Skocz do zawartości

Spitfire Vb | HobbyBoss | 1:32


wojtek_fajga

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 232
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki Panowie, cieszę się, że się podoba.

 

Zachęcam do oglądania budowy modelu Spitfire'a, można tam zobaczyć jakie cuda Marcin wyczynia z ręcznie obrabianych blaszek:

http://www.modelarstworedukcyjne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=124:spitfire-lf-mk-xvie-heller-172&catid=35:relacje-z-budowy&Itemid=77

 

 

Bogdan, blaszka o grubości 0,07mm wycięta nożyczkami i opiłowana papierem ściernym. Imitacje nitów są robione narzędziem jubilerskim o nazwie kornaisen, odległości między nitami są kontrolowane przy pomocy szablonu. Nity po obwodzie robiłem na płasko, przed ukształtowaniem blaszki, a zapinki mocujące pokrywę po ukształtowaniu na modelu. Dosyć ważne jest, aby podkład do nitowania nie był zbyt miękki, bo blaszka wokół nitów będzie się odkształcać/zapadać. Najlepiej sprawdza się polistyren lub plexi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczkom pilota i panelom dostępowym dorobiłem zawiasy z ponagniatanego drutu.

 

spit_vb_32_hb_29.jpg

 

spit_vb_32_hb_30.jpg

 

 

Dorobiłem podstawę anteny, która w modelu była zbyt mała i okucie lampki.

 

spit_vb_32_hb_31.jpg

 

 

Jak już wcześniej pokazywałem zapinki na modelu były miejscami mocno zniekształcone, a podczas szlifowania dodatkowo się zatarły.

spit_vb_32_hb_15.jpg

 

 

Dorobiłem nowe...

 

spit_vb_32_hb_32.jpg

 

spit_vb_32_hb_33.jpg

 

spit_vb_32_hb_34.jpg

 

spit_vb_32_hb_35.jpg

 

Tekturowy stelaż posłużył do ustabilizowania kadłuba podczas naklejania zapinek.

 

spit_vb_32_hb_37.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję; cieszę się, że się podoba.

 

Mikołaj, Bogdan - nie dam się wciągnąć w projekt scratch

Aktualnie pracuję już nad czterema takimi projektami w różnym stopniu zaawansowania, a na piąty nie starczy już chyba życia, jak wiadomo tego typu modelarstwo pochłania spore ilości czasu. Jeśli jednak taki projekt tu powstanie to będę kibicował i wspierał. Zatem Panowie do dzieła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Samolot, którego model wykonuję był wyposażony w śmigło Rotol z długim kołpakiem; niestety producent modelu dostarczył tylko śmigło de Havilland z krótkim kołpakiem.

Zakupiłem zestaw żywiczny z poprawnym rodzajem śmigła i dobrym kołpakiem. Niestety zestaw nie jest najwyższych lotów - sporo nadlewek, nierówności powierzchni i kilka pęcherzyków powietrza. Najgorsze jednak to zbyt mała średnica i wysokość podstawy kołpaka.

Jakoś jednak z tego wybrnąłem. Podstawę kołpaka podkleiłem krążkiem, a średnicę powiększyłem oklejając paskiem polistyrenu po obwodzie.

 

spit_vb_32_hb_38.jpg

 

spit_vb_32_hb_39.jpg

 

spit_vb_32_hb_40.jpg

 

spit_vb_32_hb_41.jpg

 

spit_vb_32_hb_42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam słów - chiałbym śledzić warsztat dalej alej ale nie wiem czy mój dezodorant to wytrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model! Rozumiem, że skala to 1:3,2, tylko zapomniałeś o przecinku?

Generalnie to nie mój typ maszyn i nie moja skala, ale śledzę uważnie od początku. Bardzo mnie się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Śledzę wątek i mam pytanie. Gdzie zaopatrujecie się w blaszki miedziane o grubości poniżej 0,1mm ? Gdzieś czytałem, że do trawienia używane są także grubości 50 um. Sam działam w 72jce i troszkę chciałbym poeksperymentować w taj materii, ale obawiam się, że przy tej skali 0,1mm to dla mnie maksimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zaopatrujecie się w blaszki miedziane...

Na serwisach aukcyjnych, polskich i zagranicznych.

 

Tymczasem...

 

 

Producent modelu w miejscu mocowania chłodnic do skrzydeł zrobił jakieś bezsensowne uskoki.

 

spit_vb_32_hb_43.jpg

 

Poprawiłem ten błąd wklejając odpowiednio wyprofilowane plastikowe wstawki.

 

spit_vb_32_hb_44.jpg

 

spit_vb_32_hb_45.jpg

 

spit_vb_32_hb_46.jpg

 

Siatki chłodnic wydawały mi się z lekka zbyt duże; dorobiłem zatem swoje.

