Skocz do zawartości

F-16CJ block 50 tamyia 1/72


dziuba

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

W ramach odprężenia od okrętów 1/200 postanowiłem spróbować po latach latadeł i wybór padł na znany i lubiany model od Tamki.

Do kompletu od razu domówiłem komplet dodatków od Eduarda.

Czekam nadal na przesyłkę, stąd zdjęcia dopiero za jakiś czas, niemniej zdecydowałem się założyć temat z prośbą o podzielenie się wiedzą na temat tej konkretnej wersji F-16, polecenia literatury, wszelkie wsparcie w postaci zdjęć itp.

Chciałbym wykonać ten model z należytym przykuciem uwagi do detalu i odwzorowania (na miarę moich możliwości oczywiście).

Będę wdzięczny za każde materiały czy pomoc, dzięki i do przeczytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bardzo ładny zestaw ale obawiam się że wybrałeś chyba najnudniejsze malowanie jakie tylko wymyślono dla F-16.

Może rozważ inne opcje, np. aggressor?

Trzeba tylko dokupić kalkomanie i można robić co się chce.

No chyba że podoba Ci się to klasyczne malowanie, wtedy naturalnie nie ma tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko niemu a, że nie jestem zbyt obyty z aerografem - przy okrętach praktycznie nakładanie kolejnych warstw od taśmy - chciałem coś łatwego na początek aby nie popsuć wszystkiego malowaniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest aggressor bdu splinter? jeżeli już miałbym zmieniać malowanie to raczej na post-depot ferry scheme, natomiast dostosowywanie cj/dj pod c/d... szczerze to na tę chwilę mam za mało informacji nt. różnic aby wiedzieć czy da się tak łatwo przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C do jednomiejscowy, D to dwumiejscowy.

W Twoim wypadku wchodzi w rachubę tylko i wyłącznie C.

CJ ma tu małe znaczenie, bo chodzi o to że samolot jest przystosowany do zwalczania radarów, tak z grubsza.

Ważne jest jaki jest Block maszyny, bo Block x0 (n.p. właśnie Block 50, jak w zestawie) ma zupełnie inną dyszę silnika i kształt wlotu powietrza niż np. Block 32. Do tego dochodzi wiele drobniejszych, ale zauważalnych różnic, jak np.

podwozie.

Mówiąc inaczej, jeśli chcesz zrobić jakiś inne malowanie niż zestawowe, to patrz na to jaki to jest Block wybranej maszyny.

Block 30 albo 40 bez trudu przerobisz z tego swojego Block 50, ale z Block 50 nie zrobisz Block 25 czy 52.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup jeszcze Pitota i AoA od Mastera a na pewno podniesie walor całości modelu - zwłaszcza, że zamówiłeś dodatki Eduarda.

Jak Solo wyżej pisał, zestaw świetny, praktycznie idealne spasowanie. Ja robiłem ten uboższy zestaw zestaw jako pierwszy model po długiej przerwie z późniejszymi poprawkami (tu galeria) i praktycznie tylko na osłonie radaru poprawiałem szpachlą, co wynikało z kiepskiego wycięcia dwóch połówek osłony. Poza tym praktycznie żadnych problemów podczas budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-depot ferry scheme to c block 30 czyli zasadniczo by się dało.

chodzi mi o malowanie nr 1 i 2 z inku:

https://www.aero-spezial-modellbauversand.de/images/product_images/popup_images/14375_1_TB48262_2.jpg

edit:// źle spojrzałem, to też bdu splinter ale w innych kolorach

edit2://@Mates: zestaw od mastera bardzo możliwe, że dokupię, ale chwilowo planuję postawić model bez pilota, oczekującego z utęsknieniem na lot ;)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę szukać materiałów do block 50 i block 30 aby je porównać z zewnątrz i nanieść poprawki... w tych szaro-czarno-białych barwach nawet mi się podoba

edit:// no i oczywiście najpierw w ogóle zobaczyć, czy są dostępne kalki pod to malowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz w zasadzie wszystko gotowe - różnice są drobne, głównie HUD w kabinie, kilka blach wzmacniających na kadłubie i skrzydłach, jakieś wywietrzniki, tego typu rzeczy.

