Skocz do zawartości

MiG 23MF 1:48 Italeri


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak zwykle wszystkich, którzy tutaj zawitali.

Wiem, że znowu pakuję się w ciężką robotę. Model chyba wielu z was zna. Nie napawa on optymizmem. Będzie dużo pracy, zestaw wyjściowy jest dość ubogi.

Jeśli ktoś z kolegów budował ten model, i może mi podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, to bardzo proszę o podpowiedzi.

Na początek mały in-box tego, co mamy do dyspozycji:

16734327.jpg

88081359.jpg

34137416.jpg

10738640.jpg

39635012.jpg

67270900.jpg

Dodatkowo zakupiłem zestaw blaszek do wnętrza kabiny.

14262302.jpg

Mam taki zamiar, aby zrobić model w malowaniu kamo z numerem bocznym 149. Do tego zakupiłem dodatkowe kaleczki.

87052379.jpg

Czekam jeszcze na zamówione blaszki do wykonania dyszy, i z elementami zewnętrznymi.

Czytałem wiele recenzji tego zestawu, relacji z budowy i wszyscy podkreślali, że jest on bardzo zły. Tak ogólnie to ujmując.

Postanowiłem to sprawdzić. Zrobiłem troszkę prowizoryczne negatywy wręg, i po przyłożeniu do kadłuba pomyślałem, że to nie możliwe. A jednak. Sprawdziłem na dwóch różnych wydawnictwach, i niestety to się potwierdza. Wychodzi na to, że jeśli chodzi o długość kadłuba, to nie wygląda to tak bardzo tragicznie, ale przekroje wyglądają tak.

64070474.jpg

68916625.jpg

93879702.jpg

77397099.jpg

72784287.jpg

Statecznik pionowy znacznie odbiega od planów

43674410.jpg

Korekty wymaga kształt skrzydła

24641367.jpg

Lista tego wszystkiego, co jest na - NIE, jest dłuższa.

Do roboty jest płetwa aerodynamiczna, statecznik poziomy, wnęki kół, golenie podwozia ........ Wygląda na to, że przerycie na nowo linii podziału i zrobienie nitowania to będzie drobnostka.

Tak się zastanawiam czy po tych wszystkich operacjach plastycznych, które mam zamiar zrobić coś jeszcze z tego zestawu wyjściowego zostanie. Chyba tylko ramki po wypraskach.

Panowie, jeśli ktoś miałby jakieś własne doświadczenia z budowy tego modelu, a chciałby się nimi podzielić, to byłbym bardzo wdzięczny.

Muszę jeszcze bardzo podziękować koledze sokol za dotychczasową pomoc przy gromadzeniu dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

GEM

z tego co pamiętam, to już jakieś 25 lat temu, ten model nie miał zbyt dobrej prasy, bo powstawał w czasach kiedy dobra dokumentacja radzieckich samolotów zdobywana była z narażeniem życia i to bynajmniej nie modelarzy.

Firma ESCI, która go zaprojektowała nie miała możliwości opierania się na takich szkicach jak np. 4plus.

Czeka Cię sporo pracy jeśli kładziesz duży nacisk na wszelkie zgodności wymiarowo-profilowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezusicku, a to se roboty narobiłeś

Cierpliwie będę zaglądać

W takim razie do konkursu, tam wiesz gdzie? To co wybierzesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lekko to nie będzie. Nie ma to tamto. Jak ktoś będzie siedział i będzie się nudził to coś do szlifowania dostanie.

Krystian na tamten konkurs to będzie MiG 29. Z Academy

Dla niewtajemniczonych, ten konkurs jest na starym PWM. Jest to konkurs Polskie Barwy. I nie jest to tylko dla Lotnictwa, ale dla wszystkiego, co było i jest w Polskich Barwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra GEM ze jesteś tu jednak ze swoją relacją!

 

W kwestiach technicznych niewiele będę mógł ci doradzić bo mój model jest tylko "Migopodobny". Jeśli chodzi o sprawy wymiarowe nie skupiałem się na tym wcale wiedząc jaki jest ten zestaw a tylko starałem się go "podczarować" wizualnie aby był z grubsza podobny do Miga -23. To co zrobiłem to skróciłem dyszę silnika , zaszpachlowałem dyfuzory przy wlotach powietrza oraz przesunąłem linie osłony radaru tak aby ją optycznie wydłużyć.

 

Myślałeś już o podwieszeniach ? Bo to co jest nadaje się tylko do kosza. Edek robi fajny zestaw :

http://www.cybermodeler.com/hobby/details/edu/detail_edu_48545.shtml

Jeśli się na niego zdecydujesz będziesz musiał dorobić belki APU-23M.

 

 

Siadam w pierwszym rzędzie i obserwuję

 

Marek właśnie robi ten model i na pewno zajrzy.

 

A jakże . Na pewno będę tu często zaglądał bo przewiduje że sporo będzie można się z tej relacji nauczyć. A kiedy ty Robercie startujesz ze swoją 149-ką. Po "mgle o poranku"? No i czekamy na Galerie 115-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lekko to nie będzie...

 

A ja mam prośbę o dość szczegółową relację z pracy nad poprawą geometrii, najlepiej z jakiegoś bardzo trudnego miejsca, bo bym chętnie podejrzał kilka sztuczek i porobił notatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Marek napisałeś,rozpoczełem "pf" być może po nim będzie "149" choć patrzy na mnie z szuflady 21 pfm i trudno będzie mu się oprzeć.

Galeria dzisiaj,jeśli w pracy będę miał trochę spokoju to porobię zdjęcia.

