Skocz do zawartości

Rafale C, Revell, 1:48


Mates

Rekomendowane odpowiedzi

Budowę Rafale C uważam za zakończoną. Ostatecznie model uważam, że nie wyszedł jakoś tragicznie. 

Wypraski tego modelu są znane od lat, w tym roku Revell wydał ich reedycję do budowy wersji C. Zestaw oferuje dwa malowania, tradycyjne szare, oraz okazjonalne z Tiger Meet. Cały zestaw oceniam bardzo dobrze, detal jest na bardzo przyzwoitym poziomie, spasowanie także jest bardzo dobre.

Mankament tego zestawu, ale nie największy, to łączenie lewe skrzydło-kadłub, gdzie była spora szpara, ale udało mi się z tym poradzić. Większą bolączką, moim zdaniem jest kalkomania. Wcześniejsze wersje Rafale, np. M, miały wydruk od Cartografa, tutaj dostajemy bardzo kiepskie. Dziwnie reagujące z płynami, kolorystycznie w miarę poprawnie, ze sporymi nadmiarami filmu, gdzie przy drobnych kalkomaniach wygląda do bardzo źle. Nie wyobrażam sobie budowy tego zestawu w malowaniu z Tiger Meet.

Wbrew pozorom najwięcej problemów sprawiło mi doklejenie sondy do tankowania, ponieważ Revell skopał jej położenie koncertowo. Doklejona jeszcze nie jest do końca idealnie, ale przynajmniej jest w miarę sensownie.

Zestaw wzbogaciłem o Storm Shadowy Eduarda, przez co po ich doklejeniu model zrobił się nieco ciężki. Dodatkowo pierwszy raz wzbogacałem golenie podwozia o kable z drutu, co dodało więcej realizmu. Wyszło, jak na pierwszy raz, przyzwoicie. Kilka kabli dołożyłem też w kabinie i wnękach podwozia. Używałem też masek Eduarda dedykowanych do Rafale M, które tutaj znalazły również bardzo dobre zastosowanie. Solo z kolei wykonał dla mnie maski do namalowania chodników antypoślizgowych na górze kadłuba (dzięki!) - Revell nie pokusił się nawet o drobną kalkomanię. Pomalowane wyglądają przynajmniej lepiej.

Model malowany głównie Gunze H i Tamiya, detale w kabinie z pędzla Vallejo. Brudzenie przy użyciu farb olejnych dla plastyków, cieni do powiek Tamki oraz gotowych specyfików Ammo Miga. Można też przejrzeć relację z warsztatu.

vqXPjUe.jpg

OGiBG7k.jpg

2QA3bhH.jpg

X0D9Dh7.jpg

XYnj31b.jpg

Ja9DIVP.jpg

41urM2N.jpg

X4hH9OE.jpg

F4VSiVX.jpg

4kJcUFB.jpg

7PD2IVV.jpg

Ciężko stwierdzić co będzie kolejnym projektem. Niestety, w najbliższym czasie mogę nie mieć warunków do pracy.

Edytowane przez Mates
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie ten samolot. Skoro nie lubisz brudzenia, to napisze, że wyszło ci bardzo fajnie. Góra naprawdę dobra, dół odpuściłeś, ale skoro brudzenia nie lubisz, to zrozumiałe, bowiem spód jest dla fanatyków brudzenia ,_)) Takich jak ja ,-) 

d7b29b3412e6dedb.jpg

Edytowane przez spiton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować! Fajnie wygląda, wyważony w brudzeniu i subtelne cieniowanie powierzchni.

Mam pytanie. Na spodzie przy łączeniach skrzydeł z kadłubem i na górze z boku kadłuba przy dyszach przebija niebieski.Jakiej techniki tam użyłeś? To przy pomocy tych cieni Tamki? Podoba mi się to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się podoba i dziękuję za pochlebne opinie.

Przyznam szczerze, że bardziej przyłożyłem się właśnie do brudzenia dołu, niż góry, ale jest to delikatniejsze brudzenie.

Głównie skupiłem się na brudzie pod silnikami (odcienie brązu, ale bez przesady), smugach idącychod krawędzi natarcia, przy końcówkach skrzydeł i pod podwieszeniami (niestety, pod podwieszeniami zakryte). Przeglądając fotki zwróciłem uwagę, że głównie Rafale M są tak ufajdane od spodu, co nie znaczy, że Rafale C też nie są brudne.

 

@burzatg, ten niebieski chyba się tak mocno uwydatnił przez podrasowanie zdjęć w Gimpie. Generalnie spód robiłem głównie przy pomocy farb olejnych dla plastyków, cienie do powiek szły głównie na górze. Co samych cieni nie byłem kiedyś przekonany i leżały w szufladzie, ale bardzo fajnie się z nimi pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.