Skocz do zawartości

Yeah! We got him! [1/72]


Panzer Machine

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

W miarę możliwości czasowych będę tutaj prezentował powstawanie dioramy o tytule roboczym "Yeah! We got him!". Diorama i wszystkie elementy na niej będą wykonywane w skali 1:72.

Na początku już piszę, że plan początkowy wyglądała zupełnie inaczej. Mianowicie, na dioramie miał się znaleźć Focke Wulf oraz T-34/76. Z braku laku Focke Wulf będzie zastąpiony Vomagiem.

Z racji tego, że w zasadzie żaden element nie został (w chwili obecnej) zaczęty, a stare elementy idą do kosza postanowiłem, że będzie uczciwie można zaprezentować w pełni proces powstawania i budowy dioramy.

 

Dotychczasowy proces można zobaczyć na moim blogu.

 

Layout dioramy prezentuje się w ten sposób:

 

focke_wulf_0012.jpg

 

focke_wulf_0013.jpg

 

focke_wulf_0014.jpg

 

focke_wulf_0015.jpg

 

 

 

Jak pisałem wyżej: Focke Wulf zostanie zastąpiony Vomagiem.

 

Scenkę historycznie chciałbym osadzić podczas oblężenia Budapesztu (29 Grudzień 1944 - 13 Luty 1945).

Gdzieś w czeluściach internetu znalazłem informację, że jest to jedna z niewielu bitew, w której że tak potocznie napiszę brał udział Vomag.

Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, więc jeżeli pisze bzdury, proszę o poprawkę. Za wszelką pomoc w tym temacie będę wdzięczny.

 

 

 

Wracając do modeli. Jak na razie tak wygląda zestaw:

 

focke_wulf_0016_zps2bf221b7.jpg

 

Soviet medium tank T-34/76 mod. 1943 (Zvezda)

Voyager PE72007 1:72 T-34/76 MOD.1941/1942 (Voyager)

Towing cable for T-34/76 Tank & SU-85/100/122 SPGs (Eureka XXL)

Lufa ZiS-5/F-34 do czołgu KW-1 późny i T-34/76 - 72 L-34 (Aber)

 

 

 

focke_wulf_0017_zps3917ff2c.jpg

 

focke_wulf_0018_zps65b9a857.jpg

 

Russian Infantry : winter unif

 

 

 

focke_wulf_0019_zps28e6d3f5.jpg

 

Selbstfahrlafette auf Fahrgestell VOMAG 7 or 660 mit 8,8 cm Flak

 

 

Do usłyszenia za jakiś czas ;)

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że z Focke Wulf'em byłoby ciekawiej - mało się ogląda ciekawych dioram lotniczo-lądowych.

Ale Vomag to też ciekawy pojazd i rzeczywiście ponoć walczył w oblężonym Budapeszcie.

Przemyśl wybór i rozstawienie figurek (chyba że będziesz je jakoś konwertował) bo na razie jest dziwnie - trzech przygląda się czemuś z zainteresowaniem, jeden biegnie/skrada się z rusznicą, a pan na drodze w dość zawadiackiej pozie nawala z mortara

 

Zerknąłem na bloga kolegi i myślę że warto śledzić postęp prac bo może tu powstać całkiem ciekawa dioramka.

Powodzenia.

Pozdrawiam i czekam na rozwój wydarzeń.

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Dzięki wszystkim za komentarze i poświęcony czas ;)

 

Ciekaw jestem ile uda ci się wycisnąć z tego T-34

 

Sam jestem tego ciekaw Będzie to mój pierwszy radziecki czołg. Na razie jestem w posiadaniu jednej publikacji z serii TopShots od Kagero. Coś oczywiście z sieci dodatkowo. Czy bylibyście w stanie polecić jakaś dobrą knigę na temat tego czołgu?

 

 

z samolotem prezentowało się bardzo ciekawie. tylko dlaczego tytuł po angielsku?
Też uważam że z Focke Wulf'em byłoby ciekawiej - mało się ogląda ciekawych dioram lotniczo-lądowych.

Ale Vomag to też ciekawy pojazd i rzeczywiście ponoć walczył w oblężonym Budapeszcie.

Przemyśl wybór i rozstawienie figurek (chyba że będziesz je jakoś konwertował) bo na razie jest dziwnie - trzech przygląda się czemuś z zainteresowaniem, jeden biegnie/skrada się z rusznicą, a pan na drodze w dość zawadiackiej pozie nawala z mortara

 

Zerknąłem na bloga kolegi i myślę że warto śledzić postęp prac bo może tu powstać całkiem ciekawa dioramka.

