Skocz do zawartości

Su-22M4 3305 / 1:72 / MisterCraft


stream85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam na imię Kamil, to mój pierwszy warsztat na forum. Powracam do modelarstwa po kilkunastu latach przerwy, a właściwie to zaczynam od nowa, bo lepienia z czasów dzieciństwa nie należy nazywać modelarstwem .

Liczę na Waszą pomoc w moim klejeniu

Model jaki wybrałem to Su-22M4 nr 3305 z Powidza. Oto zawartość zestawu:

9v5c.jpg

0qhb.jpg

wybrane malowanie:

vpoc.jpg

I od razu pytanie co do malowania, czy te godła i oznaczenia występowały wszystkie w tym samym czasie jednocześnie? Chodzi mi o nr kalkomanii 8,9,11,12? Na żadnym posiadanym przeze mnie zdjęciu nie ma wszystkich jednocześnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ta Suka to flagowa maszyna ówczesnego dowódcy 7 plbr Leszka Cwojdzińskiego. Po prawej stronie jest piktogram NATO, brak emblematu 7 plbr. Po lewej tak jak wskazuje Ci instrukcja. Róża oczywiście z obu stron jako osobisty logotyp. Od razu zaznaczam, że ta kolorystyka jest za jasna, jeśli chodzi o te brązowy. W miarę możliwości deklaruję pomoc. Uważaj na kalki bo potrafią się rozsypać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już chyba wszystkie warsztaty przejrzałem dot. suczek:)

Na dzień dzisiejszy tyle zrobione, jutro będę to trochę poprawiał...

4bmv.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, oto co zrobione do tej pory:

Poprawiony kokpit, tablica...

okd1.jpg

 

Dziś będę sklejał kadłub,szpachlował i szlifował. Pewnie trochę się z tym zejdzie.

Pytanie mam co do malowania, czy takie kolory farb do kamuflażu będą ok:

Ciemna zieleń Pactra A29, Jaśniejsza zieleń Pactra A33, Jasny brąz Model Master 4707 Earth Red, ciemny brąz Model Master 4362 Ogre Brown i jasny brąz którym zamalowano godło na stateczniku Pactra A24. A spód Pactra A85?

Jeśli złe kolory to proszę o info jakie inne akryle będą bardziej pasowały.

Druga sprawa co zrobić z wnękami podwozia głównego żeby to jakoś wyglądało, bo zestawowe są "gołe"? Cienki drucik, zrobić odpowiedni wzór i na to folia alu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...stożek masz źle pomalowany, żółty nie alu.

 

To zależy. Po remontach i doposażeniu żółty, przed (czyli 3305 w tym malowaniu) wnętrze kanału wlotowego w kolorze duralu. Ale i tak na zdjęciu jest za ciemne - wygląda jak jakieś dark iron czy inne takie.

 

Poza tym, pytanie czy stream85 chcesz robić jak najwierniejszy model, czy nie masz nic przeciwko puszczeniu czasem wodzy fantazji z kolorowankami. Jeśli to pierwsze to drążek powinien być cały w kolorze kokpitu poza rękojeścią i mieszkiem u podstawy. Góra rękojeści też powinna być czarna, jak chcesz czerwony akcent, to od strony pilota po lewej stronie mała czerwona kropka, bo jest tam przycisk w tym kolorze. Na forum jest dużo zdjęć suk, dokumentację foto masz do wyboru do koloru. Druga sprawa, górna powierzchnia owiewki peryskopu też powinna być pomalowana w kolorze kamuflażu. Okno masz tylko na tylnej ścianie.

 

I używaj taśmy maskującej. Od ręki nie namalujesz prostych, ostrych przejść krawędzi kolorów (stożek wlotowy) - nie ma cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj stream - zestaw wymagający, ale fajnie, że wziąłeś się za Su.

Co do dalszych kwestii ważne jest, abyś faktycznie odpowiedział na pytanie Mikele co do zakresu dokładności z jaką chcesz zbudować model. Piszę to, bo pytałeś o sposób na wykonanie wnęk podwozia - jeśli masz ochotę, to możesz przyjrzeć się jak ja to rozwiązałem w moim Su-20, ale jest to dość pracochłonne.

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Piszę to, bo pytałeś o sposób na wykonanie wnęk podwozia - jeśli masz ochotę, to możesz przyjrzeć się jak ja to rozwiązałem w moim Su-20, ale jest to dość pracochłonne.

 

Jak to pierwszy model od dawna, to bez takich harców. Skleić czysto, prosto z pudła i czysto i starannie pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem

stożek masz źle pomalowany, żółty nie alu.

 

Tak było w instrukcji. Na płytce Aeroplanu 6-02 jest fotka z odsłoniętym stożkiem i jest on zielono-srebrny, na stateczniku wszystkie godła, zdjęcie z 1995 czyli przed remontem, ale mam też takie zdjęcie:

 

uskt.jpg

 

żółto-zielony i także wszystkie godła, takie jak mam w instrukcji. Z którego to może być roku?

