Skocz do zawartości

Zapowiedzi i nowości ZVEZDA


jakub97

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 weeks later...
37 minut temu, piotrkur napisał:

A czym się różnią od siebie, oprócz pudełka ,bo to chyba ten sam model/typ? 

.. także włazy. Kalki tego nowego wg. opisu przedstawiają pierwszy USA czołg w Berlinie Zachodnim.

Nie rozróżniam shermanów, na razie chyba "polskiego" nie wydali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 14.11.2023 o 08:15, piotrkur napisał:

Nie było pytania..🤭

Dodam jeszcze, że Sherman z pierwszego pudełka od Shermana z drugiego pudełka różni się silnikiem co widać tylko na płycie silnikowej. Z przodu są identyczne. Armaty są te same  amerykańskie 76 mm. Hamulec wylotowy był opcjonalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, M.A.V. napisał:

dziwna skala bo to przepak AVD

Niestety i

plus, AVD ma w ofercie kilkadziesiąt pojazdów z tamtej epoki,

minus (jak dla mnie) skala a także to, że o ile pamiętam to kabiny były odlewami ciśnieniowymi z "białego metalu", nie pamiętam czy to sporadycznie, czy standard. Ten metalowy odlew zachowuje jakość, to nie zabawka a model...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem 1:43 to bardzo popularna skala wśród kolekcjonerów gotowych modeli samochodów.

 

Chyba już z "Buchanką" tak było, że najpierw wyszła w 1:43 a jakiś czas potem w 1:35?

 

A powiedzcie proszę co to za dziwne "blachy" które wóz Leszka ma? Mam na myśli tablice rejestracyjne... Ja pamiętam tylko czarne blachy w formacie np. POA 123P gdzie pierwsze dwie litery oznaczały województwo, jedno z 49, a w drugim polu jak występowały literki to znaczyło, że pojazd jest państwowy.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Edytowane przez pmroczko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmroczko napisał:

 

 

A powiedzcie proszę co to za dziwne "blachy" które wóz Leszka ma? Mam na myśli tablice rejestracyjne... Ja pamiętam tylko czarne blachy w formacie np. PO 123P gdzie pierwsze dwie litery oznaczały województwo, jedno z 49, a w drugim polu jak występowały literki to znaczyło, że pojazd jest państwowy.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

A widzisz młody człowieku😉 to są tablice rejestracyjne jeszcze z przed reformy administracyjnej w 1975 roku, był to system niezwykle skomplikowany chyba tylko  po to aby "wraże imperialistyczne  siły" miały problem z ustaleniem z jakiego to miasta pochodzi dany pojazd, wraz z reformą wprowadzono nowe tablice rejestracyjne właśnie te które pamiętasz czyli POA123P dla pojazdów ogólnie państwowych i uspołecznionych i  POA1234 dla pojazdów prywatnych, wcześniej z tego co pamiętam i patrząc po zdjęciach dla pojazdów państwowych obowiązywał system tak jak na tym ZiL-e czyli dwie litery i cztery cyfry a dla pojazdów prywatnych było odwrotnie czyli cztery cyfry i dwie litery, mój wujek miał właśnie takiego małego Fiata o n-rze rejestracyjnym 2675XK gdzie litery XK były wyznacznikiem powiatu wałbrzyskiego:D.

Edytowane przez Adams M1A1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chorąży napisał:

kabiny były odlewami ciśnieniowymi z "białego metalu", nie pamiętam czy to sporadycznie, czy standard. Ten metalowy odlew zachowuje jakość, to nie zabawka a model...

Raczej standard jeżeli dobrze pamiętam.

Ale to raczej jednak zabawki pozbawione większości detalu, skręcane na śrubki z ogólnym zarysem ramy.

56ea084717827b3e205495220364f5f4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adams M1A1 - trochę tak podejrzewałem, ale ciekawe jest, że tak mało tych starych tablic w życiu widziałem. Jak się urodziłem to ta reforma miała tylko 4 lata, a ja żyję w przekonaniu, że zawsze tak było 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adams M1A1 napisał:

 2675XK gdzie litery XK były wyznacznikiem powiatu wałbrzyskiego:D.

Adam przyjacielu mój a nie byly te litery z przodu? Bo ja pamiętam tylko takie np.XX

W-wa Mokotów 1956-76        Wrocław  1966                             W-wa  WW 9598

170px-Polska_tablica_rejestracyjna_1956.png 170px-XX6334.jpg 220px-Mercedes-WW-9598.jpg

 

próbne czerwono białe 1973

undefined

choć byLy i takie o których piszesz z 1970  woj.gdańskie należące do diplomatic corps i nie wiem czy to nie mialo wplywu na uklad cyfr i liter

220px-Filmmaking_of_%27Black_Thursday%27_on_crossway_of_ulica_%C5%9Awi%C4%99toja%C5%84ska_and_Aleja_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego_in_Gdynia_-_085.jpg

