Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie byłego UW...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

poszukuje zdjeć i schematów gdyż bede robil model z kartonu zdjecia czesci plastikowych sa dla mnie nieprzydatne

 

Model z kartonu jest wykonany doskonale.

Znam to opracowanie...

 

Doczytaj do końca temat...

Szukaj na kartonwork... zamieściłem tam kilkadziesiąt zdjęć i rysunków tego co Ciebie interesuje. Będzie oczywiście kontynuacja... ale już u nas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam,

Koledzy, mam pytanie, jakim kolorami farb malować wozy radzieckie, np. T-62, BTR, BRDM i inne z okresu wojny w Afganistanie (mile widziane schematy i zdjęcia). Jeśli byście jeszcze znali numery wg. producentów (valleo, humbrol, itp).

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojej listy możesz dołożyć między innymi:

• BMP-1

• BMP-1 2B9

• BMP-1P

• BRM-1K

• BMP-1D

• BMP-2

• BMP-2D

• BMD-1

• BMD-1P

• BMD-2

• GT-M

• MTL-B

• MTLB-U

• T-55

• T-55A

• T-55AD

• T-55M

• T-55AM

• T-55AD

• T-62

• T-62M

• BTS-4

• BTR-60PB

• BTR-60PA

• BTR-70

• BTR-80

• BRDM-2

• ZSU-23-4M

• ZSU-23-4M3

• Sprzęt samochodowy KAMAZ, MAZ, KRAZ, URAŁ, ZIŁ, UAZ, GAZ…

Wojna w Afganistanie trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku.

To tylko niektóre typy sprzętu używane przez Armię radziecką w tym konflikcie.

Niestosowano specjalnego kamuflażu związanego z tym regionem geograficznym. Malowanie maskujące było takie samo jak w europejskiej części ZSRR (jednolite…). Odstępstwa były związane np. z malowaniem w oddziałach remontowych na terenie Afganistanu i polegało głównie na różnicach w odcieniu oliwkowej zieleni przyjętej, jako kolor bazowy dla wszystkich grup sprzętu zmechanizowanego.

Niewielka grupa „uzbrojenia w kamuflażu plamiastym” to pojedyncze egzemplarze w malowaniu jednostek związanych z zaszeregowaniem w „piechocie morskiej” i tylko te pojazdy czasem nosiły inny kamuflaż. Stosowano nakładane siatki maskujące na pojazdach gąsienicowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czesc,

znalazlem w necie takie fotki T-34/85 ciekawi mnie co to za model jest? Z jakiego pojazdu ma gasienice? Moze ktos wie czy to jest tylko jeden taki czolg czy bylo ich wiecej.e919ba67d1cd6571.jpg894c73f055cba83d.jpg

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że to nie jest żadna nowa wersja, tylko warsztatowa modyfikacja. Wieżyczka dowódcy jest z T-54, gąsienice z T-44 pierwszych wersji. Znając Rosjan, mogło być wiele takich lub podobnych pojazdów. Ale w mnogości ich sprzętu pancernego mogły gdzieś umknąć szerszemu forum. Poszukaj w monografii T-44, T-44M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czsochaj- Wczesne T-44 miały nie tylko koła z T-34, ale i gąsienice. Gąski T-54 wprowadzono później.

Czytaj uważnie co napisałem, nie przekręcaj faktów. Napisałem o wieżyczce dowódcy z T-54 nie o gąsienicach. Wyraźnie widać wczesne gąsienice z T-44.

http://www.battlefield.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=50&lang=en

Popatrz dokładnie na te czołgi, wszystkie to T-44. Porównaj subtelne różnice w wersjach prototypowych i seryjnych. No i ile mamy rodzai gąsienic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda… Rosjanie na używanych przez siebie T-34/85 wprowadzali zmiany próbując zunifikować je z innymi używanymi, nowszymi czołgami.

Również na T-34/85 sprawdzali rozwiązania, które potem wprowadzali masowo na innych ówczesnych czołgach. T-44, T-54 i T-55. (koła, gąsienice, SKO (Edit... to błędne moje sformułowanie ), silniki, przeniesienia mocy itp…)

Dlatego jest nie mały problem z ocena zdjęć samych T-34/85 z okresu po wojennego.

Ciekawy jest też model T-43 opracowany w Charkowie.

 

Dla przykładu... koła wiadomo od czego...

 

f890e3444143e055m.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-34 z SKO? To musiało być ciekawe może jakieś fotki?

 

Rozpędziłem się KAT… miałem na myśli optykę, a nie SKO… Przepraszam za wprowadzenie w błąd… Dzięki za wytknięcie błędu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czsochaj- tyle tylko, że mi chodzi o gąsienice. Na zdjęciu to nie mogą być gąsienice od wczesnego T-44, bo jak napisałem wczesne T-44 miały gąsienice od T-34. Zresztą w linku, który podałeś widać to doskonale... Gąsienice tego dziwnego T-34 są z czegoś innego. Wieżyczka dowódcy jest natomiast rzeczywiście z T-54.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak napisałem wczesne T-44 miały gąsienice od T-34.

 

Dobrze, masz rację, ale jeśli chodzi o pierwsze modele tego czołgu[T-44] podałem tylko jednego linka, gdzie w zasadzie są pojazdy prototypowe. Jak na CCCP,to czołgów T-44 wyprodukowano naprawdę niewiele[5000]. Był on następcą T-34, dlatego przejął jego niektóre rozwiązania, ale też był pierwowzorem T-54[kształt kadłuba]. W tym czasie w brygadach pancernych były T-34, T-44, T-54. Rosjanie nie byli głupi, też chcieli mieć jak najbardziej jednolity sprzęt, części jak najbardziej wymienne, pasujące do trzech typów czołgów. Nie róbmy z Sowieckich konstruktorów idiotów, mięli swoje racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

części jak najbardziej wymienne, pasujące do trzech typów czołgów.

