Skocz do zawartości

Rafale C, Revell, 1:48


Mates

Rekomendowane odpowiedzi

Na kolejny projekt wybór padł na Rafale C, którego niedawno wydał Revell. Właściwie jak tylko model pojawił się w sklepach, to zdecydowałem się na zakup. Zestaw dotarł do mnie z Niemiec i w kartonie poza modelem były też żelki Haribo. Wypraski tego zestawu są znane już od lat, także nie ma się nad nimi co rozpisywać. Detal całości wygląda bardzo dobrze, spasowanie też nie jest raczej najgorsze, ale trochę pracy trzeba będzie oczywiście włożyć, aby to sensownie wyglądało.

 

g2akoS6.jpg

 

Planuje klasyczne szare malowanie Rafale, bez żadnych zabaw w okazyjne malowanie Tiger Meet. Dobrze, że w ogóle Revell dał tutaj normalne malowanie, ponieważ ostatnio lubią dawać tylko jedno malowanie w reedycjach, dodatkowo w jakimś okazyjnym kamuflażu.

Mam też nadzieję, że przekonam się do Revella, bo mam konflikt z tym producentem odkąd próbowałem sklejać Gripena w 1/72. Gripen teraz służy mi do testów farby.

 

Póki co wyciąłem elementy głównej bryły i przypasowałem na sucho aby mieć mniej więcej ogarnięcie całości. Niby producent podaje długość modelu na 32 centymetry, a mam wrażenie, że jest wiele większy. Ale to złudzenie.

 

R6CLKdU.jpg

 

Chciałbym lekko spróbować zwaloryzować np. golenie dodając tam jakieś przewody, to samo tyczy się wnęk podwozia. Proszę powiedzieć, jakimi drutami to najlepiej robić? Jakie średnice dobrać?

Sądzę, że z samą obróbką części i budową sobie poradzę. Zastanawiam się na tym etapie nad kolorem kamuflażu. W sieci krążą rozmaite wersje malowania. Jedni podają, że model malowali Gunze H317, jeszcze inni, że mieszankami farb. Niektórzy producenci podaję dla francuskiego lotnictwa kolor FS26231, ale to farby Mig Jimenez. Nie zamierzam ich raczej używać.

 

Zastanawiam się też nad ewentualną kompilacją podwieszenia. Czy dać takie jak w instrukcji, czy może kombinować. No ale chyba Rafale C nie występują z asymetrycznymi podwieszeniami. Zestawowe wypraski oferują to i owo jeśli chodzi o uzbrojenie, ale nie chciałbym też inwestować nie wiadomo ile w żywice Eduarda.

 

Aha. Zastanawiam się, kto drukował kalki do tego zestawu, nie znalazłem nigdzie informacji. Wyglądają naprawdę bardzo dobrze. Nie ma nigdzie nadmiaru filmu, przesunięć kolorów czy jakichś innych baboli. Do którychś z ostatnich reedycji, nie wiem czy przypadkiem nie Tornado, kalki robił Cartograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kalki obstawiam że drukował im Cartograf, bo tak było w przypadku wersji M, zresztą to widać po jakości zestawu

Co do drucików do goleni, to w tej skali możesz używać od średnicy 0,2 do 0,3 mm. Pamiętaj że drut o średnicy 0,1 mm to odpowiednik 5 mm przewodu w rzeczywistości.

Co do koloru kamuflażu to jest pewien problem, bo nie ma chyba odpowiedniej farby Gunze czy Tamiya do tej maszyny.

Ja do wersji M użyłem mieszankę którą sam eksperymentalnie dobrałem, ale czy to dobry odcień? Posiłkowałem się tylko zdjęciami, więc jest to wszystko robione na oko, i chyba Tobie ta metoda tylko pozostaje.

Jak widać na zdjęciach odcień tej szarości jest wyraźnie niebieskawy. C i M chyba są malowane tak samo.

 

512969.jpg

428467.jpg

68NDVBN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor Rafale C to według kalkomanii Syharta FS36293, w przypadku Gunze polecają mieszać (75% H306 + 25% H307), o Tamiyi nic nie piszą. Kolor Rafale M jest za to inny niż Rafale C więc tym się nie warto sugerować (wg powyższych kalkomanii jest to właśnie ten bardziej dostępny FS36231 czyli Gunze H317 lub Tamiya XF-54).

 

Rafale C jak najbardziej występuje z asymetrycznymi podwieszeniami, ale o takie trudno na papierze, sam na pewno widziałem, ale ciężko mi to teraz odnaleźć. Polecam TEN ARTYKUŁ. Pokazuje kilka standardowych zestawów podwieszeń - brak jednak asymetrycznych.

 

A przygody z Gripenem Revella trochę mnie dziwią, osobiście uważam, że to naprawdę fajny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie ma za bardzo czym się chwalić.

