Skocz do zawartości

Metalizer i wash


Serek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w temacie pytanko do tych którzy używali już w/w metalizerów, jak ich używać na co kłaść na zwykły podkład szary/biały, czy też może na jakiś inny kolor, coś też się dowiedziałem, że trzeba je polerować, a więc czym i jak ? Oraz czym nakładacie aero czy pędzel ? Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doswiadczen wynika, ze metalizery Humbrola najlepiej klasc na podklad wykonany czarnym polmatem. Farba trzyma sie wtedy najlepiej. Jezeli chodzi o polerowanie, to np. Gun Metal (27004) lub Polished Steel (27003) trzeba wypolerowac. Natomisat w przypadku Aluminium (27002) nie przynosi to jakichs wiekszych efektow. Jezeli chodzi o metode polerowania, ja robie to zwykla chusteczka hignieniczna, byle byla w miare miekka. Jakas taka, co nochala nie obdrapie, jak sie ma katar. Aluminium kiepsko naklada sie pedzlem, bo na skutek tarcia, szlifowania modelu, zbieraja sie jakies ladunki elektrostatyczne, ktore sprawiaja, ze pigment zbiega sie w kupki i ciezko jest go rownomiernie rozprowadzic. Pozostaje jedynie aero. Dwa pozostale metalizery, z ktorymi mialem do czynienia, nakladalem rowniez pedzlem, ale raczej na niewielkich powierzchniach i tu takiego efektu, jak powyzej, nie zaobserwowalem. Mimo wszystko, chyba jednak lepiej jest nakladac je aerografem. Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia powierzchni po malowaniu. Zwykly lakier bezbarwny wchodzi w jakas dziwna reakcje z metalizerami (mowimy tu ciagle o Humbrolach) i po polakierowaniu, wypolerowana powierzchnia staje sie matowa i kiepsko wyglada. Lepsz efekt daje polozenie Sidoluxu. Byc moze polakierowanie akrylem tez by sie sprawdzilo, ale nie sprawdzalem, wiec sie nie madrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzięki za pomoc też tak myślałe, że aero będzie lepiej kłaść, czarny półmat mówissz akurat mam , piszesz że polerujesz miekką chusteczką higieniczną, ale nie kładziesz żadnej pasty czy coś ? (Bo ja posiadam taką pastę UNIPOL która usuwa zmataowienia z wszelkiego rodzaju plastiku, widziałem już na jakiejś relacji na niemieckiem forum jak koleś tym polerował )Samą chusteczką jedziesz ?

 

P.S

Tutaj daję link do sklepu gdzie kupiłęm tą pastę. http://www.moto-center.pl/index.php?manufacturers_id=61&page=1&sort=3a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jade sucha chusteczka. Gun Metal i Polished steel poleruja sie pieknie na sucho. Nie przeraz sie tylko, jak po pomalowaniu i wyschnieciu, powierzchnia bedzie calkowicie matowa. Ladnie sie to wypoleruje. Uwazaj jeszcze tylko jak bedziesz polerowal, bo na chusteczce bedzie Ci zostawal taki dziwny brudny nalot. Latwo jest nim upaskudzic reszte modelu, a ciezko usunac.

 

EDIT:

Acha, ja jak malowalem aero, to mimo, ze farby sa zadkie, to je i tak jeszcze rozcienczalem pol na pol i kladlem ze trzy warstwy. Polerka na koniec, po ostatniej warstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no to dziękuje za pomoc jak będę malowałem to wstawię tutaj fotki i zobaczymy jak wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Tak na szybko... Metalizery, te Humbrola w szczegolnosci, dosyc latwo zmyc. Wiec robienie washa czyms olejnym jest ryzykowne. Ja bym go raczej robil czyms wodo-rozcienczalnym. Moze byc nawet sucha pastela rozrobiona w wodzie, czy plataktowka.

Z metalizerami i z lakierami jest jeszcze jeden problem. Mianowicie po wypolerowaniu powierzchni malowanej metalizerem mamy ladna metalo-podobna powloke. Natomiast po przeciagnieciu jej lakierem, jakos tak dziwnie matowieje i nie wyglada juz tak ladnie. Po polozeniu Sidoluxu taki efekt nie wystepuje. Najlepiej przejdz sie po jakims markecie i zapytaj kogos o plyn do podlog. Specyfiku Tamijowskiego nie znam, wiec sie nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Mam małe pytanko odnosnie metalizerów i nie chciałem zakładać nowego tematu. Zacząłem ostatnio p-47 w 1/72 w malowaniu W.Łanowskiego. Maluję pędzlem i nie wiem w jaki metalizer się zaopatrzyć zeby to wyszło znośnie i żeby nie raziło w oczy(bo pędzlem to tak czy inaczej pięknie nie wyjdzie). Z doświadczenia już wiem że Model Master na pędzel a tym bardziej duże powierzchnie się nie nadaje, no więc co polecicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem podobny problem z dobieraniem metalizeru, zdecydowałem się na gunze i powiem wam że jest jak rozcieńczony metalizer humbrola i do tego przepłacasz 10zł!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Zwykly lakier bezbarwny wchodzi w jakas dziwna reakcje z metalizerami (mowimy tu ciagle o Humbrolach) i po polakierowaniu, wypolerowana powierzchnia staje sie matowa i kiepsko wyglada

Mam pytanie, pomaluję model kolorem srebrnym Model Master. I jak Majek napisał, po pryśnięciu lakierem wejdzie on w dziwną reakcję z kolorem srebrnym ( w sprawie Humbroli, a z model Master jast tak samo) i będzie szary. A jeżelu na srebrny nałożę Sidolux, a po wyschnięciu na sidolux dopiero lakier bezbarwny. To czy wtedy kolor srebrny będzie zabezpieczony i nie dojdzie do żadnej reakcji, czy też wystąpi ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam.

