Skocz do zawartości

Mercedes Benz W123 - 1/35 Diopark


Reflect

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 105
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator

@Thombike

 

Wzorowałem się na tym modelu referencyjnym. Dlatego klosz jest zabarwiony na niebiesko.

 

@ginger

Cieszę się, że się podoba, tutaj masz więcej fotek. Lakiernia została własnoręcznie zbudowana na bazie produktu Ikea :-)

 

Pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ała...cóż za błąd! To nie klosze sa zabarwione na niebiesko...a nawet nie odbłuyśniki, to efekt uzytego oświetlenia przy robieniu tego zdjecia...takie czasy, taka technika...ale nawet jak, to chyba lepiej by wyszło, gdyby maźbnąć odbłyśnik a nie klosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Hmmm.... teraz do mnie dotarło - masz rację - jakiś pomysł na zmycie farby Tamiya z takiego klosza? IPA do tego się nada?

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dzięki - sprawdzę wieczorem... ależ czeski błąd popełniłem - jak malowałem te klosze to miałem jakieś dziwne uczucie, że coś jest nie tak. Miałem takie dwa mercedesy w realu i znam je doskonale - owszem zdarzały się modele na żółtych kloszach ale były to sporadyczne przypadki. Zobaczymy jak pójdzie zmywanie.

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ała...cóż za błąd! To nie klosze sa zabarwione na niebiesko...a nawet nie odbłuyśniki, to efekt uzytego oświetlenia przy robieniu tego zdjecia...takie czasy, taka technika...ale nawet jak, to chyba lepiej by wyszło, gdyby maźbnąć odbłyśnik a nie klosz.

Mogła być też włożona żarówka z niebieską poświatą, którą efekt podwoił odbłyśnik (chociaż nie wiem czy w tamtych czasach robili takie żarówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtych czasach zdażały się jedynie kolorowe odbłyśniki ale raczej żółte niż niebieskie i nie stosowane raczej na światłach mijania a drogowych...przynajmniej w W124. Wynalazek kolorowych żarówek to już późniejsza era motoryzacji...dużo późniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Klosze, zostały zmyte IPA - wystarczyło troszkę potrzeć nasączonym patyczkiem kosmetycznym i nie ma śladu po niebieskim kolorze.

 

Dzięki za rady i pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć Thombike

Wiesz chyba jak to jest z autopsji - człowiek uczy się na błędach a nie pytaniu o drogę (to znaczy ja na pewno do tej kategorii należę). Na szczęście to nie była jakaś fundamentalna pomyłka (równie dobrze synuś mógł sobie zażyczyć wersję specjalną a tata szejk po prostu przychylił się do kaprysu). Zresztą na marginesie - to auto będzie malowane na kolor W929 Nautical Blue i zamysł niebieskiego klosza jak najbardziej do mnie przemawiał.

 

pozdrawiam

Christian

 

P.S.

Wczoraj udało mi się dokończyć sklejanie wszystkich elementów (dziś wieczorem pokaże zdjęcia). Poniedziałek w UK mamy wolne od pracy, więc może uda mi się rozpocząć proces malowania (BTR już po modulacji podwozia nadkoli, suszy się na 2 rundę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Przed Wami kolejny update. Tym razem skupię się na montażu drzwi, tylnej klapy bagażnika oraz postaram się całość dopasować. W dalszej części zaprezentuję malowanie.

Na początek części rozłożenie. Jak zwykle, kolejność prac taka sama ;-). Wycięcie, oraz drobne szlifowanie pozostałości ramek - biały kolor plastiku nie pomaga, bardzo łatwo jest przeoczyć zbędne fragmenty plastiku.

DSC07247.JPG

 

Bardzo pomocne okazują się wąskie gąbki szlifierskie z firmy Flory-Models. Ja używam wersji "Black polish Skinny Sponges" w paczkach po 10 sztuk. Gąbka jest dwustronna 240/1200. Do małych elementów wręcz niezastąpiona!

 

Elementy, które będę dziś sklejał są wręcz dziecinnie proste w montażu. Oto przykład tylnej klapy - tylko 4 części do sklejenia.

Mercedes+manual+004.jpg

 

Jak pisałem już wcześniej plastik użyty przez Diopark, nie jest zbyt wdzięcznym medium, większe powierzchnie wymagają pomocy klamer przytrzymujących.

DSC07248.JPG

 

Montaż drzwi także nie nastręczał żadnych problemów, jedyny ZONK nastąpił gdy znalazłem w instrukcji ewidentny błąd dotyczący montażu klamek w przednich drzwiach. Nie wiedzieć dlaczego wg. papierów klamka powinna być odwrócona o 180°. Totalna bzdura - najgorsze jednak jest fakt, że odlew drzwi ma odwróconą niewłaściwie łuzę do której należy wspomnianą klamkę wkleić. Na szczęście różnica jest na tyle niewielka, że podlanie klejem załatwia sprawę (nadtopiony plastik pięknie wypęłnił szczelinę). Tylne drzwi już takiego problemu nie mają, są prawidłowo zaprojektowane i opisane w instrukcji.

Mercedes+manual+005.jpg

 

A tutaj wszystkie elementy sklejone. Na godne pochwalenia zasługują drobne detale, które zostały odtworzone w tym zestawie. Nawet wewnętrzny mechanizm zamka drzwi ma charakterystyczny kształt - brawo!