Właściwie jest to póki co drobnica jak fotel pilota (bardzo dobry detal!), wanna kokpitu z całą resztą oraz zbiorniki i pociski Scalp EG (lub jak kto woli Storm Shadow). Do fotela naturalnie dojdą jeszcze joysticki, ale to jak pomaluję detale no i naturalnie w kokpicie wyświetlacz no i HUD - ale to potem, bo będzie przed zamknięciem owiewki zawadzał.

 

qytrpig.jpg

 

hRIUTVq.jpg

 

C6IqjTU.jpg

 

Przejrzałem fotki i kompilacje uzbrojenia, które post wyżej podrzucił Matys. Najprawdopodobniej skłonię się do podwieszenia trzech zbiorników paliwa (dwa pod skrzydłami, jeden centralnie na spodzie), dwa pociski Scalp EG no i pociski Mica - na spodzie dwa i na końcówkach skrzydeł. Myślę, że nie będzie to najgorszej wyglądało, a znalazłem też foto prezentujące taki zestaw podwieszenia.

 

4e9de989d3a96e8114c6ddabf5ab4d47.jpg

 

Na zbiornikach trzeba wszystko wyrównać i wyprowadzić, aby się dobrze prezentowało. Co do pocisku Scalp, to zastanawiam się nad żywicą Eduarda. Niby zestawowy nie jest całkiem najgorszy, ale spasowanie pozostawia trochę do życzenia, to porównując do z Eduardem różnica jest kolosalna. Jedyne co trzeba będzie zrobić, to dopasować to do zestawowego pylona.

 

Aha, instrukcja Revella wprowadza w błąd związany z położeniem tego zakrycia ruchomych skrzydełek. Instrukcja pokazuje jedno, a powinno być doklejone w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie są wypukłe. Wiem o tym, że tak powinno być. Już też przeklinałem, że będzie trzeba uważać podczas wyprowadzania, bo niby spasowanie zbiorników eleganckie, ale jednak nieco dziwnie ten plastik się złączył. Na każdym z trzech zbiorników po jednej stronie łączenia jest lekki, wyczuwalny palcem, schodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest zamówiony. Inbox widziałem jak szukałem informacji o tym zestawie.

Pytanie dla bardziej doświadczonych. Na zbiornikach paliwa są wklęsłe otwory. Jak to dobrze wyprowadzić na równo te zaznaczone miejsca? To akurat jest na spodzie zbiornika, więc trzeba to zrobić dobrze, bo będzie się rzucać w oczy.

 

rSCC6oJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym działać nieco szybciej. Pierwsze prace malarskie rozpoczęte. Głównie kokpit oraz wszelkie elementy kabiny.

Pobawiłem się lekko i dodałem jakieś pojedyncze przewody w tym miejscu za fotelem pilota, dokleiłem też jakieś drobne duperele z hipsu. Podobnie uczyniłem na osłonie antyodblaskowej. Nietety na fotkach praktycznie nic nie widać i gdzieś to ginie.

Pierwszy raz właściwie bawię się w takie coś, więc też nie chce za bardzo szaleć. Na osłonie antyodblaskowej zauważyłem przed malowaniem, że ułamał mi się jeden z elementów podtrzymujących HUD - dosztukowałem na szybko z hipsu i na szczęście nie widać różnicy. Zestawowy HUD to tragedia, przejrzę w sieci warsztaty, czy zostało to rozwiązane w jakiś inny sposób.

 

Wanna kokpitu i wyświetlacz pomalowane Gunze 317. Do doklejenia jeszcze zostały joysticki. Z pędzla trzeba będzie kończyć detale, zobaczymy jak to wyjdzie, choć nie miałem nigdy z tym kłopotu. Podobnie sytuacja ma się z fotelem. Zrezygnowałem z kupna blach Eduarda, gdzie były np. pasy, ale postaram się pomalować wszystkie detale tak, aby sensownie wyglądało. Spróbuję jeszcze dorobić element do katapultacji.

 

Wszystkie elementy kokpitu przypasowałem też międzyczasie na sucho do bryły samolotu i wygląda na to, że nigdzie nie ma problemów ze spasowaniem.

 

mKEWH7z.jpg

 

M9Xb4eu.jpg

 

Dotarły też Storm Shadowy Eduarda. Bardzo dobry produkt. Wygląda naprawdę znakomicie, zestawowe nawet nie mają startu. Co istotne, po szybkim obejrzeniu, wygląda na to, że montaż wszystkiego do kupy nie powinien być skomplikowany.

