Skocz do zawartości

M19 Diamond T + Sherman M4A1 "ACROMA" II Polski Korpus


MichalZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, w kolejnym projekcie ruszę temat często prze ze mnie omijany mianowicie II Korpusu Polskiego we Włoszech, jakoż iż przyzwyczaiłem do pokazywania pojazdów 1.Dywizji Pancernej tym razem odskocznia. M19 Diamond -niezbyt popularny holownik w modelarstwie , skuszony zestawem firmy Merit zakupiłem wpierw model.

 

DSC_0001_zpswzwady1j.jpg

 

Po otwarciu ukazuje się nam morze elementów , instrukcja ,schemat malowania + czarne pudełko

 

DSC_0029_zpsr8ud6q2a.jpg

Zrzut na ramki oraz detale

 

DSC_0014_zps4vn9uay7.jpg

DSC_0006_zpswcp9blbn.jpg

DSC_0007_zpso6itaktn.jpg

DSC_0008_zpsnlyw3h8s.jpg

DSC_0009_zpsddqqiaep.jpg

DSC_0010_zpszw73jgub.jpg

DSC_0011_zps6bmh7myx.jpg

DSC_0013_zpsmbdzcs7a.jpg

DSC_0017_zpsrwp7btkw.jpg

DSC_0018_zpsfiln2uul.jpg

DSC_0022_zpsuv6teb4a.jpg

DSC_0019_zpsyejiag4c.jpg

DSC_0023_zpswhkg2mx3.jpg

DSC_0025_zpseuxfcrtp.jpg

 

W sprawie czarnego pudełeczka...

DSC_0015_zpsr9z8o15l.jpg

 

Po otworzeniu , ukazują się następujące elementy :Kabina kierowcy,gumowe opony dla całego zestawu , szybki, dwie wystarczające blaszki, część zasadnicza lawety

 

DSC_0016_zpsffpztkhf.jpg

Do ciągnika dokupiłem również kalkomanie firmy "Star Decals"

 

DSC_0026_zpsojztxwil.jpg

DSC_0027_zps75vigoyr.jpg

DSC_0028_zpsr8sav4gs.jpg

 

Co do kwestii Shermana, to w większości mam już zbudowanego, model powstał na bazie zestawu Eduard-a (TASCA) oraz Tamiy-a ,

zasadnicza różnica polegała na tym że Sherman "ACROMA" posiadał wersje wierzy "high bustle" ,czyli późną , Sherman-owi brakuje jeszcze kilku szczegółów , ale z czasem one dojdą, wyposażenie na bokach dałem specjalnie ;)

 

DSC_0002_zpsdzuf8eie.jpg

DSC_0003_zps3utj4scq.jpg

DSC_0004_zpsasrdozpb.jpg

DSC_0005_zpsuxkitkgu.jpg

 

Do Sherman-a dokupiłem metalową lufe od Aber-a oraz kalkomanie od Armo

 

DSC_0030_zpsvt2thv2k.jpg

DSC_0031_zpsmzv8mxsy.jpg

 

I zarys historyczny ...

 

acroma_106_zpssfezbacg.jpg

Beznbsptytuu_zps7jqtuxf7.png

 

Pracy jest sporo , na 17 ramkach rozłożono elementy (nie licząc opon gumowych,metali..) , co razem daje 757 elementów (nie licząc Sherman-a).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 1/24

Silnik 1/2

 

Prace nad modelem rozpoczynam od silnika "Hercules" , podzielono go w instrukcji na dwa dosyć obszerne punkt, mimo nie mistrzowskiego spasowania momentami, silnik jest bardzo szczegółowy.

 

DSC_0001_zpsfbim5jux.jpg

DSC_0002_zpsyke3w6gu.jpg

DSC_0003_zps48vh69nt.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę oglądał warsztat z ciekawością bo mam ten ciągnik w wersji z miękkim dachem. Opony będziesz dawał gumowe albo kupisz żywiczne? Ciekawi mnie jak to jest z tymi gumowymi bo kilka razy słyszałem że później wchodzą w reakcje chemiczną z farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 2/24

Silnik 2/2

 

 

Dziś zakończyłem prace nad silnikiem, będę go jeszcze dopieszczał ,łatał po mniejsze dziury i usuwał nadlewki, jak widać ,firma Merit bardzo dobrze odwzorowała ten podzespół , od drobnicy po większe elementy wszystko trzyma bardzo wysoki poziom detalu, jak na razie skleja się dosyć przyjemnie.

