Skocz do zawartości

Zapowiedzi i nowości ZVEZDA


jakub97

Rekomendowane odpowiedzi

Stop,

Wszystkie powyższe propozycje dotyczą wersji M4A3 z silnikiem benzynowym, a Armia Czerwona używała tylko M4A2 z silnikiem diesla. Więc aby zrobić pojazd z Gdańska ( i każdy inny Armii Czerwonej) to należy "pożenić":

1.   kadłub M4A2

https://www.mojehobby.pl/products/M4A2-Sherman-75mm.html

 

2.. Wieża z nowego M4A3 z działem 76mm - ten zestaw umożliwia zbudowanie wieży z oboma typami włazów ładowniczego

https://www.plastmodel.pl/p/1010/55587/zvezda-3676-m4a3-76-w-quot-sherman-quot-1-35-czolgi-1939-1945-skala-1-35-pojazdy-i-sprzet-wojskowy.html

 

a86b080c43775ed2ed5a91e0a20cec43.jpg

 

3. Albo poczekać - Zvezda na 100% wyda wersję M4A2 76(W) gdzie do jednego pudełka włoży kadłub z M4A2 i wieżę 76mm :)

Edytowane przez Tomek1124
poprawki edycyjne
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem tego nowego Shermana ale wydaje się iż ten zestaw to jest właśnie wariant 3 o którym piszesz. Wątpię aby zrobili i nowy kadłub i nową wieżę, raczej do kadłuba m4a2 dodali nową wieżę 76mm a z wyprasek wynika iż są 2 warianty wieży z różnymi sufitami, a więc włazami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, dlatego nie dodali kalek z gwiazdą, tylko francuz i jankes :)  Czyli zamieniając w pudełkach, mogą wypuścić jeszcze 2 wersje  :)    francuz, ciekawe malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna podpowiedź, jeszcze prośba o wskazanie jakie wersje były używane przez Nasze jednostki. Z kontekstu rozmowy rozumiem iż posadzenie wieży 76 mm na kadłub m4a2 umożliwi wykonanie Shermana w Polskich barwach (Włochy) ??

Drugie pytanie. "Na imię jej było Lily" czy są dostępne zdjęcia czołgów por. Tymienieckiego ? Jeździł i na Crusadrer i Sherman i wszystkie one to "Lily" ?? Ktoś spotkał się z jakimś opracowaniem na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chorąży napisał:

Świetna podpowiedź, jeszcze prośba o wskazanie jakie wersje były używane przez Nasze jednostki. Z kontekstu rozmowy rozumiem iż posadzenie wieży 76 mm na kadłub m4a2 umożliwi wykonanie Shermana w Polskich barwach (Włochy) ??

Drugie pytanie. "Na imię jej było Lily" czy są dostępne zdjęcia czołgów por. Tymienieckiego ? Jeździł i na Crusadrer i Sherman i wszystkie one to "Lily" ?? Ktoś spotkał się z jakimś opracowaniem na ten temat ?

Tu masz trochę informacji:

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=169&t=34883

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos por. Tymienieckiego, w książce A.A. Kamińskiego "Baśka, Wanda i inne wszystko lub prawie wszystko o nazwach własnych pisanych na sprzęcie Polskich wojsk lądowych i formacji paramilitarnych" na stronie 256 jest zdjęcie opisane  Sherman Markiza kolejnego zastępcy dowódcy 3 szwadronu, por. Bohdana Tymienieckiego. Pomóżcie zidentyfikować typ pojazdu. Z wspomnień porucznika wynikało ze był Shermad diesel. Ze zdjecia kadłub m4a2 z dospawanym dopancerzeniem wieża wyglada na 75 mm.  On pisał o nazwie własnej na lufie a tu jest na burcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2021 o 08:35, chorąży napisał:

Drugie pytanie. "Na imię jej było Lily" czy są dostępne zdjęcia czołgów por. Tymienieckiego ? Jeździł i na Crusadrer i Sherman i wszystkie one to "Lily" ?? Ktoś spotkał się z jakimś opracowaniem na ten temat ?