Wałbrzych miał oznaczenie -

  • wałbrzyski – XG 5001–7500, 5001–7500 XK, XO 0001–2500
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem brakuje modeli 1/35  pojazdów z "tamtej epoki". Wtedy w zasadzie akzdy pojazd miał podwójne czyli i cywil i military zastosowania. Klejąc kamaza Dakar dotarłem do Polaków tam startujących na Starze 266 fajny taki oklejony star, a już się o tym ogólnie nie pamięta, szkoda poza tym  barwniejszy niż "polish khaki" no i sławny. A i takiego ził-a stara  w "35" to z marszu kupuję :)

Czesi swoje "skody" czy inne "tatry" w skali modlarskiej mają wybór łącznie z prototypami, u nas .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bulik58 napisał:

Adam przyjacielu mój a nie byly te litery z przodu? Bo ja pamiętam tylko takie np.XX

W-wa Mokotów 1956-76        Wrocław  1966                             W-wa  WW 9598

170px-Polska_tablica_rejestracyjna_1956.png 170px-XX6334.jpg 220px-Mercedes-WW-9598.jpg

 

próbne czerwono białe 1973

undefined

choć byLy i takie o których piszesz z 1970  woj.gdańskie należące do diplomatic corps i nie wiem czy to nie mialo wplywu na uklad cyfr i liter

220px-Filmmaking_of_%27Black_Thursday%27_on_crossway_of_ulica_%C5%9Awi%C4%99toja%C5%84ska_and_Aleja_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego_in_Gdynia_-_085.jpg

Wałbrzych miał oznaczenie -

  • wałbrzyski – XG 5001–7500, 5001–7500 XK, XO 0001–2500

Janusz mój Przyjacielu pamięć ludzka zawodna jest , a to było całe 48 lat temu i byłem wtedy jeszcze bardzo mały😉 może to było 5675XK pamiętam za to , że tablica była prostokątna a potem po zmianie miał kwadratową i był biały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chorąży napisał:

Moim zdaniem brakuje modeli 1/35  pojazdów z "tamtej epoki". Wtedy w zasadzie akzdy pojazd miał podwójne czyli i cywil i military zastosowania. Klejąc kamaza Dakar dotarłem do Polaków tam startujących na Starze 266 fajny taki oklejony star, a już się o tym ogólnie nie pamięta, szkoda poza tym  barwniejszy niż "polish khaki" no i sławny. A i takiego ził-a stara  w "35" to z marszu kupuję :)

Czesi swoje "skody" czy inne "tatry" w skali modlarskiej mają wybór łącznie z prototypami, u nas .......


Jakoś nie kojarzę żadnej zimnowojennej Skody ani Tatry w 1/35 w plastiku. Występują owszem w żywicy, ale w tym medium to są i przecież Stary czy inne Żuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, chorąży napisał:

Moim zdaniem brakuje modeli 1/35  pojazdów z "tamtej epoki". Wtedy w zasadzie akzdy pojazd miał podwójne czyli i cywil i military zastosowania. Klejąc kamaza Dakar dotarłem do Polaków tam startujących na Starze 266 fajny taki oklejony star, a już się o tym ogólnie nie pamięta, szkoda poza tym  barwniejszy niż "polish khaki" no i sławny. A i takiego ził-a stara  w "35" to z marszu kupuję :)

Czesi swoje "skody" czy inne "tatry" w skali modlarskiej mają wybór łącznie z prototypami, u nas .......

Masz kompletna rację Przyjacielu. Ja też tak myślę że brakuje sensownych modeli pojazdów w 1/35 takich  jak GAZ 51/63  GAZ 52/53 czy ZiŁ130 i  myślę że ta firma która je opracuje jako pierwsza to naprawdę zgarnie niezłą premię:mrgreen:, jak zrobił to ICM z ZiŁ-em 131 i KAMA3-em , a Trumpeter pokpił sprawę.  To fakt że na rynku brakuje zarówno Stara 66/660 co jest dziwne bo te pojazdy brały też udział w wojnie w Wietnamie , jak i Stara 266, myślę że Tatra i Praga też by się przydały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się obawiam, że nie szybko te modele ujrzą światło dzienne. Pojazdy ciężarowe z okresu zimnej wojny nie są generalnie tematami, które się dobrze sprzedają. Jeśli te modele pojawią się to będą to rodzynki. Moim zdaniem firmy, które wypuściły te modele w żywicy spowodowały pewne zapełnienie niszy rynkowej i trzeba czasu, żeby ktoś zdecydował się ponownie wejść w te tematy. Chyba jesteśmy zdani na modele żywiczne czy to odlewane czy drukowane. Pocieszeniem może być fakt, że na rynku pojawią się coraz nowsze drukarki 3D a wielu kolegów już opracowuje modele we własnym zakresie dal siebie ale przynajmniej część kolegów będzie je udostępniać je innym kolegom modelarzom.

Wyjdę trochę przed szereg i oznajmię, że sam ostatnio wykreowałem model pojazdu z okresu PRL w skali 1:72. Nie będzie to pojazd ciężarowy ale w przyszłości wszystko jest możliwe. Wkrótce będzie miał testowe drukowanie i po ewentualnych poprawkach będę sklejał a jak cały eksperyment uda się nie widzę przeszkód, żeby nie podzielić się wydrukami z zainteresowanymi.  Jak ktoś jest bardzo niecierpliwy i chce wiedzieć co to będzie to piszcie na priv.

Edytowane przez Endrju
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.