Skocz do zawartości

Albatros D.V Eduard 1:48, czyli sklejkowa trumna dla Helmuta


Szydercza Gała

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No i pora na apdejt Kadłub z ogonem i dolnym płatem zapodkładowane, trzeba tylko wygładzić 2000 i w weekend zacznę kłaść bazy na dziada.

 

30_zpscc581875.jpg

 

31_zps53393ed1.jpg

 

32_zps1c43a996.jpg

 

W międzyczasie zrobiłem Helmutowi zęby, co by nie tylko odszczekiwać, ale i odgryzać sie mógł swoim prześladowcom... zamiast miałczeć

 

33_zps9303e4b9.jpg

 

34_zps7d48103c.jpg

 

Zdjęcia szału nie robią, a to dlatego że żona moja Zofjia zabrała nasz dobry aparat, więc musiałem robić kompaktem zaprojektowanym do obsługi przez małpę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Ciapka, to jezeli takie jest zyczenie szacownej publicznosci... Tylko skalowo Ciapek nie wyglada tak imponujaco jak przy 1:200

 

A podklad taki o:

 

primer_zps4cbb4b79.jpg

 

samochodowy, taki odpowiednik MOTIPA, ten konkretnie jest do plastików typu zderzak i tego typu badziewia, no i jest bialy. Uzywam go glownie tam gdzie kolorem koncowym jest bialy, mniej warstw, mniej roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dolny płat sie pomalował był, to koniec etepu pistoletowego, potem pewnie będę cos tam jeszcze ciapał olejami i innymi wynalazkami.

 

38_zps50542fc5.jpg

 

37_zps454832b4.jpg

 

39_zps52152381.jpg

 

36_zps1d4a04f9.jpg

 

Karwa zowu zapomniałem o Ciapku, a już nawet miałem przygotowanego do zdjęcia rodzinnego jego tatusia, czyli EUZEBIUSZA CIAPATEGO Nic to, będzie niespodziajka przy następnych fotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

No jak to po co?? A czym Helmut ma zjeść zupe po ciężkiej porannej bitwie????

To był produktywny weekend, nawciągałem sie rozpuszczalnika za ydzień Pewnie dlatego pokój troche wiruje, ale co tam Wypaciałem jeszcze statecznik poziomy :

 

41_zps3ded01fd.jpg

 

42_zpsd7a057d5.jpg

 

No i obiecana fotka, Ciapuś próbuje zeżreć płótno ze skrzydła Helmutowego ladadła, a TATUŚ nadzoruje

 

40_zpsbc006f0a.jpg

 

WIELKIE JOŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy wciągania rozpuszczalnika nosem Dzis wystrugałem Helmutowi ster kierunku i namalowałem kozacki pasek za kabiną. Pasek ony jest tajnym masońskim symbolem przynależności do kasty przeżuwaczy rzeżuchy

 

43_zps2a118b31.jpg

 

44_zps57366ff6.jpg

 

Heil Mussolini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic CIapuś nie zeżarł, winni rozpuszczania takich plotek trafili juz do piwnic Twierdzy, co by pułkownik Mitrofanow zupełnie nam nie zardzewiał. Jak mawiał klasyk gatunku "z akumulatorem na jajach jeszcze nikt nie kłamał"

Tak wygląda obecnie nasze helmutowy latawiec... pstrokato

 

45_zpse4b0f25a.jpg

 

46_zps4189d7c5.jpg

 

47_zps6dfcb09a.jpg

 

48_zps47dd561b.jpg

 

Zacząłem też znęcać sie nad górnym płatem:

 

49_zps26e12a53.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak należy rozumieć te silne cienie wokół dużo jaśniejszych pasków na skrzydłach?

Ma to symulować zabrudzenie, prześwitywanie przez płótno, czy coś jeszcze innego?

Pytam, bo żadna z tych koncepcji mi nie pasuje: Przy założeniu, że przez pomalowane farbą kamuflażową płótno prześwituje konstrukcja płata, należałoby również wycieniować prostopadłe do żeber dźwigary płatów, a przy zabrudzeniach nie potrafię zrozumieć mechanizmu ich powstania.

