Skocz do zawartości

F-14D Tomcat 164340 Hasegawa 1:48


LukaszM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chciałbym zaprezentować swój kolejny model. Jest to Super Tomcat Hasegawy w skali 1:48,a przynajmniej coś do niego podobnego . Model męczyłem dobre pół roku. W stosunku do ostatniego (A-10) zmieniłem farby, co znacznie ułatwiło otrzymanie gładkiej powierzchni. Zaowocowało to poprawnym przyleganiem kalek, z czego jestem zadowolony, gdyż nie mogłem sobie z tym do dej pory poradzić. O babolach nie wspominam. Nie chce Wam od samego początku psuć odbioru modelu. Poza tym oczekuję konstruktywnej krytyki, co do wykonania i merytoryki również.

 

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%282%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%283%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%284%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%285%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%287%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%288%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%289%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2810%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2811%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2812%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2813%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2814%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2815%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2816%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2817%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2818%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2819%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2820%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2823%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2824%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2825%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2828%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2829%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2830%29.JPG

F-14%2BHasegawa%2B1_48%2B164340%2B%2832%29.JPG

 

Do budowy użyłem:

-Zestaw PT12

-Żywiczne Phoenixy Eduarda

-rakiety z jakiegoś zestawu Hasy

-Blaszki do kokpitu Edka

-Farby Gunze, Humbrol

-Metalizery MM

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękny, piękny kocurek, moje gratulacje.

Mam tylko dwie uwagi: troszkę za czysty jak na mój gust, szczególnie na kadłubie za kabiną, ale może to tylko moje wrażenie.

Druga sprawa to wnętrza dysz: aż prosi się o jakieś "przebielenia" w środku.

Ale model - pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo fajny. Najbardziej razi mnie brak charakterystycznych śladów na skrzydłach, czyli tego co poniżej:

 

Ty1420A005_zpsf2a7b20f.jpg

 

Tak jak napisał Solo dysze trochę chyba nie w klimacie oryginału:

 

Dysze003_zpsf3c038fe.jpg

 

No i chyba coś nie do końca wyszło z pasowaniem osłony kabiny....

 

Ale całość bardzo mi się podoba... Gratulacje

 

P.S. Był gdzieś warsztat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale w tym malowaniu ten egzemplarz chyba za bardzo się nie styrał. Jeśli wierzyć w info jakie znalazłem to latał on w nim tylko jakieś 2 lata, potem przemalowano stateczniki pionowe. Zamieszczam zdjęcia, na których widać, że maszyna jest raczej czysta.

31cag3small.jpg 31cag2small-1.jpg

 

Pobrudził się w późniejszym malowaniu...

2-3.jpg

 

Chociaż i tak nie jakoś przesadnie. Na pewno mniej niż ten powyższy z nr. 207. Może dlatego, że po 3 latach służby został rozbity .

 

Dysze można jeszcze spróbować delikatnie wybielić, ale nie za dużo (zdjęcie nr.2).

Co do owiewki to idealnie nie jest. Trochę mi się tam ciasno zrobiło po dodaniu okładziny na osłony tablic przyrządów... Tego raczej poprawiał nie będę, ale poświęcę temu więcej uwagi przy następnym Tomcacie.

 

P.S. Był gdzieś warsztat?

Otóż nie było. Miał być dotyczący malowania, ale zrezygnowałem. Pomęczę Was przy kolejnych modelach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale w tym malowaniu ten egzemplarz chyba za bardzo się nie styrał. Jeśli wierzyć w info jakie znalazłem to latał on w nim tylko jakieś 2 lata, potem przemalowano stateczniki pionowe. Zamieszczam zdjęcia, na których widać, że maszyna jest raczej czysta.

 

Spoko, mi tego brakuje ale nie napisałem, że to błąd Masz zdjęcie konkretnego egzemplarza i super A może go:

 

GoacuteraA005_zps474e03b5.jpg

 

Pomęczę Was przy kolejnych modelach .

 

A My Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemny dla oka model - podoba się Jeżeli chodzi o brudzenie - dla mnie w sam raz, wyważone. Nie za czysty, nie za bardzo utytłany. Może wash w liniach ciut za mocny. Faktycznie, można było się pokusić o delikatne ślady w miejscu chowania skrzydeł w kadłub, ale generalnie jest OK. Gratuluje bardzo ładnego Tomcata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wash w liniach ciut za mocny. Faktycznie, można było się pokusić o delikatne ślady w miejscu chowania skrzydeł w kadłub, ale generalnie jest OK.

I tak zrobiłem go farbą szarą, ale może faktycznie za ciemną. Chociaż wydawała mi się najodpowiedniejsza. Do tej pory wykorzystywałem jedynie czarną do tego typu zabiegów. Reszta brudu to sucha pastela.

Jeszcze trochę i zacznę poważnie myśleć o uzupełnieniu tych "skrzydłośladów".

Bardzo przyjemny dla oka model - podoba się
Uważam, że model jest bardzo udany
O właśnie, takie coś mi chodzi po głowie od dawna. Indyk na katapulcie.A model się podoba :-)

Dzięki Panowie! Miło czytać!

Prostą podstawkę do zdjęć z papieru ściernego i chociażby kartonu zrobisz w 5 minut.

Planuję wykonać podstawkę odpowiadającą konfiguracji modelu. Myślę, że zajmie mi to troszeczkę więcej niż 5 min, bo jeszcze się do tego nie przymierzyłem. Ale zdjęcia na podstawce obiecuję.

:)

 

Jeszcze się dopatrzyłem, że brak napisów na klapie przedniego podwozia o ile to egz. z pierwszego zdjęcia ...

