Skocz do zawartości

Proxxon Micromot 50/E


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym przedstawić mój najnowszy nabytek:

pr001.jpg

Proxxon Micromot 50/E to precyzyjna wiertarko – frezerka przeznaczona głównie dla mechaników precyzyjnych, modelarzy, elektroników itp. Zastosowanie znajduje wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność precyzyjnego wiercenia frezowania, szlifowania, cięcia czy wiercenia. Obrabiać można szkło, stal, tworzywa sztuczne, drewno – wachlarz zastosowań jest szeroki.

pr002.jpg

pr003.jpg

Zestaw zapakowany jest w zgrabną walizeczkę z tworzywa sztucznego zamykana na dwa zatrzaski. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu za ułożono w estetycznie wykonanej wytłoczce z tworzywa zapobiegającej przemieszczaniu się wewnątrz. Również wieko walizki wyłożono miękkim tworzywem co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami.

pr004.jpg

Micromot 50/E to przede wszystkim sama wiertarko – frezarka. Urządzenie ma długość 220mm, waży 230g, zaś szyjka wrzeciona ma średnicę 22mm. Moc urządzenia to 40 W, pracuje przy napięciu 12 do 18V.

pr005.jpg

pr009.jpg

Odpowiednie napięcie zapewnia wchodzący w skład zestawu zasilacz NG 5. Wiertkę podłączamy do niego za pomocą specjalnego gniazda i poza założeniem odpowiedniej końcówki to jedyna czynność przed przystąpieniem do pracy.

pr006.jpg

pr008.jpg

Wrzeciono wiertarskie osadzono w precyzyjnym łożysku kulkowym i wyposażono w sześć ołówkowych, wymiennych zacisków stalowych od 1,0-3,2 mm, przez co ilość końcówek, jakie możemy wykorzystać do pracy jest praktycznie nieograniczona. Zakładanie końcówki odbywa się tak jak w przypadku większości mikrowiertarek, wystarczy wcisnąć przycisk z boku korpusu, wykręcić futerko uchwytu, złożyć, końcówkę, dokręcić futerko i gotowe.

pr010.jpg

pr011.jpg

W zestawie otrzymujemy ponadto 1 diamentowy sztyft szlifierski, 1 frez precyzyjny, mikrowiertła 0,5 i 1,0 mm 1 szczotkę czyszczącą, 4 sztyfty szlifujące z korundu szlachetnego (cylinder, kulę, koło i stożek), 1 tarczę tnącą z metalu, po 2 tarcze szlifierskie z korundu i siliciumkarbidu, 20 tarcz tnących oraz 1 trzpień, co oczywiście jest tylko niewielkim wycinkiem oferty Proxxona w tym zakresie.

pr007.jpg

Uruchomienie urządzenia odbywa się poprzez przekręcenie pokrętła w korpusie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara i ustawienie odpowiednich obrotów, wachlarz zakresów pracy jest bardzo szeroki od 5000 do 20 000 obrotów na minutę. Regulacja obrotów jest płynna, dostosowujemy ją dowolnie do naszych potrzeb. Urządzenie jest wygodne, dobrze leży w dłoni, zaś sprężynowy przewód zasilający nie utrudnia pracy. Przetestowałem je na kawałkach żywicy, najpierw sztyftem potem tarczą tnącą. Ustawiłem je na minimalne obroty i uzyskałam bardzo dokładne cięcia i frezy, nożna zatem używać również do wycinania części modeli żywicznych.

pr012.jpg

pr013.jpg

Do zestawu producent dołączył instrukcję obsługi, broszurkę z zasadami bezpieczeństwa oraz mini folderek ukazujący różne „narzędziowe wspaniałości” z oferty Proxxona, od oglądania których może rozboleć głowa.

Co również rzuca się w oczy przy wstępnym testowaniu Micromota to bardzo duża estetyka wykonania tych narzędzi, to po prostu przyjemnie wziąć do ręki i pracować, widać od razu, że to „solidna niemiecka robota”. Wszystko jest idealnie spasowane, jednych szczelin luzów i tego typu rzeczy. W moim warsztacie na pewno znajdzie zastosowanie, nie tylko w modelarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam takiego samego Proxxonika do różnych celów,niekoniecznie tylko modelarskich i jeszcze nie widziałem potrzeby dokupowania wałka.Jest na tyle lekki i wygodny,że nawet kilku godzinne używanie go nie męczy.A sprzęt jest nie do zajechania i w/g mnie szkoda kasy na wynalazki typu chińczyk gdzie bicia są takie,że łapę chce urwać.A w tym jest kultura przez duże Q:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Proxxona FBS 240E z zaciskiem trójszczękowym. Bardzo dobry sprzęcik. Kupiłem go w Lerua-Merle ( Proszę mnie poprawić jeśli się pomyliłem w pisowni). Tam też można kupić, różne akcesoria i przystawki do tego Proxxona za kilka zetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja jakiś rok temu kupiłem takie ustrojstwo, ale wtedy wahałem się pomiędzy tanią Graphite 59G018 a właśnie produktem Proxxon i niestety na moje nieszczęście wybrałem to pierwsze! Żałuje jak cholera, bo zestaw narzędzi który był w zestawie praktycznie nadaje się do jednorazowego użytku, frezami można co najwyżej robić pieczątki z ziemniaka a i sama miniszlifierka pozostawia wiele do życzenia. I praktycznie wartałoby wydać raz jeszcze pieniądze i kupić proxxon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

marwaw, napisałeś, że zakres obrotów jest między 5 000, a 20 000. A co z przedziałem od 0 do 5 000? Plastik chyba się topi i pali przy tak dużych obrotach... no, a po za tym niezłe cacko Gratulacje z powodu wygranej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny realny konkurent to praktycznie tylko Dremel, głównie z racji dostępności różnych akcesoriów dodatkowych. Sam nadal się zastanawiam, którego zestawu zakup będzie korzystniejszy głównie pod kątem modelarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy na to jak bardzo rozbudowaną ofertę ma Proxxon, to postawiłbym na niego. Jest bardziej delikatny IMHO od Dremla... Jak zobaczyłem szlifiereczki i tokareczki modelarskie, to po prostu padłem z wrażenia. Polecam poszukać sobie katalogu na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.