Sam się zastanawiam jak należałoby do tematu realistycznego pomalowania szmatopłata podejść, więc liczę na twórczą dyskusję. Ja raczej bym paski nad grzbietami żeber malował ciemniej niż resztę powierzchni skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taśmy, przez kóre szmatowe pokrycie było przyszpilone do żeber. Można je oczywiście poprzyklejac osobno, ale równie dobrze można zaakcentować ich istnienie w taki właśnie sposób. Podpatrzyłem to gdzieś od kogoś, taka o koncepcja.

 

Górny płat, tym razem pod nadzorem jedeynie Ciapka juniora.

 

50_zps5cef54a7.jpg

 

51_zps49314044.jpg

 

JOŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też u kogoś już to widziałem i po rozważeniu problemu mam po prostu wątpliwości, czy ta koncepcja jest choćby trochę słuszna.

Było tak: Pasek był przybijany, czy przyszywany przed malowaniem i cellonowaniem. Czyli nie różnił się sam w sobie kolorem od tła. Farba pokrywająca płótno czyniła je w zasadzie nieprzenikalnym dla promieni świetlnych, więc w przypadku malowanych samolotów farbą z pigmentem, a nie samym cellonem, konstrukcja wewnętrzna nie była widoczna. Sama grubość paska na żebrze była na tyle znikoma, że był widoczny z "przyłożenia".

O ile takie cieniowanie ma moim zdaniem sens w pozostawionych bez kamuflażu skrzydłach, to już jest to bardzo wątpliwe w przypadku takiego malowania jak miał ten Albatros , jeśli się weźmie realny wygląd pod uwagę.

Znalazłem dobre zdjęcie (nie ten samolot, ale konstrukcja analogiczna)

albatros_bii_general_01c.jpg

 

albatros_bii_details_07.jpg

 

albatros_bii_general_04.jpg

źródło http://www.idflieg.com/krakow-albatros-bii.htm

 

Coś widać, ale to nie jest takie dramatyczne jak na Twoim modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak należy rozumieć te silne cienie wokół dużo jaśniejszych pasków na skrzydłach?

 

Nie wchodząc w szczegóły mocowania płótna na prawdziwych konstrukcjach, powiedziałbym że to jedna z manier modelarskich, ta akurat charakterystyczna dla szmatopłatów. Umownie przyjęło się stosowanie tej techniki dla oddania płóciennego poszycia na skrzydłach i kwestią wtórną jest, czy oddaje ona wiernie rzeczywistość. Jest rozpoznawalna i akceptowana, choć może nieco przerysowana, jeśli chodzi o powierzchnie malowane. Ale za to jak ładnie się prezentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Wachmistrz pisał, ma to bardziej na celu podreślenie trójwymiarowości płata niż realistyczne odwzorowanie. Gdyby miałoby byc realistyczne w 100% to powinien to byc jednolity kolor, a wtedy wyglądałoby to smutno jak du.pa węża Nigdzie z reszta ten model nie pretendował do nagrody za najbarfdziej realistyczny Ot taka sobie zlepianka, żeby fajnie na półce wyglądała, dlatego tez nigdzie specjalnie nic nie poprawiałem. Część kontrastu zniknie po wyciapaniu wszystkiego olejami i innymi psakudztwami, ktore na nim wylądują....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam jak należałoby do tematu realistycznego pomalowania szmatopłata podejść.

Eeeee........ noc spędzona w podziemiach TWIERDZY, w towarzystwie najbliższych przyjaciół i pomocników PUŁKOWNIKA wydatnie by wzmogła proces twórczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot taka sobie zlepianka, żeby fajnie na półce wyglądała, dlatego tez nigdzie specjalnie nic nie poprawiałem. .

Ja rozumiem Twoje podejście, moje rozważania są tylko zainspirowane Twoim Albatrosem, trochę OT Ci zrobiłem.