 

DSC_0004_zps3whuavhf.jpg

DSC_0005_zps4xlcjcb2.jpg

DSC_0006_zpsdzvor5kv.jpg

DSC_0007_zpste4hjv1l.jpg

 

Będę oglądał warsztat z ciekawością bo mam ten ciągnik w wersji z miękkim dachem. Opony będziesz dawał gumowe albo kupisz żywiczne? Ciekawi mnie jak to jest z tymi gumowymi bo kilka razy słyszałem że później wchodzą w reakcje chemiczną z farbą.

 

Opony dam zestawowe, guma jest matowa a mam sztuczki na takie tworzywo, proces ich wykańczania postaram się dokładnie pokazać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Silnik faktycznie ładnie wygląda. Będziesz go jakoś eksponował?

 

 

Tak,zamierzam podnieść jedną z połówek maski silnika .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia z tym ciągnikiem, ja dłubię wersję ciężarową (500 części). Zrób okablowanie silnika, w sieci znajdziesz zdjęcia tej wersji i dorobisz nawet "na oko". Nie pokazałeś zdjęć ramy - z ilu części się składa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 3/24

Podwozie oraz chłodnica 1/6

 

Następne w budowie jest podwozie które dziś rozpocząłem, oraz chłodnica.Składa się to tak sobie, rame podzielono na dwie części co niestety skutkuje lekkim zwichrowaniem, ogólne spasowanie tych elementów to takie 3+.

 

DSC_0009_zpsqdoxvhc6.jpg

DSC_0010_zpsow5plkze.jpg

DSC_0011_zpsyacwgyw1.jpg

DSC_0012_zpsiwvlfbtl.jpg

 

Powodzenia z tym ciągnikiem, ja dłubię wersję ciężarową (500 części). Zrób okablowanie silnika, w sieci znajdziesz zdjęcia tej wersji i dorobisz nawet "na oko". Nie pokazałeś zdjęć ramy - z ilu części się składa?

 

Dzięki sądzę że naprawdę się przyda , nie wiem z ilu części składa się rama ale jest tego sporo, wszystko będzie pokazane na zdjęciach.

 

Punkt 4/24

Podwozie 2/6

 

Kolejne tym razem drobniejsze elementy podwozia . Niestety co jakiś czas zdarzają się babole (za długie elementy, naprężenia ) itp:.

 

DSC_0013_zpsxgw1tbcc.jpg

DSC_0014_zpsrcpa828v.jpg

DSC_0015_zpsset9ppjd.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 5/24

Podwozie,elementy zawieszenia 3/6

 

Kolejny dzień zmagań nad Diamond-em, dziś poszły elementy zawieszenia , postaram się przynajmniej jeszcze jeden punkt dziś ukończyć .

 

DSC_0001_zpssdtn18tn.jpg

DSC_0002_zpsan1v0fjw.jpg

DSC_0003_zpspdfgdjc9.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 6/24

Podwozie,zawieszenie 4/6

 

Udało się ukończyć zawieszenie, mówiąc szczerze,producent naprawdę się nie popisał , elementy średnio pasują, sporo trzeba kombinować samemu nie mówiąc już o nie których rozwiązania ,mimo wszystko , zbliżam się ku końcowi podwozia.

 

DSC_0004_zpsqeixyafw.jpg

DSC_0005_zps2tctq1tg.jpg

DSC_0006_zpsj5qxg9vo.jpg

 

Poproszę o schemat nakładania kalkomanii wewnątrz kabiny

 

Prosze ;)

 

111_zpsnze75imq.jpg

 

Punkt 7/24

Podwozie, koła 5/6

 

Przed ostatni punkt w podwoziu, budowa oraz mocowanie kół, mimo bardzo wahliwego zawieszenia koła naprawdę sztywno się trzymają, tylną ośkę idzie delikatnie ustawić co pozwala na wyrównanie niektórych różnic, koła nie przyklejone gumy też nie ,będą zdjęte do malowania .

 

DSC_0007_zps53fivfjb.jpg

DSC_0008_zpsyhogqmta.jpg

99_zpsticwyck5.jpg

Punkt 8/24

Elementy podwozia + błotniki 6/6

 

Tak na koniec dnia udało się jeszcze ukończyć podwozie, błotniki (chwała producentowi) wykonane są tak że trzymają się na wcisk, więc dostęp do silnika będzie.

 

1_zpspeob9mls.jpg

4_zpsexzlo5pu.jpg

2_zpstcivdwl3.jpg

3_zpsrt2ntqkc.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 9/24

Nadwozie, zbiorniki. 1/6

Następny,nie za duży punkt, polegający na złożeniu zbiorników na paliwo oraz podestów, należy pochwalić producenta gdyż pomimo pewnych nie ścisłości wcześniej,wszystko na tym punkcie pasuje.

