Skocz do zawartości

Boeing P 12 Matchbox 1/72


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie miałem dzwonić z pretensjami, że zgubiłeś kurdupla lub np przehandlowałeś na czołg

Fajne tam detaliki widzę, masz jakąś konkretną dokumentację do niego?

Jak mogłeś tak pomyśleć, na czołg? szybciej na erwudziaka bym podmienił, ale na dziewiątkę.

Dokumentację mam dość pokaźną; Squadron Signal in Action, Profile ... P-12 i jeszcze jedną publikację, ale i tak strasznie trudno dojść do ładu z tym samolotem; modernizacje, przeróbki, różne kolektory w obrębie jednego modelu, wersja Army, Nawy, jednym słowem, kołomyja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Mały ED, czyli koniec leniuchowania Fotel zrobiony z cienkiej płytki polistyrenu, pasy z blaszki i drutu, teraz czas na zamykanie kadłuba i zabawę z silnikiem.

d5843a133e7ae8c0m.jpg 1bd5481fcba359f9m.jpg 461dafde9c2b735am.jpg caaaf3c8bcaa57eam.jpg 0be87f41f931f959m.jpg 259819970cf59f06m.jpg 5f2959e3e809f955m.jpg 2a05d290a987eedbm.jpg f13133bbec7c09bem.jpg 7346edd01dccf153m.jpg 9e644c340e89e6fbm.jpg źródło internet

Na koniec pytanie, bo ni w ząb nie mogę tego rozgryźć, czym jest to coś między kolektorami wydechu, wychodzące z kadłuba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam jednego - niedawno kupionego mojemu Tacie, któremu rozwaliliśmy go z bratem jako berbecie. To był chyba pierwszy zachodni model w Składnicy Harcerskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go kupiłem lata świetlne temu w "Czujczynie" - tak u nas w mieście Łodzi mówiło się na składnice harcerskie. Niestety w latach '90 dałem w komis do modelarskiego na deptaku w Pozen City i dopiero kilka miesięcy drogą wymiany towarowej otrzymałem go od Mikołaja75, a modelik jest cudny i wart zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku fantastyczna robota, tak trzymaj!
Dzięki Moses, już teraz mu nie odpuszczę

 

Mały ED, czyli kadłub zamknięty. Przed orczykiem wkleiłem owalną wręgę, jako osłonę przed pyłem, bo niestety czeka mnie dużo szlifowania przedniej części kadłuba gdyż jest owalna, a powinna być w przekroju kołem dopasowanym do bloku silnika.

 

604c19258a596f7bm.jpg 871c47985931b4afm.jpg b9d9dcd8a138e3f8m.jpg e29ef1109a25dd85m.jpg 053ac7ff3730237dm.jpg 9e8ed3d5c4b41b3em.jpg 9e644c340e89e6fbm.jpg

Ponawiam pytanie o to coś na przodzie kadłuba , za silnikiem, nie mogę tego rozgryźć.

Do następnego widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to jest, podejrzewam jakąś przeróbkę w jednostce, bo nie ma podobnych zjawisk na fotkach innych maszyn.

Znalazłem przy okazji coś ciekawego:

http://3rdstories.yolasite.com/resources/Chastain/Boeing%20P-12E%20%20Pursuit%20%20Barksdale%20Field%20%20Done.jpg

można zobaczyć wlew do zbiornika dodatkowego i co istotne, że zbiornik nie przylegał do kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

//images61.fotosik.pl/627/9e644c340e89e6fbm.jpg[/img][/url]

Ponawiam pytanie o to coś na przodzie kadłuba , za silnikiem, nie mogę tego rozgryźć.

 

Mam. To jest YP-12K 32-46 jeden z siedmiu płatowców, które otrzymały silnik SR-1340E zasilany wtryskiem paliwa. Wszystkie po próbach wróciły do standardu P-12E.

Wygrzebane w Profile Publication nr2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam. To jest YP-12K 32-46 jeden z siedmiu płatowców, które otrzymały silnik SR-1340E zasilany wtryskiem paliwa. Wszystkie po próbach wróciły do standardu P-12E.

Też o tym czytałem, ale nie połączyłem tego faktu. Dzięki, to ma sens, jednak co dwie głowy, to nie jedna Ja kombinowałem w zupełnie innym kierunku, sądziłem, że to jakiś chwyt spalin z kolektorów. Na prawdę wielkie dzięki.

Dzięki panowie za zainteresowanie, galerie oczywiście widziałem i dzięki niej dodam linki hamulcowe do kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe co nieco, czyli skrzydła. Poniżej górny płat po oklejeniu pręcikami polistyrenowymi, a przed szpachlowaniem, dolny już prawie na gotowo. Teraz będą doklejane różne pokrywy na kadłub i skrzydła, nawiercę również wszystkie potrzebne otwory pod naciągi i linki sterowe.

