Skocz do zawartości

Cienkie wiertła


Rekomendowane odpowiedzi

Od początku zabawy w modelarstwo używam różnych cienkich wierteł, na oko raczej chińskiej produkcji.

Mam na myśli wiertła od ok, 0,3 mm w górę.

Nie są to niestety dobre narzędzia, bo łamią się przy byle okazji, więc zacząłem szukać czegoś lepszego.

Czy znacie jakieś zestawy takich wierteł, powiedzmy od 0,2-0,3 mm do 1 mm, solidnych, ostrych i wytrzymałych?

Czy ktoś wie gdzie takie coś można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobry zestaw wierteł trzeba zapłacić grubsze pieniądze. Kiedyś kupowałem pojedyncze wiertła na sztuki w rozmiarach od 0.2 w sklep.avt.pl. Są dosyć dobre, służą mi do dzisiaj. Miałem też niby HSS tani zestaw chińskich wierteł od 0.2 do 1.0 co 0.05, ale były tępe i się łamały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale chodziło mi o zestaw wierteł o różnych średnicach, od 0,2-0,3 mm do 1 mm, najchętniej ze skokiem co 0,05 mm.

W tej chwili używam czegoś takiego, ale wiele to warte nie jest:

 

31193.jpg

 

 

Ten sprzedawca z allegro ma wymiary od 0,3 do 1,9. Opakowane w solidne pudełka, nie widzę przewagi posiadania zestawu, kiedy można mieć dużą ilość wierteł dobrej jakości co 0,1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli coś takiego?

http://www.ebay.com/itm/50-Micro-Drills-Set-0-5mm-1mm-Printed-Circuit-Board-Cnc-Press-Dremel-Bits-NEW-/130632281522?hash=item1e6a4a6db2:m:m7TKf4GHKaMDo3waU6i4HwQ

 

I co to znaczy że są ze złomu?

 

Ten sprzedawca z allegro ma wymiary od 0,3 do 1,9. Opakowane w solidne pudełka, nie widzę przewagi posiadania zestawu, kiedy można mieć dużą ilość wierteł dobrej jakości co 0,1mm.

 

Takie wiertła jak powyżej są ciekawsze, bo mają trzpień 3,2 mm czyli pasują też do Proxxona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze złomu czyli wywierciły już określoną liczbę otworów (i przeszły max. liczbę cykli ostrzenia) - do PCB się już nie nadają z uwagi na wymagania jakościowe, ale w plastik dalej wchodzą jak w masło.

 

Pierwszy przykład z brzegu:

http://www.kemmer-praezision.com/eng/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o takich wiertłach?

Mają uchwyt 3,2 mm (do Proxxona nadają się jak i do ręcznej wiertarki), są CNC i PCB, więc chyba dość mocne i ostre?

http://allegro.pl/wiertlo-wiertla-vhm-z-weglika-0-2-3-175mm-pcb-cnc-i4843556063.html

I bardzo kruche. A jeśli "ze złomu" to wypracowały swój przepisowy czas i zostały złomowane. Niekoniecznie są ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiertełka doszły.

Są bardzo ostre i twarde, najcieńsze nie wyginają się jak to było z chińskim badziewiem.

Tak na oko są nieporównywalnie lepsze od tych które miałem do tej pory. Nie wiem jak z ich łamliwością, ale chyba nie powinno być źle.

Do tego dostałem bardzo wygodną podstawkę:

 

LnqEBZp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.