Powodzenia.

Pozdrawiam i czekam na rozwój wydarzeń.

Marcin.

 

Nad samolotem spędziłem kilka wieczorów i szkoda mi go w zasadzie tylko pod względem czasu jaki nad nim spędziłem. Niemniej pomimo moich starań model wyglądał jak ulep. Model firmy Plastyk niestety pozostawia po sobie wiele do życzenia. Myśląłem o tym, żeby kupić lepszy model FW np z Tamiya. Dokupić do tego kokpit + jakieś blaszki, ale miałem tego Vomaga w szafie i w zasadzie nie miałem miałem na niego wcześniej pomysłu, więc poczytałem trochę o nim i może uda się to jakoś "polepić" z tym co było wcześniej.

Układ figurek będę zmieniał, niemniej do jakiś konkretnych deklaracji poczekam aż będzie złożony Vomag.

Tytuł jak pisałem w pierwszym poście jest tytułem roboczym i w każdej chwili (kiedy wpadnie mi coś do głowy lepszego?!) może ulec zmianie.

 

 

Poniżej prezentuję kilka zdjęć z postępu prac nad Vomagiem. Na razie była zabawa z silnikiem i częściowo z podwoziem

 

focke_wulf_0020.jpg

 

focke_wulf_0021.jpg

 

focke_wulf_0022.jpg

 

focke_wulf_0023.jpg

 

Dość mocno inspirowałem się pracą Pedro Andrada z Missing-Lynx.

Na tyle umiałem przenieść z 1:35 do 1:72 detalu tyle przeniosłem pod względem moich umiejętności.

Koła jeszcze nieoszlifowane.

 

Bardzo ciężko było znaleźć mi jakikolwiek materiał na temat tego pojazdu. Przynajmniej w sieci.

Może ktoś z Was ma blueprinty silnika, całego pojazdu etc?

 

Poza tym czy wiecie gdzie dostać metalową lufę do flaka 88mm?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prawie skończyłem produkować zderzak ze światłami... prawie! Zostały jeszcze do zrobienia skrajnie obrysu. Całość zderzaka ze światłami jak na razie jest zrobiona od podstaw przeze mnie.

Część z zestawu była bardzo niskiej jakości. Jedynym elementem na zderzaku który pozostał "z pudła" jest reflektor światła nocnego NOTEK. To było by dla mnie za ciężkie już do wyrzeźbienia - za mały element po prostu.

 

focke_wulf_0024.jpg

 

focke_wulf_0025.jpg

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ta zapałka jest w skali 2:1 czy większa? A tak na serio to okablowanie w tej skali robi wrażenie .

 

Dzięki

 

 

Prace nad silnikiem są już zakończone. To maleństwo było dla mnie dużym wyzwaniem. Moja cierpliwość została nagięta momentami do granic możliwości. Ale mam nadzieję, że się opłaciło bo efekt przynajmniej jak dla mnie przy takiej małej skali jest całkiem cieszący oko.

 

focke_wulf_0038.jpg

 

focke_wulf_0037.jpg

 

focke_wulf_0036.jpg

 

focke_wulf_0039.jpg

 

 

Mała rzecz a cieszy. Waloryzacja przedniego elementu pojazdu.

 

focke_wulf_0041.jpg

 

focke_wulf_0040.jpg

 

 

Silnik, podwozie oraz rama zostały zakończone. Koła jeszcze nie zostały do końca oszlifowane. Zresztą... może uda mi się znaleźć żywiczne koła, które będą miały ładniejszy bieżnik. Wszystko okaże się wkrótce ;)

 

focke_wulf_0034.jpg

 

focke_wulf_0035.jpg

 

 

Dziś jest pierwszy dzień choroby, w którym czuję się w miarę okej i mogłem w końcu po prawie 6 dniach leżenia w łóżku z gorączką zasiąść przed biurkiem i coś podłubać.

Duża część prac została zakończona, więc i okazalej model pojazdu się prezentuje. W chwili obecnej czekam na płytę ryflowaną oraz siatkę w odpowiedniej skali aby zacząć wykańczać przednie siedzenia i boki pojazdu. W następnej kolejności będzie działo Flak 88 mm.

 

focke_wulf_0026.jpg

 

focke_wulf_0027.jpg

 

focke_wulf_0028.jpg

 

focke_wulf_0029.jpg

 

focke_wulf_0030.jpg

 

focke_wulf_0031.jpg

 

focke_wulf_0032.jpg

 

focke_wulf_0033.jpg

 

 

Części, niektóre już przygotowane pod malowanie.

