Skocz do zawartości

Hawker Hunter F.9 // Italeri // 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Solo- lotnictwem bawiłem sie kiedyś. Dziś inna działka, ale zawsze wchodząc na warsztat lotniczy oczekuję pokazy Twojej świetnej roboty. Kolejny raz jestem pod wrażeniem jakości i efektów Twojej pracy. Kapitalna jakość i niekłamany talent do modelarstwa. Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wielkie dzięki.

 

Panowie, może ktoś będzie wiedział: jaki powinien być kolor wnętrza wlotów powietrza (według instrukcji - biały) oraz goleni podwozia (według instrukcji - srebrny)?

Pytam, ponieważ na zdjęciach wloty powietrza wydają mi się jasno-szare:

 

hunter_fga9_14_of_15.jpg

 

... podobnie jak golenie podwozia:

 

hunter_fga9_08_of_15.jpg

port_main_gear_door_arrangement.jpg

 

Jakie to powinny być kolory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie śpieszysz się z tym białym bardzo to dziś ok 16 będę w firmie i będę miał dostęp do kolor Color Tribe więc będę mógł sprawdzić jako to kolor dokładnie z tym że będzie to w standardzie BS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za wloty powietrza, chyba jedyny kłopotliwy element w tym modelu.

Academy dość dziwnie zaprojektowała montaż tych wlotów i zdaje się, że klejenie tych części według instrukcji to proszenie się o kłopoty.

 

Wloty (a właściwie kanały dolotowe) generalnie składają się z trzech części każdy (nie licząc drobnych elementów w środku, które na razie pomijam): dwóch części tworzących ściankę kanału od strony skrzydła i jedną cześć tworzącą ścianką od strony kadłuba. Niby proste.

Sęk w tym, że producent wymyślił sobie, aby wszystkie te 6 części skleić razem, przymocować do turbiny kompresora i tak skonstruowany "wkład" przykleić do kadłuba, który należy potem zamknąć.

Tak tenże "wkład" wygląda na sucho:

 

022.jpg

 

Jest to nawet nieźle spasowane i elegancko mieści się w otworze na skrzydła w połówkach kadłuba.

 

023.jpg

 

Problem pojawia się dopiero gdy wklei się skrzydło.

 

024.jpg

 

Jak widać na dole wlotu, jego krawędź i krawędź skrzydła nie są spasowane idealnie i trzeba by to szpachlować i szlifować, co w tak ograniczonej przestrzeni nie jest łatwe.

 

Na Britmodellerze podpowiedziano mi inne rozwiązanie które chyba spróbuję wykorzystać.

Oba kanały (nie połączone razem turbiną kompresora w jedną całość) wkleję najpierw do gotowych skrzydeł i w ten sposób elegancko i stosunkowo wygodnie dopasuję ich krawędzie do krawędzi skrzydeł.

Potem każde tak wykończone skrzydło wkleję do kadłuba, a ten dopiero na końcu zostanie sklejony.

W tej metodzie jedynym problemem jest turbina, ale myślę że mogę zaryzykować i wkleić ją do jednego kanału dolotowego, natomiast w momencie zamknięcia kadłuba, drugi wlot powinien "wskoczyć" w otwór który jest zrobiony w tej turbinie.

Jeśli jednak to się nie uda, w najgorszym razie będę miał w głębi kadłuba nieco odstający jeden z kanałów, zasłaniający i tak słabo widoczną turbinkę.

Ważne, że wloty, bardzo widoczne w tym modelu, będą wyglądały dobrze.

 

Jeśli ktoś robił ten model i ma doświadczenie z tym elementem konstrukcji, będę wdzięczny za wszelkie porady. Nie chciałbym tego zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, wracając do koloru niestety nie ma bezpośredniego przełożenia na FS za to bardzo blisko jest RAL 9003.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za wnęki podwozia, z lekkim drżeniem serca.

Jak na razie z wnękami jest jak z kabiną - pasują bardzo dobrze do skrzydeł i kadłuba.

Na razie powycinałem i obrobiłem wszystkie elementy.

Jako że nie mają części które łatwo ułamać i ładnie chowają się w kadłubie, postanowiłem że pomaluję je przed montażem.

Szczególnie jest to wskazane w przypadku nosowej wnęki, która jest głęboką i wąską studnią.

Aires się popisał i ładnie zrobił ją z 5 części, które pasują idealnie do siebie, a przed złożeniem bardzo wygodnie powinny dać się pomalować.

Wyciąłem też zestawową wnękę w nosowej części kadłuba, przez co mam teraz dwie nosowe części kadłuba - połączy je w całość gotowa, sklejona wnęka Airesa.

 

025.jpg

 

Jedna z wnęki głównego podwozia.

Pasuje wręcz idealnie w złożonym na sucho skrzydle.

 

026.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wiele nie jest do odtwarzania, jedynie kształt i kilka prostych konstrukcji które są w tych kanałach i Italeri/Academy bardzo wiernie to wszystko odtworzyło.

Niedawno próbowałem na sucho to wszystko jakoś poskładać, przynajmniej w jednym skrzydle i dopiero wtedy się zorientowałem, że nie ma szans aby zrobić jak to chciałem.

Wszystkie części kanałów muszą znaleźć się w kadłubie przed zamknięciem, bo same kanały nie dadzą się wsadzić do kadłuba od zewnątrz.

Tak więc najpierw muszę zrobić skrzydło, potem zmontować kanał wlotowy, wsadzić go przez otwór w kadłubie do skrzydła, skrzydło przykleić do kadłuba, to samo zrobić z drugim kanałem i skrzydłem, a na koniec dopasować, doszlifować i dopiero wtedy skleić obie połówki kadłuba.

Nie będzie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, potrzebuję jakiś przyzwoitych zdjęć wnęk podwozia do mojego Huntera, żeby pomalować detale w tychże.

Zdjęcia na Primeportal i podobne są niewystarczające, niewiele tak widać.

Jeśli ktoś ma takie zdjęcia, albo wie gdzie są, to będę wdzięczny za pomoc.

 

Na razie wnęki są pomalowane kolorem ameliniowym i czekają na swoje kolory.

 

027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.