Skocz do zawartości

HMS London 1942r. - 1:600


rykrol

Rekomendowane odpowiedzi

HMS London wersja z 1942r w skali 1:600

Pierwszą przeróbkę krążownika ciężkiego HMS Suffolk z zestawu Airfixa, na krążownik HMS London opisał w czasopiśmie Airfixa Ian M. Fleming, już w czerwcu 1967r, a przeróbkę wykonał Ian Whitehead. ( nie bardzo mu się to udało). Ponieważ było duże zainteresowanie takimi przeróbkami, to w czerwcu 1978 w/w autora, wrócił do tego tematu na łamach czasopisma Airfix. Tutaj przedstawił w postaci opisów i planików, które okręty jeszcze można wykonać z w/w zestawu. Tu też ukazał się planik i malowanie HMS London w kamuflażu z 1943r.

I ja postanowiłem pójść tym tropem i po 45 latach od pierwszej przeróbki, też spróbować przerobić HMS Suffolk na HMS London. Będę się przy tym wspierał, planami PM – 91 Sławomira Brzezińskiego (musiałem je tylko przeskalować ze skali 1:400 i 1:200 na 1:600). Dużą ilością zdjęć, jak i blaszkami fototrawionymi firmy White Ensign Models. Tyle historii.

Pierwszą rzeczą która już mnie rzuciła w wir pracy - cięcia, szpachlowania i wstawiania nowych segmentów , to wymiary (które były różne dla obu krążowników -np. dł. HMS London – 192,8 m. HMS Suffolk – 190 m.). Nie wspomnę już że HMS London nie posiadał bąbli, a Suffolk je miał i te po prostu trzeba zeszlifować . O obniżonym pokładzie nie wspomnę. Też trzeba go wyrównać do pokładu górnego. Po za tym mój okręt będę budował do linii wodnej z zamiarem zrobienia dioramy. Ponieważ będę robił ten okręt prawie od podstaw, proszę o wsparcie, cierpliwość i dobre słowo. A co mi z tego wyjdzie, zobaczymy. Tyle na początek. Całość będę reprezentował po świętach. A teraz zdjęcie.

 

DSCF2454.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

1 Dzień. Wszystkie ręce na pokład.

Zacząłem od wycięcia z pokładu wszystkiego tego co mi nie będzie potrzebne. Następnie wstawiłem w tylniej części pokładu kawałek plastiku tak aby otrzymać odpowiedni wymiar. Później zacząłem wklejać zrobione te elementy, które powinny znaleźć się na pokładzie dolnym (nie wszystkie) . Z pokładu artylerii lekkiej został wycięty pasek plastiku z środka (ok. 9mm). Tak aby otrzymać odpowiedni wymiar. Następnie usunąłem wszystkie elementy niepotrzebne i zgodnie z rysunkiem nadałem mu odpowiedni kształt. Kolejną moim czynnością było rozrysowanie nadbudówki. I tu trochę było zabawy . Rysunek był trzykrotnie przerysowywany. A to wszystko, zajęło mi tylko 7-8 godzin. Zdjęcia z dzisiejszego dnia. Ahoj

DSCF2455.JPG

DSCF2461.JPG

DSCF2456.JPG

DSCF2457.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Dzień. Wieża dowodzenia

Teraz przyszedł czas na zrobienie nadbudówki i spasowania jej do pokładu. I tu okazało się że nie wszystko co rozrysowałem pasowało. Na papierze milimetrowym na którym znajduję się już wykonana nadbudówka, wymiary już są prawidłowe. Później musiałem wyciąć trochę drobnicy ( Nie za dużo), tak aby mi nie przeszkadzały przy późniejszych pracach. Oraz dorobić niektóre elementy np. drugi poziom wieży dowodzenia. Jak już zauważyliście prawie muszę wszystko dorabiać. A to trochę czasu zajmuje. Zdjęcia z dzisiejszego dnia. Ahoj

DSCF2462.JPG

DSCF2463.JPG

DSCF2464.JPG

DSCF2469.JPG

DSCF2465.JPG

DSCF2466.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 Dzień. Wieża dowodzenia c.d

Znowu praca nad drugim poziomem nadbudówki głównej. Na papierze rysunek odbiega od wymiarów. Ale te wymiary które wpisałem są prawidłowe. I tego się trzymałem. (Rys. już nie poprawiałem). Następnie wziąłem się za trzeci poziom nadbudówki . I niektóre element pokładu oraz dodatkowe elementy do wieży. Najpierw mam zamiar wszystko przygotować , by następnie powoli skleić całość. Zdjęcia z dzisiejszego dnia, a to co dzisiaj zrobiłem zamieszczę w następnym poście. Ahoj . Postaram się projekt doprowadzić do końca.