 

Maluje P 51 D metalizerm MM i mam pytanie.

Jak poleruje się taki metalizer żeby uzyskać efekt przypominający czyste aluminium? Polerowałem go kawałkiem filcu ale kompletnie bez żadnego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja kupiłem ostatnio Humbrola i mam czarny kolor zamaist metalizera...

 

czy po wyschnięciu robi się matowy? próbowałeś go wtedy polerować?

 

Maluje P 51 D metalizerm MM i mam pytanie.

Jak poleruje się taki metalizer żeby uzyskać efekt przypominający czyste aluminium? Polerowałem go kawałkiem filcu ale kompletnie bez żadnego efektu.

czy zastosowałeś odpowiedni podkład? jeżeli faktura modelu byłą chropowata to metalizer, który osiada bardzo cienką warstwą, przyjmuje fakturę podkładu, więc siłą rzeczy nie uzyskasz gładkiej powierzchni. No i czy to na pewno był metalizer do polerowanego aluminium? naturalne nie polerowane jest raczej matowe...

 

tak sobie czytam ten wątek i dodam dwa słowa od siebie:

1) MM do zabezpieczania metalizerów ma swój dedykowany bezbarwny (jest na końcu linii metalizerów w numeracji), mam go ale jeszcze nie używałem, aż chyba zaraz popróbuje i napisze... jest to analogiczne to produktów Alclad II (niewtajemniczonym - najlepsze metalizery na rynku, bardzo duża oferta ale i bardzo drogie...) tam też jest specjalny bezbarwny do metalizerów

2) nie chcę się kłócić ale u mnie sidolux (do kamienia! ten do drewna to wogóle jest beznadzieja do modeli...) nie zareagował z metalizerem MM, wyszła czysta lustrzana powłoka

3) wzorując się na Alcladach, ja używam błyszczącego czarnego podkładu (taki też ma w swojej ofercie Alclad, podkład celowo pod metalizery, błyszczący - bo trudno o gładszą powierzchnie pod metalizer, a czarny jest świetnym kolorem bazowym dla powłok imitujących czysty metal), póki co Humbrola, ale trzeba uważać przy nakładaniu metalizerów MM bo są ona na bardzo agresywnym rozpuszczalniku, jak się da za dużo to zaczyna żreć podkład, robią się grudy i wogóle fe... ale jak się kładzie po mału delikatnymi mgiełkami to wychodzi bardzo OK, oczywiście mowa o nakładaniu aerografem. Poleruje średnio twardym grubym pędzlem i jest git.

4) Z metalizerami Humbrola tak jak wspomniano gunmetal i steel bez problemu z pędzla, w aluminium faktycznie cośtam sięwiecznie kotłuje, podobnież jak w MM, aerografem bezproblemowo wszystkie, generalnie metalizery przyjemniejsze od tych MM (których nie idzie nakładać pędzlem takie są rzadkie, choć po aerografie prezentują się serio świetnie) szkoda tylko że jedynie 4 kolory zrobili...

 

trochę się rozpisałem, mam nadzieje komuś coś z tych moich skromnych doświadczeń pomoże... pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Constructor napisał:

Ja kupiłem ostatnio Humbrola i mam czarny kolor zamaist metalizera...

 

 

czy po wyschnięciu robi się matowy? próbowałeś go wtedy polerować?

 

Jest zupełnie czarny i matowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wehh no to faktycznie zonk... pewnie pomylili jakąś serie albo wieczka na puszkach... słyszałem o przypadkach że sie kupowało drugą farbe o tym samym numerze i był inny odcień... wehh przy całej mojej sympatii do Humbrola to ta firma jednak nie pracuje na swoje dobre imie ostatnio... pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zupełnie czarny i matowy

Napisz co jest napisane na puszce z farbą, jeśli to seria 'Metal Cote' to nic dziwnego, ostatnio kupiłem kilka, większość tuż po malowaniu jest głęboko matowa, ciemno szara lub czarna, ale te farby koniecznie (!) trzeba polerować po malowaniu, dopiero wtedy nabierają metaliczny wygląd, i zupełnie zmieniają odcień na jaśniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne, to są te do polerowania, i to normalne że przed tym są takie matowe.

Nawet chyba na etykiecie napisali: Po malowaniu odczekać półgodziny i zacząć polerować farbę szmatką, watką albo jakimś filcem aż do uzyskania połysku. Sprawdzałem to tydzień temu, bardzo ładnie metalicznie wyglądają.

Spróbuj sobie na jakimś neutralnym elemencie.

Ten kolor co masz po polerowaniu będzie miał kolor mniej więcej grafitowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stroju faktycznie coś tam jest napisane, że po 30 minutach trzeba polerować, szkoda tylko, że musiałem do tego mikroszkopu użyć

 

Edita:

Działa, przed chwilą wysechł ten metalizer i go wypolerowałem! Jest super! Użyłem filcu na sucho i się udało Tylko pytanie dlaczego to tak podczas polerowania "capi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.