujkiem " i mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Łukaszu za wsparcie. Posklejałem wszystko do kupy, dorobiłem Joy-a do sterowania lantrinem dla RIO, Aires o tym tez nie pomyślał.

Na chwilę obecna wygląda to tak.:

 

PB090011.jpg

PB090010.jpg

PB090009-1.jpg

PB090005-3.jpg

PB090004-3.jpg

PB090003-3.jpg

PB090002-3.jpg

PB090001-1.jpg

 

To na tyle.

Jakies zastrzeżenia Panowie ?

Pozdrawiam.

Przemek.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to trochę za mocno przetarte suchym pędzlem te fotele - na krawędziach za bardzo się srebrzą. Dodatkowo możesz zrobić na nich wash z czarnej farby, która ładnie uwypukli detale gąbkowego siedziska. Góra foteli powinna mieć zielony kolor pokrowca spadochronu.

Link to comment
Share on other sites

Całkiem sprawnie Ci to idzie. Podpisuję się pod sugestiami Piotrka i od siebie dodam jeszcze, jeśli prosisz o sugestie, że przepustnice silników powinny mieć kolor szary. Analogicznie dźwignia podwozia. To ta wystająca z lewego bocznego pionowego panelu - nad przepustnicami. Dyskusyjny jest ten zielony kolor wyświetlaczy. Nie robisz chyba modelu samolotu gorącego? Podczas działania, na zielono wyświetlają się na nich jedynie symbole, więc całe właściwie się nie świecą. Czasami główne wyświetlacze mają dominujący zielony kolor, ale to w przypadku bardzo kontrastowych obiektów branych na cel. Powinny być raczej półmatowe, lekko wypolerowane, czarne. Pasy z reguły miały kolor zbliżony do koloru kombinezonów lotniczych, czyli oliwkowe.

Jeszcze raz napiszę, że początek dobry, dobrze że pytasz by nie błądzić.

Link to comment
Share on other sites

Marcinie ciesze sie że wspomożesz . Nie neguje tego co napisałeś, ale Nabyłem ksiażeczke kagero F-14 Przetłumaczona z Angielskiego przez Dariusza Jeżewskiego i Toma Żmudę i na zdięciach mam ekrany albo ciemne przechodzace w fiolet Albo ciemne w zieleń ?? Co do pasów i tu też mi zabiłeś ćwieka wg zdjęć jest to szary przechodzący w błękit delikatnie dlatego pasy zostały pomalowane Pactrą A42 która najbardziej jest zbliżona do tego koloru. Teraz mnie naprawdę zakreciłeś i sam już nie wiem jakich kolorów Użyć

Link to comment
Share on other sites

Bo z tymi pasami to jest tak, że jest to materiał, który łatwo odbija światło. Na niemal każdym zdjęciu inaczej wyglądają. Siedziałem na takim fotelu, mam z tego zdjęcia - postaram się przejrzeć jeszcze dokładniej w domu. Zweryfikuję to.

A co do monitorów, to zwłaszcza te starszego mają warstwę luminoforu. I to on nadaje przy różnym oświetleniu i różnym kącie oglądania takiego wygaszonego monitora, poświatę koloru zielonego. Być może uda Ci się dojść do takiego efektu. Sam jeszcze nie robiłem, ale pierwszym sposobem jaki bym wypróbował byłoby pomalowanie czarnej płytki lakierem bezbarwnym zabarwionym nieco na zielono. Ty możesz spróbować pociągnąć je lakierem zabarwionym nieco czarnym. Zawsze będzie to lepsze niż takie jak są teraz. Spróbuj.

Link to comment
Share on other sites

Marek, zastanawiałem się czy taki sposób doradzać, bo byłby faktycznie najlepszy. Ale na tym etapie, gdy tablice są tu niemal gotowe, konieczne wiercenie monitorów odpada. Przemek, mógłby sobie zrobić ku-ku, zamiast poprawić. A wklejenie tak pomalowanych płytek sprawiłoby, że ekrany wystawałyby ponad swoje ramki.

Link to comment
Share on other sites

Witam Panowie ponownie. Tyle udało mi sie wycisnać.

Pomaluj płytkę przeźroczystego plastiku np usztywnienie od koszuli [fabrycznie tak pakują]

Koszulka na dokumenty jest Cieńsza, więc ją wykorzystałem.

Marcin pewnie stwierdzi że do bani :(.

Wash rzucony, spadochron i dźwignie pomalowane.

 

PB100005.jpg

PB100004.jpg

PB100003.jpg

PB100002-1.jpg

PB100001-1.jpg

 

Pomalowane panele boczne.

 

PB100009-1.jpg

 

Pozdrawiam i dziekuję za pomoc i liczę na wiecej.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pomalowane panele boczne.

 

PB100009-1.jpg

 

Co to q... jest?

 

Chłopie weź się przyłóż i porządnie to pomaluj!

Boczne panele z przełącznikami radzę pomalować na czarno i przetrzeć suchym pędzlem białą farbą. Reszta na szaro.

Doc1-302.jpg

Doc1-304.jpg

Doc1-312.jpg

Doc1-311.jpg

Doc1-312.jpg

Link to comment
Share on other sites

Niestety z poprawką wyświetlaczy Ci nie wyszło. Przewidziałem ten efekt, gdzie powierzchnia wyświetlacza wystaje z ramki, zamiast być pod nią skryta. Żaden cienki materiał tu nie pomoże, bo po dodaniu warstwy lakieru, kleju, zawsze będzie ponad ramką. Chyba, że sfrezujesz to co pod spodem, ale o zagrożeniach na prawie już skończonym kokpicie chyba nie trzeba pisać.

