Skocz do zawartości

Re: Supermarine Spitfire MkVb - Airfix - 1/48


Duży Modelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam budowę modelu Spitfire, ale chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych kolegów.

Mianowicie mam problemy z farbami do tego modelu.

W instrukcji podane są farby Humbrol:

29 Dark Earth

30 Dark Green

90 Beige Green

78 Matt Cockpit Green

 

Bardzo chciałbym uniknąć kupowania farb tej firmy (oraz innych emalii). Ostatnio używałem trochę farb Vallejo i dobrze mi się nimi malowało, jednak co przeglądam tabele zamienników Humbrol - Vallejo to każda pokazuje co innego, a czasami nie daje żadnego zamiennika.

Czy ktoś z Was malował już ten samolot farbami akrylowymi? Jeśli tak to poproszę jakieś rady, nie upieram się koniecznie przy tej firmie, chętnie kupię inne, byle akrylowe.

 

9261845778ac32951bbb23545df9750a.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Gunze

O to to. Gunze ma w ofercie dwa zestawy (w sumie 6 kolorów) dedykowanych do malowań RAFowskich. CS 683 i CS 694, z wykorzystaniem których wykonasz niemal każdy RAFowski samolot z IIwś (A po dokupieniu "Middle Stone" Gunze C21 wszystkie, łącznie z pustynnymi). Kolory te nie są dostępne w podstawowej palecie, więc pojedynczych barw nie dobierzesz z półki, taki haczyk. Ale jeśli planujesz więcej samolotów brytyjskich poza tym Spitfire'm to to bardzo dobry zakup.

 

CS 693

 

CS 684

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego spita malowałem farbami firmy Pactra kolorki miej więcej wyglądają tak jak widać http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=49917 trochę trzeba uważać na nie bo powłoka po pomalowaniu jest bardzo delikatna ale plusem ich jest to że nie śmierdzą. Farby Pactry są opisane kodem i nazwą koloru np. RAF dark green. Dla kogoś kto ma pieniądze na farby ja ich bym lepiej nie używał bardziej bym polecał z tych nie śmierdzących akryl farby Italeri.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem pierwszy film do tego wątku - recenzję zestawu.

 

 

Czy mógłbym prosić moderatora o dorzucenie tego filmu do pierwszego postu w wątku?

Tak będzie chyba łatwiej oglądać postępy prac, gdy filmów będzie więcej i będą w jednym miejscu.

Niestety wcześniej nie wiedziałem, że nie można edytować własnych wiadomości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zakupiłem do tego modelu farby Pactra. Domyślam się, że mogą nie być takiej rewelacyjnej jakości jak wspominane wcześniej dedykowane zestawy Gunze, ale... te zestawy kosztowałyby więcej niż wydałem na model ;).

 

Gunze c są wydajne i chyba jako jedyne można je reanimować nawet jak całkiem wyschną, bez straty jakości. Inwestycja na długie lata, o ile nie budujesz zbyt wiele. To taka dodatkowa zachęta do tych farbek, ich przewaga nad np. Pactrą. Poza tym, raz spróbujesz, to nie będziesz chciał niczego innego:)

Nie, nie pracuję dla Gunze, robię im darmową reklamę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ooooo fajnie, ze trafilem ten temat, mam zamiar zabrac sie za ten zestaw zaraz po Hurricane ktory czeka w kolejce z kalkami techmodu Dywizjonu 303, bedzie Urbanowicz...

Do Hurricana kupilem farby Tamiya bo takimi najlepiej mi sie maluje, Vallejo mi zaszlo za skore tak, ze patrzec nie moge, ale to pewnie moja wina, rozcienczalem woda albo IPA z woda, wychodzila kaszka kiedy chciala a z Tamkami nie bywa tak nigdy, dobrze maluje sie tez REVELLami rozcienczonymi zwykla woda...

Co do kolorow Tamki dobralem - XF-52 Flat Earth, XF-58 Olive Green, XF-21 Sky a wydaje mi sie patrzac na to co zaleca Airfix od Humbrola to ten sam zestaw kolorow co do twojego Spitta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na butelce jest napisane, że ma pojemność 10 ml.

 

Pactry i tak nie zużyjesz, bo wyschnie:) Zamknięcie buteleczki nie gwarantuje szczelności. Jeden z powodów, dla których nie używam już tych farb. Jest tyle lepszych specyfików niż Pactra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pomalowałem spód samolotu.

