Skocz do zawartości

[OPEN] Plastyk, TS-11 Iskra


Rafalik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Model płata mi figle, a robota idzie jak krew z nosa.

 

Drugi dzień męczę oszklenie, osłonę kabiny i wiatrochron. Szybę udało się dość prosto wytłoczyć, gorzej z ramami, ale nie ma się co poddawać.

Obecnie wygląda to tak (na razie bez szyb):

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

 

Jutro dopieszczanie kształtu itd. Następnie doklejanie do modelu czego się da i upragniony podkład. Później powinno być już z górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy.

 

Rama powstała w dość prosty sposób ( )

Z planów odrysowałem na cienkiej płytce boczne części ramy (zewnętrzne). W międzyczasie posklejałem sobie 4 łuki i oszlifowałem z grubsza tak, by pasowały do wytłoczonego oszklenia. Całość montowałem do podstawy o kształcie kadłuba, co widać na zdjęciu:

ramakabinyts11iskrar.jpg

 

Jak już miałem gotowy zewnętrzny obrys, to powklejałem owe łuki oraz wewnętrzne wzmocnienia ramy:

ramakabinyts11iskra.jpg

 

To tak w skrócie.

 

Przy modelu dalsza dłubanina. Przygotowałem wszystkie powierzchnie sterowe (zapomniałem o zdjęciu, więc pokażę przy następnym update) oraz dokleiłem jeszcze kilka drobiazgów, jak choćby "żarówki" na ogonie, wlotach i końcówkach skrzydeł. Model dostał też anteny i osłony popychaczy steru kierunku i lotek (z blaszek PARTa).

Wiatrochron dostał też nieszczęsną szybkę, która zaparowała mi od CA. :( Wzbogaciłem też lekko wnętrze kabiny za tylnym fotelem.

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

 

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

 

ts11iskra3h2001rafalboz.jpg

 

Weekend planuję na ostro z modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię tę Iskrę! Bardzo podoba mi się stosowanie innowacyjnych metod, które w gruncie rzeczy nie są czymś nieosiągalnym, tylko trzeba wpaść na koncept i robotę sobie zaplanować. Oj, wielu kolegów w przyszłości zerknie do tego warsztatu, jak zechce zbudować sobie Iskrę (w tym ja ).

Gdyby nie ramy terminowe konkursu, to tak życzeniowo widziałbym tam może jeszcze silniczek i bambetle pod przednią osłoną, ale co tam. Klapki, rozumiem, będą wychylone?

A z punktu widzenia rywalizacji, trochę szkoda, że Cię pozostałe Iskry nie gonią, bo tam też fajnie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj75, cieszę się, że Ci się podoba. Model starałem się jak najbardziej upodobnić do Iskry i mimo, że czystością pracy nie grzeszę, to właśnie tym odwzorowaniem próbuję nadrobić. Fakt, gdyby nie termin, to awionika na nosie i silnik by był, ale z perspektywy czasu cieszę się, że jednak odpuściłem sobie, bo nie zdążyłbym na 100%.

Klapy leżą od 2 miesięcy, czekając na wklejenie - w pozycji otwartej oczywiście. Rozważam jeszcze wklejenie pylonów z bombami P.50, ale to jak na razie rozważania.

 

Plany pochodzą z wielu miejsc, część z internetu, część z różnych czasopism, część z WZL w Dęblinie itd. Do tego kilka tysięcy zdjęć na dysku i robi się niezła baza do zrobienia nawet oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam ostatnie zdjęcia przed lakiernią. W międzyczasie na pewno będzie kilka poprawek szpachlówką, bo wredny surfacer na pewno mi coś pokaże paskudnego. Wkleję też na stałe wszystkie ruchome powierzchnie + hamulce (na razie jak widać - wiszą na taśmie).

 

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap prac. Nie marzę o niczym innym, jak o skończeniu tego modelu, by nie musieć na niego dalej patrzeć.

