Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie byłego UW...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Jestem w trakcie malowania czołgu T-55 na polskie barwy lecz nie mam do niego kalkomanii interesuje mnie jak wiadomo szachownica i numer taktyczny. Szachownice od biedy mógłbym znaleźć kupną (ale nie ma nigdzie) a numery będe musiał wykonać sam bo mam specjalne wytyczne. Mam model T-55 A (gładkie śruby przy wieżyczce dowódcy) nie znanej firmy (stary model) bez skrzzynki narzędziowej u boku wieżyczki. Numery podam wkrótce bo teraz musiałbym budzić rodzinę . Chodzi mi głównie o wymiary bo chyba nie ma takich kalek z samymi numerami szachownicami (jak czasami bywa w samolotach). Ogólnie nie sklejam czołgów tylko samoloty w skali 1:72 więc mam małe doświadczenie w tej dziedzinie ale jestem dostatecznie zdesperowany aby podjąć się namalowaniu numerów. Potrzebowałbym też jakiś poradnik o robieniu własnych "kalkomanii" tak aby się jakoś specjalnie nie ubabrać

 

Pozdrawiam Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem dział, znalazłem temat, kiedyś spróbuje z tym drukowaniem ale chodzi mi bardziej o namalowanie kalki dlatego potrzebuj wymiary numerków (wysokość, szerokość) i szachownicy (średnica, długość boku?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szachownice miały proporcje wysokości do szerokości 4/3. Wysokość 200-300mm, zależy od jednostki. Z cyframi też różnie bywało, proporcje mniej więcej 3/1, wysokość 250-350 mm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Spotkałem na jednym ze swych wyjazdów taki wariant zmodyfikowanego Polskiego nośnika MTLB.

Czy ktoś wie cokolwiek więcej na jego temat? To, co udało mi się ustalić, to, ze ostatnim jego miejscem pobytu były Siemianowice Śląskie.

Na kadłubie MTLB znajduje się kompletnie przebudowana wieża od 2S1. Przypuszczam, ze jest to mało znany „wóz dowodzenia artylerią”, ale pewności nie mam.

 

6ac3ed2a8bcb6f94m.jpg7c5b8434a9fa31c2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo zagadka została rozwiązań. Jest bardzo mocne przypuszczenie, ze jest to nieznany prototyp Polskiego Wozu Dowodzenia artylerią (najprawdopodobniej dla 2S1…) i nazwie systemu OPAL.

Poszukiwania jakichkolwiek informacji trwają….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam schemat malowania do modelu BTR-152D firmy UM . Kupilem ten model ale brakuje schematu malowania a z kartonika z kalkomania wynika ze jest kilka mozliwosci .

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack3236 o zdobytych przez Czeczenów w czasie pierwszej wojny T-55 nie słyszałem, a jedynie o T-72, BTR-ach i BMP.

Masz może jakieś infromacje o takich przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CNN widziałem krótką migawkę, w której to czołg przebija się przez jakąś hałdę ziemi (przyp. prowizoryczna zapora). Opisywany czołg miał dość pokaźną szparę między pierwszym, a drugim kołem (stąd wywnioskowałem że to T-55) ponad to na przednim pancerzu miał pięknie wywieszoną flagę Iczkerii (z tąd że czeczeński). Być może to była tylko drwina Rosjan ze zrywu narodowowyzwoleńczego Czeczenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to pod kadłubem nie ma nic dodatkowego, jest tylko 16mm płyta na pancerzu czołowym, taka jak w wersji M1

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by winikalo rowniez ze zdjec... chociaz trudno o takie "od spodu"

Marcin, Człowiek z Bumaru twierdzi, ze oprócz fartuchów gumowych, na płycie przedniej nie ma dodatkowych elementów opancerzenia.

Z tego co wiem i widziałem na żywo z przodu jest tylko ten fartuch gumowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o plyte przednia a o spod czolgu, pod przedzialem kierowcy. T55AM2 ma tam doklejony pancerz, jakies 15 cm grubosci idacy od przodu az do trzeciej belki skretnej (czy jak to sie po polskiemu nazywa). Zastanawialem sie czy podobne rozwiazanie zastosowali w Twardym.

 

Masz staly kontakt z czlowiekiem z Bumaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na e-maila... Zapytam o płytę denną, bo nie właściwie sformułowałem pytanie.

 

Edit... tak zrozumiałem pytanie...

Czy ktos wie, czy Twardy ma dodatkowy pancerz z przodu pod kadlubem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.