527276eccc88b417m.jpg bafcf8fe22abdc3cm.jpg 7d86214eb0b43312m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze żyłem w przekonaniu, że imitacja płóciennego poszycia na tych skrzydłach jest bardzo dobra, a Tobie się zechciało poprawiać. Co Twoim zdaniem jest w oryginale nie tak jak trzeba?
Oczywiście to co napiszę będzie subiektywną oceną materiału wyjściowego, tak więc. Ugięcia na skrzydłach zestawowych mają sinusoidalny kształt w przekroju wzdłuż dźwigara i w związku z tym są wg mnie za głębokie i zbyt obłe na żebrach, a powinny być delikatnie wgłębne między żebrami, a na nich samych stykać się na ostro i powinny być lekko spłaszczone. Mam po prostu takie podejście do materii, że jak się za model zabieram, zwłaszcza teraz w dobie internetu i łatwości w dostępie do informacji, to jak coś mnie męczy, bo nie wygląda tak jak na zdjęciu, to staram się to upodobnić do wzorca, choć nitów nie liczę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, sposób w jaki projektanci form usiłują pokazać płócienne poszycie bywa bardzo różny. Niektórzy proponują wrecz gładkie poszycie z lekko zaznaczonymi paskami na żebrach i to wydaje się b.podobne do tego co widać na krytych płótnem samolotach, ale nie pasuje do powszechnych wyobrażeń.

Przyjrzę się tym skrzydłom jeszcze raz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj Jarku, ze jako stary skreczarz, postanowiłeś umilić sobie życie i oblepić skrzydła paskami plastiku ,-)) Doskonale rozumiem takie potrzeby, I tez im często ulegam ,-)) Niemniej faktycznie w modelu skrzydła były całkiem przyzwoite. Zwróć uwagę, że "dolinki" robią się na górnej stronie płata która jest wypukła . Na dolnej skrzydło jest równe. Niemniej Hawk z takim skrzydłem wygląda interesująco. zastanawiałem się jak można by uzyskać efekt płótna na żebrach kilka razy. i ostatnio doszedłem do wniosku, ze należałoby obkleić taśmą skrzydła czy stateczniki tak, by została wolna przestrzeń nad żebrami, potem potraktować ja rzadką szpachlą, czy grubszym surfacerem. I po odklejeniu taśmy jeszcze przeszlifować. Żeby efekt był subtelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest Spiton, Ja po prostu lubię się nad sobą znęcać Skrzydło od spodu jest prawie plaskate - potwierdzam. Sposób z taśmą i surfem wypróbowałem na Szawrowie Sz 2 i jest w miarę oki, problemem jest usuwanie taśm maskujących gdyż ukruszają się miejsca styku i faktycznie trzeba sporo szlifować, oczywiście bardzo delikatnie, bo surfowe wzmocnienia nie są ze stali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jarek, bardzo się cieszę, że trwają dobre prace nad "moim" Benkiem Ja "Twojego" Su też dość mocno torturuję

A skoro lubisz się nad sobą znęcać - co i ja lubię - to może zrobisz skrzydełka tak jak ja w motolotni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób z taśmą i surfem wypróbowałem na Szawrowie Sz 2 i jest w miarę oki, problemem jest usuwanie taśm maskujących gdyż ukruszają się miejsca styku i faktycznie trzeba sporo szlifować, oczywiście bardzo delikatnie, bo surfowe wzmocnienia nie są ze stali.

 

Twój Sz-2 odcisnął mi się na psychice pięknym odciskiem. Wspaniały model !!!

 

Wydaje mi się, że te odkształcenia płótna na żebrach są właśnie takie trochę nieregularne i to o czym piszesz mogłoby dać niezły efekt. Przyglądając się temu detalowi na zdjęciach odniosłem właśnie takie wrażenie, że istotą tych wybrzuszeń jest ich niedoskonałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego szanowny, namalowałem tego "igla" z 27th PS.

 

c21eaf2285486a11m.jpg

 

Reszta poszła na priva.

 

A resztę koleżeństwa proszę - do tego godła, rozłożenia plam itp. - o uwagi krytyczne i krytykanckie, bo z doświadczenia wiem, że w swoich pracach to słonia w trampkach nie zauważę. W sieci jest sporo fotografii maszyn z 27. dywizjonu, więc jeśli komuś zależy, może swoje trzy grosze wtrącić i opisać poprawki - Jarek będzie miał rzetelniejsze malowanie niż to "fabryczne".

W nagrodę delikwent dostanie plik z kalkomanią (w 1:72) - do druku własnym przemysłem.

 

mail bezpośredni do mnie: kayfranz (małpka) wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego szanowny, namalowałem tego "igla" z 27th PS.

Ten drapieżny "koliberek" będzie w takim zmniejszeniu, że nic przy nim wedle mnie nie trza poprawiać, bo i tak jest o dwa nieba lepszy od pikselowego matchboxa. Jak możesz to "zamaluj" białe pióra które wychodzą po za obrys białego kręgu na brąz, bo od maski zrobię biały okrąg i to co będzie przeźroczyste na kalce dostanie swoją białą barwę dopiero po nałożeniu, a końcówki piór delikatnie rapitografem zaznaczę. Wielkie podziękowania KayFranz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały Up, czyli malowanie coraz bliżej. Górny płat po szpachlowaniu, całość oklejona blaszkami imitującymi klapy rewizyjne i pokrywę bagażnika. Teraz czas na wklejenie dolnego płata i poszpachlowanie szczelin.

6f29914d27bbe1b0m.jpg adf0945a0573e58em.jpg 852d7b10ebcc6883m.jpg e8c8ae37d527c113m.jpg ad3d6674ca2eca01m.jpg 1cec0ad065bb63d8m.jpg d799a4a1bd1a0cafm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.