Skocz do zawartości

Tygrys Afrika Korps, 731 Norbert, Rye Field Model 1/35


mareek

Rekomendowane odpowiedzi

Drugie podejście do Norberta, wcześniej robiłem go z Tamiy'i, ale jednak pojechał w świat jakiś czas temu, przed skończeniem. Tym razem Rye Field Model, dokładniej zrobiony niż Tamiy'a według mnie. Na razie tyle. Trochę roboty z gąsienicami, każde ogniwo to 5 elementów, ogniwo, osobno dwa zęby i dwa piny, inny wewnętrzny i zewnętrzny. W pełni pracujące. Zawieszenie również bardzo łatwo zrobić ruchome.

 

Czytałem, że Norbert 731 wcześniej posiadał nr 131 (nie mylić z 131, który zachował się do dzisiaj), ma na to wskazywać to zdjęcie.

365157.jpg

 

Jeżeli ktoś z Państwa posiada jeszcze jakieś informacje o przygodach tygrysów z DAK, to chętnie poczytam. Może ktoś zna jakąś książkę o Afrika Korps wartą przeczytania ?

 

Klamry trochę krzywe, poprawię

 

13528363_985888711527805_759273521265110603_o.jpg

 

13483210_985888748194468_1483800744876995515_o.jpg

 

13558774_985888764861133_1922842390410593270_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem Rye Field Model, dokładniej zrobiony niż Tamiy'a według mnie.

Tak, ale to nadal słaby model i do Dragona mu daleko.

Lista błędów:

http://tiger1.info/models/products-page/RM5001

Czytałem, że Norbert 731 wcześniej posiadał nr 131 (nie mylić z 131, który zachował się do dzisiaj).

Prawda, najpierw "131" z sPzAbt.501, potem "731" z Pz. Rgt. 7.

Kończę teraz '"724" wcześniej 112.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazylms: W momencie robienia zdjęcia nie było to jeszcze wklejone, tylko włożone na sucho.

 

Seb: Dzięki za linka, przejrzę. Szukałem informacji o tym modelu ale na to nie trafiłem wcześniej.

 

"Tak, ale to nadal słaby model i do Dragona mu daleko.", Przy Rye Field Model warto zwrócić uwagę, że w cenie modelu, dosyć niskiej (180-190zł) w porównaniu do dragona czy nowych trumpeterów, mamy pracujące zawieszenie, pracujące gąsienice i sporo fototrawionej drobnicy, chociażby klamry do narzędzi, na które zwykle trzeba byłoby wyłożyć dodatkowe kilka(set) złotych. A pomijając błędy merytoryczne, sam model ma według mnie bardzo ładny detal, spawy, śrubki czy napis "continental" na bandażach kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając linka od Seba widzę, że większość błędów można łatwo skorygować.

Szacun dla osoby, która znalazła i opisała błędy według mnie ułatwiając budowę poprawnego kociaka z modelu RFM.

 

Dragony też nie są idealne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi że są. Shermany od Asuki jak i Mengowe Abramsy czy Szyłki również nie są idealne. Nie zmienia to faktu że na budowę Tygrysa najlepszy jest Dragon, a w wypadku M4 lepiej go sobie odpuścić i wybrać model japończków... w którym też trzeba popracować >.>

 

Co do tiger1.info to ta stronka jest super i brakuje mi bardzo takich jak ta dla innych pojazdów ._.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem będę sklejał ten model i zastanawiam się, czy można bezpiecznie robić z ruchomym zawieszeniem? Tzn. czy gąsienice nie są zbyt "sztywne" i nie chcą robić tych "zwisów" ? Bo gdyby robić zawieszenie nieruchome, to mógłbym je podkleić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz ostrożny i nie zabrudzisz klejem miejsc łączenia ogniw to będą chodzić luźno. Oczywiście są lżejsze niż friule czy mastercluby, więc czasami trzeba im pomóc, jeśli zęby blokują się na kołach.

 

Domyśliłem się że na sucho włożone. Zastanawiałem się tylko czy przy sklejeniu znikną czy trzeba będzie szpachlować.

 

Po sklejeniu szpara dużo mniejsza, ale trochę szpachlówki się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kiedyś budowałem nr 732 ostatnio postanowiłem poprawić dawno zrobiony model i właśnie jestem w trakcie prac.

NORBERT podobnie jak 732 to na 90+ procent dawne pojazdy 131 i 132. Mam tylko problem z malowaniem. Bo wiele wskazuje że były one pierwotnie pomalowane na mityczny gelbgrunn a potem przemalowane na kolor piaskowy.

Miałem straszny problem z malowaniem ostatecznie po analizie zdecudowałem na kolor piaskowy ze śladami w kolorze zielonym. Ogólnie modelarze robiący tygrysy z 501 Pz.Abt w Tunezji chyba już zawsze mieli będą ten ból, piaskowy, czy zielony.

 

Tutaj jest chyba najbardziej wartościowy wątek o Tygrysach w Tunezji:

http://www.deutsches-afrika-korps.de/viewtopic.php?f=53&t=277

 

Jest tam dużo ciekawych uwag zwłąszcza dla niemieckojęzycznych, ale są także wątki po angielsku, wg ,mnie to najwartościowsze forum o DAK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seb,

Ciekawe, nie znałem, to ważne informacje dla wszystkich robiących Tygrysy sprzed lutego 1943 a jednocześnie ...w kontekscie późniejszych 7 i 8 kompanii tylko powiększa problemy, jak mogły te Tygrysy wglądać na żywo w okresie III-V 1943 roku... Kiedy pojazdy z 501-go zostały przeniesione na stan 10 PzDiv, stare numery zostały zamalowane, raczej na piaskowy co też pewne nie jest...podobnie jak i nascenie barw- polowe warsztaty malowały jak się dało, często byle jak. Pewnie za pare lat będzie rewolucja i na planszach barwnych Tygrysy z Afryki będą przedstawiane zielono-piaskowo- szare w bylejakim malowaniu gdzie kurz i pył wszystko zlewa w jedno...Ale chyba modelarze jeszcze nie gotowi:):):)

 

morfeusz,

Niestety 504 batalion to dużo prostsza sprawa, ale modelarze jakoś uwzięli się na ten 501

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie za pare lat będzie rewolucja i na planszach barwnych Tygrysy z Afryki będą przedstawiane zielono-piaskowo- szare w bylejakim malowaniu gdzie kurz i pył wszystko zlewa w jedno...Ale chyba modelarze jeszcze nie gotowi:):):)

Ja jestem, mój najnowszy Tygrys "724" posiada dwu barwne kamo, którego prawie nie widać

morfeusz,

Niestety 504 batalion to dużo prostsza sprawa, ale modelarze jakoś uwzięli się na ten 501

pzdr

I jeszcze to inne wersje Tygrysów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.