 

spit_vb_32_hb_47.jpg

 

spit_vb_32_hb_48.jpg

 

spit_vb_32_hb_49.jpg

 

spit_vb_32_hb_50.jpg

 

Antena to element, który lubi się zlamać; wzmocniłem ją rdzeniem z drutu.

 

spit_vb_32_hb_51.jpg

 

Następne nieporozumienie to statecznik poziomy, jedną z jego powierzchni producent modelu odwzorował z poszyciem płóciennym!

Na szczęście w żywicznym zestawie wraz z kołpakiem i śmigłem są elementy korygujące tę wadę.

 

spit_vb_32_hb_52.jpg

 

Kolejnym elementem, którego zabrakło w modelu jest oś łącząca oba elementy steru wysokości.

 

spit_vb_32_hb_53.jpg

 

spit_vb_32_hb_54.jpg

 

spit_vb_32_hb_55.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa odsłona. Jednej rzeczy zazdroszczę - opanowania fototrawienia. Przebrnąłem nawet kiedyś przez artykuły w Aeroplanie na ten temat, ale na razie sprawa wydaje mi się trudna - w moim przypadku także z uwagi na wrodzoną niechęć do uczenia się obsługi programów komputerowych. A mam pytanie - jak długo trwa cykl produkcyjny zaplanowanego zespołu elementów, tak przykładowo tych w ostatnim poście? Zakładamy, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia, surowce i substancje, sama produkcja od odpalenia komputera do położenia obok modelu płytki z elementami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem nawet kiedyś przez artykuły w Aeroplanie na ten temat, ale na razie sprawa wydaje mi się trudna...

Trudna będzie tylko do momentu, aż stanie się prosta Jak z większością nowych doświadczeń/umiejętności w życiu...

 

...jak długo trwa cykl produkcyjny zaplanowanego zespołu elementów, tak przykładowo tych w ostatnim poście? Zakładamy, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia, surowce i substancje, sama produkcja od odpalenia komputera do położenia obok modelu płytki z elementami?

Wcale nie tak łatwo na to odpowiedzieć. To zależy. Zazwyczaj blaszki udaje mi się wykonać w ciągu jednego dnia, ale nie wymaga to uwagi przez cały czas. Takie fazy jak suszenie emulsji czy naświetlanie trochę trwają, ale nie angażują uwagi. Skumulowany czas, który trzeba poświęcić to 2-3 godziny. Osobna sprawa to przygotowanie rysunków do naświetlenia w programie graficznym - niektóre elementy to kilka lub kilkanaście minut (jak te siatki chłodnic do spitfire'a), a nad niektórymi bardziej skomplikowanymi zespołami siedziałem po kilka lub kilkanaście dni (np. skrzydła do Nieuporta 28).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawa odsłona. Jednej rzeczy zazdroszczę - opanowania fototrawienia. Przebrnąłem nawet kiedyś przez artykuły w Aeroplanie na ten temat, ale na razie sprawa wydaje mi się trudna - w moim przypadku także z uwagi na wrodzoną niechęć do uczenia się obsługi programów komputerowych. A mam pytanie - jak długo trwa cykl produkcyjny zaplanowanego zespołu elementów, tak przykładowo tych w ostatnim poście? Zakładamy, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia, surowce i substancje, sama produkcja od odpalenia komputera do położenia obok modelu płytki z elementami?

Wojtkowi można zazdrościć więcej, a co do fotografii to byłem u niego w studio i możliwości ma duuuuuuuuuuuże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub poszedł na razie w odstawkę, zająłem się skrzydłami.

 

Klapa jest za krótka z jednej strony. W przypadku budowy modelu z otwartymi klapami nie ma to specjalnego znaczenia, ale ponieważ mój Spitfire będzie mial klapy zamknięte to poprawiłem.

 

spit_vb_32_hb_56.jpg

 

spit_vb_32_hb_57.jpg

 

 

Bolączką większości modeli wtryskowych są zbyt grube krawędzie spływu, w tym modelu jest podobnie. Powierzchnie styku obu połówek skrzydła zeszlifowałem od wewnątrz.

 

spit_vb_32_hb_58.jpg

 

spit_vb_32_hb_59.jpg

 

Połówki otworów wylotowych broni pokładowej po sklejeniu były przesunięte delikatnie względem siebie, poprawa tego spowodowałaby ich rozkalibrowanie. Rozwierciłem otwory, wkleiłem kawałek plastikowej rurki i ponownie rozwierciłem do potrzebnej średnicy.

 

spit_vb_32_hb_60.jpg

 

spit_vb_32_hb_61.jpg

 

spit_vb_32_hb_62.jpg

 

Światło pozycyjne:

 

 

spit_vb_32_hb_65.jpg

 

spit_vb_32_hb_66.jpg

 

spit_vb_32_hb_67.jpg

 

spit_vb_32_hb_68.jpg

 

spit_vb_32_hb_69.jpg

 

spit_vb_32_hb_70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.