Skocz do zawartości

BMP-2 (BWP-2) - 1:35 - Dragon


Stojkovic

Rekomendowane odpowiedzi

Oto nadchodzi czas na kolejny model w warsztacie.

Temat wdzięczny szczególnie dla fanów Modern AFV.

 

Czas na kolejny sowiecki sprzęt używany też w LWP.

Bojownaja Maszyna Piechoty lub Bojowy Wóz Piechoty

DSC00413.jpg

Wojsko Polskie zakupiło BWP-2 w 1989 r. Były to wozy wyprodukowane w Czechosłowacji. Ogółem dostarczono 62 pojazdy, z których większość (60 szt.) przeznaczono na uzbrojenie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej 1 Praskiego Pułku Zmechanizowanego z Wesołej pod Warszawą. Pozostałe 2 szt. trafiły do ośrodka szkolenia. BWP-2 były zapowiedzią planowanej modernizacji polskich wojsk lądowych i stały się wizytówką ich nowoczesności na początku lat 90.

 

Skoro już wiemy co w teatrze grać będą, warto zaznajomić się z tym z czego będę korzystał:

 

Walkaround

http://data.primeportal.net/apc/adam_vukich/bmp-2/

 

Monografia wydawnictwa Kagero (topshots).

DSC00414.jpg

 

Dodatki:

DSC00415.jpg

- lufa metalowa od RB

- antena 2 m od RB (nie wiem czy użyje ostatecznie w modelu)

- zestaw blaszek od Edka.

 

Kalki też pozwalają na zabawę na bogato:

DSC00416.jpg

 

Mam nadzieję, że ochoczo podpowiecie jaki odwzorować rzeczysisty pojazd z LWP.

Bardzo proszę o wszelkie rady ekspertów w dziedzinie polskich BWP-2, gdyż moja wiedza na ich temat jest nikła.

 

Jeśli zatem jesteście ciekawi kolejnego mojego warsztatu, to zaprszam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ruszam, ruszam...

 

Model jestępnie już rozpoczęty. W weekend sensownie wszystko opiszę i sfotografuję, bo w tygodniu ciężkojest mi coś więcej zrobić.

 

Do merytoryki dodałem jeden z numerów "poligonu" gdzie jest opisany BMP-2.

Chcę by model był mocno merytoryczny, więc trzeba poszperać będzie i każdy krok sprawdzać z dokumentacją foto.

 

Malowanie będzie trójbarwne, z frontowych wersji BMP-2 w LWP.

Długo myślałem też o wersji Irackiej, ale bliższa sercu wersja rodzima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

fajnie, że zaczynasz ten model, też mam w planach . Poczytałem trochę na temat tego wypustu, podobno to ta sama forma co Revell i Zvezda i posiada mnóstwo błędów. Nie wiem na ile jest to poważne, ale może ktoś coś podpowie.

 

Pozdrawiam,

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno model ma spód kadłuba gładki jak pupa niemowlaka. W oryginale na spodzie są przetłoczenia.

Jak robiłem swojego BWP-1 to przetłoczenia te zrobiłem z kart telefonicznych.

 

a1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za fotkę przetłoczeń, bo bym ich nie zrobił.

 

Nie dlatego, że mi się nie chcę, ale nie wiedziałbym jak to najlepiej zrobić.

mam fotki wszystkiego prócz podwozia, a ono w modelu gładziutkie, oj gładziutkie...

 

Oczywiście zatosuje się do fotki i wykonam wytłoczenia.

 

Dziękuje i liczę na więcej uwag!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Odkurzam lekko temat, bo coś się powoli zaczął mi rozwlekać.

 

Obecnie model jest gotowy pod blaszkowanie. Usunąć trzeba było wiele elementów jeszcze przed złożeniem obu połówek. Najważniejsze jest planowanie, więc powoli sobie uzupełniam braki wiedzy i rozrysowuje kiedy co i jak skleję.

 

Na pierwszy ogień poszły błotniki, które składają się z 6 elementów każdy. Oczywiście uprzednio wyciąć trzeba było po obu stronach stare części błotnika.

DSC00523.jpg

Jeden z błotników nie wyszedł idealnie prosto, ale tak już musi zostać.

DSC00524.jpg

Myślę, że nie wyszły najgorzej.

DSC00525.jpg

Wewnątrz kadłuba planowałem kiedyś wykonać wnętrze od podstaw, ale i tak nie byłoby nic widać, pozatym, nie chcę spędzić przy tym modelu kolejnych 6 miesięcy...

DSC00527.jpg

Oczywiście sklejona tylko tylna płyta, a górna połówka przyłożona jedynie do zdjęcia.

 

Ogólnie cały czas do przodu brnę, więc będą odświeżenia tematu. Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie pomoce i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół roku na jeden model dla mnie to sporo czasu, choć zakładam, że ten zajmie ok. 4 miesięcy nawet.

Ale zobaczymy co czas pokaże.

 

Tymczasem mam pytanie, czy ktokolwiek posiada jakąś figurkę do sprzedania w 1/35 radzieckiego żołnierza tak by można było np. zrobić czołgistę wyglądającego z otwartego włazu lub stojącego obok pojazdu? Malowanie oczywiście nasze - polskie, dlatego fajnie jak możnaby go przerobić na wojaka z LWP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejne postępy...

 

Koło napędowe na sucho przygotowane do dopasowywania gąsienic.

Wałki wklejone już na stałe. Teraz czeka mnie żmudne wycinanie ogniwkowych modułów z ramek i szlifowanie...

DSC00531.jpg

Koła napinające też na sucho.

DSC00530.jpg

Połówki tylko przyłożone.

 

Kolejne cierpliwe wyginanie blaszek.

DSC00529.jpg

DSC00528.jpg

 

Wizjery będą z blaszek i w środek wklejone kawałki przeźroczystego plastiku, więc będzie roboty od groma...

Wszystkie blaszki czekają na wklejenie, bo mam na uwadze szpachlowanie całej bryły i dopiero wtedy będę waloryzował model, bo szkoda by coś się podczas szlifowania pourywało.

Zanim to nastąpi w pierwszej kolejności trzeba ułożyć gąsienice, bo po sklejeniu obie połówki skutecznie utrudniają zakładanie ich.

 

Czekam na uwagi i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem mam pytanie, czy ktokolwiek posiada jakąś figurkę do sprzedania w 1/35 radzieckiego żołnierza tak by można było np. zrobić czołgistę wyglądającego z otwartego włazu lub stojącego obok pojazdu? Malowanie oczywiście nasze - polskie, dlatego fajnie jak możnaby go przerobić na wojaka z LWP?

 

Tu masz link tylko dość drogie są;

 

http://adalbertus.com.pl/category/figurki-i-akcesoria-1-35-uklad-warszawski-1955-1991

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z lewej się zgodzę , bo tam siedzi strzelec.Ale z prawej to ni w pietę ni w oko tu za nisko tam za wysoko .Przejrzałem swoje zdiecia polskich BWP-ow dwójek i na żadnym nie ma tej klapki z prawej strony , nawet na rosyjskich rysunkach . Tak ze nie wiem skąd się ona tam wzięła. To pierwsze zaprezentowane zdiecie jest odwrócone . Tak ze to niewypał.Na pozostałych jest z lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.