Skocz do zawartości

[STANDARD] MasterCraft Il-2m3


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Z Nowym Rokiem postanowiłem zacząć jakiś nowy warsztat. Wybór padł na model Ila-2 robionego przez MasterCrafta. Oto in-box modelu:

 

01_il-2.jpg[/url]

02_il-2.jpg

04_il-2.jpg

05_il-2.jpg

03_il-2.jpg

06_il-2.jpg

 

A oto pierwsze efekty pasowania kadłuba i skrzydeł:

 

07_il-2.jpg[/url]

08_il-2.jpg

 

Tak na pierwszy rzut oka nie ma tragedii, będzie trochę szpachlowania i piłowania ale jakoś wszystko w miarę pasuje. Gorzej sprawa się ma z owiewką. Spróbuję ją wypolerować ale nie wiem czy to coś da. Jutro biorę się do roboty, a w sumie to już dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs nieźle mnie mobilizuje żeby skończyć te dwa modele bo bez tego składał bym je o wiele dłużej. Dziś ruszyłem do przodu z iłem, początek prac idzie na razie całkiem nieźle. Poskładałem i pomalowałem wnętrze i skleiłem obie połówki kadłuba.

 

11_il-2.jpg[/url]

09_il-2.jpg

10_il-2.jpg

12_il-2.jpg

13_il-2.jpg

14_il-2.jpg

 

Dużo dały kalki z pasami, wygląda z nimi całkiem nieźle. Spróbowałem też co nieco wymalować na tablicy przyrządów ale tak sobie wyszło. Przy modelu jest trochę pracy, szczególnie oczyszczania elementów,ale póki co składa się nieźle. Tragedia zacznie się przy owiewce, nie dosyć że wygląda okropnie to jeszcze nie pasuje, trzeba będzie trochę pokombinować by jakoś to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad iłem też idą powoli do przodu. Ostatnio zająłem się czyszczeniem połączenia połówek kadłuba. Nie było tragedii, całkiem nieźle wszystko pasowało. Następnie zabrałem się za skrzydła, najpierw pomalowałem wnęki podwozia, a następnie skleiłem obie połówki. Jutro czas na ich oczyszczanie.

 

16_il-2.jpg[/url]

 

Sporo szpachlowania i szlifowania będzie na przodzie kadłuba. Tak to wygląda po sklejeniu:

 

18_il-2.jpg[/url]

17_il-2.jpg

 

Przymierzyłem też tak wstępnie skrzydła, wygląda na to że nie ma tragedii. Trochę szpachli pewnie pójdzie, ale raczej w rozsądnej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się w ile dokleić wszystkie skrzydła. Samolot nabrał sylwetki.

 

19_il-2.jpg[/url]

 

Przeszlifowałem także dziób:

 

20_il-2.jpg[/url]

 

Następnie zaszpachlowałem przejście kadłub skrzydło, aby nie zniszczyć wystających linii podziału blach zabezpieczyłem je taśmą. Dopiero potem poszła szpachla.

 

22_il-2.jpg[/url]

21_il-2.jpg

 

Podobnie jak przy sokole następnym zadaniem będzie szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Następnie zaszpachlowałem przejście kadłub skrzydło, aby nie zniszczyć wystających linii podziału blach zabezpieczyłem je taśmą. Dopiero potem poszła szpachla.

.

 

Witam, ładnie iłek nabiera kształtów, trzymam kciuki

dobry pomysł z taśmą przy szlifowaniu, to zwykła izolacyjna jeśli się niemylę? nie masz potem problemów z klejącą powierzchnia po zdjęciu taśmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, to jest najzwyklejsza taśma izolacyjna. Z tą akurat nie mam żadnych problemów, ale kiedyś miałem czarną która zostawiała ciężkie do usunięcia czarne ślady. Dlatego zawsze wcześniej sprawdzam czy się nada. Izolacji używam głównie do pomocy w łączeniu niektórych elementów, pierwszy raz maskuje coś przed szpachlowaniem. Do malowania jednak wole taśmę maskującą, czuje się pewniej, izolacja trochę za mocno się trzyma powierzchni choć zdarzyło się mi i nią maskować model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dziś wieczorem znalazłem czas by dalej ruszyć z warsztatem. Najpierw wyszlifowałem poszpachlowane miejsca, następnie dokleiłem resztę drobnicy i zamaskowałem oszklenie kabiny pilota. Model jest już praktycznie gotów do malowania, fotki wrzucę jutro. Mam natomiast pytanie do organizatorów konkursu. Wiem że ono już padło w innych wątkach, ale wole się upewnić. W instrukcji jest napisane aby lufy działek i rurkę pitota wykonać z igieł.

 

23_il-2.jpg[/url]

 

Mogę użyć igieł czy mam zostawić tak jak jest teraz? Proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Według tego co napisaliście to mogę użyć igieł bo w modelu są tylko porobione otwory na igły. Czytałem pytania do regulaminu, ale wolałem się upewnić. A teraz fotki modelu i trochę drobnicy do niego:

 

24_il-2.jpg[/url]

25_il-2.jpg

26_il-2.jpg[/url]

 

Teraz tylko dorobię lufy z igieł i lecę z podkładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, tak i dziś zrobiłem. Najpierw dorobiłem z igieł lufy działek i rurkę pitota. Następnie pomalowałem na kolor wnętrza ramy oszklenia. Wątpię czy to będzie później widoczne, ale po prostu miałem ochotę tak zrobić .