 

focke_wulf_0042.jpg

 

 

Na koniec mam kilka pytań do Was drodzy użytkonicy:

 

1. Czy polecilibyście jakiś element waloryzacyjny do kokpitów samolotów, z którego mógłbym wykorzystać zegary na desce rozdzielczej?

2. Czy macie może jakieś zdjęcia referencyjne jak mogą wyglądać wycieraczki w takim pojeździe?

3. Czy polecilibyście jakieś koła żywiczne, które miałaby ładny bieżnik i pasowały by do tego modelu?

4. Z czego byście zrobili skrajnie obrysu?

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat z tym Vomagiem bardzo fajny. Super że waloryzowałeś komorę silnika, czyli jak podejrzewam boczne osłony silnika pójdą w czorty. Zastanawiają mnie te paski polisternu przyklejone do osłon bębnów na kabel z tyłu pojazdu, zazwyczaj ten element był wykonany z cienkiej blachy i tyle. Co do pytań to tak:

 

1 spróbuj poszukać w ofercie firmy Yachu

2 wycieraczki w kontekście jaki miały kształt ? czy jak były zamontowane? (sorry że pytaniem na pytanie) zdjęć jest sporo i tego pojazdu jak i autobusu na bazie jakiego go zrobiono.

3 koła chyba już się pojawiły z CMK, przynajmniej tak mi się wydawało blaszka jest z NH Detail

4 z cienkiego drucika, kuleczkę ja wykonuję z farbki konturowej w tubce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz efektów, bardzo mi się podoba Twoje podejście do warsztatu. Robi wrażenie tym bardziej, że to 72, bo łatwo o tym zapomnieć.

 

Dziękuję! Miło

 

Temat z tym Vomagiem bardzo fajny. Super że waloryzowałeś komorę silnika, czyli jak podejrzewam boczne osłony silnika pójdą w czorty. Zastanawiają mnie te paski polisternu przyklejone do osłon bębnów na kabel z tyłu pojazdu, zazwyczaj ten element był wykonany z cienkiej blachy i tyle. Co do pytań to tak:

 

1 spróbuj poszukać w ofercie firmy Yachu

2 wycieraczki w kontekście jaki miały kształt ? czy jak były zamontowane? (sorry że pytaniem na pytanie) zdjęć jest sporo i tego pojazdu jak i autobusu na bazie jakiego go zrobiono.

3 koła chyba już się pojawiły z CMK, przynajmniej tak mi się wydawało blaszka jest z NH Detail

4 z cienkiego drucika, kuleczkę ja wykonuję z farbki konturowej w tubce

 

Tak, osłony idą w czorty. Przez chwilę, zastanawiałem się jak to pokazać, żeby jednak coś z tych osłon zostało, ale końcowo stwierdziłem, że nie będę zasłaniał silnika nawet w minimalny sposób.

Jeżeli chodzi o silnik jak i w zasadzie całość pojazdu dość mocno inspiruję się tym warsztatem: http://www.missing-lynx.com/gallery/german/vomag.htm

Zastanawiałem się nad kupnem książki od Waldemara Trojcy na temat Flaka 88 i właśnie Vomagów z nim. Zrezygnowałem, gdyż wątpię, żebym coś działał w przyszłości w tym temacie ponownie. Chociaż mogę się mylić.

 

Dzięki za udzielone odpowiedzi na moje pytania. PE z NHDetail odkryłem przypadkiem zaraz po tym jak zadałem pytanie tu i ówdzie. Na szczęście znalazły się tam zegary na foli. Zobaczymy co przyszłość pokarze

 

 

 

 

Po długim oczekiwaniu dotarły w końcu do mnie dodatki do pojazdu Vomag jak i narzędzia, które mam nadzieję ułatwią mi pracę. Szczególne podziękowania należą się Janowi Pavlíkowi jak i całej grupie facebookowej 72-76 MILITARY MODELLING, NEWS, REVIEWS. bez których nie dowiedział bym się o cudownych dodatkach do Vomaga z firmy Roden. Jeszcze raz dzięki chopaki!

 

focke_wulf_0043.jpg

 

 

 

Międzyczasie jak oczekiwałem na zestaw dodatków do Vomaga to zacząłem obrabiać drugi model, który ma się znaleźć na dioramce "Yeah! we got him!", mianowicie sowiecki czołg T-34/76. Jak na razie zdołałem trochę powalczyć z fototrawionymi dodatkami od Voyagera, fakturami odlewów na kadłubie, kilka spawów musiałem rekonstruować no i zacząłem nitowanie. Niemniej to jeszcze nie koniec! Stay tuned!