Wracając do fotela. Poszukałem i wiem, czemu kolor oliwkowy w kontekście pasów mi przyszedł do głowy. Pasy główne mają po prostu nakładki w oliwkowym kolorze. A same w sobie są faktycznie szare.

GRU_7A_1.jpg

Możesz więc dołożyć takie elementy, co na pewno wzbogaci trawionki.

Za to raczej na pewno pasy biodrowe są do przemalowania.

GRU_7A_2.jpg

Widziałem je też w wersji brązowej.

A z sugestii Piotrka odczytuję, że chyba trochę pośpiech bierze u Ciebie górę, co?

Link to comment
Share on other sites

Piotrze, panele poprawię chodź u mnie "kieszenie materiałowe" są w kolorze olive drab w książeczce :(.

Marcinie akurat z pasami biodrowymi nie ma problemu, może zdjęcie mam wybielone poprostu :( poprawię.

Co do nakładek pomysł świetny tyle że same fototrawionki ledwo obracam w paluchach

Marcinie co radzisz w kwestii wyświetlaczy, zerwać folie i pomalować w ciemnym fiolecie tak jak jest teraz, czy zostawic tak jak jest ??

Piotrze z Twoich zdiec widzę że zamki kabiny podchodzą pod oliwkowy, ja mam zdjęcia w wersji czarnej. Który kolor jest poprawny ?

Link to comment
Share on other sites

Odpowiem za Piotrka - zamki są stalowe. Mam na myśli te, które widać wzdłuż krawędzi kokpitu. Te na ramie owiewki są malowane na kolor ramy, czyli czarnym matowym. Mają charakterystyczne odrapania na krawędziach. Skąd przyszedł Ci do głowy oliwkowy kolor?

A co do wyświetlaczy, to ten prawy-boczny w kabinie RIO, czyli ECM Display wyszedł Ci po poprawce najlepiej. Czyli z przebijającym nieco (nawet za bardzo) zielonym. Naklejanie czegokolwiek nie ma sensu. Zerwij.

Link to comment
Share on other sites

Z wielkim zaciekawieniem obserwuję ten warsztat. Liczę na to, że przy tak merytorycznej wymianie zdań, można się dużo nauczyć. Wieżę w to, że to będzie piękny model.

Link to comment
Share on other sites

Przyklepie, wiedza naszych "wujków" jest przeogromna i nieoceniona jako pomoc .

 

Jedziemy dalej.

W związku że Tomcat bedzie w malowaniu vf-103 dopatrzyłem sie małego szczegółu. W tej wersji było juz wzmocnienie stopnia RIO. I ponowna zabawa w drobnice, układanka wzmocnienia z najgrubszych ramek jakie miałem po blachach Edzia.

 

riostep.jpg

 

Wygląda to jakoś Marcinie ?

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie wygląda tak jak powinno. Widzę, że do sprawy podchodzisz ambitnie, więc pewnie nie będzie problemu by to poprawić. Albo zrobić zupełnie inaczej.

Przede wszystkim kształt tego wzmocnienia jest nieco inny. Tu dobrze obrazujące sprawę zdjęcie:

f-14b_27_of_27.JPG

Wycięcie tego z blaszki i naklejenie na poszycie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Chodzi o podobną sprawę jak z folią na monitorach. Może to być nieco za grube. Poradzę Ci jak to zrobić prościej. Sposób wypróbowany, bo podobnie zrobiłem powierzchnie RAM na dziobie F-16. Najpierw na kadłubie modelu postaraj się starannie narysować ten kształt ołówkiem. Dobrze byłoby to zmierzyć, by wyszło tak jak trzeba. Później oklej taśmą maskującą dookoła tego wzmocnienia. Następnie zalej oklejony obszar klejem CA. Możesz po wstępnym wyschnięciu dać jeszcze jedną warstwę kleju. Później, kiedy wszystko już wyschnie, przed zdjęciem taśmy przeszlifuj całość papierem ściernym, uważając by nie zniszczyć powierzchni kadłuba na około. Najlepiej szerzej taśmą oklej. Po wyszlifowaniu możesz zdjąć taśmę i całość wypolerować. Możesz też spróbować użyć do tego celu surfacera. Ten sposób pozwoli Ci lekko złagodzić krawędzie wzmocnienia, ale przede wszystkim nie będzie ono zbytnio wystawać ponad powierzchnię właściwą kadłuba. Docenisz to po malowaniu. Naklejona blaszka dałaby zbyt pancerny efekt.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuję Marcinie za pomoc ale z pomocą znajomych poszperałem trochę w necie i znalazłem co nastepuje.

Model będzie w tym malowaniu:

 

73-f_14b163225vf_103_may97_dfb.jpg

 

A w tym malowaniu nie znalazłem na fotkach aby dla RIO było wzmocnienie, wiec chyba temat odpuszcze.

 

Ale dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Aktualizacja. Zamknołem kadłub, poszpachlowałęm i dotarłem ubytki- wnioski:

Hasegawa ma niedolewki form na dziobie Italerka tego nie miała, musiałem poszpachlować

 

PB120002.jpg

 

Korzystajac z chwili dosychania w/w posklejałem i wkleiłem we właściwe miejsce ramy wnek podwozia.

 

PB120003.jpg

 

Następnie kratki na górnej powierzchni kadłuba.

 

PB120004.jpg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.