 

27_il-2.jpg[/url]

28_il-2.jpg

 

Pomalowałem także uzbrojenie tylnego strzelca. Do kleje je jak już pomaluje cały model, gdybym to zrobił teraz zapewne bym je urwał.

 

29_il-2.jpg[/url]

30_il-2.jpg

 

A na koniec model, śmigła z kołpakiem oraz koła psiknąłem pokładem.

 

31_il-2.jpg[/url]

32_il-2.jpg

 

Wyszło parę miejsc do poprawek, ale szybko powinienem się z tym uwinąć. Jak czas pozwoli to jutro Ił dostanie pierwszą warstwę farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drobnych poprawkach zacząłem malowanie. Najpierw pomalowałem spód:

 

33_il-2.jpg[/url]

 

W planach mam zamiar trochę go poobijać, dlatego metalizerem pomalowałem przejście kadłub - skrzydło:

 

34_il-2.jpg[/url]

 

Zabrałem się także za drobnicę, pomalowałem kołpak śmigła i koła na niebiesko, a na żółto końcówki śmigieł:

 

35_il-2.jpg[/url]

 

Jutro maskowanie i dalszy ciąg malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień rozpocząłem od zamaskowania spodu iłą oraz kołpaka śmigła. Wyglądało to tak:

 

36_il-2.jpg[/url]

 

Następnie poszło trochę soli na przejście skrzyło kadłub, a potem pomalowałem kołpak śmigła na biało i samolot na zielono.

 

37_il-2.jpg[/url]

 

Jak się uda, to jeszcze dziś wieczorem ił dostanie kolor brązowy, a łopaty śmigła staną się czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem "świeżym" modelarzem i ciągle się czegoś uczę, nawet przy tym modelu, a każda uwaga i wskazówka jest moim zdaniem na wagę złota. Te dwa elementy rzeczywiście wyglądają paskudnie, ale zostały przyklejone na "bluetacka" tylko żeby je pomalować razem z kadłubem. Teraz są już zdjęte, a następnie zostaną rozcięte i wklejone razem z golenią podwozia jako otwarte. Wracając do malowania modelu, jak tylko wysechł zielony, zamaskowałem górę oraz kołpak śmigła:

 

38_il-2.jpg[/url]

 

I następnie psiknąłem na iła brązowy kolorek, a na śmigła czarny, tak to wygląda po zdjęciu maskowania z całego modelu:

 

39_il-2.jpg[/url]

40_il-2.jpg

41_il-2.jpg

 

Jak na moje zdolności to malowanie wyszło ekstra. Są tylko dwa małe miejsca do drobnego retuszu i jeden urwany element. Trochę przesadziłem też z otarciami, ale na swoje usprawiedliwienie powiem że robiłem to pierwszy raz. Jak tylko znajdę teraz czas to dokleję resztę elementów i zajmę się kalkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudne były i mechanicy postanowili je wyczyścić, tyle że trochę przesadzili

A tak na serio to przesadziłem oczywiście ja. Przed malowaniem obejrzałem sporo zdjęć iłów i właśnie w tych miejscach widać spore uszkodzenia w powłoce lakierniczej, dlatego spróbowałem je odwzorować. Wyszło tak jak widać na zdjęciach, ale jestem zadowolony. Takie uszkodzenia widać np. na tych fotkach:

 

42_il-2.jpg[/url]

43_il-2.jpg

44_il-2.jpg

 

Te uszkodzenia są akurat dużo mniejsze niż te na moim modelu, ale ta fotka jest już całkiem podobna:

 

45_il-2.jpg[/url]

 

Dobrze na niej widać, że obsługa nie za bardzo się przejmowała takimi drobiazgami jak odpryskująca farba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, obsługa niezbyt sie przejmowała bo mało który egzemplarz latał na tyle długo, aby dorobić się takich wytarć... Ale jest oczywiście do przyjęcia, z tym że musisz odpowiednio postarzyć i obdrapać pozostałą część samolotu. Zostawienie obtarć tylko w rejonie kabiny będzie dysonansem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie mojego iła jest z lata 1945 r. więc ten egzemplarz jednak trochę polatał, więc miał spore szanse dorobić się takich otarć. W zamierzeniu te obicia miały być dużo mniejsze, ale wyszły jak wyszły. Jak na pierwszą próbę zrobienia otarć to i tak nieźle, szczególnie że fotki pokazują że i takie były możliwe. Ponieważ na tym zdjęciu nie widać gdzie indziej takich zniszczeń nie będę za bardzo go dalej obijał.

 

45_il-2.jpg

 

Dodatkowe drobne otarcia dorobiłem na łopatach śmigieł, krawędziach natarcia skrzydeł i trochę na samych skrzydłach. Także przetarłem suchym pędzlem największe otarcia żeby nie wyglądały jak by były wyszlifowane papierem ściernym. Następnie poskładałem cały model w całość. Oto efekty:

 

49_il-2.jpg[/url]

48_il-2.jpg

50_il-2.jpg

47_il-2.jpg

46_il-2.jpg

 

Teraz model dostał warstwę sidoluksu, a jutro postaram się położyć kalki. Następnym krokiem będzie wykonanie brudzenia na modelu, aby wyglądał jak samolot który swoje przeszedł na froncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.