Skocz do zawartości

Rozpuszczalniki


Witek Szlamer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Mam pytanie odnośnie rozpuszczalników a raczej ich nazw i zastosowania.

Wczoraj byłem w OBI szukałem whitespiritu, ale nie było widziałem benzynę ekstrakcyjną, lakową, terpentynę, rozpuszczalniki uniwersalne...

Pytanie brzmi:

Czym się różnią, do czego się je stosuje itd. Szukam takiego kompendium wiedzy w tym zakresie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

White spirit -To nic innego jak benzyna LAKOWA.W malarstwie używany do rozrzedzania farb olejnych oraz mycia narzędzi.Ja osobiście używam terpentyny do farb olejnych i olejnych emalii.Nie mam zaufania do benzyny lakowej.Ale to moja opinia inni pewnie napiszą co innego.Co do innych rozpuszczalników do mycia aero a używam Tamiyowskich akryli jak i akryli Gunze najlepiej myć klasycznym nitro .Nawet te akryle rozcieńczysz tym nitro i można malować.Zależy tak naprawdę co chcesz robić do czego używać White spirytu i innych rozpuszczalników.Bo na razie tylko przedstawiłem podstawowe rozpuszczalniki ,które akurat stosuję z powodzeniem.Innych mi nie potrzeba.Najlepiej KRL by to wyłuszczył bo posiada rozległą wiedzę na te tematy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

White spirit -To nic innego jak benzyna LAKOWA.

Drobne różnice jednak są. Przede wszystkim benzyna lakowa to produkt otrzymywany z ropy naftowej jako najcięższa z benzyn, natomiast White spirit (o bardzo podobnych właściwościach) otrzymywany jest z parafiny. W praktyce różni się przede wszystkim tym, że mniej śmierdzi. Ja używam benzyny lakowej do farb humbrola i nie miałem nigdy najmniejszych problemów (ale jak napisał kolega) to rzecz gustu. Natomiast nie używamy do rozcieńczania agresywnej benzyny ekstrakcyjnej (najlżejsza z benzyn).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie chemi modelarskiej i jej zamiennikow, bylo juz wiele walkowanych tematow, czy to rozcienczalnikow zmywaczy, lub lakierow.

 

Suma sumarum zawsze wychodzi na to ze jesli chemia jest spoza swiata modelarskiego nawet jesli sa podobne lub takie same (podobno) wlasciwosci , bo co producent to inny dostawca polproduktow, to musisz uwazać,

Moze sie zdziwic, co z tego ze nitro rozcienczysz farbe jak zeżre ci plastik, lakier blysk bedzie wchodzi w reakcje z modelarskim akrylem, lub z kalkami + plyn, a ziarno na lakierze z puszki bedzie wielkosci grochu na 72 skali.

 

Modelarstwo to drogi sport, ale na szczescie to co oferują (pojemności ml) producenci starcza na kilka kilkanascie zabiegow by skonczyc modele, a ile ty tych modeli robisz w miesiacu, 7-8 jak KFS np czy Michenez czy inny „zawodowiec” ktory z tego zyje?

Nie baw sie, bo raz 3 razy trafisz dobrze a raz zle, i sie przejedziesz.

 

Dla przykladu, puszka podkladu Tamiya 180ml kosztuje kolo 40 pln ( drogo) mnie starcza na 3-4 czasmi 5 modeli, u mnie to jakis dobry rok, jesli mam czas, ale znam produkt, wiem jak uzywac, jaka ma gradacje etc.

Płace drogo za „luksus” tego co spełnia moje oczekiwania.

 

Za 40 dychy mozna miec 2-3 puszki 500 ml z marketu, ale co tam w srodku jest, jaka gradacje uzyskasz nie wiesz, tu mam pewnosc ze jesli kupuje modelarską chemie wiem ze to bedzie dzialac, nie zeżre mi modelu lakieru czy kalek ( choc są przypadki i kilka na rok sie zdarzy na forum), a w razie jakiejś niewiedzy mogę liczyc na pomoc innego modelarza hobbysty,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@skarga bo obecne nitro nie jest tym nitro co kiedyś, rozpuść w nim plastik (kiedyś tak sie klej robiło) obecnie to jakaś namiastka Nitro... bo szkodliwe itp itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał się spotkać z nitro i zobaczyć jak zżera model to polecam Bilmodela matalizery. Wystarczy, że chlapnie a już ugryzło. Jak się nitra dodaje , acetanu to ostrożnie na małym ciścieniu i nie zakamarki. Albo z podkładem koniecznie. Świadome modelarstwo i bardzo uważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał się spotkać z nitro i zobaczyć jak zżera model to polecam Bilmodela matalizery. Wystarczy, że chlapnie a już ugryzło. Jak się nitra dodaje , acetanu to ostrożnie na małym ciścieniu i nie zakamarki. Albo z podkładem koniecznie. Świadome modelarstwo i bardzo uważne.

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Używam tylko Bilmodeli i nic mi nie zżera. Jak dla mnie farby te mają rewelacyjną wytrzymałość. Może trochę kiepsko kryją, ale jak mówi Pan Tomasz, zawsze jest coś za coś. Jak da więcej pigmentu to będą lepiej kryły, ale obniży się ich wytrzymałość.

Tu zdjęcie części modelu, który aktualnie robię. Metalizer w tym modelu najczęściej kładziony na goły plastik.

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=88&t=60262

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemu nie ma dopóki nie doświadczysz. Prawdopodobnie gdyby nie kleks wżera by nie było . Wżer jest na płacie wiec sam rozumiesz, był problem. Wytrzymałość mają lepszą niż alcalady ale ja taśmę osłabiam. 3 M nie stosuje bo odłaził. Farba ok ale dla doświadczonych. Rozmawiałem z Panem Bilkiewiczem . Malować blisko na niskim ciśnieniu tak radził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania poprzednika, w kwestii washa. Jak dotąd robiłem washa na bazie farb olejnych Renesans, rozcieńczanych terpentyną balsamiczną ze sklepu dla plastyków. Niestety żona alergiczka coraz bardziej narzeka że terpentyna balsamiczna przeszkadza jej. W lecie pół biedy, zrobię washa na balkonie. W zimie gorzej... Poradźcie Koledzy inny rozcieńczalnik nadający się do tego celu, o jak najmniej intensywnym zapachu, mało "alergikowredny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odorless White Spirit - mam, używam i nie przypuszczam żebym kupował częściej niż raz na 5 lat tą małą dedykowaną flaszeczkę od AK.

 

Na poszukiwania "zamiennika" wydałem więcej pieniędzy i straciłem więcej czasu (a i tak nie znalazłem) niż bym kupił na początku właściwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.