Skocz do zawartości

Jak wygodniej jest malować model?


daffy

Rekomendowane odpowiedzi

Rozchodzi mi się o to jak wygodniej malować(i z lepszym efektem) modele? Weżmy np. pod uwage samolot z II WŚ w skali 1:72. Czy trzymając w lewej ręce model(jestem praworęczny) i prawej aerograf? Czy może zupełnie zmienić podejście do sprawy i po prostu położyć model na biurku(czy stole) na kartonie statycznie i malować go aerografem? Wiem że to może głupie troszke pytanie ale początki modelarstwa zawsze są trudne.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to raczej każdy ma inaczej, a pytanie wcale nie jest głupie.

Są osoby, które trzymają w jednej dłoni model, w drugiej aerek i malują.

Są tacy co kładą model na płasko, np. na gazecie i wtedy malują.

Inni jeszcze używają stojaków do malowania, na przykład takich:

 

d987b43056738a669e032bca84bf6156.jpg

3201.jpg

 

Ludzie używają też szprych rowerowych przymocowanych do modelu, żeby nim lepiej operować, albo kładą go na jakiś pudełkach, żeby swobodnie nim obracać (jak się nie ma stojaka).

Pewnie tyle pomysłów ilu modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku malowałem model leżący na czymś, bo wydawało mi się że mam lepszą kontrolę nad malowaniem w takiej sytuacji - ręka maluje, a malowany obiekt leży spokojnie.

Mam wyżej pokazane stojaki i szczerze mówiąc, to dalej wolę malować kładąc model na odpowiednio powycinanym pudełku po czymś tam, dzięki czemu model leży stabilnie, nie buja się, a ja mogę go sobie swobodnie obracać i przechylać, chwytając tylko za pudełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie akryle tylko produkty wodorozcieńczalne i nie tylko na oczy. Pamiętajcie że organizm traktuje wodę z oczywistych powodów jako coś naturalnego w przeciwieństwie do produktów solventowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że woda jest wchłaniana przez organizm nie tylko przez drogi oddechowe ale także przez skórę itd. W produktach wodorozcieńczalnych tylko nosnik jest na bazie wodnej reszta to komponenty o zbliżonej charakterystyce do tych stosowanych w produkatach solventowych a co za tym idzie ich wchłanianie w takiej czy innej postaci nie jest zdrowe.

 

Dodatkowo można je wchłaniać nie tylko przez drogi oodechowe ale przez skórę, oczodoły itd ponieważ organizm nie broni się przed substancją którą uważa za naturalną w końcu ludzki organizm jak wiemy w dużej czesci skłąda się z wody.

 

Produkty WB są mniej emisyjne co nie znaczy że są bezpieczne dla człowieka.

Mogą bardzo mocno drażnić oczy więc należy je chronić zakładając okulary.

 

Myślę jednak że kwestie bezpieczeństwa używania różnego rodzaju materiałów to kwestia na inny i zdecydowanie bardziej rozbudowany temat, zreztą podobnie jak wiele innych kwestii związanych z materiałami lakierniczymi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że woda jest wchłaniana przez organizm nie tylko przez drogi oddechowe ale także przez skórę itd. W produktach wodorozcieńczalnych tylko nosnik jest na bazie wodnej reszta to komponenty o zbliżonej charakterystyce do tych stosowanych w produkatach solventowych a co za tym idzie ich wchłanianie w takiej czy innej postaci nie jest zdrowe.

 

Dodatkowo można je wchłaniać nie tylko przez drogi oodechowe ale przez skórę, oczodoły itd ponieważ organizm nie broni się przed substancją którą uważa za naturalną w końcu ludzki organizm jak wiemy w dużej czesci skłąda się z wody.

 

Produkty WB są mniej emisyjne co nie znaczy że są bezpieczne dla człowieka.

Mogą bardzo mocno drażnić oczy więc należy je chronić zakładając okulary.

 

Myślę jednak że kwestie bezpieczeństwa używania różnego rodzaju materiałów to kwestia na inny i zdecydowanie bardziej rozbudowany temat, zreztą podobnie jak wiele innych kwestii związanych z materiałami lakierniczymi.

 

W żarciu z marketów jest więcej chemii, niż w tych farbach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory modele malowalem albo trzymając je w ręku, albo leżący w pudełku. Od jakiegoś czasu model mocuje do plastikowego sloiczka wielkości fiolki po proszkach przeciwbólowych. Jak potrzeba mogę postawić model na stole jak również wziąć go do ręki obrócić przekrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję malowanie trzymając element czy model w ręce. Mam IMHO większą kontrolę nad tym gdzie leci farba. Poza tym płaskie powierchnie wolę malować trzymając aero prostopadle do powierzchni którą malują a przy leżącym na płask modelu to już nie jest takie łatwe.

Chociaż malowanie sporego samolotu i manewrowanie nim nie jest proste. Zazwyczaj coś się gdzieś zachaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarcza większa podstawka i większy kawałek blutaka*

 

 

 

 

 

 

* - robisz na własne ryzyko, za ewentualne szkody nie odpowiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz zaczyna być istotna, gdy pojawia się potrzeba bardzo precyzyjnego malowania. Wtedy potrzeba by jeden element był stały. Robotom obojętne, czy będzie to malowany obiekt, czy urządzenie malujące. Ale żywy modelarz zawsze będzie wolał mieć ruchomą rękę, i stały model. W takiej sytuacji często potrzeba też ustabilizować rękę dodatkową podporą i druga ręka akurat nierzadko jest jak znalazł.

Obrotowy stolik bardzo się tu przydaje, ale nie musi być szczególnie drogi.

 

Na stoliku regulowany, uniwersalny stelaż montażowy, używany przy budowie, nie malowaniu. Też samoróbka.

 

stolik%20obr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.