 

focke_wulf_0044.jpg

 

focke_wulf_0045.jpg

 

focke_wulf_0046.jpg

 

focke_wulf_0047.jpg

 

focke_wulf_0048.jpg

 

focke_wulf_0049.jpg

 

focke_wulf_0050.jpg

 

focke_wulf_0051.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę zaopatrzyłeś się w sporo sprzętu. Na tegorocznym festiwalu w Bytomiu oglądałem dosyć dosyć dokładnie to węgierskie urządzonko do robienia nitów, jednak doszedłem do wniosku że najmniejszy rozmiar czyli 0,5 mm to zdecydowanie za dużo jak na skalę 1/72. Urządzenie fajne ... jednak dla modelarzy w 1/48 i zdecydowanie 1/35 do których w zasadzie jest dedykowane.

Najlepszym dowodem niech będą dodatki jakie poczyniłeś do teciaka, są za grube... no bez finezji. Blachę ryflowaną też kupiłeś a po co? chyba nie do Vomaga? bo on posiadał ryflowaną tylko w szoferce, jak mogę ją tak nazwać.

Proszę trochę zdjęć archiwalnych, na nich się w zasadzie opieraj, nie na warsztatach modelarzy, kupa idzie na skróty, i powstają nieścisłości

http://militarymodels.co.nz/2012/04/09/photo-collection-8-8-cm-flaksfl-auf-vomag-lkw/

podpatruję dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę zaopatrzyłeś się w sporo sprzętu. Na tegorocznym festiwalu w Bytomiu oglądałem dosyć dosyć dokładnie to węgierskie urządzonko do robienia nitów, jednak doszedłem do wniosku że najmniejszy rozmiar czyli 0,5 mm to zdecydowanie za dużo jak na skalę 1/72. Urządzenie fajne ... jednak dla modelarzy w 1/48 i zdecydowanie 1/35 do których w zasadzie jest dedykowane.

Najlepszym dowodem niech będą dodatki jakie poczyniłeś do teciaka, są za grube... no bez finezji. Blachę ryflowaną też kupiłeś a po co? chyba nie do Vomaga? bo on posiadał ryflowaną tylko w szoferce, jak mogę ją tak nazwać.

Proszę trochę zdjęć archiwalnych, na nich się w zasadzie opieraj, nie na warsztatach modelarzy, kupa idzie na skróty, i powstają nieścisłości

http://militarymodels.co.nz/2012/04/09/photo-collection-8-8-cm-flaksfl-auf-vomag-lkw/

podpatruję dalej

 

Moim zdaniem dają rade te toole. Bardzo ułatwiają i przede wszystkim przyśpieszają pracę. Niektórych elementów po prostu nie byłbym w stanie bez tych narzędzi wykonać jak np śrubek na silniku.

Na skalę 1:35 mam zamiar się przenieść w momencie kiedy skończę wszystkie modele, które mam w 1:72. Cała półka 35'tek tylko czeka cierpliwie aż się za nie zabiorę. Bądź co bądź jakkolwiek skala 1:72 jest urocza i zawsze budzi respekt i podziw to praca dla mnie na dłuższą metę jest wręcz uprzykrzająca życie.

 

Na pewno niektóre "ulepszenia", które wykonuję nie będą się zgadzać ze skalą. Pewne elementy będą jak to określiłeś "za grube... no bez finezji". Wynika to z faktu, że przy tej skali tych elementów nie powinno by widać albo materiał z jakiego są wykonane jest tak cienki, że nawet takiego nie ma żeby go wykonać na modelu w tej skali. Moim zdaniem trzeba znaleźć właśnie ten złoty środek pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Może i niektóre elementy będą "przerysowane" ale bez nich model nie wyglądał by ciekawie.

Dla ścisłości czy mógłbyś zaznaczyć na zdjęciach, które elementy wg Ciebie wydają się "pokraczne"? Może dałoby się jakoś je poprawi i model będzie lepszy w odbiorze.

 

Dziękuję za zdjęcia. Przeglądałem je jak szukałem jakichkolwiek informacji na temat Vomaga. Ba! Znalazłem nawet więcej. Nie mniej na większości z tych zdjęć o zobaczeniu detali nie ma mowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem pokraczne? Model robisz bardzo fajny. Co do samej skali 1/72, jest ona sama w sobie wyzwaniem. Trzeba tyło zapytać o urządzenie do robienia łebków śrub w tej skali jest na bokach blaszek eduarda, a co do nitów są bardzo fajne 3D z amerykańskiej firmy Micro Mark

http://www.micromark.com/ho-scale-decals-with-raised-3d-rivets-and-other-surface-details,9968.html

i idealnie pasują do małej skali.

