Skocz do zawartości

[OPEN] Aichi D3A1 Val - ZTS Platyk


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem przyłączyć się do zabawy. U mnie na warsztacie wyląduje model Vala z ZST Plastik. Na początek regulaminowy in box:

val_001.jpg

Ponieważ to zdjęcie wydało mi się trochę dziwne, dorobiłem kolejne:

val_002.jpg

val_003.jpg

val_004.jpg

val_005.jpg

Wszystkie przeróbki postaram wykonać od podstaw, a będą obejmować:

- kokpit,

- silnik,

- golenie podwozia,

- powierzchnie sterowe jako wychylone, może złożona jedna z końcówek płata,

- poprawione drobne detale.

Malowanie albo pudełkowe albo jakieś inne ale również z grupy powietrznej z Akagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę - nie sądziłem że ten model będzie miał konkurencję w konkursie - życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na niego ochotę już dawno, tylko dopiero teraz mogłem zacząć budowę. Na razie relacja słowna - wycięte i oczyszczone podstawowe elementy płatowca i poodcinane powierzchnie sterowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już będą fotki. Wczoraj trochę podłubałem w kokpicie, co prawda nie są to jeszcze wszystkie detale, ale już można pokazać:

val_006.jpg

val_007.jpg

val_008.jpg

val_009.jpg

val_010.jpg

Ponadto mam sklejone klapy, lotki i wytrasowane szwy nitowe na płacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, może nie kawał, a kawalątek bo to małe, ale dzięki. Ostatnio dalej dłubałem nad kokpitem. Oto co wyszło:

val_011.jpg

val_012.jpg

val_013.jpg

Doklejone zostały fotele. Zrobiłem je z cienkiego papieru i skleiłem Wikolem, który był wcześniej zabarwiony na czerwono stąd ten kolorek, kolejny ciekawy

val_014.jpg

Tablica przyrządów uzupełniona o kilka drobiazgów, dołożyłem również tylce karabinów maszynowych,

val_015.jpg

Osłona silnika z wychylonymi żaluzjami i imitacjami popychaczy. Elementy zestawowe trzeba było porozcinać i wyciąć żaluzje. Osłonę silnika skleiłem w całość i obrobiłem, zaś fragmenty przedniej części kadłuba, połączyłem z połówkami kadłuba.

val_016.jpg

val_017.jpg

val_018.jpg

Kokpit pomalowany podstawowymi kolorami. Podłoga w kolorze minii, ponieważ w niektórych egzemplarzach różnych samolotów się tak zdarzało i w swoich modelach samolotów japońskich stosuje ten dość efektowny zabieg. Do malowania wnętrza użyłem alluminium Vallejo zabarwionej interior green i żółtej. Kolor może sprawiać wrażenie dość ciemnego, ale lakier zabezpieczający występował w różnych odcieniach seledynowego i potrafił na dodatek się różnie zachowywać pod wpływem czynników zewnętrznych.

Kolejny etap prac to detalowanie kabiny i silnika - dźwignie, przewody, pasy i temu podobne drobiazgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to ładnie wszystko wygląda! Mam nadzieję, że zdążysz z modelem.

Podłoga w kolorze minii, ponieważ w niektórych egzemplarzach różnych samolotów się tak zdarzało i w swoich modelach samolotów japońskich stosuje ten dość efektowny zabieg.
Ciekawe... Trochę siedzę ostatnio w "japończykach", ale z taką teorią się nie spotkałem. Masz na to jakieś źródła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O minii jako farbie podkładowej pisał I. Baker, zaś odnośnie podłóg było w jakiejś naszej monografii ale teraz nie pamiętam w której. Moim zdaniem nie jest to błędem, no chyba że mamy dokumentację z której jasno wynika, że podłoga była takim kolorze jak reszta wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moim zamiarem szukanie czy wytykanie błędów, co zresztą przy wielu białych plamach w tym temacie mija się z celem. Zwrócę teraz uwagę na "minię", choć z tego co mi wiadomo powszechnie używana jako pokład w tym okresie była dość charakterystyczna farba aotake-iro, niebieskawa lub zielonkawa, o przezroczystm metalicznym połysku. Robiąc swoje modele używam właśnie jej na podłogę, bardziej w celu skontrastowania zielonych elementów kokpitu niż szukając realizmu i prawdy historycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają, wczoraj skończyłem detalowanie kokpitu - dźwignie, przewody, magazynki, zegary itp:

val_019.jpg

val_020.jpg

val_021.jpg

val_022.jpg

Z tego miejsca serdeczne podziękowania dla Sokoła za kalkę z zegarami (co prawda od MiGa 21 R, ale przy tej skali nie ma znaczenia). Na chwile obecną mam już sklejony kadłub, przyklejony górny panel a wszystko poszpachlowane. Kolejny etap to obróbka, linie, nity i można będzie wklejać płaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Z tego miejsca serdeczne podziękowania dla Sokoła za kalkę z zegarami (co prawda od MiGa 21 R, ale przy tej skali nie ma znaczenia)...

