Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie byłego UW...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

W modelu 1941 wieże były odlewane. Dragon robi T-34/76 Cast Turret ( cast-odlew - tak było w słowniku). A i witam kolegę z moich okolic!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj się sprawa komplikuje... Zawsze tak bywa że biorąc się za "niby" prosty model chcemy się coś o nim dowiedzieć i nagle się okazuje... jaki to niewyobrażalny problem na nas spada... Jaka wersja, okres, malowanie i dochodzimy do takiego wniosku jak w EMOCIE

Ogólnie z T-34 sprawa jest pogmatwana... Od początku produkcji były stosowane wieże odlewane i spawane w zależności od zakładu produkcyjnego

A teraz po ŁOPATOWEMU... W 1941 roku były wieże odlewane i spawane...I jeszcze jedno... Osłona jarzma zawsze była spawana przy działach 76mm i 57mm

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowanie z Militariów zawiera kilka błędów, ale ogólnie pozycja jest warta polecenia. Ja osobiście polecam też Mityczną Broń, gdzie przedstawiono różne wersje wież dla konkretnego zakładu i okresu produkcji. I jeszcze mała uwaga. Wszyscy w tym temacie piszą o wieżach spawanych i odlewanych. A przecież były jeszcze wieże tłoczone z płyt walcowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij, że to tylko ogólny podział. Trzeba tu jeszcze wliczyć wczesny typ wież z demontowanym tyłem, przykręcanym śrubami i bez niego, wieże sześciograniaste z wieżyczką dowódcy i bez niej, wieże sześciograniaste z podcięciem w przedniej, dolnej części i bez niego, różne zestawy przyrządów obserwacyjnych, różne rozmieszczenie otworów strzeleckich, różne osłony oporopowrotników dla armat kal.76mm Ł-11 i F-34 i wiele innych detali. Podobnie sprawa wygląda z kadłubami T-34, które mają jeszcze więcej różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że będzie cięzko ale nie, że aż tak - wychodzi na to, że kazdy egzemplarz teciaka był inny Co do innych róznic to miałem jako takie pojęcie ale właśnie dziś mnie zainteresowały wieże i już tego pożałowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu teraz masz ABSOLUTNĄ rację... Prawie każdy Teciak był inny... Były w większości spawane ręcznie i niekiedy były "deczko" krzywe albo posiadały "mniejsze" bądź większe szpary w łączeniu płyt... Zależało to pewnie od tego ile dany spawacz zdążył sobie WYPIĆ w czasie pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego polecane jest w przypadku T-34 poprostu robić model pod dane zdjęcie (najlepiej kilka) tego samego egzemplarza.

Równie jak teciakologii, nie rozumiem tez shermanologii ;) Niemcy byli lepsi pod tym względem - chociaż sami nazywali wersje różnie co już pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH !!!

Jestem w trakcie budowy PT-91 1/72 na bazie Revella i Modelkraka i mam problem. Schremat malowania. Może ma ktoś coś na ten temat. Jakieś rysunki, odpowiedniki odcieni, zdjęcia z góry i z boków, cokolwiek. trochę w niego pracy włożyłem i nie chcę ryzykować tzw "wolnej amerykanki" Z góry dziękuję.

 

P.S. Jeżeli jesteście zainteresowani co z tego wyszło - piszcie. otworzę drugi temat z relacją z budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteście zainteresowani co z tego wyszło - piszcie. otworzę drugi temat z relacją z budowy

No jasne, wrzucaj!

Mam gdzieś schemat malowania jeszcze z kartonworka, poszukam i wrzuce, ale nie wiem na ile on jest poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem sprawdziłem tyle że trochę nie o to mi chodziło.

Pierwsze PT-91 miały trochę inny układ plam i przede wszystkim ciemniejszy odcień zieleni prawdopodobnie podobny do PRL-owskiej ciemnej oliwki jaką malowali większość pancerki. Ale... leprzy rydz niż nic Jak nie trafię tamtego to trzeba będzie zrobić taki jak na tych fotkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pudło, a kurant ten wzór produkowany w Czelabińsku, z dostarczanych z Uralu TŁOCZONYCH wież. a co do roku '41, wstepnie wieże spawano z walcowanych płyt, w Charkowie uproszczono robotę odlewano dwa kawałki które spawano. krótko tzw wojsko w wasilewskiej dostało wiele wersji z ytego powodu że były z odzysku, remontów, pomaluj swój model w polskich barwach wiele watpliwosci minie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.