Skocz do zawartości

Rodzina F-16 wczesnych wersji rozwojowych 1/72


Cinekf1

Rekomendowane odpowiedzi

Co do silikonu i żywicy to opisałem je kilka postów wyżej.

Co do samych odlewów to wygląda to tak:

 

1. element przeznaczony do skopiowania staram się tak przygotować (dorobić tzw. wlewkę), aby możliwie najłatwiej wyjąć później odlany element z silikonu. Przykładem niech będą skrzydła do XLa: wlewka zrobiona na krawędzi spływu skrzydła w tym przypadku okazała się optymalnym rozwiązaniem. Żaden element skrzydła nie stawia oporu przy rozformowaniu dzięki czemu formy nie trzeba rozcinać.

 

2. Samą formę do zalania elementu silikonem buduję z klocków LEGO. Na arkusz polistyrenu przyklejam taśmę dwustronną na szerokości odpowiadającej formie z klocków. Do taśmy przyklejam wlewką element, a następnie centralnie ramkę z klocków. Taśma znakomicie trzyma zarówno element i ramkę oraz jednocześnie uszczelnia formę.

 

fy29.jpg

 

3.Silikon wymieszany bardzo dokładnie z katalizatorem odpowietrzam kilka minut w pojemniku próżniowym do żywności i zalewam bardzo cienkim strumieniem w najniższy punkt formy tak, żeby silikon rozpływając się zalał element. Zalaną formą co jakiś czas delikatnie pukam o biurko, co powoduje szybsze uwalnianie się pęcherzyków gazów powstałych w reakcji silikonu z katalizatorem. Zalany oryginał rozformowuję minimum po 24 godzinach.

 

4. Żywica, którą używam bardzo szybko tężeje (ok 2,5 - 3 minuty) ale trzymanie jej w lodówce czas ten wydłuża do ok.4-5 minut. Mam dzięki temu więcej czasu na ewentualne usunięcie patyczkiem do szaszłyków pęcherzyków powietrza z trudno dostępnych miejsc formy. Elementy większe jak skrzydła do XLa wyjmuję z formy po 2 godzinach od zalania, mniejsze po godzinie.

 

qd0r.jpg

 

1f20.jpg

 

5vs8.jpg

 

5x69.jpg

 

amsv.jpg

 

Tak w telegraficznym skrócie :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator
Silikon wymieszany bardzo dokładnie z katalizatorem odpowietrzam kilka minut w pojemniku próżniowym do żywności
Możesz ten fragment nieco szerzej opisać? Ja to laik w tej materii... Po wylewaniu silikonu do formy nie nabiera on powietrza ponownie ? Będę wdzięczny za rozjaśnienie sprawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikon wymieszany bardzo dokładnie z katalizatorem odpowietrzam kilka minut w pojemniku próżniowym do żywności
Możesz ten fragment nieco szerzej opisać? Ja to laik w tej materii... Po wylewaniu silikonu do formy nie nabiera on powietrza ponownie ? Będę wdzięczny za rozjaśnienie sprawy

 

korzystam z takiego zestawu:

 

h5vk.jpg

 

duży pojemnik do odpowietrzania wymieszanego silikonu (plastikowy kubek w środku), mały do ewentualnego odpowietrzenia formy zalanej żywicą (jeszcze nie używałem - nie było takiej potrzeby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ,podziwiam zapał ,planujesz może wydać jakąś krótką serię konwersyjną tych elementów?

 

Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie :-) Nie chciałbym, żeby ktoś mi nawtykał, że zrobiłem nieskładalnego gniota:-)

 

Na razie jest ok, odlane skrzydła przyklejone do kadłuba

 

xy93.jpg

 

eelh.jpg

 

cv40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

 

Ciesze się, że warsztat się podoba :-).

Prace trochę spowolniły a to za sprawą uzbrojenia, którego przygotowanie zajęło mi sporo czasu. Odlewanie rakiet, bomb czy podwieszeń jest wyjątkowo mozolne. Na obecną chwile XL otrzymał podwieszenia do bomb Mk.82 (12 szt.) oraz wyrzutnie na końcach skrzydeł pod AIM-9. Wyfrezowałem także 4 zaczepy pod AIM-120.

 

Tak to wygląda:

 

n5ff.jpg

 

xw1y.jpg

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Widziałem te kalki, swoje kosztują, a można z nich zrobić maksymalnie 3 modele.

 

XL-1 powoli zbliża się do malowania. Jutro postaram się pokończyć kilka dupereli, doszlifować tu i tam i malowanie

 

odj3.jpg

 

zx4r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.