Skocz do zawartości

Su-27 Flanker B "Cięty na ostro"


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś prace lakiernicze wykończeniowe. Lakierowanie na zielono detali i pierdółek, wykończenia wlotów, klapki na części dziobowej oraz imitacja powierzchni metalu w okolicach działka i dodatkowo prace nad częścią osłon silników w dolnej części kadłuba.

 

Krótko mówiąc kilka godzin oklejania i parę minut lakierowania.

 

Dodatkowo model otrzymał delikatne brudzenie czy będzie coś więcej? Raczej nie model przedstawia samolot z pokazów więc nie chciałbym przesadzić.

 

Parę fotek różnych detali z zielonymi akcentami, białymi + goły metal.

 

IMAG5190_zpsedloyt0j.jpgIMAG5192_zpsqa5aypkp.jpgIMAG5194_zpsa9pdieur.jpgIMAG5201_zpsx1vrvbcl.jpgIMAG52051_zpseryfmh1x.jpgIMAG5212_zpsfemxha7m.jpgIMAG5224_zpsafvubr58.jpg

 

Model otrzymał teraz lakier bezbarwny w połysku - jutro walka z wash'm i nie zliczoną ilością kalkomanii.

 

Co do kolorów - oczywiście użyłem kolorów zgodnych z opisem oryginału, niestety fotki mocno przekłamują to co widać na żywo.

Poniżej dwie fotki wykonane jedna po drugiej a wyszło zupełnie inaczej - powód absolutnie nie wiem dlaczego tak się dzieje.

 

Może to wina jakiś ustawień w moim aparacie ponieważ ogólnie wszystko jest zdecydowanie mocniej nasycone niż w realu.

 

IMAG5214_zpsqbdu5h3w.jpgIMAG5213_zpssudczg6h.jpg

 

Na koniec model otrzyma lakier w wykończeniu matowym który dodatkowo mocno rozjaśnia kolory za sprawą dodatku matującego który pobiela powłokę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zdecydowanie inaczej wyglądają te drugie zdjęcia. A przyczyną jest oczywista inaczej aparat złapał pomiar światła i stąd różnice. Wygląda wyśmienicie. Usmaruj go jeszcze nie oszczędzaj na brudzeniu. A jeszcze dam jedna uwagę na poprzednich zdjęciach to się zucalo w oczy, a mianowicie nie pomalowane wyrzutniki flar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutniki flar na ogonie zostawiłem celowo polakieruję po bezbarwnym, tam jest sporo wycinania więc w razie jakby coś to po bezbarwnym łatwiej coś zmyć i poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy - jednak cały czas mam na względzie że model przedstawia samolot który latał od pokazów do pokazów. Więc zastanawiam się w ogóle jak go ubrać?

 

Chciałbym by miał przynajmniej po trzy podwieszone rakiety na skrzydłach i teraz jest pytanie w jakiej wersji? Widziałem na pokazach wersje szkolne a więc z pasami czarnymi - przyznam że jestem w kropce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ostrej nie pokazują - tak mi się wydaje - choć w Rosji wszystko jest możliwe.

 

Pisząc to co napisałem raczej miałem na myśli własne nie zdecydowanie z jednej strony od początku miała to być wersja pokazowa ale z drugiej strony zastanawiam się czy nie uzbroić go w rakiety bez tych czarnych pasów ponieważ nie podobają mi się.

Tylko wtedy koncepcja pada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym by miał przynajmniej po trzy podwieszone rakiety na skrzydłach i teraz jest pytanie w jakiej wersji?

 

Tu masz warianty do późniejszych wersji rozwojowych, ale u siebie możesz wykorzystać w zasadzie wszystkie konfiguracje P-P poza pociskami R-77 (RWW-AE) W zasadzie to pod kadłubem i na dwóch wewnętrznych podskrzydłowych zamiast rakiet o zwiększonym zasięgu możesz użyć zwykłych R-27. Układ w sumie mógłby być dowolny, ale raczej ze względu na masy przy mieszanych wariantach R/ER i T/ET większe pociski ze względu na masę szły by pod kadłub. A czy ćwiczebne czy bojowe to już kwestia położenia kalkomanii albo nie ;)

su72m%20%28188%29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikele, dzięki wielkie.

 

Decyzja zapadła podwieszone będą na pylonach 5,6,7,8 - R73 natomiast na pylonach 3 i 4 - R27 jednak z pasami będzie to pasować do konwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic wydaje mi się zbyt mało może choć R73 na końce skrzydeł ale do tego jeszcze daleka droga.

