Skocz do zawartości

[W] MiG-23MLD Flogger-K - Trumpeter 1:32.


Przemek Przybulewski

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend trochę było czasu na malowanie.

Najpierw brzuszek w trakcie psikania:

IMG_2929.JPG

 

I z pomalowanymi boczkami:

IMG_2932.JPG

001.jpg

 

Zbiorniki i klapy podwozia też już pomalowane:

IMG_2930.JPG

 

No i już ustalona kolorystyka to można domalować resztę elementów:

IMG_2931.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Drzwi podwozia przedniego poprawione (zaszpachlowe błędnie wywiercone otwory) i pomalowane na nowo:

IMG_2945.JPG

 

No i czas na malowanie góry. Kamo jest bardzo nietypowe, najprawdopodobniej fikcyjne, nigdzie nie znalazłem podobnego ani wzoru ani kolorów.

Generalnie moja wersja jest mieszanką tego z pomnika i ze schematów dostarczanych z modelem.

Kolory to istne szaleństwo, mieszane bardzo na oko. Dużo eksperymentowania a jak wyszło widać na ostatnim zdjęciu.

Najsampierw preszejding:

IMG_2934.JPG

 

Poźniej maskowanie do szarego:

IMG_2935.JPG

 

I kolorek położony:

001.jpg

 

Maskowanie pod niebieski:

001.jpg

 

I połowa za nami:

001.jpg

 

Maskowanie jasnoniebieski:

001.jpg

 

Kolor na samolocie:

001.jpg

 

Ostatnie maskowanie:

001.jpg

 

Kamo gotowe:

001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam pracowitość - ten preshading to pewnie ze dwie godziny roboty.

A sam kamuflaż bardzo elegancki i wycieniowany tak jak bardzo lubię, bez zbędnej przesady i nadmiernych ciapek.

Piękna maszyna Ci wychodzi, aż mam ochotę zanabyć takiego Ruska, no ale żelazne zasady moralne nie pozwalają... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamuflaż SUPER !!
Dzięki wielkie.

 

Podziwiam pracowitość - ten preshading to pewnie ze dwie godziny roboty.

A sam kamuflaż bardzo elegancki i wycieniowany tak jak bardzo lubię, bez zbędnej przesady i nadmiernych ciapek.

Piękna maszyna Ci wychodzi, aż mam ochotę zanabyć takiego Ruska, no ale żelazne zasady moralne nie pozwalają... :(

Dzięki Solo. Właściwie to preshading poszedł bardzo sprawnie. Zajęło mi to ze 30-40 minut czarnym, plus kilka minut zabawy szarym i białym. Sam byłem zaskoczony, że tak łatwo było. Najwięcej czasu zajmowało maskowanie bo musiałem zgrać z dołem a tam plamy były robione na podstawie planów Trumpka i z elementami z pomnika. Jeżeli jeszcze pierwszy kolor to było prosto to przy drugim gorzej ale najgorzej było przy trzecim. Dodatkowo przy takim wielokolorowym kamo ciężko jest uzyskać jednolicie wycieniowaną powierzchnię tak aby poszczególne kolory nie odbiegały zbytnio kryciem od siebie. Dlatego przy kolejnych kolorach maluje mocno rozrzedzoną farbą więc i więcej czasu się schodzi bo słabiej kryje. Maluje jedną plamę przechodzę do kolejnej, po chwili jak poprzednia wyschła to wracam i poprawiam i tak w kółko aż uznam że jest ok. A i tak zawsze są poprawki szczególnie na krawędziach po zdjęciu maskowania.

A co do samolotu to kup i zrób w jakimś malowaniu "aggresor".

 

Świetna robota i świetne zdjęcia - super się ogląda taki warsztat.

Czym maskujesz?

Dziękuję bardzo. Zdjęcia robione zazwyczaj na szybko telefonem. Światło mam naturalne bo z jarzeniówek 940 to i zdjęcia są lepsze niż kiedyś.

Natomiast maskowanie to głównie BluTack i taśmy Tamiya.