 

 

GEM sory ,że nie w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również w szafie czeka to ustrojstwo "migopodobne" ...ale nie wiedzialem że aż tak "słabopodobne" więc podpatrze z chęcią...co mnie ewentualnie czeka ...z tego co widzę to lista jest tak długa że za chwile to będzie model od podstaw...szybciej pójdzie zrobienie własnych wręg i oklejenie niż korekcja zestawu heh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyły prace przy operacji plastycznej.

Mikele Prosił o dokładną relację, Ok mogę to w miarę możliwości robić, ale jak uznacie że przynudzam i zaśmiecam niepotrzebnie forum to piszcie.

Na początek poszła przednie część kadłuba.

Linie poziome to, to, co jest do wycięcia. Wg. mnie jest ona za wysoka o ok 2,5-3 mm. od strony dziobu ok 1 mm.

40292895.jpg

Wycinanie nie sprawiało problemu. plastik jest dość miękki i daje się łatwo obrabiać. Po doszlifowaniu, dopasowaniu i sprawdzeniu z rysunkiem skleiłem klejem CA i dodatkowo od środka dodatkowo wzmocniłem.

37912261.jpg

60397630.jpg

Trochę więcej gimnastyki było z główną częścią kadłuba. Bo jest on i za wysoki i za szeroki, na odcinku od końca skrzydła do dyszy.

Uznałem, że najmniej inwazyjne będzie przecięcie dolnej części pod skrzydłem. Korekty wymagają wnęki podwozia głównego. Miejsce cięcia zaznaczone.

70777610.jpg

A to już po operacji sklejone i dopasowane.

43868147.jpg

Górną połówkę jak widać również przeciąłem pod statecznikiem

83148890.jpg

Wewnątrz jak widać również trochę powzmacniałem.

19187653.jpg

Korekty wymagają wloty powietrza. Na fotce dla porównania jeden wlot skorygowany, a drugi wyjściowy.

93163197.jpg

Mam nadzieję, że uda mi się poskładać to do kupy. A jak nic z tego nie wyjdzie to przynajmniej potomni będą wiedzieli jak nie powinno się budować MiGa 23

Jeśli coś robię źle to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć żebym był pewien. Sprawdzałem na dwóch różnych planach. Długość i rozpiętość po ze skalowaniu się zgadzają. Stąd wnioskuję, że i przekroje na planach powinny się zgadzać. Prawdę mówiąc pewność to bym miał jak bym pomierzył oryginał.

Dlatego ponawiam prośbę, jeśli ktoś kiedyś przykładał do planów ten model to jago opinia jest mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz miałem okazję tu zajrzeć...

 

GEM, życzę powodzenia, bo ten miguś to trudny przeciwnik. Ale mam nadzieję że uda Ci się zrobić porządną "23-trójkę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewien czas zaklinowałem się w kanale dolotu powietrza.

Postanowiłem, choć trochę zaznaczyć, że taki kanał jest. W zestawie w miejscu kanału jest zaślepione.

Trochę kombinacji wymagało wyprofilowanie boków kanału, który ma przekrój półelipsy, i dodatkowo ma jeszcze kształt małego łuku. Wybór padł na blaszkę aluminiową. Wyprofilowanie jej kształtu robiłem na takim oto specjalistycznym przyrządzie.

33360077.jpg

Udało się jakoś z tego wybrnąć, i dwie wyprofilowane blachy wkleiłem w rurkę, która ma imitować tunel wlotowy.

31450456.jpg

Przypasowałem to do kadłuba, a następnie wypełniłem górę i dół kanału płytką z polistyrenu.

48542663.jpg

99408474.jpg

Nie jest to idealny kształt kanału, ale tak jak pisałem, chodziło mi o za imitowanie, że taki kanał jest. Głupoty wypisuję prawda?

Tak jak by "rury" nie miały kanałów dolotowych powietrza.

W tunelu umieściłem wentylator, który słabo widać, ale jak się trochę poświeci, to coś tam można zobaczyć.

13589440.jpg

Na ścianach wewnętrznych kanału zrobiłem imitację nitowania blach. Całe wnętrze wymalowałem robiąc ślady wytarcia farby którą kanał był malowany. Tak to wygląda przed sklejeniem.

26241467.jpg

To na tą chwilę tyle.

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz super dokładne i pożyteczne urządzenie

Też mnie się podoba, podaj producenta i cenę

Robota piękna, już widzę migasia na fotkach made in Gem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mi się podoba twoje podejście do tematu GEM. Zapowiada się najlepszy model 23-ki na forum! Tak trzymaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za słowa otuchy. Wnioskuję z tego, że, nie jest źle, i można pracować dalej.

Przyszedł czas na przygotowanie statecznika pionowego. Jak wcześniej pisałem wymagał on korekty kształtu. Krawędź natarcia trochę spiłowałem, tak żeby było, do czego przykleić wypełnienie.

Wstawkę zrobiłem z polistyrenowego kwadratowego patyka. Wycięty został ster kierunku, i przeszlifowałem wszystkie wypukłe elementy. Trochę skorygowałem również grubość całości. Tak to wyglądało po pierwszych zabiegach.

99326193.jpg

Dalej przy użyciu różnych dostępnych metod obróbki ręcznej, czyli piłowanie, szlifowanie, skrobanie, doprowadziłem do zamierzonego kształtu.

50312617.jpg

Po wytrasowaniu linii łączenia blach, zostały one przeryte, i ponitowane.

39255139.jpg

No i przyszedł czas na prawdziwą zabawę, czyli odtworzenie wszystkich wypukłości. Od podstaw zrobiłem stabilizatory drgań steru kierunku, a jak, żeby było ciekawiej.

64369165.jpg

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.