 

DSC_0001_zpsduwidjcc.jpg

DSC_0002_zpssypzlrnn.jpg

DSC_0003_zpsy19edb1j.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda. Czy ty się uczysz lub pracujesz?

 

Uczę się i pracuje, niczego nie zaniedbując wykonuje modele

 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 10/24

Nadwozie, wciągarka 2/6

Ostatni juz punkt na dziś,udało mi się zbudować wciągarkę , miała trochę elementów, ale wszystko ładnie pasowało, w sumie.., teraz zostało najlepsze, skrzynia załadunkowa oraz szoferka i maska . Skrzynią postaram się zająć jutro .

 

6_zpsg6txislq.jpg

9_zpsdc8qmxqm.jpg

DSC_0004_zpskthkodod.jpg

DSC_0007_zpsqzbyxqs6.jpg

DSC_0008_zpsxdueckoq.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 11/24

Nadwozie,skrzynia załadunkowa 3/6

Dziś rano zlepiłem skrzynie , nie jest jeszcze kompletna ale wieczorem do kleje brakujące szczegóły, 12 elementów .

 

DSC_0009_zpsmpujmbnn.jpg

DSC_0011_zpsnzqsgw4y.jpg

DSC_0012_zpsgwwsrhjp.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 12/24

Nadwozie,skrzynia załadunkowa 4/6

 

Dokleiłem brakujące szczegóły,skrzynia kompletna , jutro zabieram się za kabinę kierowcy .

 

u_zpse3bzi81j.jpg

y_zpsingx8ax1.jpg

w_zpsgsiakgua.jpg

q_zpsiuwj76s7.jpg

 

Ale masz tempo .

Dlatego właśnie pytałem o zajęcia pozamodelarskie.

 

Ogólnie założenie mam takie by dziennie ten jeden punkt złożyć,nie raz uda się więcej, prace mam tak ułożoną że przed i po spokojnie mogę coś podłubać przy plastiku, szkoła raz na dwa tygodnie w weekendy, sporo takiej obrotności daje to że spory czas wykonuje po za swoimi modelami modele na zlecenia, skromnie mówiąc : wszystkie Shermany od TAM lub DRA jestem w stanie zbudować z pamięci ,tak samo jeśli chodzi o Tygrysy Dragona czy Sd.Kfz-ety od AFV , przy Diamond-zie dodatkowo ciekawość dodaje tempa gdyż nigdy jeszcze tej ciężarówki nie składałem. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 13/24

Nadwozie, kabina kierowcy 5/6

Po małej przerwie prac ciąg dalszy, rozpocząłem budowę kabiny, wszystko ładnie pasuje, a rozwiązanie zaproponowane przez firmę pozwala na bez problemowe umalowanie wnętrza.Mam taki zamiar by w weekend najpóźniej ukończyć samą ciężarówkę.

 

sasd_zpswvxduahr.jpg

asdas_zpsii5sudqe.jpg

asrer_zpsw1wkbd2f.jpg

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 14/24

Nadwozie , elementy kabiny ,drzwi 6/6

Przed ostatni punkt samego ciągnika opierał się na sklejeniu drzwi oraz lusterek wszystko było bardzo dobrze spasowane.

 

DSC_0008_zps8bxrd6xy.jpg

DSC_0009_zpsom2n8fxl.jpg

DSC_0010_zpsdd5hy3av.jpg

DSC_0011_zpslqkapwbs.jpg

 

Punkt 15/24

Nadwozie ,łączenie kabiny oraz maski.

 

Ostatni punkt to budowa maski, jak widać na zdjęciach elementów nie jest zbyt dużo ale wszystko dobrze pasuje, maske przykleiłem do kabiny zaś nie do chłodnicy dzięki temu wszystko mogę podnieść i umalować, błotniki są nie przyklejone również tak samo jak i podłoga kabiny. Model będę wykonywał w takim ustawieniu jak i teraz jest,więc z jednej strony drzwi otwarte zaś z drugiej uchylona lewa część maski, również do Shermana planuje dokupić wnętrze by naprawdę sporo otworzyć na tym zestawie.

 

DSC_0013_zpswwtowuhn.jpg

DSC_0014_zpsvzd6j8qj.jpg

DSC_0015_zps5mhgkct7.jpg

DSC_0016_zps9napgap4.jpg

DSC_0017_zpsalqwkyoz.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.