Nawet jak tego nie odtworzysz to tragedii nie będzie, mało kto się pozna.

http://www.usaf-sig.org/index.php/reference/114-research-material/82-f-16-viper-faq-stuff-you-wanted-to-know-about-the-f-16cd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na pewno się przyda i będą zmiany, bo chociażby inny układ anten na nosie to dość ważny element z tego co szukam, to kalki robi tylko ta firma: https://www.aero-spezial-modellbauversand.de/Decals/Two-Bobs/Scale-1/72/TB72107-F-16C-Block-30-Fighting-Falcon-Alaskan-Splinters-Part-2::14377.html

15 ojro + przesyłka ale w komplecie 3 komplety kalek... może poszukam chętnych na pozostałe dwa komplety, wtedy pewnie zamówię i zrobię block 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domówiłem sobie AoA do kompletu od mastera i książeczkę: ENCYCLOPEDIA OF AIRCRAFT MODELLING TECHNIQUES VOL.6: F-16 AGGRESSOR

Chyba na razie zostanę jednak przy malowaniu pudełkowym. O ile podoba mi się to BDU splinter to jednak w modelu trzeba wprowadzić pewne zmiany, a mimo wszystko chciałem odpocząć od wiecznego wiercenia, zmieniania i szlifowania z okrętów...

Może jak mi się spodoba to zamówię bll30 następnym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model jest naprawdę mały, a do tego dziuba wybrał naprawdę pospolite malowanie, więc trudno będzie z niego zrobić ciekawy model.

Apeluję jeszcze raz żebyś przemyślał tę decyzję, bo takie maleństwo, ale kolorowe, będzie przyciągać wzrok i zapewne da Ci większą satysfakcję niż taki zwykły szarak.

Ale nie naciskam, Twoja decyzja, ważne żebyś miał frajdę z tego lepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbywałem się swojego F-16 już po rozpoczęciu prac w skali 1/48 to jak go porównywałem, to faktycznie wyglądał jak maleństwo. Zresztą, obok Superhorneta, którego robiłem w 1/72, na półce też wygląda jak maleństwo.

 

Właściwie kwestią zasadniczą jest fakt, który F-16 wybraćw 1:48. Czy wersję Aggresor, czy tą Block 25/32.

 

Widzę Dziuba, że sporo tych dodatków. Będę obserwował warsztat, jestem ciekaw jak to wszystko wyjdzie. Ja w swoim nie miałem serca, aby np. dawać hamulce aero.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem 1/200 i było ciut większe toto

npzt9jvi4ed7.jpg

 

edit:// co by nie zaśmiecać...

w sumie od dawna nie kładłem kalkomanii i dopiero sobie uświadomiłem, że przydałoby się to jednak teraz zrobić. Przydałyby mi się więc lakiery...

Mam gloss i matt od humbrolla, ale chyba wolałbym coś gotowego do psikania aero no i pod akryle.

Próbował ktoś serii "mecha" od vallejo?

Gotowe pod psikanie, mam na nie chrapkę...

aha, szukam też jak najwolniej schnącego kleju CA, coś w stylu Slow Dry od MIGa, którego niestety nie idzie dostać, jakieś zamienniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, starym zwyczajem wziąłem się do roboty poczynając od fotela.

Aktualnie jestem na etapie odlewania poduch pod plecy pilota.

Niestety fotel od Brassin ich nie posiadał a blaszka z zestawu Edka o ile pasuje do fabrycznej Tamki to już nie do Brassina.

Niemniej jednak blaszki te przydały się - użyłem ich jako podstawę odlewu - najpierw zalałem maskolem, potem tak stworzoną formę zalałem surfacerem 1000.

Obciąłem boki, które wystawały, zaobliłem krawędzie i tak stworzony odlew daje się ładnie formować do kształtu fotela

 

edit:// chciałem zrobić zdjęcia postępów, ale nie dość, że od cykania telefonem zdjęcia wychodzą jakieś takie marne to dodatkowo, jakby samolot się rozbił a fotel znaleziono 2 kilometry dalej... no nic, będę kombinował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbywałem się swojego F-16 już po rozpoczęciu prac w skali 1/48 to jak go porównywałem, to faktycznie wyglądał jak maleństwo. Zresztą, obok Superhorneta, którego robiłem w 1/72, na półce też wygląda jak maleństwo.

 

Czy dobrze zrozumiałem, że miałeś w rękach F-16 w skali 1/72 i 1/48 firmy tamiya? Jak oceniasz wypraski? Czy 1/72 ma lepszy detal niż 1/48?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.