Od rana wziąłem sie za wyklejanie wyrzutni flar ta mozolna robota zajęła mi blisko 2godz. Samo lakierowanie poszło gładko materiał wymieszałem z aktywatorem tak bym mógł 30min później nałożyć przezroczyste kalkę z kółeczkami efekt końcowy wygląda tak:

 

IMAG5241_zps0e3ffhqk.jpg

 

Teraz walczę z kalkami jeszcze nigdy nie nakładałem tak wielu kalkomanii pozwoliłem sobie dokładnie policzyć ich ilość - 257szt!!!

 

Korzystam z kalek z zestawu oraz Begemot i Linden Hill, Kalki Begemot nakładają się rewelacyjnie są to najlepsze kalki z jakimi miałem do tej pory do czynienia przynajmniej pod względem ich nakładania.

Linden Hill dla odmiany są bardzo, bardzo cienkie i ich nakładanie to sztuka sama w sobie dodatkowo jeden nie wiem jak to nazwać "obrazek" składa się zwykle z dwóch kalek czasem trzech a nawet czterech.

To bardzo wydłuża czas potrzebny do nałożenia kalek ponieważ za każdym razem trzeba czekać aż wyschnie pierwsza by nakładać kolejne.

 

Dodam jeszcze że kalki tej firmy nie za bardzo lubią się z DecalFix'm Humbrol'a

 

Teraz kilka fotek jak to wygląda, na początek nakładamy pierwszą część kalek.

 

IMAG5229_zpsbqcfafqx.jpg

 

Czekamy aż wyschną lub dobrze podeschną i nakładamy drugą i dalej kolejne jezeli skłądają się z trzech czy czterech.

 

IMAG5234_zpswr1eje6m.jpg

 

Fakt nakładają się dość trudno i wymaga to sporo czasu jednak ich jakość (mam na mysli sam druk i kolory) są doskonałe może właśnie dlatego podzielono te obrazy na kilka choć w przypadku kół na skrzydłach to nie zrozumiałem te składają się z wewnętrznego żółtego z białym środkiem na który nakładamy później kółko niebieskie.

 

IMAG5231_zpswiplqau6.jpgIMAG5235_zpszw0amf7z.jpg

 

Jeszcze statecznik pionowy prawy kółko z orłem składa się z czterech osobnych kalek!!!

 

IMAG5238_zpsqgoeshsk.jpg

 

Walka trwa zwykle kalki nakładam w ciągu jednego dnia w tym wypadku to zapewne nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz walczę z kalkami jeszcze nigdy nie nakładałem tak wielu kalkomanii pozwoliłem sobie dokładnie policzyć ich ilość - 257szt!!!

 

To faktycznie sporo, ale dla przykładu podam, że ja kiedyś położyłem około 200 kalkomanii na samym uzbrojeniu mojego F-14A.

W skali 1:72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz walczę z kalkami jeszcze nigdy nie nakładałem tak wielu kalkomanii pozwoliłem sobie dokładnie policzyć ich ilość - 257szt!!!

 

To faktycznie sporo, ale dla przykładu podam, że ja kiedyś położyłem około 200 kalkomanii na samym uzbrojeniu mojego F-14A.

W skali 1:72.

 

Gdzie to się pomieściło? Ja na Suce mam wrażenie że jest już zbyt wiele.

 

 

Nigdzie nie doczytałem , czy ten połysk to sidolux i jakimi malujesz farbami (akryle/oleje) ?

 

A więc tak, lakieruję akrylami wodorozcieńczalnymi - bazami (kolorami) PPG Envirobase HP. Natomiast lakier bezbarwny to PPG D8173.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Solo, dziękuję też wszystkim osobom które napisały do mnie na PW w tej materii.

 

Śpieszę z wyjaśnieniami jak i czym to było zrobione choć dodam, że nie będzie to łatwe do wyjaśniania ale mam nadzieję że choć odrobinę zrozumiałe dla czytających.

 

Zacznę od kolorów i nie tylko, poniżej kartka z kolorami nałożyłem je pędzelkiem więc nie wygląda to pięknie ale coś tam widać.

 

IMAG5242_zpsfhbgtokl.jpg

 

Opis kolorów, pozwolę sobie używać nazw oryginalnych.

 

1. Silver White - jest to srebro z BARDZO, BARDZo drobnym (miałkim) ziarnem świetnie imituje metal

2. Dark Silver - ten kolor został użyty jako podstawa do wykonania osłon silników.

3. Graphit Pearl- Kolor ten używam na cienie szczególnie w miejsca łączeń (spawów).

4. Titanium Pearl

5. Deep Blue - w zasadzie tego koloru nie używam bezpośrednio a zawsze mieszam go z TC

6. Tone Controler + Flop Controler - jest to produkt bez którego nie mogę się obyć w swoim warsztacie, zarówno TC jak i FC są to substancje

bezbarwne przypominają w kolorze krochmal jeżeli ktoś jeszcze wie jak to wyglądało.

