Skocz do zawartości

Panavia Tornado F.3 1/144


Woit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam przyjemność zaprezentować szanownym Państwu mój najnowszy model (drugi w skali 1/144 i drugi ukończony po dłuuuugiej przerwie).

20120609f301.jpg

Jest to Panavia Tornado F.3, czyli wersja myśliwska samolotu bojowego o zmiennej geometrii skrzydeł produkowanego przez konsorcjum składające się z firm z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.

Dokładniej, jest to egzemplarz ZE736 noszący barwy 1435 eskadry RAF i czerwoną literę F (F like faith - wiara), służący w tejże jednostce w roku 2008.

Eskadra 1435 (ang. No. 1435 Flight RAF) jest samodzielna jednostką stacjonującą w Mount Pleasant na Falklandach. Jednostka ta pełni 24 godzinne dyżury zapewniające osłonę tej części Zjednoczonego Królestwa.

Każdy, z czterech stacjonujących tu samolotów nosi inną literę kodową - F, H, C lub D (Faith, Hope, Charity, Desperation - wiara, nadzieja, miłosierdzie, rozpacz). Jest to nawiązanie do tradycji dywizjonu 1435, którego jednostka ta jest kontynuatorką, a który to znów przejął tradycje jednostki broniącej Malty w roku 1940 na przestarzałych samolotach Gloster Sea Gladiator. Na stateczniku pionowym możemy zobaczyć godło z wkomponowanym w nie krzyżem maltańskim, kolejne nawiązanie do historii.

 

Teraz kilka słów o modelu.

Nie prowadziłem tradycyjnego warsztatu, gdyż obawiałem się, że moje tempo budowy spotka się ze znikomym zainteresowaniem a i samą budowę traktowałem jako chęć doskonalenia nabytych dotychczas (a jednak wciąż niewielkich) umiejętności. Jednakże, okazjonalnie, relacjonowałem kolejne procesy budowy na swoim blogu: woit-mydesk.blogspot.com.

Do budowy posłużyłem się głównie zestawem Dragona (in-box) oraz kilkoma elementami z zestawu Tornado Revella (kabina, dysze silników, usterzenie poziome, uzbrojenie, podwozie). Skorzystałem również z jednej nadliczbowej części zestawu waloryzującego firmy Goffy (1/144 Tornado Detail Set 01 - Goffy Model).

f3dml01.jpg

Ponieważ zestawowe kalkomanie niezbyt mnie zadowalały, skorzystałem z oferty wydawnictwa 4+.

Pod wpływem zdjęć znalezionych w czeluściach internetu (klik) wzbogaciłem mój model o zewnętrzne podwieszenia, rzadko spotykane w tej wersji. Nie znalazłem nigdzie potwierdzenia aby samoloty z tego dywizjonu przenosiły taki zestaw podwieszeń ale też nic nie wyklucza takiej możliwości (chyba ).

Samodzielnie dorobiłem kilka detali, z których najbardziej rzucają się w oczy drabinka umożliwiająca wejście lotnikom do kokpitu i hamulce aerodynamiczne - nie wyszły one dużo lepiej niż części oferowane w zestawie ale pozwoliły na zebranie kolejnych doświadczeń.

 

Teraz zapraszam do obejrzenia gotowego modelu.

20120609f311.jpg

20120609f312.jpg

20120609f313.jpg

20120609f314.jpg

20120609f315.jpg

20120609f316.jpg

20120609f317.jpg

20120609f318.jpg

20120609f319.jpg

20120609f320.jpg

20120609f321.jpg

 

Jakoś głupio wyglądał mi sam samolot więc dorobiłem mu podstawkę i żeby nie czuł się samotnie dodałem towarzystwo (Figurki lotnicze - Preiser 1/144) .

 

20120609f322.jpg

20120609f302.jpg

20120609f303.jpg

20120609f304.jpg

20120609f305.jpg

20120609f306.jpg

20120609f307.jpg

20120609f308.jpg

20120609f309.jpg

20120609f310.jpg

 

Jeśli kto dotarł aż tutaj to dziękuję za poświęcenie aż takiej uwagi i proszę o komentarze i wskazówki które pozwolą na uniknięcie zauważonych potknięć w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego. Gratuluję doskonale wykonanego i pomalowanego modelu. Zdjęcia też niczego sobie. Bardzo podoba mi się Twój Tornado. W innej skali pewnie bym się na ten samolot nie rzucał, bo nie przepadam za tą konstrukcją, ale 1/144 popełnię. I to właśnie zasługa Twojego modelu . Aż chce się go robić patrząc na to co tutaj zaprezentowałeś. Do tej pory jedynie cywilne i transportowe maszyny robiłem w 1/144. Widać nadszedł czas na coś bojowego.

pozdrawiam

LimaOscar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa

 

no.tips - wszystkie zdjęcia, były robione przy świetle naturalnym, w pełnym, porannym słoneczku. Nie przypuszczałem nawet, że tak dobrze wyjdą

 

LimaOscar - tak, Tornado to brzydal nieprzeciętnej urody W planach mam jeszcze jednego, w rozbieranym malowaniu z okresu Pustynnej Burzy. Ale najpierw chcę okiełznać sztukę malowania aerografem (którego jeszcze nie mam ) no i w kolejce stoją dwa Fishbed'y i minimum dwa Colt'y

 

dumapolski - mechanik? Chyba jest "wczorajszy" i "zasłabł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się tez przyłączam do gratulacji dla wykonawcy. Fajny modelik ,fajnie się prezentuje zwłaszcza na mini dioramce . Mam tylko jedna uwage. taka malutką. Czy golenie podwizia nie są troszeczke za krótkie.W widoku zwłaszcza z boku wygląda troche nienaturalnie. Taki jamniko podobny trochę ale ogólnie to bardzo miły w odbiorze. Jeszcze raz gratulacje Woit.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję raz jeszcze za miłe słowa.

 

(...) Mam tylko jedna uwage. taka malutką. Czy golenie podwizia nie są troszeczke za krótkie.W widoku zwłaszcza z boku wygląda troche nienaturalnie. Taki jamniko podobny trochę (...)

No tak mi coś nie pasowało w sylwetce, ale wydawało mi się, że to za krótki przód mi nie pasuje (jestem pod wrażeniem warsztatu jednego Japończyka, on tam właśnie korygował lekko sylwetkę tego modelu - blogs.yahoo.co.jp/kozfc).

Wiem nawet co jest przyczyna takiego stanu rzeczy Użyłem podwozia z zestawu Revella od GR.1, a dodatkowo nawet skracałem przednią goleń (w blogu jest to pokazane na zdjęciach) bo mi kąt kadłuba względem podłoża niespecjalnie pasował. Dlaczego zmieniałem podwozie? Bo to z Dragona takie byle jakie było a Revellowskie cud, miód... Chcialem dobrze, a wyszło jak zawsze

Kolejna nauczka na przyszłość, no ale w końcu to mój drugi model w którym coś zmieniałem, dodawałem od siebie, więc jeszcze dużo nauki przede mną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.