Skocz do zawartości

Berlin 1945 "Desperacka obrona" 1:35


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

berlin0.jpg

 

berlin00.jpg

 

Witam użytkowników po mojej bardzo długiej nieobecności. Przyczyną były pewne zdarzenia w moim życiu, że aż osiwiałem w wieku 27 lat. Diorama miała powstać najpóźniej do października zeszłego roku ale owe wydarzenia spowodowały półroczny poślizg.

Najpierw kilka słów na temat budowy makiety.

Natchnieniem było znalezione w necie dosłownie kilka zdjęć "Pantherstellung" (chyba prawidłowa nazwa) z Berlina. Na podstawie tych zdjęć zniszczyłem czołg. Zrobiłem trafienia pocisków na wieży i kadłubie oraz pęknięcia pancerza. Model to Pantera G Dragona, garbus to wyrób CMK a figurki to Dragon. Podstawka zrobiona z tablicy korkowej oklejonej balsą a wypełnienie to styropian 1 cm grubości ułożony w dwie warstwy. Na to przyklejona korkowa kostka brukowa. Słup energetyczny to mój własny wyrób wykonany na podstawie słupa będącego w mojej miejscowości. Przechodzę obok niego parę razy dziennie więc dokumentację miałem dobrą. Całość słupa to polistyren, oprócz izolatorów do Abera.

Trochę na temat samego modelu kadłuba czołgu. Obiekt pozbawiony jest wałków skrętnych i ma wymontowane zewnętrzne osłony przekładni. Na podstawie fotek odtworzyłem otwór tam znajdujący się i elementy konstrukcyjne. Niestety ledwo jest to widoczne na zdjęciach. Całość przysypana gruzem. Wprawne oko dostrzeże łuski wewnątrz kadłuba. Widoczne są od tyłu przez otwór w przegrodzie silnika.

A teraz parę słów o dioramce.

Przedstawia ona desperacką i fanatyczną obronę berlina gdzie rzucane było wszystko do walki. Nawet zakopywano wraki czołgów byle tylko strzelały. Garbus ma przestrzeliny od ognia zaporowego obu stron. Gdy już wielki kot wydał ostatnie tchnienie do walki ruszyli ludzie z ręczną bronią przeciwpancerną.

Miłego oglądania, jak coś to pytać. fotki może nie najlepszej jakości ale światło mam już kiepskie.

berlin12.jpg

berlin11.jpg

berlin10.jpg

berlin9.jpg

berlin8.jpg

berlin7.jpg

berlin6.jpg

berlin4.jpg

berlin3.jpg

berlin2.jpg

berlin1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioramka jest super realistyczna jedynie co mi tu nie pasuje to że szkopy powinni być też wyposażeni w jakąś broń strzelecką w wypadku typa z panzerfaustem i tego z granatem do panzerschrecka powinien być to Mauser98, nie wiem czy celowniczy ma ładownice? Co do słupa to wygląda świetnie ,też mieszkam w byłej Germanii i u mnie można takie nitowane słupy i latarnie spotkać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa zdjęcia niesamowicie klimatyczne.

Co do pracy to generalnie przypadło mi do gustu wszystko oprócz żołnierzy, a konkretniej umundurowania i wyposażenia. Moim skromnym zdaniem scenka wyglądała by lepiej, bardziej dramatycznie, gdyby figurantom zabrać elementy takie jak ładownice, manierki i torby. Jednemu czy dwóm można by też zdekompletować mundur, np. spodnie zamienić na cywilne, albo w ogóle wrzucić jakiegoś cywila z Volkssturm'u wyposażonego jedynie w hełm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialna diorama. Uwielbiam takie klimaty zwłaszcza w tak doskonałym wykonaniu. Żołnierze faktycznie mogli by być bardziej brudni i potargani. Na lufie pantery dodał bym odymienia przy wylocie. Te małe niedoskonałości i tak nie zakłócają pozytywnego odbioru.

 

Pozdrawiam i gratuluję bardzo udanego projektu. Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodowe

 

Co do figurantów, podzielam zdanie przedmówcy, aby ich trochę jeszcze "zdemoralizować".

 

A jeśli wolno spytać:

pewne zdarzenia w moim życiu, że aż osiwiałem w wieku 27 lat.
Ożeniłeś się?

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze Figurki nie są moja mocną stroną bo to dopiero trzeci raz. Więc muszą się pojawić jakieś niedociągnięcia. Nie chciałem też ich zrobić jak "wyjętych psu z gardła" bo bym wtedy przegiął w drugą stronę.

 

wielkamucha nie, nie ożeniłem się Ale jesteś blisko bo sprawcą tego osiwienia jest oczywiście kobieta Z mojego ostatniego półrocza można by nakręcić 1000 odcinków "Mody na sukces":haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Była sobie kiedyś PANTERA co walczyła na wschodzie a 2 lata później broniła Berlina, dostała nie jeden raz. Zamiast zginąć na polu zginęła w Berlinie. Nie mogę się napatrzeć.

____________

-Ej sierżant!

-Co?

-Jedzie 5 czołgów wroga!

-I co w związku z tym?

-Mamy czterdzieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dobra praca.

Dwa pierwsze zdjęcia wyglądają jak prawdziwe z epoki.

Poza tym fajna perspektywa i jakość tych dwóch pierwszych zdjęć.

Chyba robione na zoomie?

Dokładnie tak jak mówisz. Robione na zoomie. Jakość sama wyszła przypadkowo. Często robię zdjęcia modeli na takim dużym zoomie bo fajna głębia wychodzi. Model staje się "jak prawdziwy", znika efekt zabawki i niewielkich rozmiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model staje się "jak prawdziwy"

 

Powiem Ci, że faktycznie na pierwszych dwóch zdjęciach scenka wygląda jak prawdziwa.

Podoba mi się "rozmach" dioramy i jej kompozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo spodobała mi się ta praca na dwóch pierwszych zdjęciach, że postanowiłem zrobić taki fotomontaż.

Generalnie rzadko spotyka się modele-scenki które wyglądają jak prawdziwe.

Ta wygląda. Sam bym się złapał na tym czy to oryginał, czy model?

 

55tVy.jpg

 

Pozdrawiam i jeszcze raz GRATULUJĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.