DSC07271.JPG

 

I jeszcze przymiarka na sucho przed przystąpieniem do malowania. Brakuje jeszcze lusterka wewnętrznego (którego notabene nie ma w zestawie i będę musiał dorobić, lusterek zewnętrznych oraz wycieraczek no i oczywiście brak kloszy lamp oraz szyb.

DSC07274.JPG

DSC07275.JPG

DSC07273.JPG

 

Przyszła wreszcie pora na podkład oraz pre-shading. Pierwszy problem miałem z podkładem. Wybrałem kolor szary i muszę przyznać, że nie widziałem totalnie gdzie maluję oraz czy już otrzymałem odpowiednie pokrycie farby. Wiem, powtarzam się, ale biały plastik jest fatalny! Po dobie czekania (pracowałem w tym czasie nad BTR'em) przystąpiłem do malowania zawieszenia oraz psiknąłem czarnym tu i ówdzie. Wnętrze kabiny jest wspaniale odwzorowane, dopiero zmiana koloru pokazała jak bogata jest deska rozdzielcza. Kierownica, gałka zmiany biegów, nawet pedały czy przełączniki konsolety centralnej są w 100% zgodne z oryginałem!

DSC07285.JPG

 

Następny krok to malowanie kolorem właściwym. W międzyczasie zmieniłem koncept i wybrałem nie metaliczny kolor nadwozia. Oznaczenie katalogowe Mercedesa to 900 Deep Blue. Prace malarskie wystartowały z farbą Vallejo 090 Blue Angel, która została delikatnie zeszlifowana patyczkiem do polerowania okien i następnie pomalowana lakierem błyszczącym Winsor & Newton.

DSC07286.JPG

 

DSC07287.JPG

 

DSC07288.JPG

 

Niestety po nałożeniu lakieru bezbarwnego odcień koloru nie spełniał moich oczekiwań. Zmieniłem troszkę taktykę i zmieniłem kolor farb na mix 088 French Blue oraz 089 Light Sea Blue oraz 251 Nato Black. Oto efekt:

DSC07297.JPG

 

Kolor jest już dużo bliższy do oryginalnej barwy Mercedesa. Wczoraj w nocy udało mi się wreszcie dokręcić barwę chyba na 100%. Nie robiłem jeszcze zdjęcia gdyż czekam na odpowiednie wyschnięcie oraz położenie lakieru. Następny update pokaże finalną barwę.

 

pozdrawiam serdecznie

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sobie tu poczynasz Kolorek piękny.

 

Czy na zdjęciu, gdzie masz wszystkie elementy sklejone, nie widać na wewnętrznym żebrowaniu klapy bagażnika zostawionego niepotrzebnie kawałka ramki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Kolorek jak napisałem, został jeszcze ulepszony delikatnie (to nie są zdjęcia z nocnej sesji). Dziś wieczorem pokaże porównanie foty z tym co otrzymałem. Cieszę się jednak, że się podoba :-)

Trochę mnie jednak zastanawia to co napisałeś odnośnie wnętrza klapy.... yyyy... zdaje się że wszystko zostało poprawnie wycięte. Czy przypadkiem piszesz o tych dwóch "cyckach" po bokach? Jeśli tak, to są to specyficzne łapy mechanizmu zamykającego. Jeśli nie o tym mowa, to kurcze nie wiem o którym elemencie piszesz :-( Acha - chyba, że przykuł Twą uwagę taki element łączący listwy użebrowania. To akurat jest element wyglądu, który był zamontowany w klapie)

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga co do kolorów. Z mojego doświadczenia wynika, że po lakierowaniu kolory często lekko ciemnieją. Warto to uwzględnić przy doborze koloru bazowego. Efekt ten jest szczególnie widoczny w pancerce - po wszelkich washach i filtrach oraz pigmentach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Napisano (edytowane)

Cześć

Wiem i pamiętam o tej zależności :-) Dziękuję za komentarz.

 

pozdrawiam

Christian

 

P.S.

Mam cichą nadzieję, że dobrze trafiłem z bazą i faktycznie po nałożeniu powłoki bezbarwnej nie podbiję koloru zbyt mocno.... wszystko okaże się dziś wieczorem.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, że przykuł Twą uwagę taki element łączący listwy użebrowania. To akurat jest element wyglądu, który był zamontowany w klapie)

Chodziło mi właśnie o taki "cuś", łączący wzmocnienie w osi pojazdu z jednym z ukośnie biegnących. Nie ma nic takiego na wklejonym przez Ciebie skanie z instrukcji, a wygląda mi to jak właśnie kawałek ramki Nie wiem, czy bagażnik będziesz miał zamknięty, czy otwarty, więc ten szczegół może mieć znaczenie w drugim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ale jaja - faktycznie, na instrukcji tego nie ma....hmmmm bagażnik chyba będzie zamknięty, więc problem niby nie istnieje... jeszcze sprawdzę jak wrócę do domu.

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam

Dziś update będzie krótki bo tylko dwie fotki. Lakier bezbarwny już się odleżał, mogłem więc wreszcie zrobić foty porównania koloru. Na marginesie, niestety jest kilka skaz na powierzchni - czy macie jakiś paten na usunięcie takich tyci, tyci paproszków. W trakcie malowania nie było nic widać (piękne lustro się utworzyło). Niestety podczas schnięcia przyfrunęły mikro babole i teraz mnie drażnią. Ewentualnie mógłbym zostawić bo i tak samochód będzie zakurzony (Afganistan) - ale to tak na przyszłość chętnie bym się dowiedział...może ktoś poradzi?

 

DSC07316.JPG

 

DSC07315.JPG

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.