 

Model dostał stery, lotki i klapy, po czym przyszedł podkład, a po nim przykleiłem hamulce:

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

Lotki wkleiłem zróżnicowane - nie wiem, czy to był dobry pomysł. Najwyżej oderwę i wkleję w neutrum. Hamulce w pozycji otwartej, klapy w pozycji do lądowania. Zastanawiam się nad dwoma belkami pod skrzydłami z bombami P.50, co o tym myślicie?

 

Nadeszła pora na malowanie kolorem właściwym, więc rzucam oko do magazynu i biorę "szarą", znaczy się aluminiową/srebrną farbę. Wybieram 4 z nich i maluję połówki zbiorników, by mieć pogląd na efekt:

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

Jak widać nazwę mają wszystkie podobną, ale różnice są - zwłaszcza w ostatniej Tamiyi. Padło na pierwszy kolor - jest najbardziej zbliżony do właściwego koloru Iskier. Trzecia też nie wyglądała źle, ale to Humbrol i zbyt widać ziarno.

 

W tzw. "międzyczasiu" zabrałem się za podwozie i tak wyglądało ono z grubsza przed dopieszczaniem i malowaniem:

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

Aktualnie pracuję przy przedostatnim trudnym elemencie modelu, czyli owiewce kabiny. Na razie mam pomalowane ramy wraz z oszkleniem. Trzeba jeszcze dorzucić parę drobnych detali i będzie można zainstalować je (oszklenie) w modelu:

ts11iskrarafalbozek3h20.jpg

 

Tyle na chwilę obecną. Może jeszcze dzisiaj uda się zrobić jakiś update - jeśli nie, to jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owiewka zasługuje na oddzielna galerię.

 

To się zgadza, mógłbyś spokojnie wydać małą publikację nt. wykonania modelu Iskry z tego zestawu

 

A co do duralowego Humbrola i jego ziarna - da się do doprowadzić do uzyskania ladnej powierzchni, ale jest całkiem sporo polerowania po malowaniu. Niemniej jednak duzo cierpliwości potrafi zdziałać cuda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skojarzenie, o którym piszej wyjątkowo miłe, tym bardziej bym zostawił ;) A mówiąc na serio - gdyby mi taki malunek spod ręki wyszedł to bym chyba z tydzień dumny z siebie chodził, ale skoro czujesz się na siłach wykonać to jeszcze lepiej to ja w ciszy poczekam na efekty poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu jest jeszcze ciemniejszy. Niestety malowanie do 2006 wyglądało normalnie, a z roku na rok orzełek był niszczony coraz to większymi bazgrołami koloru niebieskiego i czarnego.

 

Tak wyglądał w latach świetności:

0505090057.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje kolego Rafalik ,bardzo podoba mi się owiewka no i to malowanie na dziobie ,gdy na początku o nim wspomniałeś ,to jakoś przeszło mi przez myśl, by okleić dziób kalką z zestawu Mastercrafta i resztę domalować ale Ty widać zdecydowałeś się na wersję najtrudniejszą -wszak to kategoria ,,open '' powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wszystko co żywe i martwe, co na niebie i ziemi chce, bym modelu nie ukończył. 3 razy malowałem orła, jak nie zaciek, to zważyła mi się farba przez moją głupotę. To rozlałem zmywacz, to wylałem całą niebieską farbkę (dobrze, że po pomalowaniu). Do tego aerograf mi nawala - ogólnie zło, więc pozostaje chyba modlitwa o szczęśliwe ukończenie w czasie. Żeby wesoło, to wtorek będę cały dzień bez prądu - ot grymas elektrowni.

 

Wrzucam w zasadzie jedno z ostatnich, jak nie ostatnie zdjęcie przed ewentualną galerią. Pozostało uzbrajanie modelu w podwozie itd, oraz kalkomanie i ew. brudzenie.

ts11iskra3h2001rafaboek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.