Skocz do zawartości

Wrzesień 39' - Czekając na wroga


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Śliczności! jestem wielbicielem twoich prac, ta także bardzo mi się podoba. Całościowo wrażenie bardzo pozytywne, słabiej wyszły reflektory w Fiacie. Czekam na następne produkcje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudo i tyle co można powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
schron powinien być trochę bardziej obsypany ziemią jak na mój gust ale całokształt

sławojka samoróbka?

Tak wychodek to samoróbka z hips-u pokrytego papierem ściernym.

Co do odsypki to sprawa jest do dyskusji Na zdjęciach może słabo to widać, ale tylko część niechroniona jest mocno odsłonięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj - przegapiłem jak dotąd tę galerię

Świetna praca, mam nadzieję zobaczyć na żywo podczas krakowskiej wystawy - może coś podpatrzę i się czegoś

nauczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

 

Bardzo fajnie i efektownie wykonana dioramka.

 

To co się szczególnie podoba:

 

1. Klimat scenki (Sławojka i "umywalnia" )

2. Ruch na dioramce

3. Podłoże

4. Plandeka Fiata

5. Wykonanie schronu

 

Co mi się nieco mniej podoba:

 

1. Bardzo sztywne i niezbyt naturalnie wyglądające zasieki

2. Nieco zbyt intensywne obicia lakieru na pace Fiata

3. Kolor mundurów (trochę zbyt zielony, powinien być nieco wpadający w brąz)

 

Generalnie super!

 

Gratuluję i pozdrawiam!

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Praca bardzo ładna - jest kilka drobiazgów - ale w tej skali to jak to mówią znajomi (podobno się znają) "to i tak nie będzie widać" :-)

 

pozdrawiam serdecznie

Christian

 

P.S.

Zapraszam na pierwszą stronę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dzięki Panowie za miłe słowa

 

Co mi się nieco mniej podoba:

 

1. Bardzo sztywne i niezbyt naturalnie wyglądające zasieki

2. Nieco zbyt intensywne obicia lakieru na pace Fiata

3. Kolor mundurów (trochę zbyt zielony, powinien być nieco wpadający w brąz)

 

Generalnie super!

 

Gratuluję i pozdrawiam!

Kornik

Garść wyjaśnień dla obrony :-)

ad.1

Schron dopiero co oddany do użytku ( dlatego słabo przybrudzony), to i zasieki dopiero co postawione i nie bardzo miały się jak "znaturalizować" Generalnie nie do końca jestem z nich zadowolony, ale pamiętajmy, że to 1:72 i wykonanie drutu kolczastego to niestety nie lada wyczyn.

Ad.2

Wyszedłem z założenia, że Fiat jest paroletni, a trójbarwny kamuflaż co jest logiczne wykonano na bazowym zielonym i paka została po prostu nie przemalowana i uległa lekkiej "degradacji"

Ad.3

Mundury są malowane Humbrolem 155 ( olive drab), który ma odcień wpadający w brąż. Niestety zdjęcia robione przy sztucznym świetle przekłamują i faktycznie wyglądają na fotce za bardzo zielone (ostatnia fotka i oficer przy zasiekach ma rzeczywisty kolor - wszyskie kukiełki są malowane tak samo)

 

Podsumowując dziękuję za uwagi. Niewątpliwie są cenne i pozwolą na lepsze dopracowanie przyszłych produkcji

Cześć ......

P.S.

Zapraszam na pierwszą stronę ;-)

Kurcze, dopiero teraz załapałem co miałeś na myśli. Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dzięki Panowie za miłe słowa

 

Garść wyjaśnień dla obrony :-)

ad.1

Schron dopiero co oddany do użytku ( dlatego słabo przybrudzony), to i zasieki dopiero co postawione i nie bardzo miały się jak "znaturalizować" Generalnie nie do końca jestem z nich zadowolony, ale pamiętajmy, że to 1:72 i wykonanie drutu kolczastego to niestety nie lada wyczyn.