 

Ładnie to wygląda i teraz już wiem jaki samolot następny pojawi się na moim warsztacie.
Dzięki. Która to już będzie Twoja 23-ójka?

 

Bardzo ładnie to wygląda.

Uchyl rąbka tajemnicy ;-) i zdradź jakich kolorów użyłeś na górę?

Również bardzo dziękuję.

Jeśli chodzi o kolory to hmm, będzie ciężko coś poradzić. Mieszałem na oko, tak aby w miarę kolory były podobne do tych z egzemplarza z pomnika i jednocześnie kontrastowe do siebie. Dlatego najjaśniejszy jest bardziej szary niż niebieski bo za bardzo się zlewał z pozostałymi niebieskimi.

Generalni są one mieszaniną czarnego XF-2, białego XF-1, niebieskiego X-3 i X-14, szarych XF-19 i XF-53.

Ciemny szary to trochę rozjaśniony XF-53 z kilkoma kroplami niebieskiego.

Ciemny niebieski to nie pamiętam w jakich proporcjach co ja tam mieszałem.

Jasno niebieski to rozjaśniony powyższy, z odrobiną szarego.

Jasno szary to biały z odrobiną pierwszego koloru.

Miałem dużo mieszania, czasami wlało mi się za dużo, czasami dodawałem po 2-3 krople dlatego nie jestem w stanie podać konkretnych proporcji. Sorki Za to.

Mało zużyłem więc trochę mi zostało w słoiczkach. Zostawię je chyba na Su-27, najwyżej zmienię trochę tonację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem, nie 23'a te kolory podsunęły mi pomysł na Su-27 w Ukraińskim kamo. a 23'k mam trzy gotowe i kolejne trzy oczekują na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi podwozia przedniego poprawione (zaszpachlowe błędnie wywiercone otwory) i pomalowane na nowo:

IMG_2945.JPG

Jeszcze jedna sprawa. Te cztery czarne kropki to nie otwory (więc dobrze, że zaszpachlowałeś), tylko oznaczenie luków z króćcami inst. klimatyzacji. Te oznaczenia wraz z napisami powinny być na arkuszu kalkomanii, w 1:48 były. Tylko zweryfikuj, czy w MLD jest tak samo jak w przypadku MF.

 

Flyvemaskiner%20%2819%29.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Te cztery czarne kropki to nie otwory (więc dobrze, że zaszpachlowałeś), tylko oznaczenie luków z króćcami inst. klimatyzacji. Te oznaczenia wraz z napisami powinny być na arkuszu kalkomanii, w 1:48 były. Tylko zweryfikuj, czy w MLD jest tak samo jak w przypadku MF.

Marek Świderski zwrócił mi na to uwagę, poźniej sprawdziłem i faktycznie jest do tego kalkomania. Zasugerowałem się zdjęciem z PrimePortal i wgłębieniami które Trumpek zrobił na tych częściach.

 

Wczoraj chciałem zrobić emblemat na stateczniku pionowym, bo samolot z pomnika nie ma gwiazdy tylko trójkolorową flagę.

Zacząłem kombinować z maskowaniem ale nie wychodziło jak chciałem, zawsze było jakoś krzywo:

IMG_2944.JPG

 

Znalazłem więc plany MiGa wrzuciłem wraz ze zdjęciem pomnikowym do Photoshopa i po kilku transformacjach wyszło mi że flaga jest bardziej pochylona. Zrobiłem więc maski i pomalowałem. Niestety nie mam zdjęć z postępu prac, gdzieś je wcięło, więc końcowe wygląda tak:

IMG_2959.JPG

 

Pomalowałem też jakieś drobiazgi, więcej tu roboty z maskowaniem niż malowaniem:

IMG_2958.JPG

 

No i niestety numery boczne. Trumpek dał dwie opcje 07 i 57. A potrzebowałem 96. Znowu w ruch Photoshop, drukarka, nożyk z nowym ostrzem i heja. Tak to wyglądało w kilku krokach.