DSCF2470.JPG

DSCF2471.JPG

DSCF2642.JPG

DSCF2645.JPG

DSCF2641.JPG

DSCF2644.JPG

DSCF2649.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja własnie w ub.tygodniu otrzymałem SUFFOLKA czy w ofercie owej firmy jest wiecej "miast" ?

Ciekawe sa to dosc krazowniki i jak mi sie zdaje, szerokim łukiem omijane przez fachowa prase .....jak dobrze pamietam lata temu w NTW było kilka artykułow na ww temat.

Na bazie tego projektu, 2 krazki zbudowano dla Hiszpanii - typ.Canarias ...

 

...ciekawy temat wybrałes i za to

 

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 Dzień. Kadłub

O ile pamiętam to jeszcze w skali 1:700, był Kent i Devonshire. A dokumentacji jest trochę więcej niż to co prezentowała NTW. Co do kadłuba to Forest , masz rację . Ale ja swoją rufę tak poszatkowałem, że bałem się ją jeszcze zwężać , a bym nie musiał jej od początku robić. Dlatego zastanie taka jak już ją zrobiłem. Muszę z tym żyć. Teraz więc reprezentuję to co zrobiłem do tej pory z kadłubem. Kadłub ma być do linii wodnej. Dlatego najpierw oznaczyłem miejsce cięcia poziomego. I za pomocą mini wiertarki z tarczą szlifierską rozpocząłem cięcie. Następnie odciąłem końce burt i wkleiłem pokład, aby zobaczyć ile będę musiał wkleić wstawki, aby mieć odpowiedni wymiar okrętu. Następną pracą było z plastyku wyciąć kawałek rufy, aby można było zespolić całość. Później nakleiłem pancerz burtowy. I zabrałem się za szpachlowanie i szlifowanie. Zdjęcia z dzisiejszego dnia, może nie po kolej. Ale tak się układają w programie Picasa. Ahoj

DSCF2621.JPG

DSCF2622.JPG

DSCF2623.JPG

DSCF2628.JPG

DSCF2627.JPG

DSCF2626.JPG

DSCF2624.JPG

DSCF2625.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 Dzień. Wieża dowodzenia. C.d

Dzisiaj skupiłem się na poprawieniu kadłuba. Wszystkie wasze sugestie wziąłem sobie do serca i myślę że teraz wam się ta wersja spodoba. Bo już więcej nie będę go poprawił. Jak zeszlifuję szpachlę zamieszczę zdjęcia. Następnie zabrałem się za wieżę. Dokończyłem trzeci poziom. Wkleiłem barierki. Zdjęcia z dzisiejszego dnia. Ahoj

DSCF2635.JPG

DSCF2636.JPG

DSCF2637.JPG

DSCF2638.JPG

DSCF2639.JPG

DSCF2646.JPG

DSCF2647.JPG

DSCF2648.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz koledzy powiedzieli, rufa do "bani"

Zostaw oryginalną część z modelu tam gdzie była, a na niej dobuduj burty, będziesz mógł dzięki tem zwęzić pokład

Dziób też jakiś taki bez wyrazu, do poprawy... Za to, żeby dołożyć łyżkę miodu do wypisywanego przez dziegdziu, nadbudówki wychodzą super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz koledzy powiedzieli, rufa do "bani"

Zostaw oryginalną część z modelu tam gdzie była, a na niej dobuduj burty, będziesz mógł dzięki tem zwęzić pokład

Dziób też jakiś taki bez wyrazu, do poprawy...

Myślę koledzy że z poprawy kadłba, teraz będziecie zadowoleni. Oto zdjęcia. Ahoj

DSCF2786.JPG

DSCF2783.JPG

DSCF2784.JPG

DSCF2785.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 Dzień. Łodzie ratunkowe

Dla odmiany dzisiaj zabrałem się za łodzie pokładowe. To co oferuje firma Airfixa, w zestawie HMS Suffolka , całkowicie mi nie odpowiada. Na zdjęciu widać dlaczego. Postanowiłem trochę zmienić to co mam. Wykorzystując wiertła dentystyczne, w łodziach, które na to pozwalały, wykonałem pogłębienia. Aby można było na nich zamontować blaszki foto-trawione. Na innych łodziach pokusiłem się o wklejenie ławek . Niektóre połączenia maskowałem Mr. Surfacer 500. Tak mniej więcej będzie wyglądał pełny zestaw łodzi w które został wyposażony HMS London. Na końcu po pomalowaniu nakleję wiosła i stery na klej cyjanoakrylowy. Zdjęcia z dzisiejszego dnia + jeszcze dwa zdjęcia kadłuba ( jedno z formą papierową, dla pełnego obrazu). Ahoj

DSCF2787.JPG

DSCF2793.JPG

DSCF2795.JPG

DSCF2796.JPG

DSCF2798.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.