Ad.2

Wyszedłem z założenia, że Fiat jest paroletni, a trójbarwny kamuflaż co jest logiczne wykonano na bazowym zielonym i paka została po prostu nie przemalowana i uległa lekkiej "degradacji"

Ad.3

Mundury są malowane Humbrolem 155 ( olive drab), który ma odcień wpadający w brąż. Niestety zdjęcia robione przy sztucznym świetle przekłamują i faktycznie wyglądają na fotce za bardzo zielone (ostatnia fotka i oficer przy zasiekach ma rzeczywisty kolor - wszyskie kukiełki są malowane tak samo)

 

Co do punktu 1, to zgadzam się, że w 72 wykonanie realistycznie wyglądającego drutu kolczastego jest wyzwaniem. Chwała Ci za to, że się tego podjąłeś.

 

Co do punktu trzeciego, to niestety muszę się trochę przyczepić. Humbrol 155 nie jest zbyt szczęśliwym kolorem do pomalowania munduru wz.36. Kolor podpada bardziej pod "musztardowy" jak na poniższym obrazku:

 

m_piech_pol_39a.jpg

Żródło: http://jarek.ukw.edu.pl/Mundury/m_pol_piech_39a_files/m_piech_pol_39a.jpg

 

Poniżej ciekawy link do strony opisującej umundurowanie i oporządzenie:

 

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/piechota/piechota.htm

 

Tu natomiast link do strony stowarzyszenia "Reduta Częstochowa", która zajmuje się upamiętnianiem historii 7 Dywizji Piechoty m.in. poprzez rekonstrukcję historyczną oraz odnawianie zachowanych historycznych schronów bojowych używanych w pierwszych dniach września '39 przez żołnierze 7 DP.

 

http://www.redutaczestochowa.pl/stowarzyszenie-9/Pl/

 

Polecam również gorąco publikację "Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939. Zbiory Muzeum WP" wydawnictwa ZP Grupa Sp. z o.o. jest tam mnóstwo ciekawych zdjęć oryginalnych elementów wyposażenia żołnierzy WP.

 

Broń Boże nie piszę tego z czystego czepialstwa, a w dobrej wierze. Mam nadzieję, że to nie jest Twoja ostatnia przygoda z wrześniem 1939.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2

Wyszedłem z założenia, że Fiat jest paroletni, a trójbarwny kamuflaż co jest logiczne wykonano na bazowym zielonym i paka została po prostu nie przemalowana i uległa lekkiej "degradacji"

 

Dlaczego jest to logiczne? Raczej niezgodne z przepisami.

Kolor ochronny pojazdów nie ma nic wspólnego z kolorem oliwkowym z kamuflażu (ten jest sporo jaśniejszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rozpętała się burza

 

kornik_69 - Nie ma sprawy --> http://www.wykop.pl/wpis/11585842/znalazlem-mireczki-fajne-zdjecie-dla-wszystkich-fa/

Jarekk - Kolor bazowy (ochronny) wzorcowo oliwkowozielony zawierał ugier i umbrę w stosunku 2:1 rozprowadzone w pokoście lnianym. Według zapisu w książce Wrzesień 1939 Pojazdy Wojska Polskiego str.249 - " Receptura nie była chyba zbyt pilnie przestrzegana - na różnych fotografiach niektóre pojazdy są wyraźnie ciemniejsze, inne wyraźnie jaśniejsze"

 

Niemniej jednak uwagi zanotowane i będą niewątpliwie brane pod rozwagę w przyszłych realizacjach. Dziękuję za czujność. Szkoda tylko, że na etapie galerii, a nie warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rozpętała się burza

Dokładnie takiego komentarza spodziewałem się. Krytyczne uwagi = burza. Chyba burzy jednak nie będzie.

 

 

Jarekk - Kolor bazowy (ochronny) wzorcowo oliwkowozielony zawierał ugier i umbrę w stosunku 2:1 rozprowadzone w pokoście lnianym. Według zapisu w książce Wrzesień 1939 Pojazdy Wojska Polskiego str.249 - " Receptura nie była chyba zbyt pilnie przestrzegana - na różnych fotografiach niektóre pojazdy są wyraźnie ciemniejsze, inne wyraźnie jaśniejsze"

No przykro mi, ale cytat na który się powołujesz nie jest prawdziwy. Sięgnąłeś po książkę która ma 25 lat!

To luźna recepta na kolor ochronny ale z 1928 roku! Norma właściwa, również na nią, jest zdecydowanie precyzyjniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.