 

Oczywiście, zgadzam się z Tobą jak najbardziej. Były to silnik z układami zasilającymi, przekładnie, optyka, elektryka, radiostacja, zestaw narzędzi i wiele innych gratów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że to nie jest żadna nowa wersja, tylko warsztatowa modyfikacja. Wieżyczka dowódcy jest z T-54, gąsienice z T-44 pierwszych wersji. Znając Rosjan, mogło być wiele takich lub podobnych pojazdów. Ale w mnogości ich sprzętu pancernego mogły gdzieś umknąć szerszemu forum. Poszukaj w monografii T-44, T-44M.

 

Dziekuje za odpowiedz .Teraz juz wiem co i jak . Mialem zamiar taki model zrobic ale bedzie klopot z gasienicami .

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy możecie mnie oświecić jak wyglądało malowanie ruskiej pancerki w operacji berlińskiej-interesują mnie zwłaszcza pasy "szybkiej indentyfikacji" były na bokach i na górze ,ale czy zawsze i jak wyglądały (mam zrobionego SU85 i chcę go zrobić na okres marzec -maj 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pasy "szybkiej identyfikacji" podczas operacji berlińskiej były malowane na bokach i na górze.

Z tego, co widać na zdjęciach z tego okresu np. w 4. Samodzielnym Pułku Czołgów Ciężkich LWP część czołgów miała pasy, a część ich nie posiadała.

 

Tak np. wyglądał SU - 85 z 13.PAS. 1 AWP

 

SU85.jpg

 

Plansza barwna pochodzi z książki Pojazdy Wojska Polskiego 1943 - 45. Wyd Ajaks

 

Jeszcze jedna mała drobnostka.

Nie pisze się rusków tylko Rosjan albo Sowietów.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

podczepię się pod temat

Mam pytanie do kolegi BigModela, czy w książce którą podałeś jako źródło jest może jakaś fotka T34/76 mod41 z numerem burtowym 122 (z pierwszej brygady)? Szukam już dość długo, znalazłem tylko rysunkową boczną sylwetke tej maszyny (no a wydaje mi się, że na jakiejś podstawie to rysowali dragon też wypuścił czołgutka właśnie z takimi kalkami). Ewentualnie jakieś inne zdięcie takiego teciaka z okresu lato 44- maj 45 (też z 1BP)? Ja znalazłem tylko maszynę z numerem 128 z wiosny 45 rozbitego na Pomorzu

Byłbym wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jest zdjęcie T 34/76. wz 42 z nr burtowym 122.

 

23.jpg

 

 

Zdjęcie pochodzi z książki Pojazdy Wojska Polskiego 1943 - 45. Wyd Ajaks

 

Oto plansza barwna z masek Montexu

 

http://img.photobucket.com/albums/v622/sherman/b1937237.jpg

 

Pojazd ten jest dość nietypowy z kilku względów.

 

Po prawej stronie włazu kierowcy jest numer 150.

 

Czołg ten miał przemalowane oznaczenia na wieży.

W pierwszej wersji z przodu wieży był namalowany piastowski orzeł, a z tyłu wieży znajdował się numer taktyczny 122.

Pózniej numer taktyczny został przeniesiony na przód wieży. Został namalowany wprost na orle. A orzeł został przeniesiony na tył wieży.

 

A tu kilka przydatnych linków o tym T 34

 

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=19732&highlight=

 

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=10941&highlight=

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zdjęcie T 34/76. wz 42 z nr burtowym 122.

....

 

Dzięki wielkie, zdjęcie rewelacja...

co prawda tak zakopanego w błocie raczej nie będę w stanie zrobić ale część szczegółów postaram się dodać

No i ciekawie będzie wyglądał z tymi orzełkami zamalowanymi...

Czy wszystkie maszyny miały podobny krój numerów? chciałbym zrobić na jednej podstawce dwa czołgutki...numer 122 i teta mod43 lub wręcz 34/85...

Na fotce w tle widać dwa wozy z wieżyczką dowódcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za ilustracje. Czy istniały też pasy skrzyżowane na górze?jak sądze to dotyczyło również ruskich czołgów i dział

a co do -"Nie pisze się rusków tylko Rosjan albo Sowietów." to powiedz to mojemu dziadkowi( Lwów'39) i mamie(Prusy 45)ale to już inna historia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy wszystkie maszyny miały podobny krój numerów?

 

Czołgi w 1.Bryg.Panc miały podobny krój numerów.

 

adamp napisał

 

Czy istniały też pasy skrzyżowane na górze?jak sądze to dotyczyło również ruskich czołgów i dział

 

Szczerze mówiąc nie wiem. Nie zagłębiałem się w ten temat dokładniej.

Mnie głównie interesują pojazdy używane przez Polaków.

Musiałbym poszperać po kwitach.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator

Witam.

Jeżeli to umieściłem to w złym dziale, proszę o przeniesienie tematu.

Przy schronie "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce, stoją dwie armaty.

Chciałem was prosić o rozszyfrowanie, jaki to typ, czy są to armaty konstrukcji Polskiej, ponieważ nigdzie o nich nie ma żadnej wzmianki, skąd je wzięli zanim je tam postawili.

3a38f1884e00a8dd.jpg

0064dabd9d7d9660.jpg

386b580edf329e5d.jpg

a738694730570a2d.jpg

ab6b19dc2d5958fe.jpg

29143c307f7476c9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.