Ostatnio dużo malowałem farbami Valleyo (fajne, wygodne buteleczki), w efekcie czego w pewnym momencie byłem bliski je...cia wszystkiego w kąt i wyjechania w Bieszczady ;). Nie dało się nimi malować dłużej niż parę sekund, bo od razu paproch... Zdążyłem już zwątpić w siebie i aerograf (w tej kolejności ;)). Aż wypróbowałem jakąś starą Tamiyę i poczułem się jakbym miał nowe aero prosto ze sklepu.

Powiedzcie, czy też mieliście takie problemy z Valleyo, czy tylko mnie nie lubią?

Pactrą wbrew pozorom też mi się teraz całkiem nieźle malowało...

 

Jakiś postęp prac widać .

 

DSC07686.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowałem humbrolem, pactrami, model masterm,rewlem,agama.

Teraz maluje valejo-nie śmierdzą i moje ładnie pachną jak perfumowane.Ale używam tych do aero,delikatnie rozcieńczam i dodaje opóźniacza.Na iglicy potrafi zrobić się suchy nalot.Usuwam go gąbką zwilżoną w wodzie i większych problemów nie mam

Oglądając warsztaty kolegów i wyniki ich prac przymierzam się do gunze.Buteleczka mala 10ml ,ale się je rozcieńcza 1:2 lub 1:1.

Mam bardzo oszczędny aerograf,starcza wiec na długo.Podobno nie zasychają w buteleczkach,gdy jednak,to można je rozcieńczyć i nie tracą swoich właściwości

To tyle co wyczytałem na forach o gunze i tamkach

I rada Bieszczady fajna sprawa ,ale przy model się nie denerwuj nieraz tak idzie.

Filmiki oglądam fajny pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Pactrach można znaleźć na necie dużo złego, ale i czasem coś dobrego,

to jest jak z każdą rzecz na necie - najwięcej piszą osoby wkurzone że im nie wyszlo

 

ja początki z Pactrą też miałem trudne, nie mogłem domyć z niej aerografu itd, rzuciłem w kąt na jakiś czas.

Ale od paru lat używam ich z dużym powodzeniem, rozcieńczam je Leveling Thinnerem Gunze (choć tym seledynowym też można, ale wychodzi słabiej), fakt wychodzą wtedy bardziej satynowe niż matowe ale skoro póxniej i tak nabłyszczam to nawet lepiej.

Tak przygotowana farba błyskawicą schnie, co dla mnie jest jej największą zaletą (tutaj niczym nie ustępuje gunze).

Aerograf myję płynem Tamyi albo Mr Tool Cleaner Gunze i nie mam z nim żadnych problemów.

Także przy tych, jak by nie było dość drogoch płynach, tania Pactra spisuje mi się praktycznie jak gunze (na plus to że nigdy nie zrobi pajęczyny! na minus - słabsze krycie)

Co do wydajności - większość moich farb jest gęsta, używam ich i używam, zużyłem dopiero kilka, tak jak pisano przy malowaniu aerografem starczają na kilka modeli. Co do trwałości - fakt bywa że przysychają, ja raz na 2-3 lata odkręce każdą, wymieszam dokładnie, gdy jest gęsta (ale bzdurą jest że z zasady opakowania są nieszczelne, większość jest szczelna) dodaję zwykłej wody czy to demineralizowanej czy kranówki, i wiele z nich służy mi już sporo lat. Z drugiej strony przy tej cenie nie wymagajmy cudów.

 

Przy cenie +/- 5zł za buteleczkę jest to bardzo tania metoda na skompletowanie pełnej kolorystyki dla tematu który się np. nie robi jako wiodący.

 

Także bez obaw, odrobina wprawy i będziesz miał pożytek z tych farb.

(na dowód że da się jako tako malować tymi farbami - mój skromny Me-262, praktycznie w całości pomalowany pactrami:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=48255 )

 

pozdr!

ww

 

p.s. z vallejo też walczyłem... seria Air spoko - prosto do aerografu i ładnie idzie, ale Model Color to do aerografu porażka jest jak dla mnie... nie że sięnie da ale trzeba przy tym tyle dodatkowej cackaniny że sobie dałem spokój (ci co malują większe powierzchnie sobie zwykle chwalą, ja lubię malować szwabskie ciapki w 72-jce i tu te farby kompletnie mi nie podeszły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.