Maskowanie, podkład, preshading, 1wszy kolor i drugi kolor:

IMG_2949.JPG

IMG_2950.JPG

IMG_2951.JPG

IMG_2955.JPG

IMG_2956.JPG

 

Efekt końcowy jak na pierwsze własnoręcznie robione maski, całkiem zadowalający:

IMG_2957.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te numery wyszły super, te rozmazane krawędzie dodają maszynie takiego właśnie pomnikowego stylu.
Nie jest to idealna metoda ale w miarę się sprawdza. Krawędzie może poprawię pędzelkiem albo delikatnie aero. Zobaczę. Na żywo tego tak źle, zdjęcie bardzo uwypukla i powiększa tego typu babole.

 

Anyway, przed weekendem udało mi się jeszcze pomalować wyrzutnie flar:

IMG_2960.JPG

 

I długo kombinowałem co tu zrobić z dziobem i jak go pomalować. Na razie jest tak:

IMG_2961.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, a nie myślałeś o sposobie złuszczenia (postarzenia) tych powierzchni ...

np. Salt Weathering???

 

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/57027-salt-weathering-techniques/

 

...ten dzióbek mógłby mieć nieco subtelniejsze to zużycie

Może się do czegoś przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek co podesłałeś już widziałem, kiedyś chciałem tak zrobić ale metoda trochę zbyt ryzykowna jak na moje nerwy, poza tym jeśli chodzi o dziób 23-jki to tam farba złaziła płatami więc trochę tak jak zrobiłem.

Dziękuję jednak bardoz za czujność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno... Polecam się
Dzięki wielkie.

 

Na razie mam dylemat czy malować emblematy na skrzydłach oraz czy kłaść kalki z napisami eksploatacyjnymi.

 

Poza tym chyba najpierw pobawię się olejami i później dam lakier błyszczący.

 

A może ktoś ma inne koncepcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem wczoraj żywiczne kółka do MiGa więc jeśli pozwolicie podzielę się wrażeniami.

 

Wytwór firmy Armory za niecałe 45PLN z rabatem w Martoli.

Nie jest to mało jak za 4 elementy i zastanawiałem się nad jakością bo większość zdjęć to renderewane obiekty 3D które oczywiście wyglądają nieziemsko i oszałamiają ilością detali.

Same koła wyglądają tak:

IMG_2963.JPG

 

Na plus mogę zaliczyć już odcięte kostki wlewowe. I to chyba wszystko z plusów.

Na minus to chyba już nieco zużyte formy bo koła do podwozia głównego mają nieładne nadlewki:

IMG_2964.JPG

 

Dodatkowo jest kilka bąbli powietrza, głównie na mniejszych kołach (i to niestety niektóre z boku) ale na większych też się trafiają:

IMG_2965.JPG

 

Dodatkowo na większych kołach są nierówne szczeliny w bieżniku:

IMG_2966.JPG

 

Na koniec dodam, że wszystkie 4 koła mają nieładny ślad (taki nieregularny uskos) po formie, jest on w miarę łatwo usuwalny na małych kółkach bo tam nie ma bieżnika, natomiast na większych trochę ciężko go się pozbyć bezinwazyjnie dla bieżnika. Większe koła mają też na szczęście mało zauważalny podłużny ślad, jakby zdeformowaną lub zgniecioną formę.

 

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z żywicą, ale trochę jej przerobiłem w życiu i chyba nie do końca oczekiwałem tak słabego produktu.

Cena jest dosyć wysoka aby można wymagać jakości. Zastanawiałem się nad zakupem innych produktów Armory np kół do Su-25 ale chyba sobie odpuszczę.

Oceniłbym produkt na 4/10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armory takie są. Lepsze niż plastiki, gorsze niż żywica Z tymi bieżnikami poradzisz sobie piłką fototrawioną, z bąbelkami na pewno też dasz radę. Kupiłem już parę kompletów. Jako zastępnik słabych plastików się nadają, ale jak gdzieś mam do wyboru Eduarda, to biorę Eduarda, bo tam nie ma takich kwiatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.