 

20 godzin temu, chorąży napisał:

apropos por. Tymienieckiego, w książce A.A. Kamińskiego "Baśka, Wanda i inne wszystko lub prawie wszystko o nazwach własnych pisanych na sprzęcie Polskich wojsk lądowych i formacji paramilitarnych" na stronie 256 jest zdjęcie opisane  Sherman Markiza kolejnego zastępcy dowódcy 3 szwadronu, por. Bohdana Tymienieckiego. Pomóżcie zidentyfikować typ pojazdu. Z wspomnień porucznika wynikało ze był Shermad diesel. Ze zdjecia kadłub m4a2 z dospawanym dopancerzeniem wieża wyglada na 75 mm.  On pisał o nazwie własnej na lufie a tu jest na burcie...

 

Czołg Tymienieckiego o imieniu własnym "Markiza" to Sherman M4A2 (diesel) z armatą 75mm (a więc tzw. mała wieża i kadłub z "małymi włazami" - tak jak we wczesnych M4)
A "Lily" to imię armaty w czołgu, ale w brytyjskim czołgu, będącym na stanie szkoły w Abbasya pod Kairem w Egipcie, gdzie Tymieniecki (w stopniu podaj sierżanta-podchorążego) był zarówno instruktorem strzeleckim jak i tłumaczem...
A jaki to był czołg, tego nie wiem - być może Valentine lub Crusader (sądząc jedynie z treści książki o ładowaniu amunicji "sixpounder")


 

Edytowane przez gajowy z wąsami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje z kolejne informacje. Reasumując i dla laika w zakresie Shermanów,  czy z zestawu Zvezdy można wybudować model pojazdu w jakim walczył por. Tymieniecki, jeżeli nie to czym się różnił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się.

Znajdź na forum topik o robieniu Markizy w 1:72.

 

A m4a2 Markiza różni się od modelu zvezdy ( m4a2) praktycznie wszystkim. Podwoziem, kadłubem i wieżą.

Nie idź tą drogą, kup model wczesnej wersji m4a2 który polecano ci kilka postów wyżej.

Od modelu zvezdy (m4a3) różni się jeszcze bardziej.

 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos m4a2 Zvezdy.

Pod hasłem "Siberian scale" (najwięcej na YANDEX) można obejrzeć filmiki z demonstracja i opisem modyfikacji modelu "shermana" jakie trzeba wykonać, aby odpowiadał rzeczywistym pojazdom. Opisują i zmiany w wózkach jezdnych i w kadłubie i w wieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, chorąży napisał:

Apropos m4a2 Zvezdy.

Pod hasłem "Siberian scale" (najwięcej na YANDEX) można obejrzeć filmiki z demonstracja i opisem modyfikacji modelu "shermana" jakie trzeba wykonać, aby odpowiadał rzeczywistym pojazdom. Opisują i zmiany w wózkach jezdnych i w kadłubie i w wieży.

A coś więcej - jak to otworzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yandex to to samo co Google tylko Rosyjsko-Holenderskie,  czyli np. w google wpisujesz yandex gdzie trafiasz na ich wyszukiwarkę i tam mają większą bazę i zdjęć i innych dokumentów. Szukasz hasł jak w google.  Zreszta w google też przekieruje na youtube gdzie są filmiki z tych przeróbek/modyfikacji i skrót do ich kanału...

Edytowane przez chorąży
błąd gramatyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - dla mnie wariactwo - przerabiać np. wieżę HB na LB...

Po co, mam zapas jednych i drugich :)

 

A tak serio - rozumiałem takie działania w czasie gdy na rynku były tylko modele 3 shermanów z Tamiya i 1 z italeri.

Ale dziś ? - dostępne są (prawie) wszystkie warianty i  wersje więc uporczywy skracz jest już chyba tylko satysfakcją modelarską a nie koniecznością.

Moja rekomendacja zamiast na siłę kupować model zwezdy kupić lepszy i bardziej pasujący.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz rację. Ja z przyzwyczajenia kupiłem Zvezdę, w związku z tym że na temat Shermana wiem tyle co z "Na imię jej było Lily" i "Monte Cassino" Wańkowicza,  postanowiłem zagłębić temat, tylko i wyłącznie z tego powodu moje pytania. Poza tym spodobałą mi sie taka przeróbka, bo lubię sobie czasami podłubać.

"

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ogórek przybywa:mrgreen:. Witajcie fani radzieckiej myśli technicznej jeszcze cieplutki post z Armoramy oto zapowiedź UaZ-a 3909 czyli popularnego od stepów Mandżurii do  stepów NRD :D:

https://armorama.com/news/zvezda-uaz-3909

Jest napisane że to ma być 100% nowy model pożyjom ,podumajem . Pozdr. A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.