Skocz do zawartości

Crusader AA Mk.III Hasegawa+ja 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W kolejnej edycji zabawy pt.”Zróbmy sobie czołg” ofiarą zmagań padnie nieszczęsny wytwór „Hasegawy” który będzie poddawany wymyślnym zabiegom mającym na celu doprowadzenie go w efekcie końcowym do powstania modelu tytułowego pojazdu.

 

01_zpsb85f850f.jpg

 

I .Wprowadzenie

W chwili obecnej model „Crusadera” w wersji AA w skali 1/72 nie istnieje więc chcąc posiadać taki pojazd w kolekcji trzeba się zdecydować na samodzielną przebudowę któregoś z egzystujących na rynku zestawów „Crusadera” bądź też skorzystać z gotowej żywicznej konwersji firmy VVV Model dedykowanej do modelu „Hasegawy” - jest to moim zdaniem jednak strata pieniędzy: na ów zestaw składa się wieża z ubogim detalem i wyglądem marnie przystającym do oryginału, z zasłoniętym wnętrzem, wykonana w formie bryłki żywicy + lufy działek.

Z „bazą” do przebudowy też jest krucho .

„Crusader” wszelkich odmian niestety nie cieszy się zainteresowaniem producentów zarówno modeli wtryskowych jak i żywicznych. W chwili obecnej na rynku dostępne są następujące modele wtryskowe - o żywicznych nic mi nie wiadomo - tego pojazdu w skali 1/72 -chronologicznie - są to : „Airfix” z połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ( wg. producenta to skala 1/76) w wersji Mk.II, „Hasegawa”- niewiele młodszy – wersja Mk.III , „Armourfast’ wersja Mk.II oraz najnowszy chiński produkt „S-Model” wersja Mk.I/II. Dwa ostatnie z wymienionych zestawów ze względu na ubóstwo detalu, uproszczenia i błędy wymiarowe (wyrób chiński nominalnie w skali 1/72 jest mniejszy od „Airfix’owskiego” w skali 1/76!) predestynuje je jedynie jako rekwizyty do gier bitewnych. Warto jeszcze odnotować istnienie żywicznej konwersji na czołg Mk.I/II do modelu „Hasegawy” produkcji „ModellTrans’u” oraz zestawu blaszek z podstawowymi detalami produkcji „OKB Grigorow” również do modelu „Hasegawy”.

 

II. Model

Trzeba sobie powiedzieć jasno i wprost : na placu boju pozostają modele w wieku mocno zaawansowanym z wszelkimi tego konsekwencjami. Oba posiadają istotne błędy i uproszczenia których wyliczania pozwolę sobie pominąć, nadmienię tylko że sytuację ratowałby nieco mixt obydwu zestawów ale koszty i nakłady w stosunku do uzyskanego rezultatu czyni takie przedsięwzięcie wątpliwie opłacalnym. Przystępując do budowy byłem wolny od tego dylematu gdyż onegdaj drogą wyłudzenia wszedłem w posiadanie gotowego modelu „Hasegawy” i ten to zestaw został poddany kaźni .

 

III. Budowa

Z gó…na pomarańczy nie zrobisz głosi stare powiedzenie które idealnie pasuje do inkryminowanego zestawu „Hasegawy”. Model ce:bip:e rostrzał wymiarowy – każdy wymiar modelu jest w innej skali ( ) . Podarowałem sobie drobiazgowe przeliczanie i po prostu pracę podjąłem z tego co jest. Oparłem się na dostępnych fotografiach oryginału i planach pojazdu zamieszczonych w książce p. Z.Lalaka i A.Kamińskiego „Artyleria samobieżna w PSZ 1940-45” oraz planach „Crusadera” zamieszczonych w „Modelist Konstruktor” . Leciwe plany „Crusadera” z „Modelarza” można sobie śmiało darować jako niewiele mające wspólnego z rzeczywistością.

Przystępując do zabawy początkowo zakładałem jedynie dorobienie od podstaw wieży i uzupełnienie lub przerobienie tylko niektórych detali, ale im bardziej porównywałem model z ze skromną dokumentacją fotograficzną i jeszcze skromniejszymi planami stawało się jasne że zakres zmian będzie się powiększać z każdym kolejnym krokiem zgodnie z zasadą że im dalej w las tym więcej drzew… Poprawki nanosiłem spontanicznie, bez wcześniejszego planowania i przez to wielokrotnie musiałem poprawiać to co już wydawało się poprawione …

 

Model nad którym rozpocząłem prace jak już wspomniałem był gotowy i pomalowany ponoć „Humbrolami” . W pierwszej kolejności starałem się możliwie najdokładniej rozebrać go na czynniki pierwsze by później szczątki poddać ablucjom w „Krecie”. Rozbiórce towarzyszył wielce niecenzuralny bluzg gdyż model był solidnie sklejony, spoiny mocne a plastik hasegawowski dodatkowo twardy i jednocześnie kruchy co zaowocowało szeregiem pęknięć i mimowolnych zniszczeń.

 

IMG_0186_zps4220bbde.jpg

 

IMG_0185_zpsc46d34ab.jpg

 

Po oczyszczeniu ze starej farby zacząłem sklejać model na powrót.