 

Chciałem dać Marcinowi jeszcze zbiorniki zapasowe i rakiety R-3 od tego Miga ale powiedział, że nie wie czy do Vala to będzie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mieli np UB32 zamiast bomb, to Jankesy byłyby biedne

Ja ostatnio popracowałem nad silnikiem i skleiłem cały płatowiec do kupy:

val_027.jpg

Silnik pochodzi z zestawu, bo opiłowaniu tylnej ściany i dodaniu paru drobiazgów prezentuje się całkiem nieźle. Zrobiłem fotkę przed wklejeniem w kadłub, ale wyszła marnie. Przy następnej sesji zrobię zbliżenie sinika, bo całkiem fajnie wyszedł,

val_026.jpg

Kokpit, niewiele widać, a minii praktycznie wcale,

val_024.jpg

val_025.jpg

płatowiec praktycznie w całości, białe drobne panele zrobiłem z papieru samoprzylepnego. Od podstaw zrobiłem wyrzutnik łasek i poprawiłem antenę w owalnej osłonie, przykleiłem ją w prawidłowym miejscu.

Następny etap prac to podwozie i powierzchnie sterowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wyszło tak, że post pod postem, ale trudno, relację trzeba kontynuować. Ostatnio popracowałem trochę nad powierzchniami sterowymi:

val_028.jpg

Na zdjęciu nie wygląda to za ciekawie, ale na żywo zupełnie nieźle, zwłaszcza jak dostały podkład.

val_029.jpg

Z kawałków przezroczystego tworzywa zrobiłem klosze lamp pozycyjnych, a z kawałków polistyrenu osłony siłowników sterujących klapami i lotkami,

val_030.jpg

Najwięcej zabawy było jednak z podwoziem, bo najpierw trzeba było odciąć imitacje kół, dopasować same koła i zrobić od podstaw golenie, gdyż te oryginalne miały zdecydowanie zły kształt.

val_031.jpg

Na zakończenie zbliżenie silnika. Wczoraj wieczorem model dostał podkład i dziś powinienem się zając malowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport z malowania:

val_032.jpg

val_033.jpg

Model pomalowany podkładem i preshadingiem, który mi kompletnie nie wyszedł...

val_034.jpg

val_035.jpg

...więc nie żałowałem farby. Mieszanka białego, jasno szarego i duck egg (czy jakoś tak z Vallejo Model Air).

val_036.jpg

Pomalowane podzespoły osłony kabiny,

val_037.jpg

klapy i lotki.

val_038.jpg

val_039.jpg

Wszystko razem sklejone w całość i pierwsza część kalkomanii, okazały się całkiem niezłe, dobrze zagrały z płynem zmiękczającym.

Na zakończenie wytwór chorego umysłu:

val_040.jpg

Val startujący z pokładu "lotniskowca" IJN Gryfikagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest super! Ostatnia prosta i jest na co popatrzeć

 

Już się nie mogę doczekać końcu konkursu, żeby zobaczyć komu się uda dociągnąć do końca w Open

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają, koniec już widać. Model dostał delikatnego washa, drobne detale. Osłonę kabiny wykonałem jednak od nowa w pleksi, bo ta oryginalna i pocięta nie chciała pasować. Do końca zostały jedynie antena i bomby pod skrzydłami, ale nie wiem czy będę się z nimi bawić, bo są totalnie beznadziejne.

val_048.jpg

val_047.jpg

Niestety tylko dwie foty, bo wystąpiły jakieś problemy techniczne i więcej nie udało mi się wrzucić, jak tylko będę mógł uzupełnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problemy usunięte, oto fotki:

val_050.jpg

val_051.jpg

Osłona kabiny, nie wiem czy na tych zdjęciach widać ale również dorobiłem szybę pancerną za fotelem pilota

val_043.jpg

Podrasowany wyrzutnik podskrzydłowy,

val_044.jpg

Również podrasowany karabin maszynowy,

val_046.jpg

Ten sam element po dopieszczeniu,

val_045.jpg

Bomba 250 kg wraz z wyrzutnikiem również wymagała paru przeróbek.

Zapraszam zatem do oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.