 

 

A faktycznie. Zapomniałem o niej ;/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest patent na robienie takich śladów?[/qote]

 

tak jak w oryginale. pomalować i zmienić kąt skosu. i doprowadzić do śladów zbliżonych do oryginału. wprwwdzie nie próbowałem, ale to może być dobra koncepcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie malowanie i zmienianie kąta skosu skrzydeł może się nie udać. Załóżmy, że skrzydła były by ruchome (u mnie nie są) to wcale nie jest powiedziane, że w taki sam sposób kadłub dotykałby skrzydła jak w oryginale, czy też podobnie. Myślę, że aby to zrobić należałoby zamaskować skrzydło tak aby odzwierciedlało kształt kadłuba, ale w miejscu na skrzydle kiedy jest schowane a następnie wysmarować to półkolistymi ruchami czym kto chce (suchą pastelą, farbą emaliową etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że aby to zrobić należałoby zamaskować skrzydło tak aby odzwierciedlało kształt kadłuba, ale w miejscu na skrzydle kiedy jest schowane a następnie wysmarować to półkolistymi ruchami czym kto chce (suchą pastelą, farbą emaliową etc.)

 

Ja dokładnie tak zrobiłem u siebie:

 

157_zpsc100f2e0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model. Ma kilka drobnych mankamentów, jak niepotrzebna linia podziału na dziobie, brak linii podziału i wskaźnika znoszenia przed wiatrochronem, albo niewłaściwy kształt zakończenia kadłuba w okolicach dysz - ale to dostrzegają właściwie nieliczni. Jeśli możesz, to popraw podwieszenie zewnętrznych sekcji klap. Widać, że nie trzymają linii i robi się tam większa szczelina. To akurat dość mocno rzuca się w oczy. Możesz też, w miarę możliwości, przesunąć nieco do przodu AIM-54 na przednich podkadłubowych węzłach. Niuanse. Natomiast malowanie, poza trochę przesadnym zaciemnieniem linii podziału, jest w sam raz. Dysze też.

 

Zabierz go na festiwal w Łasku. TOMCATSKY czekają na takie modele by je nagradzać

 

PS 1

Podlinkowany powyżej model F-14A VF-11 Moralezza, a także wcześniejszy F14A VF-84 Giuseppe, proponuję traktować jako wzór i odniesienie w temacie brudnych malowań F-14

 

PS 2

Super, że tyle ostatnio modeli F-14 się pojawia. Mamy z tego w Grupie prawdziwą satysfakcję i radochę. Jak tak dalej pójdzie to Tomcat zdetronizuje popularność Messerów czy Spitów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model. Ma kilka drobnych mankamentów, jak niepotrzebna linia podziału na dziobie, brak linii podziału i wskaźnika znoszenia przed wiatrochronem, albo niewłaściwy kształt zakończenia kadłuba w okolicach dysz - ale to dostrzegają właściwie nieliczni. Jeśli możesz, to popraw podwieszenie zewnętrznych sekcji klap. Widać, że nie trzymają linii i robi się tam większa szczelina. To akurat dość mocno rzuca się w oczy. Możesz też, w miarę możliwości, przesunąć nieco do przodu AIM-54 na przednich podkadłubowych węzłach. Niuanse. Natomiast malowanie, poza trochę przesadnym zaciemnieniem linii podziału, jest w sam raz. Dysze też.

 

O tej lini na dziobie wiem, ale napotkałem duży opór psychiczny kiedy pomyślałem aby po malowaniu ją usunąć. Zostawiłem. Zanotowałem, i przy kolejnym, który leży i czeka - zniknie.

Niewłaściwy kształt w okolicach dysz. Domniemywam, że chodzi Ci Marcinie o pewnego rodzaju stopień, który jest widoczny od góry. Tutaj się to okazało to dopiero przy pasowaniu dysz, a kuper już był i nie bardzo chciał się zdezintegrować z resztą kadłuba. To też odnotowałem.

Klapy poprawie przy okazji wykonywania "skrzydłośladów". Na razie model odpoczywa.

AIM-54 jeśli przesunę do przodu to jego mocowanie wypadnie na lini podziału pylonu. Uznałem, że to będzie wyglądało gorzej niż w obecnej konfiguracji.

 

Zabierz go na festiwal w Łasku. TOMCATSKY czekają na takie modele by je nagradzać

 

. Do Łasku się akurat nie wybierałem, ale gdyby ktoś się wybierał z okolic stolicy czy raczej Grodziska Maz to chętnie nawiązałbym jakąś współpracę. Natomiast w planach jest Lublin.

 

PS 1

Podlinkowany powyżej model F-14A VF-11 Moralezza, a także wcześniejszy F14A VF-84 Giuseppe, proponuję traktować jako wzór i odniesienie w temacie brudnych malowań F-14

 

Zaglądałem do nich nie raz, ale brudzić tego egzemplarza nie chciałem. Nie czuje się w brudzingu zbyt wprawiony.

 

Dzięki za rzeczową opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kadłuba w okolicach dysz, chodziło mi o te boczne owiewki przy stateczniku poziomym. U Ciebie zakończone są na ostro, w rzeczywistości były lekko zaokrąglone. Drobnostka. Swoją drogą ten element płatowca znacząco różni się w wersji A od tego co jest w B i D.

5741977276_c820d3c2a8_z.jpg

f14dkittybg_19.JPG

 

Co do malowania, to bynajmniej nie była sugestia do Twojego wykonania. Zdjęciami dowiodłeś, że trzymałeś się konkretnej wersji, albo ściślej - stanu w jakim był pierwowzór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach te elementy. Są jakie są bo się dopatrzyłem, już po malowaniu, że na czarnych elementach (przed dyszami) nie powinno być linii podziału. Zdecydowałem je usunąć i kanciaste zakończa są tego efektem ubocznym.

 

O, kolega ziomal widzę.

Co masz na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.