 

CsjIGq0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się z przyciskami w kokpicie i na tablicy. Wobec tego, że w sieci nie doszukałem się jakiegoś super dokładnego zdjęcia prezentującego kolorystykę a Revell też wiernie nie wzorował się na oryginale, sugerowałem się kilkoma warsztatami w sieci dotyczących innych Rafale. Także jest to nieco wyobrażenie SF. Z drugiej jednak strony myślę, że nie wyszło najgorzej, zwłaszcza, że nie cierpię malować tych drobnych detali z pędzla. Na szczęście najcieńszy zrobił robotę.

 

x0WhNk8.jpg

 

T2xGmzR.jpg

 

Zająć jeszcze trzeba się pomalowaniem detali na fotelu, myślę, że najgorzej będzie z pasami ze względu na dokładność. Inne akcenty nie powinny stanowić problemu. Po tym jeszcze zostanie dodanie gdzieniegdzie akcentów suchym pędzlem, jakichś przetarć itp. Zastanawiam się ciągle, jakim kolorem próbować. Sądzę, że jakieś odcienie szarego powinny być w porządku.

 

Właściwie to wszystko, zabezpieczyć lakierem, pobrudzić odpowiednio i temat kokpitu przed urlopem będzie zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziałałem nieco suchym pędzlem w kokpicie i na odłonie antyodblaskowej. Skupiłem się głównie na różnych odcieniach szarości. Najgorsze jest to, że jakbym nie zrobił zdjęcia, to w żaden sposób ten efekt nie jest widoczny. Z samego początku miałem efekt aż za bardzo widoczny i później to musiałem stonować, bo w rzeczywistości nie ma tam takich przetarć. Później na to poszedł wash z kolorów burnt umber z dodatkiem czarnego. W realu bardzo fajnie się prezentuje.

Fotel zyskał pomalowane pędzlem pasy, choć chyba za jasne, zrobiłem też gdzieniegdzie delikatnie suchy pędzel. Trzeba dodać jeszcze wash i w kilku miejscach poprawić pasy, bo widzę teraz na foto niedokładność.

 

jcL2SQ0.jpg

 

ewT9erF.jpg

 

OijBwZh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora wrócić do pracy nad Rafałem.

Właściwie pourlopowa praca ograniczyła się tylko do wklejenia części kokpitowej do górnej połówki kadłuba. Spasowało się bardzo dobrze, wiatrochron też pasuje bardzo dobrze, ale jeszcze nie został przyklejony na stałe - jeszcze trzeba dorobić HUD, jak wspominałem, zestawowy nie wygląda zachęcająco. Sam wiatrochron chyba podrasuję pastami polerskimi, bo jakiś lekko porysowany jest a świeżo wyjęty z folii.

Co do części kokpitowej, w tylnej części przy połączeniu z kadłubem robi się lekka szpara. Myślę, że cienki kawałek polistyrenu powinien jakoś załatwić robotę, bo szpachlować w tamtym miejscu będzie niezwykle ciężko nie mówiąc o wyprowadzaniu tego na równo.

 

gR22CUk.jpg

 

6NcXWyd.jpg

 

Pierwszy raz dodałem także do komór podwozia jakieś dodatkowe przewody, które poprowadziłem przed małe kawałki wyciągniętego nad płomieniem świecy patyczka kosmetycznego. Jak na pierwszy raz nie wygląda to najgorzej, ale jak dopasuje się komorę podwozia głównego na miejsce, to praktycznie tam nic nie widać. Myślę, że jak na pierwszy raz nie wyszło tragicznie.

 

GtEoqOi.jpg

 

Co do wnęk, mam pytanie. Jaki jest ich kolor? Na fotkach prawdziwych myśliwców mam wrażenie, że tam jest jakby aluminiowy kolor, Revell podaje jasny szary w instrukcji.

 

Skleiłem też koła. O ile koła podwozia głównego są niczego sobie, o tyle przednie to dramat. Poza ugięciem opony (zbyt przesadzonym moim zdaniem) i drobnym detalem felg, tragedia. Żadnej nawet imitacji bieżnika.

 

ZkmMuJa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru wnęk, to ja zrobiłem jasny szary, opierając się bodajże na zdjęciach, tyle że ja robiłem M, no ale nie sądzę żeby w C było inaczej.

 

rafale10.jpg

rafale11.jpg

rafale12.jpg

 

 

Taka małą uwaga: popracowałbyś nad jakością zdjęć, bo są za ciemne i tak naprawdę mało na nich widać co z modelem robisz.

Popatrz, wziąłem Twoje zdjęcie, wyostrzyłem, rozjaśniłem i od razu dużo lepiej.

 

Image1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaintShopPro.

FotoSzopem nie umiem, w ogóle żadnym innym nie umiem, kiedyś kupiełm tego PSP, nauczyłem się i tak mi zostało.

Do obróbki zdjęć wystarczy, ale z tego co wiem to darmowych tez nie brakuje, gdzie takie podstawowe korekty łatwo zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.