 

 

Polecam wątek Mikołaja75 i jego ostatni post:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=34328&start=90

moim zdaniem lepiej się już nie da

 

Dzięki, robi wrażenie, chociaż Mikołaj malowania tam jeszcze nie uskutecznił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że efekt taśm na żebrach, czy prześwitywania jest często przesadzony, ale myślę że jednak taśmy odróżniają się od reszty płata nawet w przypadku malowanej powierzchni:

http://farm4.static.flickr.com/3138/3061528850_dc0d4725a9.jpg

http://www.flugzeuginfo.net/acimages/albatros_dva_kp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że efekt taśm na żebrach, czy prześwitywania jest często przesadzony, ale myślę że jednak taśmy odróżniają się od reszty płata nawet w przypadku malowanej powierzchni:

[/url]

 

Dlatego zdanie autora wątku: "Gdyby miałoby byc realistyczne w 100% to powinien to byc jednolity kolor, a wtedy wyglądałoby to smutno jak du.pa węża " też mnie nie przekonuje.

Taśmy na żebrach są widoczne, chociaż niezwykle delikatnie i widać raczej cienie po dratwie, która wiązała płótno do żebra i na której był ten pasek przyklejony. Samego paska o grubości płótna byśmy pewnie nie zauważyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wprawdzie dziedzina nie moja, ale została wywołana moja motolotnia w kontekście płótna i malowania, to wtrącę swoje trzy grosze:

- chociaż sam efekt wydaje się być mocno kontrastowy, to co do zasady jest prawidłowy;

- w mojej motolotni też będę musiał najprawdopodobniej zastosować wyważony preszajding, gdyż łączenia kawałków płótna są wyraźnie jaśniejsze od reszty i samo wyprofilowanie powierzchni płata tego nie załatwi

Poniżej oryginał - paski widać, cienie są już natomiast bardzo stonowane (pomijam oczywiście jakość zdjęcia, ale znam oryginał osobiście i zaświadczam, że się mocno nie różni)

 

paski%252520i%252520cienie.JPG

 

A Albatros mi się podoba Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No i powoli niespiesznie naklejam sobie oną sklejkę. W sumie to nie wygląda źle, ale żadnych słojów to tam raczej nie widać, z drugiej strony w tej skali to może i powinno tak być. W tym wypadku HGW postawiło chyba na realizm a nie na zostanie Majkelem Dżeksonem modelarstwa plastikowego. To mój pierwszy model z takimi wynalazkami, więc dla mnei to i tak bezcenna lekcja jak sie z tym obchodzić. Następnym razem jednak przetestuję coś innego. Oblepiłem spód i sporą część boków kadłuba, coś tam potem jeszcze poczaruję olejami, ale bez przesady w sumie wygląda to całkime ciekawie. Z resztą oceńcie sami.

 

54_zps59c54552.jpg

 

55_zps28844dac.jpg

 

56_zps2728a485.jpg

 

57_zpsa63a74d2.jpg

 

58_zps8c4e8e4e.jpg

 

59_zps2b7128fb.jpg

 

60_zps2a7a6043.jpg

 

Wielkie Joł

 

PS nie widzę specjalnie potrzeby odnoszenia się do powyższych wpisów, myślę że wszyscy powiedzieli co mieli do powiedzenia, a co do OT to mi nie przeszkadza, u mnie w relacji można pisac co się chce, o Ciapkach, Pułkownikach, modelarstwie śledczym, czy wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pooblepiałem do końca, teraz tylko zapuścić łosza w łączenia paneli i ze sklejka będzie finito Benito. Nie ma co jej za bardzo paskudzić, bo średnia długość życia pilota i samolotu w tym czasie byłą na tyle skromna, że sie latawiec nie zdążył zniszczyć za bardzo

 

61_zps6d5e1522.jpg

 

62_zps183f9fac.jpg

 

63_zps0f99d2a4.jpg

 

64_zps82d534c4.jpg

 

65_zps8df60b2e.jpg

 

Jak na moje mierne umiejetności i totalny brak doświadczenia, uważam wyszło to całkiem całkiem. Do następnego jednak Albatrosa szczelę sobie taką sklejkę

 

http://www.uschivdr.com/products/wgsf-48c-fine-veneer-plywood/

 

WIELKIE JOŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.