Jako podpowiedź proponuję eksperyment do zimnej wody trzeba dodać odrobinę mąki ziemniaczanej i uzyskamy coś podobnego w kolorze i

przejrzystości do TC i FC. Do czego to służy i jak używać wyjaśnię po opisie kolorów.

7. Kolor Deep Blue wymieszany z TC i FC w proporcji 1:20 jak widać tworzy to kolory transparentne pod kolorem widać napis.

 

Teraz chwila o TC (Tone Controler)- Jest to bazowy pigment bezbarwny służy do korygowania siły krycia kolorów nie zmieniając ich lepkości (przez większość użytkowników lepkość nazywana jest gęstością produktu) ale nie jest to poprawna forma - przepraszam to zboczenie zawodowe.

W wielki skrócie można napisać że dodając Thinera (rozcieńczalnika) uzyskamy podobny efekt jednak musimy pamiętać że w materiale poza pigmentami tworzącymi określony kolor mamy wiele innych substancji - środki adhezyjne, wypełniacze itd,itp rozcieńczając materiał osłabiamy nie tylko siłę krycia ale także inne istotne parametry co nie wpływa pozytywnie na produkt - ilość rozcieńczalnika zwykle nie powinna przekraczać 20% objętości właściwego produktu.

Dodanie większej ilości rozcieńczalnika wpływa negatywnie na przykład na przyczepność nie mówiąc już o samej aplikacji. Mocno rozcieńczony materiał ma dużą tendencję do spływania łatwiej zrobić zaciek.

Tu z pomocą przychodzi TC osłabiamy się krycia zachowując wszystkie właściwe parametry produktu a do tego możemy uzyskać znacznie większą rozpiętość tonalną z zachowanie doskonałej przejrzystości powłoki.

 

Jeżeli używacie akryli wodorozcieńczalnych możecie używać ten produkt w zasadzie z większością farb modelarskich WB a kupić TC można w zasadzie w każdej mieszalni lakierów WB.

 

FC - Flop Controler produkt bazowy bezbarwny - używany głównie z lakierami metalicznymi - służy do kontrolowania Flopu.

Nie będę wdawał się w opisy techniczne w skrócie napiszę że Flop to po prostu kąt ten materiał powoduje specyficzne ułożenia ziarna metalicznego co powoduje że w zależności od kąta patrzenia widzimy kolor mniej lub bardziej nasycony - widać to dobrze na fotkach dysz od Su.

Ja zwykle w pracy z modelami używam TC i FC wymieszanych w proporcji 1:1

 

Jeżeli dotrwaliście do tego punktu to oznacza że jesteście naprawdę twardymi modelarzami.

 

Czas na opis samego lakierowania tu znów zboczenie zawodowe ( nie malowania a lakierowania, maluje się ściany i obrazy ostatecznie o malowaniu możemy mówić w momencie gdy w naszej dłoni pojawia się pędzelek gdy mamy w dłoni jakikolwiek aparat natryskowy mówimy o lakierowaniu).

 

Rozpocząłem lakierowanie od PS - oczywiście w kolorze czarnym, później nałożyłem kolor 1. na wszelkiej maści luki inspekcyjne (klapki) zabezpieczyłem Maskolem.

Na całość nałożyłem kolor 2. w miejscach łączeń i tam gdzie chciałem mieć cienie (klapki inspekcyjne, miejsca spawów) nałożyłem kolor 3. z odrobiną 6. tak na oko proporcja 1:1.

Kolejny krok to aplikacja w miejsca przepaleń tytanu koloru 4 i 5 oczywiście z dodatkiem 6. w proporcji 1:20.

 

Na tym zakończyłem lakierowanie i wziąłem się za malowanie głównie suchym pędzlem te same kolory i pacianie tu i tam prawie suchym pędzlem zaczynając od kolorów ciemnych kończąc na jasnych, często nie myjąc pędzelka po jednym kolorze czy drugim daje to więcej odcieni a co za tym idzie lepsze zróżnicowanie powierzchni. Kolor 5. nałożyłem na koniec bo przepalenia tytanu są dość charakterystyczne i dobrze widoczne za sprawą koloru (niebieskie).

 

Całość na sam koniec prysnąłem kolorem 4+6 w proporcji 1:20 tak by nieco przytłumić to co wyszło z pracy z pędzelkiem i to by było na tyle.

Same osłony jak i dysze przed lakierowaniem całości modelu matem okleję tak by nie znalazł się tam lakier matowy.

Na koniec nałożę tam półmat w końcu to metal taki czy inny a ten miejscami nawet jest błyszczący.

 

Mam nadzieję że choć odrobinę przybliżyłem co i jak po prostu jak zwykle to metoda prób i błędów i czas potrzebny na wypracowanie własnej techniki więc traktujcie to co napisałem jedynie jako zarys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.