 

Wogóle to już się zgubiłem z jakiego okresu jest to malowanie jak w instrukcji, po tych opisach niżej:

 

dcrw.jpg

 

to drążek powinien być cały w kolorze kokpitu poza rękojeścią i mieszkiem u podstawy
wanna powinna być w jednolitym kolorze bez tej oliwki pod nogami

 

Wzorowałem się na instrukcji i zdjęciach, np:

 

xli5.jpg

 

Jak to pierwszy model od dawna, to bez takich harców. Skleić czysto, prosto z pudła i czysto i starannie pomalować.

 

I chyba tak będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem jakiś czas temu Su-22 Mastercrafta, z minimalnymi zmianami. Możesz zerknąć na warsztat, może coś będzie pomocne: http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=34417 .

 

Pytałeś wcześniej o wnęki podwozia. Ja zostawiłem fabryczne, czyli bez ingerencji. Uznałem, że model ma tak wiele innych uproszczeń, że "rzeźbienie" detali w tak mało widocznym miejscu byłoby nonsensowne. Aczkolwiek rozważałem wyrycie struktury wnętrza komory podwozia i zapuszczenie linii washem. Robota nieskomplikowana, a oko raczej niezbyt by łapało różnice czy jest to wklęsłe czy wypukłe jak w oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji, fakt są nr FS, ale nie wszystkie mają zamienniki na farby akrylowe, którymi maluję (Pactra, Model Master).

Przeglądałem warsztaty, ale informacji o konkretnych kolorach nie znalazłem. Ale spokojnie do malowania jeszcze trochę czasu mi zostało i wcale się nie spieszę gdyż będę malował pędzlem a to nie za bardzo mi jeszcze wychodzi (zbieram na aero).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak:

 

1. Ciemnozielona H116 - Pactra A29

2. Ochra H83 - Pactra A104

2. Jasnozielona H101 - Pactra A81

3. Brązowa H142 - Pactra A23

4. Jasnoniebieska H65 - Pactra A85

5. Zielona (stożek itd) H2 - Pactra A10

6. Żółta (stożek) H69 - Pactra A8

 

Jak mi coś jeszcze umknęło to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak:

 

1. Ciemnozielona H116 - Pactra A29

2. Ochra H83 - Pactra A104

2. Jasnozielona H101 - Pactra A81

3. Brązowa H142 - Pactra A23

4. Jasnoniebieska H65 - Pactra A85

5. Zielona (stożek itd) H2 - Pactra A10

6. Żółta (stożek) H69 - Pactra A8

 

Jak mi coś jeszcze umknęło to pisz.

 

Też kombinowałem z farbkami i z tych które mam wymyśliłem coś takiego:

 

1. Pactra A29

2. Pactra A24 lub ModelMaster 4707

3. Pactra A33 lub A81

4. Pactra A85

5. Pactra A11

6. Pactra A8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tobie podałem kolory które składają się na kamo, nie wiem nie znam tych kolorów, które podałeś więc za wiele nie pomogę. Pierwsze trzy, które wymieniłem to są podstawowe bez których nie obędzie się z prawidłowym kamuflażem. Jeśli chcesz robić sci-fi no to trzeba było na początku zaznaczyć. Kombinowanie z innymi kolorami raczej tutaj nie ma sensu jeśli chcesz replikę podobną do tej która latała, a jak nie to już Twoja inwencja i fantazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakujące farbki zamówione

A czy wszystkie Su22 z tego okresu miały takie same barwy kamuflażu (Mirosławiec, Piła, Świdwin)? Nie chodzi mi o te po ostatnim remoncie, bo te chyba są takie same (te które latają do dziś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystyka była podobna, nieznacznie się kolory różniły. Powidz miał jedynie inne numery, żółte, Świdwin miał czerwone z białą obwódka a Piła czerwone. Bądź co bądź ten fabryczny był całkiem ciekawy, ale z nim ciężka sprawa.

 

@karolkonw chyba Ci się pomyliło forum Jak "Tobie" nie podoba się wypowiedź zgłoś ją do moderatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu to co zrobiłem do tej pory, teraz cięgle to samo, czyli szpachla szpachla szpachla....

 

opiv.jpg

 

Czy malując pędzlem trzeba kłaść jakiś podkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam po dłuższej przerwie, brakowało czasu trochę.

Jestem w trakcie malowania dolnej części modelu. Wkrótce wrzucę fotki.

A mam pytanie co do podwieszeń, jakoś nie podoba mi się to zestawowe, czy takie byłoby dobre, tzn zgodne z rzeczywistością: pod kadłubem i belki zewnętrzne na skrzydłach - zbiorniki paliwa, środkowe pod skrzydłowe - R60 i te najbliższe przy kadłubie B-8 lub UB-32? Mam zestaw uzbrojenie ZSRR MasterCraft - Energia, może stamtąd da się jeszcze coś wykorzystać? A i malowanie zbiorników, czy wszystkie takie same czy np 2 srebrne a 2 z kamuflażem na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.