 

IMG_0193_zps3a398fe8.jpg

 

Od razu ujawniły się rozbieżności modelu w stosunku do oryginału: np. koło napinające okazało się dużo za małe, wyloty powietrza za wąskie, skrzynki za krótkie itp. … Żółtym ludziom udało się nawet zepsuć taki drobiazg jak reflektory czy „budka” kierowcy… Ilość korekt rosła wykładniczo… Daruję sobie spis zmian i przeróbek, z ważniejszych wymienię tylko wykonaną od podstaw wieżę, zmianę położenia włazu powstałego w wyniku usunięcia wieżyczki z km., korekta wylotów powietrza z silnika i osłon przeciwpyłowych…

 

IMG_0511_zpsa7ba7082.jpg

 

IMG_0184_zpsa366b38b.jpg

 

IMG_0519_zps9c276cc4.jpg

 

IMG_0521_zpsa19cf93b.jpg

 

IMG_0518_zpsd8c16c4a.jpg

 

Efekt zmagań na chwilę obecną:

 

IMG_0614_zpseec8af28.jpg

 

IMG_0613_zps87d1b2f8.jpg

 

IMG_0606_zpsc9bb35df.jpg

 

IMG_0605_zps86d4ee3a.jpg

 

IMG_0610_zps48b2db8f.jpg

 

IMG_0609_zps37d0ee21.jpg

 

IMG_0611_zps7d187346.jpg

 

IMG_0612_zps338aa328.jpg

 

Pozostały jeszcze drobiazgi …

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś cacko z niego wyciągnął. A jeżeli chodzi o sam model to w skali 1/35 też różowo nie jest. Jest kilka starych zestawów Italki, do tego jest AA z Tamiya i to w zasadzie wszystko, a do wypuszczenia jakiejś nówki nikt się nie kwapi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

z tego co wiem model Hasegawy jest o jakies 5 mm za waski

Nie jest, natomiast produkt S-Model’u jest za krótki o owe 4-5mm.

Lepszym bylby S-Model

Nie byłby (min. z ww. powodów).

A żeby nie być gołosłownym (kolejno: Hasegawa, S-Model i Airfix rzekomo 1/76):

 

S-Model_Airfix_Crusader_zpsa970be27.jpg

 

A teraz kolejna odsłona dramatu:

 

…ostatnie zmiany i poprawki:

 

IMG_0618_zps574d3e19.jpg

 

IMG_0616_zpse4b37189.jpg

 

…i surfejser Gunze 1000:

 

IMG_0623_zps227635d3.jpg

 

IMG_0626_zps674a625e.jpg

 

IMG_0625_zps3bdbc777.jpg

 

IMG_0624_zps1cc11b42.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już plaga najpierw zjadło zdjęcia Tomka Hejmo teraz Termira dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

To już plaga najpierw zjadło zdjęcia Tomka Hejmo teraz Termira dramat

Niestety to wynik przekroczeniu limitu konta na „darmowym" hostingu zdjęciowym , podobno z czasem fotki wrócą …

A tymczasem spróbuję powtórzyć przynajmniej ostatni wpis:

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

z tego co wiem model Hasegawy jest o jakies 5 mm za waski

Nie jest, natomiast produkt S-Model’u jest za krótki o owe 4-5mm.

Lepszym bylby S-Model

Nie byłby (min. z ww. powodów).

A żeby nie być gołosłownym (kolejno: Hasegawa, S-Model i Airfix rzekomo 1/76):

 

S-Model_Airfix_Crusader_zps42498457.jpg

 

A teraz kolejna odsłona dramatu:

 

…ostatnie zmiany i poprawki:

 

IMG_0618_zps37fc57f9.jpg

 

IMG_0616_zps548024ef.jpg

 

…i surfejser Gunze 1000:

 

IMG_0623_zps8c7d0152.jpg

 

IMG_0626_zpsed7a1982.jpg

 

IMG_0625_zpseac68538.jpg

 

IMG_0624_zpsab451e7c.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie. Zresztą innego efektu się nie spodziewałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

pięknie wychodzi, koniec coraz bliższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję:

- niebanalnego pomysłu na model

- pokazania, że i z "odzysku" można coś pięknego ukręcić"

- mistrzowskiego wykonania

Zgrzytam zębami z zazdrości bo sam uwikłany w różne projekty "z życia codziennego" nie jestem w stanie niczego skończyć z moich modeli....

 

Pozdrawiam i chylę czoła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam!

Wątek już mocno „przysechł” najwyższa więc pora nieco go odświeżyć ale nim do tego przejdę tradycyjnie na początek mała skrzynka odpowiedzi:

Gratuluję:

- niebanalnego pomysłu na model

- pokazania, że i z "odzysku" można coś pięknego ukręcić"

- mistrzowskiego wykonania

Zgrzytam zębami z zazdrości bo sam uwikłany w różne projekty "z życia codziennego" nie jestem w stanie niczego skończyć z moich modeli....

Pozdrawiam i chylę czoła!

 

Och! Bardzo mnie raduje że model się podoba aczkolwiek czuję się wielce zakłopotany taką komplementacją ...

 

Zgrzytam zębami z zazdrości bo sam uwikłany w różne projekty "z życia codziennego" nie jestem w stanie niczego skończyć z moich modeli....

Na pocieszenie – znam ten ból , min. jest to jeden powodów tak długiej „obsuwy” w tym wątku . placze: …

 

A teraz w kolejnej odsłonie efekt prac ziemnych:

 

IMG_0907_zpsa866912f.jpg

 

IMG_0901_zps25ab14c8.jpg

 

…i jeszcze parę zbliżeń:

 

IMG_0902a_zpsf76c87ce.jpg

 

IMG_0906_zps99a9838c.jpg

 

IMG_0905_zpse902e1ce.jpg

 

IMG_0904_zps021f98b6.jpg

 

C.d.n. (?)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.