Masz blaszkę powinno być z górki, jak by co pytaj jestem na FB, można pogadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, może źle się wyraziłem. Prosiłem o to, żebyś zaznaczył elementy, które budzą Twój niepokój w zgodności ze skalą czyli są za grube.

O jakim urządzeniu do robienia łebków od Eduarda piszesz?

 

Ja właśnie z FB zlazłem bo nie dawał mi spokoju i nie mogłem się na pracy skupić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to urządzenie, a jedynie na blaszce fototrawionej np do M-26 Dragon wagon jest szablon, przy pomocy którego wygniata się na gorąco z plastiku łebki śrub, ot taka prosta metoda.

Co do wykazywania jakiś nazwijmy je nieścisłości, to chyba mnie przeceniasz ale jak coś zauważę dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mogę śmiało powiedzieć, że zakończyłem pracę nad wieżą czołgu T-34. Większość elementów na kadłubie zostały też wykonane. Jest jeszcze parę szczegółów, które chciałbym poczynić, ale wszystko oczywiście z czasem. Zastanawiam się czy dokupić gąsienice. Polecony został mi zestaw z OKB Grigorova: http://www.shop.okbgrigorov.com/product/256/waffle-tracks-for-t-34-type-2.html

 

Co sądzicie?

 

focke_wulf_0052.jpg

 

focke_wulf_0053.jpg

 

focke_wulf_0054.jpg

 

focke_wulf_0055.jpg

 

focke_wulf_0056.jpg

 

focke_wulf_0057.jpg

 

focke_wulf_0058.jpg

 

focke_wulf_0059.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę, że zrobiłeś fakturę odlewu na kadłubie?

 

Nie nazwał bym tego fakturą odlewu. Chodziło o jakąkolwiek fakturę inną niż gładki plastyk. Niemniej rozumiem, że teciak nie powinien mieć takowej faktury na kadłubie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie powinien. O ile dla skali 1/16 czy 1/35 robienie faktury walcowanej stali, bo z tego był zbudowany kadłub Teciaka, ma sens i uzasadnienie, o tyle w/g mnie, w skali 1/72 wygląda to bardzo źle. Tak duże pomniejszenie robi swoje i zamiast delikatnej faktury walcowanych płyt kadłuba, wyszedł Ci T-34 z odlewanym kadłubem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pogalopowałeś nieco za daleko, nadałeś fakturę na wszystko, nawet na fragmenty z blachy walcowanej jak góra wieży elementy osłony jarzma, oraz co zgrozo na kadłub, przy okazji jak robiłeś imitacje spawów to trzeba było zrobić przy mocowaniu haków holowniczych. Idziesz w dobrą stronę ale się zapędzasz. Kontroluj warsztat z dostępną dokumentacją i powinno być git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie powinien. O ile dla skali 1/16 czy 1/35 robienie faktury walcowanej stali, bo z tego był zbudowany kadłub Teciaka, ma sens i uzasadnienie, o tyle w/g mnie, w skali 1/72 wygląda to bardzo źle. Tak duże pomniejszenie robi swoje i zamiast delikatnej faktury walcowanych płyt kadłuba, wyszedł Ci T-34 z odlewanym kadłubem

 

ok, dzięki za sugestię i za cenną wiedzę Spróbuje na tyle ile będzie to możliwe poprawić ten błąd

 

 

 

Chyba pogalopowałeś nieco za daleko, nadałeś fakturę na wszystko, nawet na fragmenty z blachy walcowanej jak góra wieży elementy osłony jarzma, oraz co zgrozo na kadłub, przy okazji jak robiłeś imitacje spawów to trzeba było zrobić przy mocowaniu haków holowniczych. Idziesz w dobrą stronę ale się zapędzasz. Kontroluj warsztat z dostępną dokumentacją i powinno być git

 

Dziękuję za uwagi Spawy wokół haków to będzie wyzwanie, ale zobaczę co da się zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawy wokół haków to będzie wyzwanie, ale zobaczę co da się zrobić

 

Spawy zrobisz z masy dwuskładnikowej np Milliput. Dasz troszkę na około miejsca łączenia a następnie igłą nadasz fakturę spawu i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.